Ona

Udělejte si jasno, než si řeknete ano. Ve zdraví, majetku i dětech

  • 1
Plánujete svatbu? Neřešte jen svůj velký den, ten přinese radost na pár hodin. Hlavně věnujte čas zjištění, koho si chcete vzít. Shodnete se v zásadních životních otázkách?
Výměna prstýnků při obřadu je prastarý zvyk, který se objevil už ve starém...

Statistiky mluví jasně, téměř každé druhé manželství v Česku se rozpadá. Což neuvádíme hned zkraje jako varování, nýbrž fakt. Ostatně kdo by stál o sňatek, kdyby měl rovnou předpokládat, že stejně nejspíš zkrachuje? Co se stane za pár let a jak moc se změní váš partner, vy, nebo cokoliv jiného ve vašem společném životě, nevyčtete z očí, neví to ani křišťálová koule.

Měli byste však mít aspoň rámcově jasno, zda mezi vámi a partnerem panuje porozumění a shoda v základních bodech soužití. A když ne, pak rozdíly musí být natolik nepodstatné, že je dokážete skousnout.

Udělejte si pár večerů při svíčkách, uvařte si něco dobrého a pak si navzájem sdělujte svoje přání a představy, nezapomeňte ani na třecí plochy. Právě u diskutabilních témat je důležité znát názor druhého. O čem se tedy společně bavit?

Ilustrační snímek

1. Jde o peníze a majetek

Nechutné! Zamilovaní přece tyhle přízemní věci neřeší! Pokud uvažujete takhle, obraťte. Vyjasněte si hned, jestli přemýšlíte o společném jmění manželů, nebo zda to chcete jinak. Před sňatkem „to jinak“ upravíte předmanželskou smlouvou, možností je více (zúžení, rozšíření nebo výlučné vlastnictví).

Domluvte se, zda si necháte každý svůj účet, nebo si zřídíte společný, případně kombinaci obojího. A kolik budete každý měsíčně přispívat do společné kasy. Bavte se také o hypotetické situaci, kdy jeden z vás nemusí mít příjem. Počítá váš partner a budoucí manžel s tím, že vás bude finančně podporovat na mateřské? Dovede si představit, že na sebe v té době například převezme břímě hypotéky? 

Nesmí být tajemstvím, kolik druhý vydělává, jaké má finanční závazky (třeba alimenty z předchozího manželství nebo půjčka na auto), ani jak vypadá jeho finanční budoucnost (dědictví, změna práce a vyšší příjem, platby navíc). Vyložte na stůl svoje karty a totéž chtějte od budoucího muže. Řešit pohledávky, až na dveře zaklepe exekutor, je pozdě.

ilustrační snímek

2. A co děti

Možná chcete „dětí jako smetí“ a váš snoubenec žádné. Nebo by naopak mohl z fleku suplovat v mateřské školce, a vy po dětech moc netoužíte. Nemusíte se shodnout na přesném počtu potomků, přesto v téhle otázce musíte být zajedno, jinak budete mít velký problém. Nespoléhejte se, že ho časem zlomíte, nemalujte si, že se z chlapa, který nechce děti, stane obětavý a milující otec. 

Shoda by měla panovat i v názorech na výchovu a vzdělání. Nejde jen o styl, ale třeba i o to, zda půjde dítě do školky, jestli počítáte s běžnou základní školou, nebo dáte přednost alternativní výuce, případně plánujete učit potomky doma.

Zkuste si připustit i variantu, že by vám osud nedopřál vlastní potomky. Přichází pro vás oba v úvahu pěstounská péče, případně adopce? Jablkem sváru se můžou stát děti z předchozích vztahů. Bavte se o tom, jak často je s partnerem budete mít u sebe doma, zda se od vás čeká, že se budete podílet na výchově partnerových potomků (on zase vašich). Děti jsou hodně tenký led a závazek na celý život, našlapujte opatrně.

Svatba v Benátkách

3. Hledání adresy

Další důležitý bod k vyjasňování zní: kam umístíte své hnízdečko lásky a kdo ho zaplatí.

„Nejdříve jsme s přítelem bydleli v bytě v centru města. Jenže majitel nám neprodloužil smlouvu, a tak Jirka sehnal pronájem vily nedaleko za Prahou. Já ale neřídím, doprava tam a zpět je náročná na čas. Navíc jsem v baráku vyrostla. Naši na něm dřeli dlouhá léta, peněz moc nebylo. A když jsem dospěla, rozvedli se, stavby i sebe měli plné zuby. Pro mě je dům potenciální problém. Jirka vypadal, že mě chápe, ale nikdy jsme se o tom vážně nebavili. Letos se chceme vzít a on mě začal přemlouvat, abychom si nebrali hypotéku na byt, jak jsme se původně domluvili, prý postaví domeček. Při slově ,domeček‘ vidím v duchu patálie svých rodičů a jsem zásadně proti,“ uvádí čtenářka Bětka (32 let).

Ilustrační snímek

4. Jak to bude fungovat u vás doma

Uvažujte nahlas. Budete oba chodit do práce. Nebo ne? Když plánujete zůstat s dětmi čtyři roky doma, ví to váš snoubenec? Nebude vás za rok honit do práce třeba kvůli hypotéce? 

„To je můj případ. S manželem máme dvouletou holčičku, dům jsme koupili loni, hypotéka je dost vysoká. První půlrok jsme se zabydlovali a pak muž přišel s tím, že musím začít pracovat, nebude mě přece pořád živit. Já se starám o domácnost, zahradu, o dítě, o svou nemocnou maminku, která s námi bydlí, což manželovi také vadí. Našla jsem si brigádu, neutrácím za blbosti, a pořád je to málo. V tomhle se prostě neshodneme,“ svěřuje se Helena (39 let). 

Ani péče o někoho z rodiny nemusí být každému po chuti, i když se nemocný podílí na výdajích. Někdo ji toleruje, jiný dokonce přidá ruku k dílu a další možná stejně jako Helenin manžel řekne: Je to tvůj boj. 

Abychom to odlehčili, vyjasněte si také pořízení mazlíčka a kdo se o něj bude starat. Nesmějte se, dokonce i pes nebo kočka dokážou mezi partnery nadělat pěknou paseku, zejména když si je jeden prosadil proti názoru druhého. Ještě si povídejte o vaření, úklidu, jestli byste domů chtěli pomocnici, o nákladech na provoz a jak si je rozdělíte. A zda oba počítáte v určitém životním období s větší podporou toho druhého (mateřská, nezaměstnanost, dlouhodobá nemoc). 

Jsou to sice samá „co by, kdyby“, ale už samotná debata na toto téma dává signály, jak to snoubenec vidí a zda se na něj dá spolehnout v dobách dobrých i zlých.

Ilustrační snímek

5. V jaké jste kondici

Nejste u zpovědi, nicméně vzájemně byste měli znát svůj zdravotní stav. Pokud jeden z vás trpí chronickou chorobou, dříve nebo později to vyjde najevo. Když je ve vaší rodině vyšší výskyt nádorových nebo jiných vážných chorob, také si to řekněte. Samozřejmostí jsou dědičné nemoci, které byste mohli předat nenarozeným dětem. Někdo to riskne, jiný v žádném případě.

S dobrou kondicí souvisí i váš životní styl. Nakonec nemusí být ve vztahu na závadu, když vy milujete sport, a váš snoubenec zvládne akorát tak sledovat čas nebo váš výkon, a ještě s půllitrem piva v ruce, ale měli byste vědět, co kdo preferuje. I co komu vadí.

ilustrační snímek

6. Vliv rodiny, vize do budoucna

Znáte dobře partnerovu rodinu, víte, jak to u nich doma chodí, jak se k sobě mají? Rodina hraje v životě vaší lásky velkou roli a z chování rodičů a dalších blízkých příbuzných se dá hodně vyčíst. Mají se rádi, pomáhají si? Nebo na sebe štěkají pokaždé, když je vidíte? Plány do budoucna nejdou zvážit ani změřit, ale mluvit se o nich musí. Po čem toužíte? Co chcete? Nevadí vám změny, nebo se raději držíte jistot? Čeho si vážíte?

Pokud vedou vaše představy jedním směrem, paráda, jestliže se zásadně rozcházejí (vy toužíte po uplatnění v zahraničí, kdežto přítel se z Česka nehne a pustit vás nechce), zvažte, zda spolu budete šťastní.

ilustrační snímek

7. Co by bylo, kdyby odešel

Předsvatební rozpravy jsou možností, jak se oba o sobě vzájemně dozvíte i to, co jste možná netušili. Ony i odpovědi typu „Ale to se nějak udělá“ nebo „Však my si s tím poradíme“ hodně napovědí.

Nebojte se otevřít téma rozvodu, jak byste poté viděli svou situaci? A co závěť? Bavit se o ní, když jste zamilovaní se zdá být přitažené za vlasy, jenže člověk míní a život mění. Závěť má opodstatnění zejména v „druhých rodinách“, kdy vy či partner máte děti z předchozích vztahů nebo to ve vašich rodinách majetkově nikdy nefungovalo. 

Děti sice ze závěti nelze zcela vyloučit, ale lze předejít některým nepříjemným až existenčním překvapením. Zkrátka dosud jste fungovali jako JÁ a TY, po sňatku budete MY. V lásce, péči o děti, ale i v hospodaření s majetkem…

Vztahy jsou o dohodě a mnohdy i o kompromisech a ústupcích. Uvědomte si to dříve, než bude pozdě.