Dvanáct statečných žen se popere s vlastní běžeckou výzvou

  9:18aktualizováno  9:18
Je to tady. Dvanáctka finalistek je kompletní, adidas Women’s Challenge 2014 může odstartovat. Ukážeme vám, jak se soutěžící “perou” pod dohledem odborníků se svými běžeckými sny a cíly. Věříme, že se jejich cesta může stát i vaší, že pro vás budou jejich příběhy inspirací.

Dvanáctka finalistek je kompletní - adidas Women’s Challenge 2014 | foto: RUNGO.cz

Začátkem února se finalistky poprvé seznámí tváří v tvář v běžeckém centru Runnig Mall, podrobí se diagnostice došlapu, Cooperovu testu a setkají se s trenérem Milošem Škorpilem. Tou dobou již budou mít v rukou své tréninkové plány. Držme jim palce v jejich plnění.

Co o sobě jednotlivé RUNGO ženy prozradily v přihláškách:

Hana Vébrová z Prahy, 31 let, účetní, bezdětná

Hanu Vébrovou jako dvanáctnou účastnici adidas Women's Challenge vybrali...

sportuje nepravidelně

Cíl: změnit život a poprat se s roztroušenou sklerózou

Příběh: Hanka v mládí závodně běhala sprinty, hrála volejbal a chodila do posilovny. Po vysoké škole přišla časově náročná práce a na sport najednou nebyl čas. Loni v listopadu jí lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Doporučili jí začít žít zdravě, dostatečně spát, nestresovat se a sportovat, aby tělo bylo připraveno na další případné ataky. Pro svůj boj s nemocí si zvolila právě běh, kterému se v mládí již věnovala, vrací se k němu po čtyřech letech.

Ivana Bažantová z Prahy, 54 let, učitelka hudby, tři děti

Ivana Bažantová - adidas Women's Challenge

sportuje nepravidelně, avšak je stále v poklusu

Cíl: najít své limity a jít příkladem ostatním padesátnicím

Příběh: Hlavní motivací jí byl přirozený sklon k rychlejšímu pohybu. Na svůj věk se cítí skvěle, jen už se jí trochu začínají ozývat kyčle. Ráda by poznala své limity, nabrala dech a trénovala pod dohledem. Jak sama říká, chtěla by jít také příkladem ostatním  padesátnicím.S během již nějaké zkušenosti má, v mládí ji dokonce lákali do atletického oddílu, přednost však dala hudbě, které se naplno věnuje celý život. Běh často využívá při boji proti nadbytečným kilogramům (v loňském roce zhubla během čtyř měsíců pomocí běhu 14 kilogramů). Ivana se vnímá jako cílevědomá a vážná, ale zároveň také jako žena milující inteligentní humor.

Hana Chalupská z Prahy, 24 let, studentka stavební fakulty, bezdětná

Hana Chalupská - adidas Women's Challenge

věčný začátečník
Cíl: bojovat s leností a začít běhat pravidelně
Příběh: Hana zatím na sport koukala spíše v televizi. Občas běhat zkoušela, ale vždy si po čase našla nějakou výmluvu a zvítězila lenost. "Jsem ukrutně líná, a když už konečně chytím motivaci k pohybu, vydrží mi to tak měsíc.“ Často bývá unavená, zadýchává se do schodů, občas se opije a zapálí cigaretu. Označuje se za klasického "prokrastinátora", a to jak ve sportu, tak v péči o své zdraví. Právě to se rozhodla změnit. Velkou část své energie věnuje škole, ve volném čase čte, plave a ochutnává nová jídla. Ráda si prohlíží fotky vysportovaných postav a sní o tom, že příští rok v létě bude vypadat stejně. Poté si většinou vzdychne a kousne do čokolády…

Hana Marvanová z Vlašimi, 31 let, rodičovská dovolená, dvě děti

Hana Marvanová - adidas Women's Challenge

sportuje nepravidelně
Cíl: uběhnout půlmaraton v pohodě a s úsměvěm
Příběh: Hana sebe samu charakterizuje jako "nevybouřeného lva šedivějícího ze svých dětí a ostatních starostí". Ráda by díky běhání získala větší motivaci, dala své tělo pod odborným dohledem do pořádku, zlepšila si kondičku. K běhání a závodům ji přivedl manžel a kamarádka. Sama již pár kratších závodů absolvovala a ráda by pokořila půlmaraton. "Nemám v úmyslu běžet na čas, chci si jen užívat, poznávat nové přátele a získávat zkušenosti. A taky dokázat manželovi, že tohle všechno dokážu sama, že na to mám."

