náhledy
Měly těžké dětství, jsou těhotné, mladinké, nebo naopak letité. I tak podávaly v Paříži jedny z nejlepších výkonů své kariéry, ale nešlo jen o medaile. Ve svých životech bojují za svá práva, s psychickými těžkostmi či s rakovinou. Toto je třináct zajímavých žen z olympiády, jejichž příběhy nás zaujaly. Podívejte se.
Autor: Koláž iDNES.cz
Americká atletka Sydney McLaughlinová-Levroneová se stala královnou, když jednoznačně opanovala finále běhu na 400 metrů překážek.
Autor: AP
McLaughlinová-Levroneová je v běhu na 400 metrů překážek novou světovou rekordmankou časem 50,37 sekundy. Byla první ženou na světě, která zaběhla 400 metrů překážek pod 52 sekund. O rok později se jako první dostala i pod 51 sekund. Během třinácti měsíců čtyřikrát vylepšila rekord, který završila neskutečným číslem na pařížské olympiádě.
Autor: Reuters
Rekordmanka si podmanila závod a pak i celý stadion, kde slavila s královskou korunkou. „Švagrová mi slibovala, že do Paříže vezme diadém, ale myslela jsem si, že žertuje,“ smála se McLaughlinová-Levroneová.
Autor: AP
Australská skateboardistka Arisa Trewová je čtrnáctiletý zázrak, nad kterým zůstává pusa otevřená i slavnému Tonymu Hawkovi. Za zlatou medaili si od rodičů přeje jako mazlíčka živou kachnu. Psa ani kočku by jí prý nedovolili a s kachnou souhlasili. Může prý s nimi cestovat i chodit do skateparku.
Autor: AP
S dlouhatánským culíkem a v růžové s přehledem získala zlatou v závodu skateboardistek, stříbrná byla Japonka Cocona Hirakiová a bronzová Britka Sky Brownová. Arisa začala původně se surfem. Skate přišel na řadu v zimě, kdy se jí s neoprénem nechtělo do vody.
Autor: Reuters
Arise s obdivem tleskáme za titul nejmladší australské olympijské vítězky a s pochopením myslíme na všechny rodiče teenagerů. Zatímco většina z nich tráví svůj život v pokoji s telefonem přirostlým k ruce, Arisa sbírá medaile. Její spolužáci se během olympiády sešli se spacáky ve škole, aby se mohli společně v noci vzbudit a sledovat přímý přenos i její vítězství.
Autor: AP
Tyto emoce nebudou v Karibiku na Svaté Lucii nikdy zapomenuty. Sprinterka Julien Alfredová získala pro ostrov historicky první medaili. Ostrov, kde žijí asi dvě stovky lidí, vyslal na olympiádu jen čtyři sportovce, kteří zemi zastupovali ve třech sportech.
Autor: Reuters
Julien Alfredová ze Svaté Lucie po olympijském triumfu v běhu na 100 metrů získala pro svůj ostrov první zlato. Následně přidala ještě stříbrný kov z běhu na 200 metrů.
Autor: Reuters
Její start rozhodně nebyl jednoduchý. Jako malá běhávala bosa a ve školní uniformě na plácku za domem. Ve dvanácti letech jí zemřel otec, který ji tolik podporoval a s jehož smrtí se dlouho vyrovnávala – dva roky se nevrátila ke sportu. Poté oplakala tetu, která s výchovou pomáhala, a musela odejít od rodiny studovat na střední školu na Jamajce, kde nikoho neznala, aby měla šanci se v životě uchytit.
Autor: Reuters
Afghánská běžkyně na sto metrů Kimia Jusufiová je další obdivuhodnou ženou olympiády. Ne o kov, ale za svá práva přijela bojovat do Paříže. Po doběhnutí stometrového úseku držela v rukou vzkaz pro Tálibán, kterým vyjádřila podporu afghánským ženám a dívkám.
