Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvJednou z nejčastěji diskutovaných teorií vzniku alergií je podle Panznera takzvaná hygienická hypotéza. „Má vliv i to, že žijeme stále v čistším a čistším prostředí. Imunita tím pádem nemůže být trénována tak, jak bývala před 100 lety. A místo toho, aby se starala o obranyschopnost, tak se tvoří alergie.“
Vliv může mít i myčka na nádobí
Kromě toho existuje i novější teorie takzvaných epiteliálních bariér, která vysvětluje poškození kožní a slizniční obrany vůči škodlivinám.
Nejdůležitější otázky o alergiích, na které byste měli znát odpovědi![]() |
„Různé čisticí prostředky, detergenty, prachové částice, mikroplasty, látky v potravinách, potravinová aditiva nebo emulzifikátory poškozují epitel – který propustí alergeny nebo mikroby dovnitř těla. Výsledkem je přeladění imunitního systému na alergickou odpověď,“ vysvětluje Panzner.
Podle profesora Panznera může mít negativní dopad i dlouhodobá expozice běžným čisticím prostředkům. „Například prostředky používané na mytí nádobí, zejména do myček, obsahují látky, které sice udělají nádobí blýskavé, ale zároveň snižují povrchové napětí a poškozují epitel,“ upozorňuje.
Rýma, nebo alergie?
Mnoho lidí si podle alergologa neuvědomuje, že některé projevy, které považují za běžné nachlazení, mohou být ve skutečnosti alergického původu. „Když rýma trvá delší dobu, není doprovázena teplotou ani bolestí v krku a objevuje se třeba jen v určitém období, je to podezřelé. Typické jsou i záchvaty kýchání, svědění očí a slzení,“ popisuje běžné příznaky.
V České republice jsou nejčastějším alergenem pyly trav, které se vyskytují od května do srpna. „Druhým nejčastějším jsou pyly bříz a břízovitých stromů, které nás trápí teď na jaře,“ doplňuje.
Alergie není jen dětská záležitost – podle profesora Panznera se může objevit v jakémkoli věku. „Je pravda, že není úplně výjimkou, že se alergie projeví až v dospělosti. Dokonce i u lidí v pokročilejším věku,“ říká.
Spouštěčem alergií mohou být i virové infekce. „Virové infekce mohou být spouštěčem alergických projevů, typicky je to známo u astmatu. A ano, i covid mohl být takovým spouštěčem, ale konkrétní data nejsou k dispozici,“ dodává.
Projevy, rizika a léčba
Alergická onemocnění výrazně ovlivňují kvalitu života, i když přímo nezkracují jeho délku. „Chronická alergická rýma může snižovat kvalitu života, více než některá daleko závažnější onemocnění,“ upozorňuje alergolog. Nejzávažnější formou alergie může být anafylaxe – systémová alergická reakce, která v krajním případě může vést až k úmrtí.
Pylová sezona je v plném proudu. Co kvete a kdy se alergikům uleví?![]() |
Léčba alergií dnes podle Panznera pokročila výrazně dopředu. „Máme skvělé léky na astma i volně prodejná antihistaminika. Existuje i biologická léčba pro nejtěžší případy,“ říká.
Mezi nejběžnější léky patří antihistaminika, která pacienti užívají v tabletách nebo nosních sprejích. Na otázku, zda pomáhají probiotika, odpovídá Panzner skepticky: „Já se obávám, že musím odpovědět negativně. Jsou moderní, ale důkazů je málo.“
Nejčastější jarní a letní alergeny v Česku🌼 Pyly trav – květen až srpen, nejsilnější alergen v populaci |
Zároveň upozorňuje, že ne každá nesnášenlivost je alergie. „Například laktózová intolerance nebo celiakie nejsou pravé alergie. Mají jiný imunologický základ a vyžadují odlišnou diagnostiku i léčbu.“
Jedním z rozšířených mýtů je, že si dítě „zvykne“ na kočku nebo psa. „Pokud je dítě alergik nebo má genetickou dispozici, tak je velké riziko, že se alergie na zvíře vyvine. Rozhodně to nelze doporučit,“ zdůrazňuje Panzner. Podobně by měli být opatrní i rodiče, kteří jsou sami alergici.
Proč přibývá lidí s potravinovými alergiemi? Jak poznat, že dítě trpí alergií a nejde jen o nachlazení? Proč alergie nejsou jen dětským problémem? Jak funguje moderní biologická léčba? A proč se lékaři dívají skepticky na probiotika i testy intolerance na lepek? I na tyto otázky odpovídal profesor Petr Panzner v pořadu Rozstřel.