Radka Nekardová z Veselí nad Moravou, 38 let, referentka, bezdětná

Radka Nekardová - adidas Women's Challenge

věčný začátečník
Cíl: nechce závodit, chce sbírat trička

Příběh: Vnímá se jako velký lenoch a flegmatik. "Ke sportovní aktivitě potřebuju kopanec. Přihláška = kopanec." Třináct let žila v zahraničí a po návratu ji doma nic nečekalo, často trávila večery o samotě doma, až ji jednoho dne její kamarádka a velká sportovkyně Eva "nakopla" ke spinningu a později k běhu: "Mě, které vždycky při hodinách tělocviku, ve kterých se běhalo, bylo špatně. Mně, která nepřeběhla ani přechod pro chodce." Radka začala pozvolna trénovat, nakoupila si běžecké oblečení a pomalu se začala cítit jako sportovec. "S prodlužováním trasy mi stoupalo sebevědomí. Černé oblečení bylo nahrazeno barevným a časem jsem se začala dívat i na kolemjdoucí a neběhala se sklopenýma očima."

Radka je býk, silný, klidný a vyrovnaný do doby, než se cítí být v ohrožení, pak je lepší jít jí z cesty. Neumí prohrávat, nesnáší lež a nemá ráda změny.

Zuzana Schwarzmaierová z Plzně, 28 let, administrativní pracovnice (žaloby, exekuce), bezdětná

Zuzana Schwarzmaierová - adidas Women's Challenge

sportovní nadšenec
Cíl: po operaci srdce by ráda začala znovu naplno běhat a závodit
Příběh: Zuzana je zvyklá sportovat od dětství a běh byl vždycky její koníček. Loni ještě trénovala na půlmaraton a bez sportu si nedovedla představit život. Bohužel ji v nedávné době potkala mozková příhoda a operace srdce. Vše naštěstí dobře dopadlo a Zuzka již zase pomalu běhá a trénuje. "Nemám ráda, když mě někdo lituje, chci si jít za svým cílem. Sport mi zachránil život, měla jsem srdce zvyklé na zátěž a chci si sama sobě dokázat, že na to mám, a lidem v okolí vzkázat, že všechno jde."

A zde jsou profily žen vybrané RunCzechem:

Lada Bízová z Brna, 44 let, učitelka ZŠ, dvě děti

Lada Bízová - adidas Women's Challenge

věčná začátečnice
Cíl: uběhnout půlmaraton, žádné velké závodní ambice, dozvědět se něco více o technice běhu, dýchání, výživě...
Příběh: Lada, učitelka na ZŠ a matka dvou dospívajících synů, má velký talent pro psaní, o čemž nás přesvědčila při sepsání svého příběhu. Osud se s ní nikdy nemazlil, ale právě běh jí byl při všech životních pohromách velkou oporou. V mládí hazardovala s anorexií, pohádkové manželství skončilo psychicky náročným rozvodem, následovala ztráta zaměstnání a těžká nemoc v podobě lymské boreliózy a zánětu mozkových blan. Přestala ovládat pravou ruku, padala jí půlka obličeje a nedala dohromady kloudnou větu. Přesto se znovu postavila na trať, odhodlaná vyběhnout. Z počátku to šlo velmi těžko, ale den po dni a metr po metru se dokázala opět rozběhnout. Běh jí znovu do slova a do písmene zachránil život. A jak sama Lada říká: "Je příjemné vědět, že cokoli se stane, je tu s vámi přítel a parťák, ten, který se nevnucuje, ale je tu vždycky pro vás v ten pravý čas: běh."

