Akupunktura: zabírá na bolesti svalů, kloubů, ale i hlavy

  2:00aktualizováno  2:00
I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, prokazatelně funguje. Má skvělé výsledky v léčbě bolavé páteře, ale i alergie či astmatu. Dnešní medicína nemá s tou prapůvodní společného téměř nic. Princip akupunktury ale zůstává stále stejný. Několik jehliček, které se zabodnou do akupunkturních bodů, zbaví člověka poměrně rychle potíží.

Akupunktura pomáhá i při bolestech hlavy. | foto: Profimedia.cz

Skvělý prostředek proti bolesti

I když v mnoha ohledech se oficiální medicína dívá na akupunkturu skrze prsty, v léčbě bolesti ji plně uznává. A to díky moderní vědě, která vysvětlila, jak jehličky pomáhají.

"V lidském těle se tvoří v určitých oblastech centrálního nervového systému látky podobné svými účinky opiátům – vnitřní opioidy. Bylo prokázáno, že po vpichu jehly do akupunkturního bodu se zvýší hladiny těchto látek, které tlumí přenos bolesti," doplňuje předseda České lékařské akupunkturistické společnosti Ladislav Fildán.

Útlum bolesti je podle něj tak výrazný, že se za určitých podmínek dá akupunktura použít i pro snížení vnímání bolesti při operacích. Při léčbě pohybového aparátu má akupunktura nezastupitelné místo. Při chronických bolestech páteře je dokonce nejúčinnějším způsobem léčby.

"Dále pomáhá u bolestí velkých kloubů z různých příčin, například u počátečních stadií artrózy. Velmi dobře působí u stavů po úrazech a operacích, což však není příliš známo. Pomáhá při rehabilitaci po mrtvicích spojených s ochrnutím," doplňuje Fildán.

Záněty, alergie a také psychické potíže

Klasická medicína o dalších úspěších akupunktury jen nerada mluví, ale lékaři, kteří se metodou zabývají, mají jasno. Podle nich akupunktura prospívá při zánětech a bolesti v oblasti hlavy – záněty dutin, mandlí a zubů (rychle zlepšuje komplikace i po stomatologických zákrocích), záněty hrdla a průdušnice.

S úspěchem se používá na alergickou rýmu a slabší průduškové astma či kašel různého původu.

U alergií na pyly je vhodné zahájit léčbu asi dva měsíce před obvyklým začátkem alergických potíží. U dětí, které mají potíže s dlouho přetrvávajícím kašlem, se používá jedna z variant akupunktury, takzvané baňkování. Baňky jsou malé skleničky, které se pod tlakem přisají na kůži v místech akupunkturních bodů.

Akupunktura se používá i při dalších potížích, zejména psychického rázu. Například pro zklidnění psychiky, při nespavosti, migrénách, neuralgii trojklaného nervu či hormonální nerovnováze.

Užíváte kortikoidy? Pak vám akupunktura nezabere

Jehličkám by se měli vyhnout lidé, kteří zrovna prodělávají chemoterapii nebo ti, kteří užívají kortikoidy. Neměla by se také používat u raných stadií těhotenství, ale na druhé straně se často používá u asistované reprodukce nebo u těhotenského zvracení.

Důležité vždy je, aby byl před použitím jehliček pacient dobře vyšetřen pomocí klasické medicíny.

Záhadné akupunkturní dráhy

Pro mnoho lidí akupunkturní bod znamená jen bod na povrchu pokožky. To však není zcela přesné. "Musíte si jej představit jako pomyslný válec menšího či většího průměru, sahající z povrchu pokožky několik milimetrů až centimetrů hluboko," vysvětluje Ladislav Fildán.

V místech akupunkturních bodů bylo podle něj nalezeno větší nakupení nervových zakončení a speciálních nervových tělísek. Často se akupunkturní bod nalézá v blízkosti velkých nervů, tepen a žil.

Některé body jsou přitom na povrchu velké 1–2 milimetry, ten největší 1,5 x 1 centimetr. Pro moderní vědu dodnes zůstávají záhadou akupunkturní dráhy. Podle Číňanů v těchto drahách koluje životní energie čchi, která může v akupunkturních bodech vstupovat nebo vystupovat z těla. Protože je věda zatím neumí vysvětlit, jejich existenci popírá.

Číňané popsali 12 základních párových akupunkturních drah a dvě nepárové, jdoucí středem těla vpředu a vzadu. Na drahách se nalézají akupunkturní body v různém počtu. Nejméně bodů má dráha srdce – devět, nejvíce dráha močového měchýře – 67.

Akupresura? Akupunktura? Jak si vybrat?

Některým lidem akupunktura svědčit nemusí. Na vpichy jejich tělo reaguje silným krvácením a podlitinami. Proto mnozí lidé využívají spíše akupresuru. To znamená, že se na body působí tlakem prstů, použít se však může také magnet nebo třeba zrnko rýže.

Akupunkturní body se mohou aktivovat také se sálavým hluboko prohřívajícím teplem, takzvaným moxováním. Jehly však mají lepší výsledky. Při akutních stavech působí mnohem rychleji, její účinky také déle vydrží.

Pět uznávaných akupunkturistů v Česku

MUDr. Ladislav Fildán

Začínal jako anesteziolog na ARO v Novém Jičíně.
Akupunktuře se věnuje od roku 1986. Od roku 1992 provozuje ordinaci pro léčbu bolesti a biologickou celostní medicínu v Brně. V roce 2005 se stal předsedou České lékařské akupunkturistické společnosti ČLS JEP. Byl organizátorem řady národních kongresů a světového kongresu lékařské akupunktury.

MUDr. Miroslav Holub

V roce 1981 absolvoval kurz akupunktury, které se věnuje dosud. V roce 1992 byl první lékař v Semilech, který privatizoval svou odbornou praxi v oboru rehabilitace. Ve své praxi využívá nejen základního vzdělání v klasické medicíně, ale i rozšířeného pohledu díky východní filozofii, ze které vychází i tradiční čínská medicína a akupunktura.

MUDr. Michal Strnad

Vystudoval lLF UK v Hradci Králové. Od roku 1979 pracoval jako internista, v roce 1983 se začal zabývat akupunkturou. Pracuje v soukromé cévní ambulanci, kde současně používá akupunkturu a fytoterapii. Má již mnohaletou pedagogickou praxi, v 80. letech vedl praktika akupunktury pro IPVZ, od roku 2003 vyučuje v Hradci Králové a Havířově.

MUDr. Milada Barešová

Promovala na LF UK v roce 1956, pracovala nejdříve jako internistka, pak jako praktická lékařka. Patnáct let působila na rehabilitační klinice a dvacet let byla vedoucí kabinetu akupunktury IPVZ. Akupunkturu se učila ve Vietnamu, Číně, na Šrí Lance a v Japonsku. Dnes má soukromou ordinaci.

MUDr. Pavel Prokeš

Internista, který se akupunkturu učil ve Vietnamu, v Thajsku a na Šrí Lance. Již dvacet sedm let je místopředsedou České lékařské akupunkturistické společnosti. Dlouhodobě se také věnuje školení v rámci IPVZ.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz