Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adentech s.r.o.

Idylka, nebo noční můra? Vzpomínky na sociálních sítích nemusí vždy potěšit

  • 5
Přihlásíte se na Facebook a vyskočí na vás příspěvek, který jste sdíleli před rokem nebo i před deseti lety. Někdy je to oznámení zásnub, jindy ultrazvuk miminka a obyčejné dovolenkové selfie. Jenže ne vždy se algoritmus trefí. To, co jednoho rozradostní, může druhého bolestně ranit.

Sociální sítě nám čas od času oslavně připomínají, co jsme dělali respektive sdíleli v blízké či dávné minulosti. Facebook i Instagram nás zásobují nejen aktuálním obsahem od našich přátel nebo účtů, které sledujeme, ale i našimi vlastními vzpomínkami. A ty nás někdy mohou pořádně zaskočit a rozhodit na celý den.

Hlavní efekt, který v nás vzpomínky vyvolávají, je pocit nostalgie. Úplně stejný zažíváme, když sáhneme v poličce po rodinném albu a ponoříme se do listování snímky od vlastního batolecího věku až do posledního okamžiku, kdy jsme se rozhodli fotky ještě tisknout a zakládat. Hlavní rozdíl je, že zatímco o tom, zda otevřeme album, si rozhodujeme sami, o vzpomínkách v rámečcích na sociálních sítích nikoli.

Když se v autobuse během cesty do práce podíváme do mobilu a sociální sítě nám připomenou, jak jsme se měli v tento den jen o pár let dříve, na povrch můžou prosáknout různé pocity. Podle psychologů máme tendenci se na minulost dívat trochu přes růžové brýle. 

Spíše si pamatujeme pozitivní zážitky, ty negativní vytěsňujeme a hlavně je málokdy fotíme. Najednou se ocitáme v situaci, kdy přemýšlíme, jestli jsme tehdy nebyli šťastnější a spokojenější. A nemusí jít pouze o lepší program, který jsme podle facebookové či instagramové vzpomínky měli. Sociální sítě nám totiž docela bezcitně ukážou třeba i zamilované selfie s partnerem, který je už nějaký ten pátek naším ex a možná nás rozchod zatím úplně nepřebolel, nebo dokonalou dovolenou, zatímco letos tvrdneme doma.

Smutek a stesk

„Takové fotky v nás často probudí pocity smutku nebo touhy po něčem či někom, možná po minulém vztahu, nebo jen okamžiku života, kdy jsme se cítili jinak, lépe, šťastněji či méně vystresovaně,“ vysvětluje emoce vyvolané vzpomínkami na sociálních sítích psychoterapeutka Alison Stone.   

Ženy s mobilem

V těchto chvílích je dobré si uvědomit několik zásadních faktů. Za prvé, že jde pouze o snímky vytržené z kontextu. Jak bylo zmíněno výše, máme tendenci se na minulost dívat poněkud blahosklonněji. Možná už si tak ani nevzpomenete, že v tentýž den, co jste byli ve skvělé restauraci, jste se také pohádali s nadřízeným a další týden se tím trápili. Za druhé: svět tehdy jistě nebyl o tolik lepší a možná jste tou dobou vnitřně bojovali s něčím, co už máte dávno vyřešené a díky čemuž žijete aktuálně daleko lepší život. 

Vzpomínka na spokojenost

To, že jste před dvěma lety měli zlomenou nohu a dnes nemáte, ve vás sice záplavu štěstí nevykřeše, vzpomínky na Facebooku a Instagramu vás však mohou nakopnout vlnou dopaminu. Třeba když se aspoň na pár sekund vrátíte do spokojenosti, kterou s sebou neslo složení státnic nebo narození potomka. 

Sociální vzpomínky vás mohou také inspirovat k tomu, abyste něco změnili. Třeba konečně zavolali kamarádce, se kterou jste se dlouho neviděli, zašli zase na koncert, nebo si jen tak zavzpomínali, pokud zrovna máte náladu. 

A mimochodem, neustále sdílení vlastních vzpomínek na zeď znovu a znovu snad žádného vašeho facebookového přítele bavit nemůže. Každý má své vlastní odkazy na minulost.