Je to každý rok stejně nepříjemné, na jaře, kdy se už příroda probudila ze zimního spánku, začíná všechno kolem nás kvést. Pylová sezona u nás začíná při teplejší zimě obvykle již koncem února a trvá až do října.
Alergii můžete mít na pyly stromů, trav, bylin či obilí. Nejdříve nastupují alergie stromové, následují travní a bylinné a nakonec obilné. Na podzim bývá častější také alergie na spory plísní (plísně se rozmnožují právě vytvářením spor), protože je v ovzduší více vlhkosti.
Travní období však bývá nejdelší, protože trvá prakticky až do září. Čím více toho v přírodě kvete, tím více pylu je v ovzduší. A když se k tomu ještě například přidá sušší slunečné, případně větrné počasí, pylu může být kolem víc než dost. Množství pylu v ovzduší totiž závisí také na povětrnostních podmínkách a na intenzitě slunečního svitu.
Nenápadné alergie. Jsou tady stále a některé se v zimě ještě zhoršují |
Sledujte předpověď počasí
Rozhodně se proto vyplatí pravidelně sledovat nejen předpovědi počasí, ale také pylový kalendář, který upozorňuje na to, které dřeviny, traviny nebo obiloviny právě kvetou, a jejich pylu je tak v ovzduší nejvíce.
Aktuální informace získáte nejlépe z online pylového zpravodajství, které je pravidelně aktualizované. Podle pylové sezony je vhodné plánovat i dovolenou, ať vám ji pylová alergie zbytečně nekomplikuje.
Při tomto chronickém onemocnění organismus nadměrně reaguje na určité druhy pylů, a to často i podle jejich koncentrace v ovzduší. U části alergiků se navíc objevuje takzvaná zkřížená alergie, což znamená, že kromě alergie na pyly mají alergii na některou potravinu či skupinu potravin, jež jim mohou způsobovat obtíže třeba i mimo pylovou sezonu.
Svědí vás po jídle ústa či uši? Možná trpíte zkříženou alergií |
Alergiky trápí nejen rýma
Nejčastěji se u pylových alergiků objevuje hlavně v jarním a letním počasí vodová, takzvaná senná rýma neboli sezonní alergická rýma, časté je i kýchání, svědící nos, někdy pyly dráždí dýchací cesty, takže se objevuje také kašel a svědění v krku, oči bývají zarudlé, pálí a oční víčka mohou být i napuchlá.
Výjimkou však není ani vyrážka, zvýšená únava, bolesti hlavy nebo problémy s nespavostí. Někdy se může stát, že se z alergické rýmy postupně vyvine průduškové astma.
Pomohou sítě i čistička vzduchu
Jak si v takovém případě co nejúčinněji pomoci? Možností je hned několik, i když pravdou je, že v případě pylových alergií je to trochu složitější, protože pylový alergik se pylům v sezoně může vyhýbat jen velmi těžko. Je proto velmi důležité přesně a pravidelně užívat předepsané léky od alergologa, často to bývají antihistaminika, která se používají ke zklidnění a potlačení alergických reakcí organismu.
Pokud plánujete dovolenou, nezapomeňte se s předstihem vybavit léky na alergii předepsanými vaším lékařem a nezapomeňte si je před odjezdem zabalit do zavazadla.
Zcela se zbavit pylové alergie je totiž velmi složité, nicméně s dostupnými léky se ji často daří udržet pod kontrolou tak, aby její projevy byly zcela minimální a dotyčného v běžném každodenním životě obtěžovaly co nejméně.
Určitá opatření můžete zavést také doma. Větrejte spíše krátce, nejlépe v noci a ráno a také po dešti. Ovzduší po dešti je čistší a je v něm pochopitelně i méně pylových zrnek, protože je takzvaně spláchla voda. Vyplatí se pořídit si do oken sítě proti pylům a prachu, jsou účinné zároveň také proti létajícímu a lezoucímu hmyzu, což se vyplatí obzvlášť v létě. Sítě, které nejsou umístěné v pevných rámech, pravidelně měňte. Pomoci vám může například také čistička vzduchu.
Pět jednoduchých kroků, které mohou zmírnit alergii |
Posilujte imunitu
Důležité je také celoročně posilovat imunitu, stravovat se zdravě, zbavit se nadbytečných kilogramů a sportovat. To vše pomůže organismu se s alergií lépe vyrovnat.
Zároveň je ovšem třeba vyvarovat se dlouhodobého stresu, protože ten naopak projevy alergie může výrazně zhoršovat, a navíc i komplikovat samotnou léčbu. Zejména v období zvýšených koncentrací pylu v ovzduší se častěji sprchujte, myjte si obličej i vlasy a převlékejte se do čistého oblečení, a pokud to jde, vyhněte se, alespoň krátkodobě, pobytu v přírodě, když je pylu v ovzduší nejvíce.
Také vyprané prádlo sušte spíše uvnitř, protože venku na zahradě či balkoně na něj může nalétat pyl. A samozřejmě se pokud možno vyvarujte kvetoucích rostlin ve své domácnosti.
Pomohou i lázně?„Využít lázeňský pobyt jako prevenci pro alergiky je ideální v době, než nastoupí pylová sezona. Pacientům, kteří netrpí chladovou alergií, bych proto doporučil jet do lázní v zimě, kdy je zde čisté ovzduší bez sezonních alergenů a městského smogu,“ říká Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a. s., a pokračuje: „Lázeňské programy pomáhají alergikům stabilizovat chronické stavy, snížit počet akutních záchvatů během roku a omezit nutnost brát úlevové léky.“ Získání pobytu je přitom snadné, stačí se zeptat svého lékaře. „Zda máte na lázně nárok, musí posoudit váš ošetřující lékař, a to podle indikačního seznamu a průběhu vašich alergií. Obecně lze ale říci, že silné alergie patří mezi jasné důvody pro vypsání lázní,“ potvrzuje lékař Pšenica. Hlavně je třeba pamatovat, že platnost návrhu je u dospělých tři a u dětí šest měsíců od data schválení zdravotní pojišťovnou, poté možnost propadá. |
Článek vyšel v dubnovém vydání časopisu Zdraví.