Hana Havalcová Raková z Teplic nad Metují, 52 let, podnikatelka v cestovním ruchu, dvě děti

Hana Havalcová - adidas Women's Challenge

sportovní nadšenec
Cíl: uběhnout maraton, být v kondici
Příběh: Hana je velká sportovkyně tělem i duší, která se do všeho vrhá se značným zápalem. Má za sebou tři seskoky sólo padákem, pilotní zkoušky na ultralightu, ráda leze po horách, jezdí závody na horských kolech, je trenérkou sportovní kulturistiky a pravidelně vede kruhové tréninky. Svůj velký sen si splnila, když si u svého penzionku postavila tělocvičnu, kde může pravidelně trénovat. Od té doby začala také běhat. Má za sebou několik závodů, ale momentálně se dostala do fáze, kdy stále trénuje, ale čas se nezlepšuje. Ráda by si splnila další sportovní sen – uběhnout maraton. Ale jak sama říká: "Když to půjde s mým tréninkem pořád takto, myslím, že se na maraton nikdy nevytrénuji, jen si odpálím kolena a ztratím motivaci – proto vkládám naději do vašeho učení." Pravidelně také vede tréninky pro ženy, které se na ni začaly obracet s tím, aby naučila běhat a trénovat jejich děti. Hana si však na takovou zodpovědnost zatím netroufá, proto by byla vděčná, kdyby se nejdříve mohla naučit  sama pořádně běhat, až pak by své zkušenosti ráda předávala dál.

Renata Hudcová z Rychnova u Jablonce nad Nisou, 45 let, magistra, jedno dítě

Renata Hudcová - adidas Women's Challenge

sportovní nadšenec 

Cíl: uběhnout maraton
Příběh: Renata je sluchově postižená a překonávat stres musela již od dětství. Běh ji vždy pomáhal urovnat si myšlenky a získat nadhled nad danou věcí. Zúčastnila se již několika závodů a ráda by udržela tempo se svojí o dvacet let mladší dcerou a společně s ní běžela až do cíle.

Anna Kadová z Prahy, 32 let, lektorka angličtiny, dvě děti

Anna Kadová - adidas Women's Challenge

věčný začátečník
Cíl: půlmaraton Praha, naučit se běhat pro radost

Příběh: Anna je v současné době pár týdnů před porodem, ale to jí ve startu nebrání. "Kočárek na běhání už mám vybraný, tak hurá, maminky, jdeme na to!" Z Anny je cítit obrovské odhodlání, které pramení z nedávné zkušenosti, kdy hrozilo, že kvůli nádoru v oblasti krční páteře už nikdy nebude chodit. Operace proběhla naštěstí úspěšně a první, co Anně po probuzení z narkózy přišlo na mysl, bylo: "Budu moct běhat!"

Jako dítě Anna trpěla nadváhou a později psychickými problémy, které z ní pramenily. To odstartovalo téměř desetileté období, kdy se potácela mezi anorexií a bulimií. Z tohoto neveselého období jí velmi pomohl manžel, který ji přivedl k pohybu. Začala pravidelně cvičit a výsledky se brzy dostavily. Jen to běhání odsunula na druhou kolej. "Ráda bych to tentokrát chytla za ten správný konec a opravdu se běhat naučila."

Alena Maňáková z Prahy, 36 let, účetní, dvě děti

Alena Maňáková - adidas Women's Challenge

sportovní nadšenec
Cíl: zhubnout a vylepšit si čas na Sportisimo 1/2Maraton Praha

Příběh: Alena má problémy s nadváhou, v současné době váží téměř 100 kilo. Přesto minulý rok s touto tělesnou hmotností uběhla půlmaraton v osobním čase 2:24. V minulosti se věnovala velmi úspěšně silovým sportům, proto sportovní základ má.
Běhat začala v roce 2011, chytlo ji to a pomohlo zhubnout na asi 85 kilogramů. Plány měla veliké, jenže pak otěhotněla a znovu velmi přibrala. Ráda by začala znova pořádně trénovat. "Cítím, že by to šlo lépe, ale chybí know-how pod vedením někoho, kdo by mi dokázal poradit s technikou, výživou atd. Umím se kousnout, jen mít tu správnou motivaci a vedení."

Irena Výborná z Českých Budějovic, 59 let, farmaceutická asistentka, dvě děti

Irena Výborná - adidas Women's Challenge

sportovní nadšenec
Cíl: Sportisimo 1/2Maraton Praha, nikdy to nevzdat

Příběh: Irena se přihlásila, protože se chce i přes svůj věk zlepšit či alespoň nezhoršit. Ráda by získala nové podněty a pořádný trénink "s bičem nad hlavou". V roce 2014 oslaví šedesátiny a chce se v běhu ještě "poprat" s těmi mnohem mladšími. Také si přeje, aby ji mohli ještě dlouho fandit její dva malí vnuci a volat na ni: "Babičko – utíkej!"

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz