VIDEO: První dáma Zápotocká pomáhala zatknout nepřítele lidu Slánského

  • 28
Byla to žena dvou tváří. Oproti své předchůdkyni Martě Gottwaldové si Marie Zápotocká coby první dáma nehrála na paničku a zůstala svá. Byla bodrá, skromná, lidová. Na druhou stranu byla zapálenou komunistkou a podílela se na zatčení Rudolfa Slánského, který skončil na šibenici. Přinášíme čtvrtý díl seriálu Ženy z Hradu.

Marie Zápotocká se narodila v prosinci 1890 v Kročehlavech u Kladna do rodiny dlouholetého hutníka. Se svým o šest let starším manželem se poznala na demonstraci horníků. Posléze se vzali a měli dvě děti.

Zápotocká se od mládí zajímala o politiku. „Byla věřící zapálená komunistka,“ říká historik a novinář Petr Zídek. Vše, co tehdy přicházelo ze Stalinova Sovětského svazu, považovala takřka za svaté.

Za války skončila stejně jako její manžel v koncentračním táboře. Strávila v něm čtyři roky. Spoluvězeňkyně ji měly očividně rády, oslovovaly ji „mámo“. Později Zápotockou podobně líčila i komunistická propaganda: jako ženu z lidu, českou mámu. 

Když se v listopadu 1951 schylovalo k zatčení generálního tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského, sehrála Zápotocká se svým mužem speciální roli. Slánský byl v jejich vile na večeři, kde bylo zapotřebí ho zdržet, aby se připravilo jeho zadržení a domovní prohlídka.

Po Zápotockého smrti na podzim 1957 se Marie stáhla do soukromí a asi deset let o ní nebylo slyšet. Na veřejnosti se objevila až v roce 1968, kdy – poměrně překvapivě – vyjádřila opatrnou podporu reformnímu křídlu KSČ v čele s Alexandrem Dubčekem. Invazi vojsk Varšavské smlouvy jednoznačně odsoudila, což vyvolalo pokus radikálního křídla komunistické strany o její vyloučení.

Poté se Marie Zápotocká znovu stáhla do ústraní a na veřejnosti se prakticky neukazovala. Zemřela v červnu 1981.

Na celý životní příběh Marie Zápotocké se můžete podívat ve videu.


Ženy z Hradu