Deset podivných fitness trendů: Jóga s kozou, ranní techno i mořské panny

  • 7
Fitness trenéři ví, jak svoje novinky prodat. Nebaví vás jen tak běhat? Sbírejte u toho odpadky. Pilates a jóga vás nudí? Zkuste varianty na skateboardu, se zvířaty nebo inspirované Padesáti odstíny šedi. Ve světě můžete vyrazit i na party, kde se místo panáků popíjí smoothie, nebo si zaplavat s mořskými pannami.

1. Plogging

Ilustrační snímek

Módní mix cvičení a péče o planetu vznikl v ekologicky smýšlejícím Švédsku. Název mluví za vše, je to kombinace mezinárodního výrazu „jogging“ a švédského „plocka upp“ nebo „plocka skräp“ (něco zvedat nebo sbírat odpadky, pozn. red.).

Aktivita spočívá v tom, že si svůj ranní nebo podvečerní běh okořeníte sběrem odpadků z ulice. Odměnou vám kromě vysportované postavy bude i čisté sousedství. Navíc budete průkopníky: zatímco ve Skandinávii, Velké Británii nebo Spojených státech jde o masovou záležitost, u nás zatím plogging zůstává neobjevený.

2. Mermaiding

Trénink „mermaiding“ pod vedením Katrin Feltonové (27. února 2015)

Převlékání za mořskou pannu nebo za mořského muže je celosvětový trend, kterému se už dávno nevěnuje jen hrstka podivínů. Na plavání s ocasem jako z pohádky je něco naivně romantického, fotomodelingem v kostýmu se však dá i slušně přivydělat. Nejnověji si v něm můžete dokonce zasportovat.

Plavání s nohama uvězněnýma ve stylové ploutvi není žádná legrace. Naštěstí pro aspirující vodní víly existují instruktoři, kteří se tomuto netradičnímu sportu věnují. Jednou z nich je i německá modelka, fitness trenérka a „profesionální mořská panna“ Katrin Feltonová (na snímku vlevo), která učí náctileté dívky, jak se pod vodou neutopit, zasportovat si a ještě u toho vypadat elegantně. Několik podobných kurzů už máme i v Česku.

3. Jóga se zvířaty

Americký komik Kevin Hart zkouší jógu s kozami (6. dubna 2018)

Když se do jógy pouštíte doma, možná si na vás pes nebo kočka občas lehnou nebo vám loví nohy. Ale brát si je s sebou i do studia, které se cvičení věnuje? Ve světě je to čím dál běžnější. Oblíbená je zejména psí jóga, které se přezdívá „doga“. Někde mají vlastní psy, jinde vám dovolí přivést vlastního mazlíčka.

V každém případě jde o příjemné zpestření, a pokud vám pejsek při cvičení ještě balancuje na zádech, ničemu to neuškodí. Na podobném principu funguje také jóga s kozami, která frčí hlavně ve Spojených státech. Lekce kozí jógy si tam vyzkoušel i komik Kevin Hart (na snímku). Kozy sice nadělají hodně nepořádku, zato prý mají antistresový efekt a starají se o uvolněnou atmosféru.

4. Pilates na skateboardu

Ilustrační snímek

Cvičení pilates není žádná novinka, jízda na prkně taky ne. Spojit je – to napadlo až francouzského trenéra Raphaela Douba, který pracuje třeba s herečkou Léou Seydoux nebo zpěvačkou Soko. S vlastní sestavou, která kombinuje posilující cviky a balancování na skateboardu, přišel v roce 2016 a nějaký čas ji provozoval ve spolupráci se známým pařížským butikem Colette. Od té doby se cvičení rozšířilo do celého světa.

„Moje cvičení zároveň posiluje střed těla a zlepšuje postoj,“ vysvětlil Doub před dvěma lety magazínu Vogue. Vycházel také ze svých dlouholetých zkušeností skokana o tyči. „Právě při něm se klade obrovský důraz na stabilitu a rovnováhu – podobně, jako když používáte skateboard. Díky tomu, že jste na prkně nestabilní, se vaše svaly naučí posilovat mnohem přirozeněji než při klasickém cvičení se závažím.“

5. Kangoorobik

„Skákací“ boty Kangoo (ilustrační snímek)

Trend skákacích bot už tu byl několikrát. Původ mají ve východní Evropě, kde je v průběhu minulého století vyvinuli jako zdravotní pomůcky pro atlety. Měly jim pomoci ulevit od bolesti a rychleji léčit zranění. V devadesátých letech se vynálezu chytil švýcarský podnikatel Denis Naville, který mu dal dnešní podobu a začal ho prodávat pod značkou Kangoo.

