Alkoholu se oddává stále více Čechů. I žen a dětí

  1:00aktualizováno  1:00
Patříme trvale mezi národy s nejvyšší spotřebou alkoholu. Podle posledních statistik začínají dokonce české děti s alkoholem nejdříve a v konzumaci jsou na třetím místě po Dánsku a Rakousku.
Dva mladí lidé pijí alkohol.

Dva mladí lidé pijí alkohol. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
České děti sahají po alkoholu jako první v Unii
V Česku přibývá alkoholiků
Mladé Čechy ničí alkohol

Před časem skončili ve Vsetíně dva chlapci s více než třemi promile alkoholu v krvi, jeden z nich musel být dokonce hospitalizován na ARO místní nemocnice.

Taková situace je stále častější, přitom právě dětem a dospívajícím alkohol ubližuje podstatně víc než jejich rodičům.

Chleba, máslo, rum
Že je závislost na alkoholu narůstajícím problémem a že se týká i dětí, potvrzuje i vedoucí lékař ženské protialkoholní léčebny Václav Dvořák.

"Otravy alkoholem jsou vnímány jako běžné a považují se za součást životního stylu. Bohužel to bude přinášet problémy u lidí stále nižšího věku," říká.

K jeho tvrzení se přiklání i Karel Nešpor, primář protialkoholní léčebny v Bohnicích.
Uvádí odstrašující příklad: "Měli jsme tu jednadvacetiletého muže s těžkým deliriem tremens, což je poměrně vzácné. Vyžaduje totiž poměrně dlouhou dobu masivního pití." Tento abstinenční příznak jinak doprovází alkoholiky ve středním a vyšším věku.

Proč ale Češi nedokážou "ohnivé vodě" odolat? Možná proto, že je mnohdy vyjde levněji pivo než džus.

Téměř každý ví, jak dokáže pivo nebo tvrdý alkohol změnit normálního člověka v trosku na okraji společnosti, přesto si nad sklenkou každý říká, že jemu se to stát nemůže.

Jenže alkohol je zákeřná droga, protože putuje po více cestičkách slasti najednou: "Alkohol působí mimo jiné na opiátové receptory, čili na podobná místa, jako na která působí heroin," říká Karel Nešpor.

Když čistička organismu přestane fungovat
Orgánem, který nejvíc pitím alkoholu trpí, jsou játra. "Játra mají při pití alkoholu určitou rezervu, kterou člověk pomalu odčerpává. Teprve když ji překročí, mohou se objevit problémy," říká Karel Mareš, vedoucí lékař Gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce.

Nemocný zežloutne a trápí ho bolesti, ale při úplném vynechání alkoholu mají jeho játra ještě naději, že se jim vyhne tvrdnutí zvané cirhóza. Ta totiž mnohdy vyústí v selhání jater, jehož krajním řešením je transplantace.

Je zajímavé, že od roku 1995 se touto náročnou metodou v České republice léčilo 382 lidí a téměř čtvrtina jich potřebovala zdravá játra právě v souvislosti s alkoholismem.

Bezpečná dávka neexistuje
Panuje přesvědčení, že sklenka vína jednou za den je zdraví prospěšná, ale to zdaleka neplatí pro každého.

Bylo prokázáno, že pití alkoholu v mírných dávkách chrání ženy i muže před úmrtím na choroby srdce a cév. Jenže studie Nurses' Health Study prokázala, že již při spotřebě tří a více dávek denně se dvojnásobně zvýšilo riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Co všechno alkohol způsobuje

Nefunkční játra
Nejčastěji je s alkoholismem spojována cirhóza, kdy jsou funkční jaterní buňky postupně nahrazeny vazivem, které neumí zbavovat tělo škodlivin. I když jsou játra schopna regenerace, je cirhóza nevratným stavem.

• Otrávený mozek
Protože játra nestačí odbourávat alkohol v těle, krev omývající mozek je v podstatě jedovatá. Ti, kdo pijí dlouho a hodně, se postupně dopracují k alkoholové demenci. Nehledě na to, že se předčasně rozvíjí arteroskleróza, která zpravidla vyústí v mozkovou příhodu nebo infarkt.

Zátěž oběhového systému
Pijáci piva, kteří jsou schopni zkonzumovat velké množství tekutin najednou, si velmi zatěžují oběhový systém. Tato zátěž stojí za zbytněním srdečního svalu, takzvaným mnichovským srdcem. Navíc trpí cévy, především v okolí jícnu. Udělají se na nich křečové žíly a při prasknutí nebezpečně krvácejí.

Sebevražda nebo úrazy
Postižení mají vyšší riziko sebevraždy, rakoviny, onemocnění slinivky, ledvin, běžné jsou i úrazy s většími či menšími následky. Nehledě na sociální a ekonomický dopad jak na nemocného, tak na jeho okolí.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se léčí závislost na alkoholu

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz