Vyrůstá vám doma mamánek? Vyvarujte se zásadních chyb při jeho výchově

  0:51
Pro Janu byl její syn vším a vždycky pro něj dělala první poslední. Olda si užíval servis až pod nos, nemusel nic a směl všechno. Až se z něj stal typický mamánek. „Rodič dítě vede, nenosí ani nepřenáší,“ vysvětluje koučka Petra Lekešová-Krajčinovič, kde udělala Jana chybu.

Koučka Petra Lekešová-Krajčinovič radí, jak nevychovat z dítěte mamánka. | foto: Zdravě myslet, zdravě žít

Když Jana a její manžel procházeli manželskou krizí, Oldřich oba rodiče zdatně řídil a stavěl se do role matčina obhájce. Za odměnu měl doma vše: pro peníze stačilo natáhnout ruku a k napěchované lednici to měl pár metrů. Přesto se v psychickém i fyzickém bezvládí necítil dobře. Měl pocit, že chce a musí jít dál. Začal nesnášet Česko, chtěl odejít ze země, ale bál se nechat mámu samotnou. Měl strach, že se nebude mít kam vrátit.

„Do zahraničí chtěl odjakživa, a tak to na nás s manželem zkoušel, my jsme byli proti,“ vzpomíná Jana. „Já se taky bála, chápu rodiče, že se bojí a o jedináčka zvlášť, že jim uteče z jejich světa a najednou ho nebudou mít u sebe a ani pod dozorem.“

Podle maminky byl Olda vždycky velký puntičkář, ale i sobec, jedináček se všemi rysy, který se odjakživa nechtěl s nikým o nic dělit.

„V době manželské krize to byl on, kdo mi byl nejvíce nápomocný, pořád se bál o rodinu, zázemí bylo pro něj nejdůležitější na celém světě, bál se, že se nebude mít kam vrátit,“ vypráví paní Jana.

Když Jana po několika nepodařených Oldřichovým pokusech osamostatnit se viděla, jak je Olda stále nespokojený, přesvědčila časem sama sebe, proč to nezkusit. Vybrala Oldovo stavební spoření a pustila syna do světa. Dnes je z Oldy úspěšný obchodník, který pracuje v Dubaji pro významnou českou firmu a návraty domů jsou pro něj svátkem.

„S žádným dítětem nemůžete být napořád. Musíte být hlavně sama se sebou a jestli chcete dát dítěti to nejlepší, musíte mít hlavně ráda sama sebe. Dítě je pořád vaše, ať je kdekoliv a pořád se k vám bude vracet. To jen vy máte nějaký problém, který přes to dítě řešíte,“ pochopila Jana.

Podle koučky Petry jsou ve slepém adorování dětí matky přebornicemi. „Donekonečna jsme ochotné podporovat a odpouštět. Bohužel tím škodíme nejen dětem, ale i samy sobě,“ říká a dodává, že ne každý rodič zvládne situaci jako Jana a ne každý potomek se odhodlá skočit do hluboké vody a plavat.

Chcete-li, aby vám potomek důvěřoval a respektoval vás, je dobré mu jít v maximální míře příkladem, myslí si Petra Lekešová-Krajčinovič. „Když se budete cpát v noci v posteli chipsama, věřte mi, že vaše dítě to bude po vás opakovat taky.“

Zásadní je podle ní také pozitivní důslednost a přiměřená svoboda. „Když budete moc tlačit, anebo naopak vše nechávat jen na něm, jen s obtížemi se osamostatní,“ vysvětluje a přidává radu na závěr: „Zkuste vypnout strach a nepřipouštět si katastrofické scénáře.“

Pět zásadních rodičovských chyb

1. Řešíme za děti kdejakou pitomost

Pokud za děti řešíme jejich záležitosti (pokud nejde o šikanu nebo jinou formu násilí a bezpráví), okrádáme je o dovednost, která jim v životě bude zoufale chybět - samostatnost. Děti se potřebují samy obhájit způsobem odpovídajícím jejich věku. Není potřeba stavět se do role obhájce a už vůbec ne vměšovat se a řešit dětské spory. Pocit bezpečí je hned po bezpodmínečné lásce nejsilnější pozitivní emoce, kterou dítě pro zdravý vývoj nutně potřebuje. Je v pořádku, když dítě podpoříme, ne však abychom řešili jeho témata místo něho. Stačí existovat opodál a ujistit potomka, že stojíte při něm.

2. Máme o něm jasnou představu

Chybujeme, když do dětí projektujeme vlastní nesplněné sny a ambice. Klademe na děti příliš vysoké nároky, nebo naopak ignorujeme talent dítěte a necháme jej bezcílně bloumat životem. „V prvním případě potomka ženeme rovnou do náruče zklamání a strachu z něj. Naplňujeme mu dny našimi nereálnými očekáváními, jejichž tlak mnohé děti stěží unesou. Selháním a nedostatečností ztrácí víru ve své schopnosti i sebe samotné a připadají si méněcenné,“ varuje koučka. Extrémní nároky mohou podle ní děti i psychicky zlomit a přivést je k drogám a jiným návykovým látkám.

Opačná strana mince je nevšímavost. Děti, kterým se pozornosti nedostává, si ji často začnou vynucovat negativním chováním. „Pokud oplácíte podobnou reakcí, v podstatě vyhrálo a pozornost získalo,“ tvrdí Petra Lekešová-Krajčinovič a varuje rodiče před fyzickým a psychickým přetěžováním dítěte. „Věnujte pozornost jejich talentu a podporujte ho, budujete zdravé sebevědomí a to je pro vyrovnaný život cenná deviza.“

3. Full servis pro rozmazlence

Obskakováním, zvýšeným zájmem a soustavnou péčí připravujeme dětem složitou životní cestu. Pohodlí a pozornost se těžko opouští a v budoucnu nastává problém s osamostatněním. Zejména u jedináčků nebo výrazně mladších sourozenců se z tohoto jevu postupně stává syndrom.

„Často tak rodiče činí ze sobeckosti či vlastních obav a neschopnosti nechat dítě odejít, když nastává čas,“ říká koučka Petra. Rodič by měl podle ní vedle dítěte kráčet životem, pomoci mu vstát, když upadne, nenosit ani nepoponášet, v přeneseném slova smyslu. Úměrně k věku by se dítě mělo zapojovat do všech činností a mělo by si zvykat, že nic v životě není samozřejmé.

4. Výchova bez hranic nebo za ostnatým drátem

Bezbřehá výchova a úplná volnost napáchala mnoho škod na dětech i rodičích v sousedním Německu. Těm, kteří se snad ve výchovném přístupu našich sousedů vzhlédli, radí koučka přečíst knihu psycholožky Jiřiny Prekopové Malý tyran.

„Mou praxí i životem prošlo mnoho „rozbitých“ dětí, které měly neomezený nebo naopak velmi zúžený osobní prostor. Kompenzovaly to různými způsoby, od drobných krádeží, po fyzické násilí a týrání okolí,“ vysvětluje Petra. Jedna z nejdůležitější z výchovných úloh rodiče je podle ní určování mantinelů okolo dostatečného prostoru. „Tím mu pomáháte budovat zodpovědnost a podporuje rozvoj zdravého sebeuvědomění. Dítě potřebuje získat pocit vlastní důležitosti, samo si však hranice nenastaví, protože to prostě neumí.“

5. Věci místo lásky a prožitků

Milujte své děti hodné i zlobivé, jedničkáře i pětkaře, v podstatě nic jiného nepotřebují a už vůbec ne iPhone nebo tablet. Bezpodmínečná láska neznamená, že mu koupíte, na co si vzpomene, nebo mu dovolíte cokoliv si umane.

„Budoucnost vašeho dítěte definuje čas, který s ním strávíte ve vaší plné přítomnosti. Občas třeba i s notebookem rozloženým vedle vás, pokud dítě cítí teplo vašich milujících dotyků. O mnoho lépe jsou na tom děti rodičů, kteří toto vědí. Nedovolí si promrhat společný čas pitomostmi jako jsou plytké hovory s kamarádkami nebo čas trávený tupým zíráním na fotbal, zatímco se dítě marně snaží dostat do zorného pole pozornosti,“ říká Petra Lekešová-Krajčinovič.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...