Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Rostoucí bříško, méně vlasů i potíže v posteli. Jak na mužský přechod?

  0:44aktualizováno  0:44
Padesátka na krku, výkyvy nálad, plešatění a rostoucí bříško, zdravotní potíže včetně těch v sexuální oblasti. Máte pocit, že se váš muž po letech manželství mění před očima? Může být a nejspíš už je v přechodu, popisuje článek, který vyšel v magazínu Rodina DNES.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V čem je rozdíl mezi nástupem menopauzy u žen a andropauzou u mužů? Stejné je to, že u obou pohlaví může za přechod pokles pohlavních hormonů v těle: ženského estrogenu a mužského testosteronu.

Ovšem zatímco u žen přichází úbytek hormonu estrogenu obvykle ve věku kolem padesátky a bývá prudký, skokový a tím pádem náročnější na vyrovnání se s náhlými nepříjemnými změnami, mužům neubývá testosteron tak razantně. Jeho produkce sice může začít postupně klesat již po třicítce, zpravidla to však bývá až po čtyřicítce, a to jen velmi pozvolně.

Rychlost poklesu hladiny testosteronu je navíc individuální, stejně jako způsob, jakým na to organismus muže reaguje. I proto odborníci raději než o mužském přechodu hovoří o syndromu stárnoucího muže.

Samotné příznaky nedostatku testosteronu se u mužů nejčastěji objeví až po padesátce. „Pokles testosteronu v těle muže může vést k potížím tělesným, psychickým i sexuálním,“ říká lékař Tomáš Novotný z kliniky Urosanté. Aby toho nebylo málo, zdravotní problémy z jednotlivých oblastí se často sdružují a postihují muže v různých kombinacích.

S ubýváním testosteronu souvisí plešatění, přibývání na váze a naopak ztráta svalové hmoty, řídnutí kostí, nižší sexuální výkonnost i potíže v psychické rovině. „Může se objevit nesoustředěnost, emoční labilita, rozladěnost a podrážděnost, někdy dokonce neurotické reakce. Přijít mohou poruchy spánku a vyčerpání,“ popisuje psychiatr Jan Cimický. „Citelným problémem, který muži vnímají jako ponižující, je porucha erekce,“ doplňuje.

Stárnutí nejen v ložnici

Mezi hlavní příznaky nedostatku testosteronu patří změny v sexuální oblasti: pokles počtu ranních erekcí, snížení libida i frekvence sexuálních myšlenek a také poruchy erekce.

Příznaky andropauzy

• Úbytek energie a větší únava 

• Změny nálad, nervozita, úzkosti 

• Horší soustředění, paměť i spánek 

• Problémy s klouby a vazy 

• Tloustnutí 

• Vypadávání vlasů 

• Potíže v sexuální oblasti 

Co to znamená? Muž není schopen trvale nebo opakovaně dosáhnout a udržet takové ztopoření penisu, které by zajistilo uspokojivý pohlavní styk. Určitou formou takové erektilní dysfunkce trpí podle průzkumů v České republice každý pátý muž ve věku 35 až 65 let. „Čím je muž starší, tím víc se pravděpodobnost výskytu erektilní dysfunkce zvyšuje,“ upřesňuje odborník.

V mladším věku bývá častější příčinou problémů s erekcí spíše stres, pracovní vytížení, rodinné a vztahové problémy. Zato u padesátníků a starších je často vedle nedostatku testosteronu příčinou i skrytý zdravotní problém, na který právě porucha erekce upozorňuje. A může jít dokonce o velmi závažné, až život ohrožující srdečněcévní onemocnění.

„U víc než padesáti procent mužů se do tří let od prvních problémů s erekcí projeví příznaky nemocí, jako jsou například ateroskleróza, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo potíže s prostatou,“ zdůrazňuje urolog Novotný.

Rizikovým faktorem těchto onemocnění i poruch erekce je špatný životní styl. To znamená kouření, alkohol, nadváha, vysoký cholesterol, stres a nedostatek pohybu. „Aktivní muž v dobré fyzické i psychické kondici je aktivní i v posteli,“ poznamenává lékař.

