Odborníci se domnívají, že potíže s vyprazdňováním má zhruba každé čtvrté až páté dítě. Ačkoli u dětí předškolního a mladšího školního věku bývá problém se zácpou poměrně častý, nepodceňujte ho. Škodliviny nastřádané v nedostatečně vyprázdněných střevech totiž pronikají zpět do organismu a při déletrvající zácpě způsobují dítěti další problémy.
„Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou tak dítěti způsobit velmi nepříjemné potíže,“ varuje pediatr a alergolog Milan Matulka.
S častou zácpou mohou dokonce souviset i vyrážky a ekzémy. Jsou důsledkem toho, že škodlivé látky nashromážděné ve střevech prostupují i kůží. K onemocnění proto přistupujte komplexně, na první pohled nesouvisející projevy mohou mít společného původce.
Co už je nezdravé?
Nejčastější příčiny zácpy
|
Funkční chronická zácpa bývá charakterizována jako obtížné a často bohužel i bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží způsobuje. Při dlouhotrvající zácpě hrozí i poškození střevní sliznice, která je základem správného fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70 % imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit.
Pokud se dítě potýká se zácpou často nebo dlouhodobě, je potřeba zabránit přechodu zácpy do chronického stádia. O něm lékaři mluví, pokud zácpa trvá déle než 6 měsíců. Léčba chronické zácpy je obtížnější a časově náročná, řešte proto s pediatrem problematické vyprazdňování včas. Je potřeba zejména změnit nevhodné návyky ve stravování (doplnit ve stravě vlákninu), pitném režimu a stylu vyprazdňování. Vhodné je také udělat dítěti více času a příležitosti na pravidelný pohyb. Jinak totiž hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou děti do dospívání i dospělosti.
Omezte sladkosti, pokud dítě rádo mlsá, dejte mu ovoce, ovocný džus nebo kompot. Osvědčenou zbraní je i sušené ovoce.
„V ovoci po vysušení zůstane pouze 15 až 20 % z původního množství vody, přičemž si zachovává stejný obsah cenných látek, snad jen s výjimkou vitamínu C, jehož množství se sušením výrazně snižuje. Takto upravené ovoce je stále bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, které jsou díky sníženému množství vody mnohem koncentrovanější,“ radí Jan Petr ze společnosti Vitalvibe. Ze sušeného ovoce sáhněte po švestkách, meruňkách ale i exotických datlích a fících.
Zakysaným mléčným výrobkům (kefíry, kysané podmáslí, jogurty, jogurtové nápoje apod.) je přisuzován velký zdravotní význam. „Ve fermentovaných produktech z mléka jsou kromě velmi cenných nutričních látek přítomny také prospěšné mikroorganismy, které označujeme jako probiotické bakterie. Blahodárný vliv těchto mikrooganismů na trávení prokázalo velké množství vědeckých studií. V případě zácpy působí příznivě na střevní mikrobiotu, která je většinou narušena našimi špatnými stravovacími návyky. Paradoxně velmi výhodně působí probiotické mikroby i v opačné situaci, kdy trpíme průjmem,“ vysvětluje Jan Krejsek z Ústavu klinické imunologie a alergologie LF UK a FN v Hradci Králové, odborník projektu Bílé plus. Pokud netrpí dítě alergií nebo intolerancí, jsou pro něj vhodné i další mléčné výrobky.