Skákacím botám obecně se tak říká dodnes, i když je vyrábí celá řada firem. A jejich výhody? Zmírňují tlak na klouby při chůzi, běhu a cvičení. Předcházejí zraněním, ale – jak se ukázalo – pomáhají také rychleji spalovat kalorie. Protože na nich musíte balancovat, pomáhají navíc zpevnit svalstvo celého těla, hlavně to středové. Na tom všem je založený také kangoorobik, který se právě teď vrací do módy a který si můžete zacvičit i v Česku.

6. Ranní rave

Ranní rave v britském studiu Morning Gloryville (26. listopadu 2014)

Na první pohled to vypadá jako klasická technoparty. Za pultem stojí DJ ve zvířecím kostýmu a z obří reproduktorů se ozývá monotónní hudba, na kterou zběsile trsá hromada rozesmátých lidí s vizáží festivalových návštěvníků. Nechybí třpytky, barevný make-up ani svíticí tyčinky.

Něco je však jinak. Tento „večírek“ startuje v půl sedmé ráno, alkoholu zde nahrazují smoothies a místo rekreačních drog si lidé užívají masáž a cvičí pozdrav slunci.

Britská organizace Morning Gloryville je pionýrem takzvaného „uvědomělého klubování“. Zcela střízliví lidé si v něm zpříjemňují všední rána, seznamují se, nabírají energii na celý den a ještě při tom sportují. Tancuje se tak, abyste se opravdu zpotili. Na netradiční party u nás zatím čekáme, ale navštívit ji můžete na jednom z více než dvaceti míst světa včetně Londýna, Berlína, New Yorku či Tokia.

7. Hula hoop

Pouliční vystoupení se svítícími obručemi v rámci losangeleského festivalu...

Do školních let se můžete vrátit díky cvičení s obručí, které se znovu dostává do módy. Kombinace aerobiku, gymnastiky a tance má spoustu variant, a to i v Česku. Posiluje celé tělo, obzvlášť jeho střed a břišní svalstvo. Navíc je to zábava. Pokud ještě nejste přesvědčeni, vězte, že hula hoop si oblíbily i zpěvačka Beyoncé nebo bývalá první dáma Spojených států Michelle Obama.

8. 50 Shapes of Grey

Padesát odstínů svobody

Nejde o překlep, tak se jmenuje cvičení, se kterým přišla americká trenérka Kristen Jamesová. Cviky s názvy jako „svůdný podřep“, „pořádně se ohni“ nebo „sexy nůžky“ vycházejí ze slavné trilogie Padesát odstínů šedi (v originále 50 Shades of Grey).

Kombinují klasické cvičení s váhou vlastního těla, pilates a posilování pánevního dna – cvičenkám nemají zaručit jen zpevněné svalstvo a střed těla, ale i lepší sexuální život. Cvičí se často ve stoji na špičkách, ale kdo si chce trénink opravdu okořenit, může dorazit v jehlových podpatcích.

Lekce twerkování pod vedením kalifornské instruktorky Lexy Panterra (27. srpna...

9. Twerking

Tanec, který vznikl v osmdesátých letech v neworleanské afroamerické komunitě, nikdy tak úplně nezanikl. Byl spojený s hudebním stylem dancehall, později s hiphopovou scénou a dnes s ním pracuje celá řada popových hvězd. Mezi nadšené twerkařky patří rapperka Nicki Minaj, zpěvačka Rihanna, ale i jejich kolegyně Miley Cyrusová.

Twerkování spočívá v rychlých pohybech boků a „natřásání“ hýždí – a není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Pro našince existuje spousta kurzů, většinou v rámci tanečních studií a akademií. Když budete chodit pravidelně, odměnou vám kromě nově nabyté schopnosti bude i rychlejší spalovaní a zpevněné svaly, hlavně ty v dolní části těla.

Ilustrační snímek

10. Běh pozpátku

Není to jen vtipný způsob, jak si oživit každodenní jogging. Zastánci běhání pozpátku tvrdí, že speciální technika, při které člověk dopadá na špičku nohy a odráží se od paty, znamená menší zátěž pro kolena a klouby obecně. Italská studie navíc ukázala, že při běhu pozadu spalujeme až o 30 procent více energie, než kdybychom stejným tempem běželi klasicky dopředu.