Možnosti léčby

Doba se mění a díky osvětě přibývá mužů, kteří se za problémy s erekcí nestydí a sami vyhledají pomoc u praktického lékaře nebo urologa. Pokud netrpí žádným civilizačním onemocněním, mohou po základních vyšetřeních a odhalení příčiny dysfunkce začít s léčbou. Možných řešení je více, žádné však nekryje zdravotní pojištění, pacient si léčbu hradí sám. Rozhodně se tedy vyplatí, když ještě zapracuje i sám na sobě.

„Ke zlepšení erekce výrazně přispívá změna životního stylu, tedy správná životospráva, zvýšení pohybové aktivity, redukce tělesné hmotnosti a zanechání kouření,“ vypočítává Novotný.

Ilustrační snímek

Pokud jde o klasickou léčbu, z hlediska dostupnosti a ceny je nejvýhodnější a nejvíce využívanou forma lékové terapie v tabletách, které předepisuje lékař. „Všechny preparáty na lékařský předpis mají zhruba osmdesátiprocentní úspěšnost a nízké procento vedlejších účinků, jako je například bolest hlavy, žaludku, návaly horka či ucpaný nos,“ uvádí odborník Urosanté. Volně prodejné přípravky podle něj nemívají očekávaný efekt, přestože jsou poměrně drahé.

Mezi muži je dnes populární i moderní léčba rázovou vlnou. Jde o neinvazivní terapii, která zlepšuje prokrvení penisu a přispívá k novotvorbě cév. Aplikace rázové vlny nízké intenzity je bezbolestná.

Poruchou erekce trpí:

• Až 10 % mužů ve věku 

do 40 let 

• Až 15 % mužů mezi 

40 a 49 roky 

• 20 až 40 % mužů ve věkové skupině 

60 až 69 let 

• 50 % sedmdesátníků

Další možností jsou vakuové pumpy s konstrikčním kroužkem, injekční forma látek rozšiřujících cévy v penisu a v opravdu poslední řadě chirurgická implantace penilní protézy, jejíž pořízení může vyjít i na několik stovek tisíc. „V budoucnu se v léčbě erektilní dysfunkce předpokládá také využití metod tkáňového inženýrství a genové terapie,“ dodává Novotný.

Každopádně platí, že čím déle muž poruchy erekce bagatelizuje a ignoruje, tím hůř pro něj. Nakonec totiž dorazí k lékaři se sebevědomím pod bodem mrazu a patrně také s notně pochroumaným partnerským vztahem, kdy již pouze urolog nestačí.

„V případě hlubších problémů, zejména partnerských neshod a nesouladů, je dobré vyhledat také pomoc zkušeného sexuologa či psychologa,“ doporučuje Cimický.

Ohlídaná prostata

Vůbec nejčastěji zamíří muži do ambulance urologa kvůli potížím se zvětšenou prostatou, která ve věku mezi 50 až 70 roky trápí víc než čtvrtinu mužské populace. Operace prostaty je u mužů také druhým nejčastějším chirurgickým zákrokem.

Onemocnění souvisí se stárnutím organismu, neboť vlivem hormonální nerovnováhy se zvětšuje prostata okolo močové trubice. Problém se logicky v prvé řadě projevuje problémy s močením. Ať už jde o potřebu častého močení, slabý či přerušovaný tok, únik moči, neschopnost vymočit se nebo o přítomnost krve v moči. „Při neléčení se stav zhoršuje a může skončit selháním dolních močových cest i ledvin,“ varuje urolog Novotný.

Se zvětšující se prostatou může jít ruku v ruce zánět prostaty, pro který jsou typické bolesti varlat i v močové trubici. Častým spouštěčem tohoto onemocnění bývá prodělaná infekce močových cest nebo sexuálně přenosná infekce, jako je kapavka, ureaplasma, chlamydie. A bohužel nemoc bývá chronická. „Léčba bývá různě účinná, někdy je nutná i pomoc psychologa,“ konstatuje lékař.

Problémy s předstojnou žlázou mohou být dokonce fatální. Podle statistik je totiž nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů rakovina prostaty která je po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů.

Šik muži po padesátce

O tom, že ženám v boji s časem často pomáhají plastičtí chirurgové, ví každý. Možná vás však překvapí, že v posledních letech přibývá i mužů, kteří také chtějí zpomalit stárnutí vylepšením svého vzhledu.

„Před dvaceti lety tvořila pánská klientela maximálně jedno až dvě procenta, dnes je to už kolem deseti procent,“ přibližuje situaci plastický chirurg Zdeněk Pros z pražské Perfect Clinic.

Ve věku kolem padesátky mají podle něj muži největší zájem o operaci pokleslých očních víček. „A z mého pohledu je to právě operace horních víček, která s přibývajícím věkem dokáže ulehčit život,“ říká lékař.

Zákrok se většinou provádí jen v místním znecitlivění, tedy ambulantně, bez hospitalizace. Jeho cílem je odstranit přebytečnou kůži a tukové váčky, což přináší nejen estetický, ale i zdravotní efekt.

„Muži často dlouho pracují na počítači, dlouho sedí za volantem a řídí a tím vším své oči namáhají. Díky jednoduché operaci získají menší unavitelnost očí, zlepší se jejich prostorové vidění a zmizí i nepříjemné slzení,“ vysvětluje Pros.

Ilustrační snímek

Plastické chirurgy vyhledávají i muži, které trápí chrápání. I zde totiž umí pomoci ambulantní laserový zákrok, jehož principem je zkrácení vlajícího měkkého patra. Provádí se většinou také jen v místním znecitlivění. Před zákrokem je ovšem důležitý spánkový monitoring pomocí speciálního přístroje, který zaznamenává dechovou aktivitu během spánku. Podle záznamu pak lékaři vyhodnotí, zda je operace vhodná a zda pomůže.

Padesátníky často zaskočí i růst bříška, které bývá tvrdé, pevné a kulaté. U žen oblíbená liposukce u mužů v těchto partiích nepomůže. Na rozdíl od žen se totiž mužům ukládá tuk spíše uvnitř dutiny břišní, mezi břišními orgány a odtamtud se odsát nedá.

„Pokud chce dotyčný vytvarovat postavu, je potřeba, aby na sobě nejprve zapracoval sám. Teprve to, co se mu nepodaří zhubnout, je úkolem pro plastického chirurga. Nicméně zevnitř břicha, kde je většina tuku uložena, ho neodsajeme,“ vzkazuje odborník Perfect Clinic.

Citlivým tématem stárnoucích mužů je zvětšení prsou neboli gynekomastie. V létě muže omezuje při výběru oblečení, necítí se dobře na pláži či u bazénu a jejich sebevědomí to nepřidá ani v soukromém životě. „Pravá gynekomastie je způsobena zvětšenou prsní žlázou, pseudogynekomastie nahromaděním podkožního tuku v oblasti prsou,“ popisuje s tím, že přesnou diagnózu odhalí ultrazvuk.

„Oba typy se však dají s úspěchem operovat,“ uvádí plastický chirurg. A dodává, že stejně jako u žen se může také u mužů objevit v prsní žláze rakovina, i když v podstatně menším měřítku.

Potřeba jiných tanců

Muži se v životě obtížně vyrovnávají s ubýváním sil, což stárnutí pochopitelně přináší. A tak často posilují své mužské ego ne zrovna ideálním způsobem. V obavách ze zavírajících se vrátek se snaží vrátit čas třeba dobrodružstvím s mladou ženou, aby si dokázali, že ještě nejsou na odpis.

„Mládí milenky jim pomáhá zapomenout na vlastní úbytek sil, a tedy i na stárnutí, které si nechtějí připustit. Výsledek je ovšem více než nejistý,“ upozorňuje Cimický.

Mužům vzkazuje, že pokud si v šedesáti namluví třicetiletou ženu, milenka se patrně brzy promění v ošetřovatelku, po čemž nejspíš vůbec netoužila. A je otázkou, jestli muž nakonec nezůstane sám.

„Dobré partnerství není odvislé jen od sexuální přitažlivosti a výkonnosti, ale i od dobrého zázemí a pocitů jistoty a spolehlivosti,“ uzavírá psychiatr.

Andropauza není banalita

Zpravidla to bývají ženy, kdo má v rodině přehled o zdravotních trablech. A hlídají i zdravotní průšvihy svých mužů. „Prvním signálem, že je něco v nepořádku, mohou být právě problémy s erekcí,“ říká urolog Tomáš Novotný z kliniky Urosanté v Praze 4.

O jaké varování by mohlo jít? 
Erektilní dysfunkce je velice časté onemocnění, přičemž jeho příčinou nemusí být pouze nedostatek testosteronu. Rizikové faktory vzniku této dysfunkce jsou totiž shodné s těmi kardiovaskulárními, a proto je nutné pohlížet na poruchy erekce jako na varovný signál možných srdečněcévních příhod. 

Jaký vliv vůbec mají na erekci cévy? 

Stav cév je velmi významný. Všechno, co poškozuje zdraví cév, může vést k poruchám funkce erekce. Nejčastěji se zmiňuje ateroskleróza, která vede k uzávěru či k omezení průtoku krve cévami a tím k rozvoji erektilní dysfunkce. Při vyšetřování pacientů s nově vzniklou erektilní dysfunkcí je nutné na toto myslet a pacienta odeslat na vyšetření k odbornému lékaři. Problém totiž nepostihuje jen cévy penisu, ale i srdce nebo mozku, kde by byl dopad fatálnější. 

Mohou poruchy erekce souviset s prostatou? 

Ano, mezi onemocněními prostaty, mužovým poklesem chuti na sex a erektilní dysfunkcí může být významná souvislost. Neléčené potíže s prostatou značně zhoršují kvalitu života muže, přinášejí mu jak spoustu stresu, tak i poruchy erekce. 

Přibývá, nebo ubývá případů rakoviny prostaty? 

Karcinom prostaty je onemocnění s celosvětově rostoucím počtem nových případů. V ČR se za posledních dvacet let jeho výskyt téměř ztrojnásobil, ročně onemocní přibližně 7 400 pacientů a kolem 1 400 mužů na rakovinu prostaty zemře. Počet úmrtí se však snižuje a čím dál víc pacientů s tímto onemocněním žije. Díky zlepšené včasné diagnostice i kvalitní následné léčebné péči.

Co je podstatné pro přežití? 

Medicína dnes ještě neumí předejít rozvoji rakoviny prostaty, umí ale onemocnění včas zachytit a léčit. Nejvyšší šance na vyléčení jsou tam, kde je onemocnění lokalizováno pouze na prostatu. Pokud přijde pacient později, kdy jsou již třeba založené metastázy, je prognóza horší. Proto je důležité, aby muži chodili od 50 let věku na pravidelné preventivní prohlídky k urologovi, právě po padesátce totiž riziko vzniku rakoviny prostaty vzrůstá. V případě dědičných dispozic jsou tyto kontroly vhodné již od 45 let. 

Autor:
  • Nejčtenější

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

Matky, netvrďte dcerám, že ženy a muži si jsou rovni, říká Daniela Kovářová

Premium Každá dcera někdy měla chuť umlčet svou matku. To je podtitul její nové knihy Matkovražedkyně. Prezidentka Unie...

Jiné světlo, úhel nebo póza. Ženy odkrývají iluzi Instagramu

Často jsou to milovnice cvičení a zdravého životního stylu, které se snaží bořit mýty o tom, jak jejich těla ve...

Matka chodí lovit a její dcerka si pak hraje s mrtvými zvířaty

Jednatřicetiletá Beka Garrisová z USA chodila s otcem lovit už v deseti letech. Nyní na své lovecké výpravy bere i svou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět až osm sekund na vrcholu. Ženský orgasmus slaví svůj mezinárodní den

Cílem Mezinárodního dne ženského orgasmu, který připadá na 8. srpna, je připomenout, že ze sexu může mít potěšení i...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Co musíte vědět, než šlápnete do pedálů: vybavte se a nepřepalte start

Proč propadnout cyklistice? Třeba proto, že zatímco se kocháte krajinou, tvaruje se vám tělo, zlepšuje kondice a hlava...

Úžeh není úpal, je mezi nimi rozdíl. Na oba se dá však vyzrát

Premium Tyhle dva pojmy si lidé velmi často pletou. A není divu, oba názvy zní totiž dost podobně a podobné jsou i některé...

Antibiotika jako časovaná bomba. Odolné bakterie zabíjejí tisíce lidí

Premium Pojem antibiotická rezistence děsí odborníky už řadu let. Odolné bakterie stále komplikují léčbu a ročně zabíjejí po...

Pět až osm sekund na vrcholu. Ženský orgasmus slaví svůj mezinárodní den

Cílem Mezinárodního dne ženského orgasmu, který připadá na 8. srpna, je připomenout, že ze sexu může mít potěšení i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...