Ona

„Nekorektní“ recept na šťastný vztah nabízí Osta, Seza i Dupo a Vypo

  • 48
Ne, při psaní titulku tohoto článku jsme se nezbláznili. Osmi zkratkami Osta, Nesta, Seza, Uu, Popo, Dupo, Vyce a Vypo totiž legenda mezi psychology Stanislav Kratochvíl skutečně shrnuje, co od dokonalého vztahu očekávají muži a co ženy. „Zmíněná očekávání jsme dali dohromady s mou tehdejší manželkou Alenou,“ vzpomíná pro Týdeník 5+2.
ilustrační snímek

Upozornění!

Text je lehce nekorektní, takže laskavý čtenář nechť se před louskáním následujících řádků vybaví alespoň základní dávkou nadhledu.

Manželský či alespoň partnerský život si dříve nebo později vyzkouší skoro každý, ovšem většina lidí brzy zjistí, že realita vztahu bývá jiná, ne-li zcela opačná, než si zpočátku představovala. Jeden miluje víc, druhý méně, jeden čeká porozumění, druhý dobrodružství, jeden je oheň, druhý voda.

Manželství zkrátka bývá jeden z největších bojů, který člověk za život absolvuje. Někdo vydrží, jiný ne, ale každý do vztahu vstupuje s určitou vírou. A očekáváními, jež mohu být reálná i naprosto irelevantní, a která, když se srazí s realitou, otřesou nitrem dotyčných, celou domácností a zpravidla i domem.

Ženský pohled díky manželce

Kapacita mezi psychology, brněnský rodák Stanislav Kratochvíl si už dávno užívá důchodu. Je mu 88 let, ale rád na svůj s nadsázkou psaný souhrn mužských a ženských očekávání ve vztahu vzpomíná.

„Zmíněná očekávání jsme dali dohromady s mou tehdejší manželkou Alenou. Poslali jsme je do časopisu Česká psychiatrie, kde vše otiskli jako fejeton, tedy nikoli jako vědeckou práci založenou na počtech a výzkumech,“ říká pro 5plus2 Stanislav Kratochvíl.

On i manželka prý čerpali jak z vlastní zkušenosti, tak z dlouholetého pozorování okolí. „Mně osobně se vždy líbilo například Uu. Celé toto povídání je ovšem spíš humorné, než by zcela odráželo realitu. Nejsou to úkoly, které se mají plnit, očekávání jsou mnohdy nerealistická,“ říká a jako příklad uvádí ženské očekávání Vyce.

„To je gradování v požadavek, aby muž cítil a dodržoval pravidlo celým životem. To už je jaksi mimo realitu,“ komentuje s úsměvem uznávaný profesor. „Tak jsem se vám ohlásil, že ještě žiju a na shledanou,“ rozloučil se Stanislav Kratochvíl, který velkou část života zasvětil psychiatrické nemocnici v Kroměříži. 

Stanislav Kratochvíl

Jedním z největších českých odborníků na partnerské soužití je Stanislav Kratochvíl, nestor mezi psychology. S jeho prací, přednáškami i závěry výzkumů se během studia seznamovaly kapacity jako Cimický, Uzel, Šmolka, Höschl a další. A právě Stanislav Kratochvíl vytvořil koncem 60. let nadčasové shrnutí základních očekávání či tužeb, se kterými muži a ženy do svazku vstupují.

Spokojený vztah se pozná v ložnici i souladem v hospodaření s penězi

Text je ovšem potřeba brát s nadhledem a humorem, protože v dnešní hyperkorektní době může být vnímán i jako značně nekorektní. Nutné je i uvědomění si, že partnerská očekávání bývají často nesplněna. No a odvážní jedinci se mohou následujícím textem pokusit řídit a perpetuum mobile každého vztahu nastartovat a doufat, že se nikdy nezastaví. Ovšem na vlastní nebezpečí. 

ilustrační snímek

Co očekávají muži?

1. Uu - uvařeno, uklizeno

Podle Stanislava Kratochvíla hned u tohoto prvního bodu vyvstává velká otázka, zda se má manželská terapie zabývat cílenou osvětou toto očekávání včas potlačit, nebo přece jen manželům a manželkám pomoci s hledáním cesty, jak jej naplnit. Nebo aspoň z části.

2. Seza – sex, kdy se mi zachce

Nic si nenalhávejme, muž chce mít v manželství snadno dostupné uspokojení svých sexuálních potřeb. To se týká nejen frekvence, ale i formy, způsobu a kvality. Žena má být přístupná všem mužovým sexuálním experimentům, které ji budou těšit, aktivně se bude erotických her účastnit, bude se napínat a vzdychat a pokaždé dosahovat orgasmu, i několikanásobného. Kdykoliv se muži ovšem nebude chtít, dá mu žena samozřejmě pokoj.

3. Osta – obdiv stále

Muž očekává, že ho žena bude obdivovat, jak je inteligentní, šikovný, silný, důležitý. A nebude to jen vědět, bude to i říkat, ať v soukromí nebo ve společnosti. Pochybujete, milé dámy? Nepochybujte a berte to jako fakt. Máte doma nejlepšího mužského svého života, který to samozřejmě ví a nestará se, zda je to pravda. Ženy, nešetřete a chvalte.

