Pyl, seno či kvetoucí tráva. To jsou věci, které mají s alergiemi spojené všichni. Jenže ti, kteří jimi trpí, vědí moc dobře, že chladným obdobím jejich problémy nemusí skončit.
Je totiž spousta alergenů, s nimiž se setkávají i v zimě, dokonce častěji než v létě. A s nimi musejí bojovat i nadále. A už vůbec nemluvíme o těch nadstandardních reakcích, které se týkají skutečně poměrně raritních věcí.
Alergie versus nachlazeníNěkdy je těžké to rozlišit. Ale pravidlem bývá, že zatímco nachlazení nejpozději do dvou týdnů skončí, alergické projevy s vámi zůstanou i měsíce. První jmenované se projeví až několik dní po infikování, alergie naskočí okamžitě, jak se setkáte s nepřítelem. Nachlazení vyvolává i třes těla a horečku, to se vám u alergie nestane. Bolest v krku u ní také není běžná, zatímco u něho ano. |
Nejhorší je prach, srst a plíseň
V zimním čase totiž tráví lidé mnohem víc času v uzavřených a vytopených místnostech. A to představuje základní problém. Alergie, které v teple umírní prostě jenom tím, že jsou víc venku a nepřijdou s nimi na delší dobu do styku, se totiž rozhoří v jejich plné síle.
„Nejčastěji je způsobují částečky prachu ve vzduchu, zvířecí srst a plíseň,“ vypočítává doktorka Alana Biggersová s tím, že se mnohdy setkává i s reakcemi na švábí trus a poslední dobou stále rozšířenější štěnice. Projevy těchto strastí jsou podobné těm při letních alergiích.
„Je to kýchání, kašlání a rýma. Častěji lidé bojují třeba s otoky, které se projevují nejen v místech doteku s alergenem, ale také kolem očí, což je nepříjemné,“ vyjmenovává specialistka.
Pacientům se tvoří vyrážky, jsou vyčerpaní, aniž by měli důvod, zavírají se jim oči, i když se jim nechce spát, a celková produktivita klesá minimálně o polovinu. A nealergický svět, který je už tak moc nechápe, je ještě víc lhostejný. Jak se tedy bránit?
Vyzrajte na alergie jídlem. Pomůže dýně, česnek i kysané zelí |
Samozřejmě kromě osvědčených medikamentů lze udělat i pár preventivních kroků. Ložní prádlo mějte vždycky, když v něm nespíte, uložené pod přehozy nebo dekami, které nachytají alergeny přes den, ale když je opatrně večer odstraníte, do postele se jich s vámi dostane opravdu jenom málo.
Pravidelně také perte povlečení, nejméně jednou za 14 dní. To samé dělejte se všemi dekorativními dečkami, polštářky, záclonami a závěsy v bytě. I čalounění byste měli čistit s podobnou frekvencí.
Do postele zvíře nepatří
Pokud jste doma delší dobu, používejte zvlhčovače vzduchu. Dají se koupit už za cenu kolem 600 korun a pro alergiky jsou penězi nevyčíslitelnou pomocí.
Vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat kolem 60 procent – jak jste na tom zjistíte podle vlhkoměru, který stojí kolem 250 korun a vydrží několik let. Zvláště ekzematici na něj nedají dopustit.
Pokud máte i ve svém stavu zvířata, zvolte aspoň jednu místnost, kam nebudou moci chodit a kde si odpočinete. Už vůbec byste je jako alergici neměli pouštět do ložnice. Pokud máte možnost, nechávejte je co nejdéle venku anebo se s nimi dlouho procházejte. To ostatně prospěje oběma.
Kde se skrývají alergenyPrachové částečky – povlečení, nábytek, koberce Zvířecí srst – prakticky všude, ale nejvíc v čalounění, postelích a kobercích Plíseň – tmavé a vlhké prostory, hlavně v koupelně nebo ve sklepě, ale i v koutech u oken nebo pod dřezem Švábí exkrementy – tmavá místa především v kuchyni, v hrncích, pod dřezem anebo pod používanými přístroji Štěnice – tam, kde spíte, tedy v postelích, na válendách, v matracích i čalounění |