Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Alkohol svědčí srdci, káva je zlo. Pravdy a mýty o srdci

  • 68
Neřešte, zda káva škodí srdci a prospěje mu čaj. Hlavně si zapamatujte, že srdce nejčastěji zabíjejí živočišné tuky, cukr a lenost.

Otestujte si své zdraví. Začínáme srdcem, které, jak ukázala nedávná úmrtí mladých sportovců, může nečekaně a bez varování selhat.

1. Infarkt hrozí hlavně mužům

Je to omyl. Ženy umírají na srdečněcévní onemocnění dokonce častěji než muži. Ale do příchodu menopauzy jsou chráněny hormony, díky nimž mají oproti mužům asi desetiletý odklad.

2. Srdeční problémy se objeví až po padesátce

Infarkty myokardu u třicátníků jsou stále častější. Důvodem je převážně nezdravý životní styl, zahrnující nezdravý jídelníček a nedostatek pohybu. Projevy nemocného srdce a cév nacházíme i u aktivních jedinců, můžeme hledat příčinu ve zvýšené míře stresu a stále větších nárocích na organismus.

3. Máme špatné srdce v rodině, infarkt mě nemine

Genetická dispozice je stejně jako věk a pohlaví jedním z neovlivnitelných faktorů. Ovlivnitelná nebezpečí, mezi která patří obezita, kouření, vysoká hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak a hlavně nezdravý životní styl, mají na zdraví srdce zásadnější vliv.

4. Alkohol svědčí srdci

Střídmá konzumace alkoholu (maximálně dvě až čtyři deci vína denně, zhruba 0,5 l piva nebo 0,5 dcl destilátu) má na srdce pozitivní vliv. Vyšší spotřeba už ale může škodit. Konzumaci alkoholu navíc není možné doporučit každému.

5. Káva je zlo

Káva a čaj sice nepatrně zvyšují krevní tlak, ale rozhodně není nutné se jim vyhýbat. To, že káva škodí srdci, je spíše pověra. Dokonce žádné vědecké studie ani nedokázaly, že by zvyšovala riziko infarktu. Dva šálky denně by však měly být maximum.

6. Abych srdci prospěl, musím držet drastické diety

Ne. Začněte malými změnami: chodit po schodech místo ježdění výtahem, vyměnit živočišné tuky za kvalitní tuky rostlinné, zařadit do jídelníčku víc ovoce a zeleniny.

7. Anopyrin pomůže při infarktu

Při podezření na infarkt lékaři doporučují užít tabletu anopyrinu nebo acylpyrinu, kyselina acetylsalicylová v nich obsažená má protisrážlivé účinky. Není to ale tak, že byste si vzali lék a šli si v klidu lehnout. Člověk s infarktem by se měl co nejrychleji dostat do rukou lékařů.

8. Vykašlávání zmírní infarkt

To je nesmysl a babská pověra, která nemá podle kardiologa Richarda Češky z Všeobecné fakultní nemocnice žádné medicínské vysvětlení.

Kdy se začít hlídat

5 let: Dětem z rizikových rodin, tedy těch, kde se předčasně umírá na nemoci srdce, by měla být vyšetřena hladina cholesterolu.

13 let: Dětem z rizikových rodin by měla být opět vyšetřena hladina cholesterolu.

18 let: Všem lidem má být vyšetřena hladina cholesterolu a dalších tuků v krvi. Rizikoví pacienti jsou hlídání častěji.

40 let: Váš lékař by vám měl odebrat krev a změřit hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Pokud nebudete v pořádku, bude vás zvát na kontroly častěji.

50 let: Všem lidem má být vyšetřena hladina cholesterolu a dalších tuků v krvi. Rizikoví pacienti jsou hlídáni častěji.

55 let: Muži - pokud muž v tomto věku kouří a má vysoký tlak i cholesterol, má pětadvacetiprocentní pravděpodobnost, že do deseti let zemře na nemoci srdce a cév. Ženy - Pokud žena v tomto věku kouří a má vysoký tlak i cholesterol, má desetiprocentní pravděpodobnost, že do deseti let zemře na nemoci srdce a cév.

60 let: Všem lidem má být vyšetřena hladina cholesterolu a dalších tuků v krvi. Rizikoví pacienti jsou hlídáni častěji. Ženské hormony přestávají po menopauze snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Zhruba dvojnásobně se zvyšuje riziko nemocí srdce a cév.

Prevence: Hlídejte si pas a váhu

Stavu, kdy organismus nepracuje tak, jak má, lékaři říkají metabolický syndrom. Ten často vyústí v cukrovku. Zjistit, zda vám hrozí nebezpečí, je jednoduché a stačí k tomu obyčejný krejčovský metr. U mužů je rizikový objem pasu přes 102 centimetrů, u žen 88 centimetrů. Zhubněte. Ale nedělejte to tak, že vyřadíte z jídelníčku všechny tuky. Stačí ty živočišné z větší části nahradit rostlinnými.

Nechte si změřit cholesterol
Lékaři rozlišují dva typy cholesterolu. Prvním je HDL cholesterol, o kterém se laicky mluví jako o "hodném" cholesterolu. Naopak LDL cholesterol je označován jako "zlý" cholesterol, protože jeho vysoká hladina způsobuje ukládání tuku ve stěnách cév. Ty se pak zužují a zvyšují riziko infarktu. Každý by měl hladiny obou složek cholesterolu znát.

Hladina HDL cholesterol by měla být obecně vyšší než 1 mmol/l, LDL cholesterolu by měl být nižší než 3 mmol/l. Celková hladina by neměla přesahovat 5mmol/l.

Máte-li zvýšenou hladinu cholesterolu, lékař vám zřejmě opět doporučí nahradit živočišné tuky rostlinnými. Samozřejmostí by mělo být celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zelenina.

Změřte si krevní tlak
Krevní tlak je důležitý ukazatel zdraví srdce a cév. Horní hranice tlaku, která již ohrožuje srdce, je 140/90, u nemocných s cukrovkou je to 130/80. Pro hodnocení zdraví je významnější spodní tlak.

Naměří-li vám lékař (či vy sami doma) několikrát za sebou vysoké hodnoty, nemusíte ještě brát léky. Snížit tlak jde i tak, že přestanete nadmíru solit, jak je u nás zvykem.

Zjistěte si hladinu cukru
Naměří-li vám lékař hladinu cukru vyšší než 5,6 mmol/l, doporučí vám dietu a podle nových směrnic by vám měl nasadit léky. Od 45 let se provádí kontrola hladiny cukru v krvi v dvouletých intervalech, vyšetření hradí pojišťovna. Ke vzniku diabetu nevede jen cukr, ale i obezita.

Sportovci: jděte na ultrazvuk
Pokud sportujete, vyplatí se vám zkontrolovat, zda netrpíte nějakou srdeční vadou, která by mohla vést ke kolapsu a smrti. Obyčejné EKG podle odborníků většinou nestačí, skryté vady objeví až ultrazvukové vyšetření srdce, takzvaná echokardiografie. Ve vyšších soutěžích zajišťují vyšetření kluby, ostatní sportovci musí spoléhat na sebe. Vyšetření stojí 1 200 korun.