4. Nesta - nezatěžovat starostmi

Jakmile žena začne tlačit se svými každodenními starostmi, přestává se muž cítit doma příjemně. Je mu totiž dobře tam, kde ho obdivují a zároveň po něm nic nechtějí. Pokud máte nějaké starosti, rychle na ně zapomeňte. Rozbitá pračka nebo prasklá žárovka po příchodu z práce k ženě, své základně bezpečí a pohody, může způsobit různá onemocnění a výkyv z božské rovnováhy.

Ilustrační snímek

Co očekávají ženy?

Následuje to, co od mužů ve vztahu (často zbytečně) očekávají jejich něžné protějšky. Mantra, která může z manželství učinit eden, nebo ho rozbít na padrť, je krátká: Popo, Dupo, Vyce, Vypo.

1. Popo – Posedět a popovídat

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Žena má potřebu sdílet zážitky, projevit pocity, mluvit o nich a k tomu získat pozorného posluchače. Kolegyně v práci má totiž problémy, stejně jako rodiče nejlepší dceřiny kamarádky ze školy, k tomu v ulici otevřeli nový obchod. Muž má pochopit, potěšit, přispět lehce vlastním zážitkem všedního dne, ovšem nikoli radit.

Při hovoru je ovšem akceptovatelné přejít na lehčí konverzaci, kdy si manželé vymění běžné dojmy (jaké bylo počasí),společně si zanadávají (na růst cen), někoho pomluví (třeba sousedy) nebo si něco pochvalují (například šikovnost vlastních dětí). Neposlouchá a cpe se skvělými domácími lasagnemi? Pryč s ním!

2. Dupo – Duševní porozumění

Manželka může otevřeně a bez obav s manželem sdílet své prožívání, trápení i zážitky. Muž nejen trpělivě poslouchá, ale vnímá i ty nejmenší pocity a nuance křehké jako záchvěv motýlích křídel, umí se v nich samozřejmě orientovat s jistotou kapitána ledoborce mezi antarktickými krami. Zároveň neironizuje a ženiny chyby neodbývá slovy „Já jsem to říkal.“

Žena zároveň očekává sdílení vlastní radosti a to, že se její hezký pocit automaticky přenese i na muže, který se do ženina štěstí aktivně zapojí a ještě je rozvine, například návrhem společné procházky, nákupu či úklidu.

3. Vypo – Vycítit, co žena potřebuje

Vyšším stupněm duševního porozumění je takové, kdy žena nemusí říkat nic. Muž se do ženy umí vcítit, je po ruce a spontánně ví, co je třeba udělat. Sám se zajímá o vynášení smetí nebo koupi brambor, ví, kdy žena potřebuje slova uznání, s květinou v ruce sleduje všechna výročí, zároveň umně odhaluje ženin sexuální svět a ví, kdy je třeba jen pohladit, kdy vyvolat bouřlivé milování nebo kdy by ji jeho sexuální zájem pouze obtěžoval.

4. Vyce – Vyjadřovat lásku celým svým životem

Poslední požadavek, který je rozprostřením předchozích požadavků do delšího času. Muž má vyjadřovat lásku, podporu a porozumění stále, sám od sebe, umí se podřídit, být zodpovědný a věrný, vše v dlouhodobém horizontu. Jak zaznělo z úst jedné 26leté ženy v manželské poradně: „Já nechci, aby to dělal kvůli mně, že jsem mu to řekla. To by bylo naučené. Chci, aby to dělal spontánně, sám od sebe.“

Ilustrační snímek

Stanislav Kratochvíl na závěr shrnuje: „Uvedená očekávání, dovede-li je muž splnit, přispívají ke spokojenosti a dokonalosti manželství. V poradnách se spíš setkáváme s případy, kdy extrémní a nepružné požadavky znesnadňují či znemožňují manželskou a sexuální terapii.“

„Popo“ či „Dupo“ má smysl i v moderní době

Známý český psycholog a manželský poradce Petr Šmolka vidí v letitých pravidlech šťastného vztahu podle Stanislava Kratochvíla potenciál i pro moderní dobu.

„Mít doma spokojenou partnerku není kupodivu tak složité. Ukazuje se, že spokojenost ženy ve vztahu je funkcí toho, jak jsou naplněna její základní očekávání, a to jsou Popo, Dupo, Vypo a Vyce,“ uvedl v pořadu Co vy na to, pane doktore?

Co se třeba „Popo“ čili „posedět a popovídat“ týká, to by měl muž ženě umožnit, neukazovat nezájem a poslouchat, nebo alespoň předstírat, že poslouchá. „Přijde-li kontrolní dotaz, stačí zopakovat poslední dvě tři slova a žena má pocit, že poslouchá,“ říká psycholog.

„Dupo“ čili „duševní porozumění“ bývá prý těžší. Když žena řekne, že se jí něco nepodařilo, tak muž jako první přemýšlí o tom, zda se nemá bránit, zda to není zaměřeno proti němu. „Když usoudí, že ne, tak začne nabízet řešení, žena přitom chce vyslechnout a vzít kolem ramen,“ vysvětluje Petr Šmolka.

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka