Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Alergii na chlad nepodceňujte. Kromě rýmy může způsobit i zadušení

  • 22
Šestapadesátiletou Janu Šimkovou každoročně s příchodem zimy trápila několik měsíců nekonečná vodová rýma. Až teď se dozvěděla, že je alergická na chlad. Trpí zdánlivě banální chorobou, která však v krajním případě může skončit zadušením.

Takzvaná chladová alergie propuká hlavně na podzim a v zimě. Projevuje se vodovou rýmou a zarudlou vyrážkou na místech, která při pobytu venku zůstávají odkrytá.

Nejde až tak docela o klasickou alergii, ale o pseudoalergickou reakci. Po přesné příčině této nemoci vědci a lékaři zatím pátrají bezvýsledně.

Alergii odhalí chladná voda

"Chladová alergie se projevuje nejčastěji vodovou rýmou. V těžších případech se může objevit svědivá kopřivka na odhalených místech a někdy na celém těle," říká alergoložka Blanka Haindlová.

Jak se alergie projevuje?

* vodová rýma
* kopřivka
* zarudnutí a otoky pokožky
* popraskaná kůže
* problémy s dýcháním
* bolesti hlavy, závratě

Na vlastním těle to už několik let poznává i zmiňovaná Jana Šimková. "S příchodem podzimu a prvních chladných dnů se mi každé ráno spustila rýma. Velmi často jsem kýchala a smrkala. Tušila jsem, že jde o nějakou alergii, ale chladová mě nenapadla," svěřila se paní Šimková.

Protože se potíže každoročně opakovaly, žena navštívila alergologii, kde se diagnóza skutečně potvrdila. A jak se alergie na zimu zjistí? Při chladových testech pacient ponoří ruce do nádoby s ledem a vodou o teplotě asi deseti stupňů po dobu deseti minut.

Nemoc může skončit tragicky

I když se chladová alergie vyskytuje nejčastěji v zimě, některé pacienty dokáže potrápit i v létě, například při koupání v chladné vodě. Pak hrozí bolesti hlavy, dušnost, pokles tlaku nebo i ztráta vědomí.

Pro alergiky je nebezpečná také konzumace příliš studených nápojů a jídel, které mohou způsobit otok hrtanu, což ve vážných případech vede dokonce k udušení.

"Nemoc se léčí pomocí léků na alergii, takzvaných antihistaminik, které se však musí podávat ve vyšších dávkách. V některých případech bývají nasazeny také kortikoidy a při infekcích se přidávají antibiotika," vysvětluje lékařka Blanka Haindlová.

Alergie na zimu se v dospělosti objevuje častěji u žen. Přesné statistiky podle Haidlové ovšem neexistují, protože nejde o klasickou alergii.

Jak předcházet alergii na zimu?

* vyhýbejte se prudkým změnám teploty
* v zimě a v mrazech se dobře oblékejte, noste šálu, rukavice i čepici
* před odchodem z domu nezapomeňte na ochranný krém na obličej a ruce
* nekuřte
* pravidelně sportujte
* při podezření na chladovou alergii navštivte praktického lékaře, který vás případně odešle k alergologickému vyšetření