Anička, jinak spokojená a zdravá holčička, prozvracela celou noc a celé dopoledne a měla teplotu kolem 38 stupňů Celsia. Byl pátek, navíc státní svátek. Odpoledne jsme Aničku odvezli na pohotovost. Zvracela i tam.
Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci. |
Lékařka ji prohmatala bříško, na které si Anička stěžovala, že ji bolí. Doporučila nám bříško zastudit, aby se zklidnilo, podávat tmavý čaj a colu po lžičkách.
V sobotu bylo vše normální. V neděli ale začala být hodně spavá. Když jsme ji budili na jídlo a pití, zlobila se na nás. V pondělí jsme plánovali, že navštívíme dětského lékaře. Jenže nakonec bylo všechno jinak.
Ještě v neděli večer seděla Anička v posteli a vypila čaj. V noci jsem se kolem druhé vzbudila a sáhla na ni, jestli nemá teplotu. Byla celá rozpálená a vzdychala.
Měla horečku 39,1 stupňů Celsia a já s hrůzou zjistila, že vůbec neodpovídá a nereaguje. Začala jsem panikařit. Manžel byl naštěstí duchapřítomný, a když viděl, jak malá podivně vzdychá a ručičkou si tahá za vlásky, zavelel k odjezdu do nemocnice.
Zánět mozkových blan
Tam Aničku důkladně prohlédla mladá lékařka. Když vyslovila, že má podezření na zánět mozkových blan, podlomila se nám kolena. V mrákotách jsme zaslechli, jak volá na dětské oddělení JIP, že tu má holčičku s podezřením na meningitidu.
Pak začal opravdový kolotoč. Ihned udělali lumbální punkci a výsledek zněl: hodně zkalený mozkomíšní mok.
Začal se nám hroutit svět. Kdo nezažil tu strašnou bezmocnost a příšerný strach o dítě, jestli to ustojí, nebo ne, nikdy nepochopí.
Šlo to ráz na ráz – vyšetření CT, EEG, ušní apod. Konečný verdikt byl: zánět středního ucha se sekundární pneumokokovou meningitidou. Záhadou nám bylo, že si Anička nikdy na ouško nestěžovala. Dozvěděli jsme se, že hnis, který tlačí v uchu na bubínek, způsobuje bolest. Jenže Aničce šel hnis přímo do hlavičky, proto ji ouško nebolelo.
Nejistota prvních dní
Ouško píchli a hnis začali odsávat stříkačkou. První dva dny si nikdo netroufal říct, co bude následovat. Lumbální punkci dělali Aničce ještě dvakrát a na JIP jsme strávili čtrnáct dnů.
Dnes všichni víme, že se stal zázrak. Anička se uzdravila a vypadá to, že i bez následků. Je to hlavně díky obětavým lékařům a sestřičkám dětské JIP i lékařům z ORL, EEG a neurologie nemocnice v Kladně. Ještě jednou moc děkujeme, že máme Aničku zdravou.