Autor: Getty Images
Na vzkazu stálo: vzdělání, sport, naše práva. Barvy písma symbolizovaly afghánskou vlajku. „Nevzdávejte se, nenechte za sebe rozhodovat druhé. Prostě hledejte příležitost a pak ji využijte,“ uvedla k tomu poté.
Autor: Getty Images
Osmadvacetiletá běžkyně se dříve zúčastnila olympijských her v Tokiu pod vlajkou své země. Ovšem poté, co se k moci dostal Tálibán, prchla v roce 2021 do Íránu. V Paříži tvořili afghánský tým tři muži a tři ženy, které vybral olympijský výbor působící mimo zemi.
Autor: Getty Images
Pětapadesátiletá Gruzínka Nino Salukvadzeová je uznávanou rekordmankou a pravděpodobně nejvytrvalejší olympioničkou světa. Ve střelbě svou zemi reprezentovovala na deseti olympijských hrách.
Autor: AP
Střelkyně Nino Salukvadzeová zvládla Soul, Barcelonu, Atlantu, Sydney, Atény, Peking, Londýn, Rio, Tokio a teď Paříž. Poslední desatery letní olympijské hry rozprostřené do šestatřiceti let a přes všech pět kontinentů. Bohužel, loučení asi nevyšlo podle jejích představ: ve střelbě na 25 metrů skončila až úplně na posledním 40. místě.
Autor: AP
Když soutěžila pod pěti kruhy v Soulu 1988, většina jejích soupeřek z pátečního klání ještě ani nebyla na světě. Přesto ve střelbě není zvláštní vyšší věk sportovců. „Věk ve střelbě nic neznamená. Prostě jen držíte zbraň, z 80 procent nese zodpovědnost hlava. Musíte být schopní kontrolovat své myšlenky,“ vysvětlovala.
Autor: Reuters
Čína do boje o cenný kov vyslala do Paříže přes čtyři stovky sportovců a podchytila si tak třicet sportů z dvaatřiceti. Jedenáctiletá skateboardistka z Číny Čeng Chao-Chao byla nejmladší členkou výpravy.
Autor: Profimedia.cz
Jedenáctiletá skateboardistka z Číny Čeng Chao-Chao na kov nedosáhla, ale kolik dívek může v jedenácti říct, že bojovalo o medaili? Každopádně mladinká skateboardistka snížila věkový průměr čínských sportovců, který byl v Paříži 25 let.
Autor: Profimedia.cz
O Číňanech se ví, že tvrdě trénují a sport provozují se smyslem pro detail a preciznost. Jedenáctiletá Čeng Chao-Chao má náš obdiv, protože ustát v takovém věku ten velký tlak a dosáhnout na nejvyšší možnou metu tak brzy, to se jen tak nevidí...
Autor: Profimedia.cz
Byla to brazilská šermířka Nathalie Moellhausenová, která se v Paříži postarala o drama. Dvojnásobná mistryně světa během zápasu s kanaďankou Ruien Xiaovou zkolabovala a ztratila vědomí.
Autor: ČTK
Záhy se ukázalo, že brazilská šermířka bojuje s rakovinou. Po krátké odmlce se zvedla a zápas dokončila prohrou 11:15. „Nikdy v životě jsem necítila takovou bolest, nedokázala jsem se ani pohnout a měla jsem nárok na jen pětiminutovou přestávku. Dokončení zápasu mi přišlo nemožné,“ uvedla.
Autor: ČTK
Osmatřicetiletá šermířka bojuje s tumorem v oblasti kostrče. O nemoci ví od února, kvůli hrám však zatím ještě nepostoupila operaci. Přesnou diagnózu se dozvěděla čtyři dny před zahájením olympijských her. I přes vážné zdravotní problémy toužila počtvrté se zúčastnit olympiády a zabojovat o cenný kov pro svou zemi. Šerm miluje nade vše, s kordem v ruce je od svých pěti let. V osmi vyhrála svou první soutěž.
Autor: ČTK
Představujeme vám české želízko v ohni hrdinek. Plavkyně Kristýna Horská nevybojovala v Paříži postup do finále, ovšem z posledního postupového místa se probojovala na semifinále 200 ve stylu prsa. A skončila patnáctá.
Autor: ČTK
Mistryně Evropy Horská bojuje ze zdravím. Před mistrovstvím světa v roce 2023 jí ochabl zrak a přestala vidět na jedno oko, důvodem byl otok sítnice a tekutina v oku.
Autor: Tomáš Macek, MAFRA
Elitní česká plavkyně už i prošla řadou zdravotních problémů, kvůli srdeční arytmii musela v roce 2022 podstoupit i operaci srdce. Šestadvacetiletá Kristýna se navzdory problémům na závodiště neustále vrací. Po nás byla inspirací, která ukazuje, že bez boje se nic vzdávat nemá. Kristýnina silná vůle a odhodlání zmůže skutečně mnoho.
Autor: Iva Roháčková
Pokud je vám jednadvacetiletá italská gymnastka Giorgia Villa povědomá, není se čemu divit. Se svým týmem „squadra azzurra“ skončila v ženské týmové soutěž all-around stříbrná, a získala tak Itálii po 94 letech olympijskou medaili v gymnastice.
Autor: ČTK
Italská gymnastka se však také proslavila reklamou na sýr. Stala se totiž ambasadorkou slavného italského parmazánu značky Parmigiano Reggiano. Od roku 2021 se objevuje na propagačních fotografiích, kde pózuje s obřími kusy a velikými koly tohoto lahodného sýra.
Autor: Profimedia.cz
Ani Giorgiina cesta k medaili nebyla snadná. Účast na olympijských hrách v Tokiu jí zmařil vyvrtnutí kotník a dlouhá rekonvalescence. Navzdory dalším zraněním však trénovala s cílem Paříž a vyplatilo se.
Autor: Profimedia.cz
Má heslo: Dnes budu mladší než zítra. Lucemburské stolní tenistce Ni Xia Lian je jednašedesát let a s přehledem poráží své mladší soupeřky. V prvním kole olympijského turnaje ve stolním tenisu vyhrála za 49 minut 4:2 nad Turkyní Sibel Altinkayaovou. Tím se stala nejstarší hráčkou stolního tenisu v historii, která zvítězila v zápase na olympijských hrách.
Autor: Evropská federace stolního tenisu
Ni Xia Lian hraje stolní tenis už padesát let, z toho 40 let na nejvyšší úrovni. Rodačka ze Šanghaje se v roce 1991 přestěhovala do Lucemburska a začala tuto zemi reprezentovat, letos v Paříži byla i vlajkonoškou země.
Autor: Evropská federace stolního tenisu
Na rozdíl od řady vrcholových sportovců není Ni hráčkou na plný úvazek, má rozsáhlou rodinu a starou matku, o kterou pečuje. Nicméně ke sportu přistupuje s vděkem a respektem: dbá na dostatek správného odpočinku, chodí posilovat i k fyzioterapeutovi.
Autor: AP
Kdo po letošní olympiádě nezná životní příběh americké gymnastky Simone Bilesové, něco podstatného mu uniklo. Letos sbírala medaile, ale na olympiádě v Tokiu se v roli favoritky psychicky zhroutila. Najednou nedokázala rozeznat nahoře a dole. Odstoupila ze všech finálových soutěží, zasáhla ji hluboká mentální krize a skončila na antidepresivech. Vypadalo to, že tento sportovní vzlet nadobro skončil pádem.
Autor: Reuters
Do Paříže se však vrátila se vší slávou. Ve sportu, kde kdysi i osmnáctileté gymnastky byly považovány za příliš staré, měla sedmadvacetiletá Bilesová na kontě 27 zlatých medailí ze světových šampionátů a olympiád a suverénně vládla historickým tabulkám. Až za ní zůstaly legendy Latyninová, Čáslavská nebo Ščerbo.
Autor: Reuters
Simone Bilesová letos motivovala spoustu sportovců, že po tvrdém pádu se dá znovu vzlétnout. Na jejím pádu se významně podepsal i dlouhodobý stres nebo monstrproces se sportovním lékařem Larry Nasserem: Bilesová patřila mezi 250 sportovkyň, které sexuálně zneužil. Netflix o ní natočil dokument, doporučujeme zhlédnout.
Autor: AP
Ženský šerm letos přinesl ještě jeden zajímavý příběh a hrdinku všedního dne. Egyptská šermířka Nada Háfizová se nestala šampionkou, ovšem v prvním kole pod pěti olympijskými kruhy zvítězila v sedmém měsíci těhotenství.
Autor: Profimedia.cz
Když ve vyrovnaném souboji s Američankou Elizabeth Tartakovskou zvítězila, přemohly ji emoce. „Toho, co na vás působilo jako souboj dvou lidí na planši, se ve skutečnosti účastnila trojice. Já, soupeřka a moje malé miminko, které teprve přijde na svět,“ oznámila Háfizová v příspěvku na sociální síti Instagram.
Autor: Reuters
Přes šermířskou vestu, kterou šavlí nelze propíchnout, nešlo zřetelně poznat, že se šestadvacetiletá rodačka z Káhiry nachází v tak pokročilém stadiu těhotenství. Na sociálních sítích, kde novinku sdílela, poděkovala rodině a posléze dodávala, že příspěvek napsala, aby „osvětlila vytrvalost a neústupnost egyptské ženy“. „Vítězství nad sedmou nasazenou americkou šampionkou je jasnou ukázkou toho, co egyptská doktorka, sportovkyně – a především žena – dovedou,“ pronesla Háfizová, která je zároveň patoložkou.
Autor: AP
Šestnáctiletá Korejka Pan Ho-čin vybojovala olympijský titul ve střelbě ze vzduchové pušky, a stala se tak nejmladší ženskou olympijskou šampionkou ve střelbě.
Autor: Profimedia.cz
Rodačka z Tegu porazila jen o rok starší Číňanku o jeden bod. Šestnáctiletá dívka s puškou je v tomto sportu trochu raritou, protože právě střelba je odvětvím, kde se uplatňují letitější sportovci.
Autor: Reuters
Šestnáctiletá Korejka Pan Ho-čin vyhrála olympijský závod ve střelbě ze vzduchové pušky, co si přeje za medaili ona, netušíme.
Autor: ČTK
BONUS: Ještě jednu ženu nešlo na letošní olympiádě přehlédnout. Média i fanoušci jí říkali Miss Paříž. Německá Běžkyně Alica Megan Schmidtová patří mezi nejkrásnější atletky světa.
Autor: Instagram @alicasmd
Sprinterka má díky své vizáži téměř 5,5 milionu sledujících na Instagramu, což jí slušně vydělává. Nám se na ní líbí to, že sport vnímá jako svou prioritu a odmítá se více zviditelňovat jen prostřednictvím své vizáže, odmítla i prestižní pánský časopis Playboy. „Stále dávám všem jasně najevo, že se jednoznačně zaměřuju primárně na sport. Tak chci být vnímána – jako sportovec. Nechci být stále posuzována pouze podle svého vzhledu,“ řekla před časem.
Autor: Instagram @alicasmd
Alica Megan Schmidtová zároveň upozornila na to, že i schopní atleti mají problém se uživit jen sportem. „Musím otevřeně přiznat, že pro většinu německých atletů není vůbec snadné se sportem uživit. Pokud jsme v sestavě, v reprezentačním týmu, dostáváme pravidelně 700 eur (tj. v přepočtu přibližně 17 tisíc korun) od Sporthilfe,“ prozradila na TikToku v jednom z videí finanční příjem od organizace, která podporuje nejtalentovanější sportovce v Německu.
Autor: Instagram @alicasmd