Sobota 12. června 2021, svátek má Antonie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 12. června 2021 Antonie

Výchova mužů a otců je na ženách, tvrdí někteří odborníci

Moderní matka je zodpovědná i za výchovu otce svých dětí, myslí si psycholožka Chava Mayerová z Jeruzalémské univerzity. Zdá se, že její tvrzení činí z mužů nesvéprávné loutky. Proto jsme o vyjádření požádali také Petra Šmolku, českého odborníka na rodinu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle Mayerové jsou matky stále víc zatěžovány. V posledním desetiletí prý přicházejí muži do rolí otců značně nevyspělí. A svou nedokonalost přenášejí dál na své potomky.

Renomovaný český psycholog Petr Šmolka však tvrdí, že skutečnost není tak jednoduchá. Ve hře je podle něj spousta dalších faktorů: věk, celková osobnostní zralost, partnerská historie, kvalita vztahu s partnerkou a podobně.

I partner je těhotný

Těhotenství není jenom o návštěvách lékaře, kurzů pro těhulky nebo o výběru dětského nábytku. "Odrazí se také v nové úrovni vztahu a citů k manželovi," tvrdí Mayerová. Podle ní si sice mnohé ženy kladou otázku, jaký bude jejich partner otcem, ale zapomínají, že jsou to právě ony, které mají možnost formovat rodinné vazby a vztahy.

muž ve fázích vztahu

Lovec: v období námluv (někdy ovšem spíše kořist).
Milenec: v období mileneckém. Někdy zděšenec, když mu dojde, že už jde do tuhého, a že přicházejí nové povinnosti.

Donátor genetického materiálu: ve fázi koncepce.

Rozpačitý nastávající otec, v lepším případě alespoň fyzická opora pro nastávající maminku. Dobré je, když je i "těšenec", když se na dítě těší nebo to alespoň věrohodně předstírá.

Účastník porodu: při samotném porodu by měla být věcí dohody – je to možnost, nikoli povinnost.

Otec po porodu: by měl vedle provozní výpomoci poskytovat především pocit bezpečí a postupně se zapojovat i do výchovy dění. Nejprve do aktivit spíše obslužných (koupání, přebalování…), posléze i zábavných – hra, procházka, a pak i výchovných – vedení k něčemu žádoucímu, pomoc a dozor.
(Podle PhDr. Petra Šmolky)

Doktor Šmolka z pražské Poradny pro rodinu souhlasí, že příprava muže na roli otce je na místě: "Nejlépe již ve své původní, takzvané orientační rodině." Nespornou výhodou podle něj je, když jsou vztahy mezi rodiči a rozdělení rolí vhodným modelem k nápodobě.

Nikdy ale nežijeme v nějakém vakuu. Na každého dopadá spousta dalších vlivů: příklady přátel, kulturou zprostředkované modely jednání, celkové společenské klima, jehož součástí jsou i vyvíjející se představy o rozdělení rodinných rolí.

Cílená "výchova" ze strany manželky je podle Šmolky zpravidla spíše kontraproduktivní. "Žena záhy zjistí, že právě ten její je v tomto ohledu jaksi nevychovatelný," hovoří o své české zkušenosti.

O pomoc si řekněte

Jen málo mužů chodí na kurzy pro otce z vlastní vůle. Starosti a odpovědnost rádi přenechají manželce podle pravidla: kdo nic nedělá, nic nezkazí.

"Pokud si manžela samy zavčas nevyškolíme a nevypěstujeme v něm správné návyky, můžeme jen čelit jeho kritice," hlásá izraelská profesorka a na naše poměry pokračuje docela radikálně: "Je třeba umět si říci o pomoc a rozdělit si spolu s mužem povinnosti podle svých schopností."

U nejméně populárních domácích prací navrhuzvolíme metodu kolotoče - střídání. Jiný kraj, jiný mrav: jeruzalémská profesorka natolik otevřeně přiznává manipulaci s muži, že by jí za to Češi zřejmě odsoudili.

Společný porod? Jak kdy

Oba odborníci se shodují v tom, že partnera je třeba víc zapojit do přípravy na příchod potomka. V první řadě je třeba společně zvážit způsob a formu porodu. Někdy může být totiž přítomnost otce u porodu kontraproduktivní. Zážitek může poškodit rodící se vazby mezi dítětem a otcem a také narušit harmonii samotného vztahu mezi ním a ženou. Nezřídka se porodní zážitky projeví u mužů sexuálním traumatem či přímo dočasnou impotencí. Tradiční konzervativní přístup, kdy žena rodí sama, je pak rozhodně na místě.

Miláčku, dej nám pusinku

Dítě je na světě a manžel, doposud ve všech směrech úžasný, začíná být nepříjemný. Chytá vás za slovo a vynucuje si vaši pozornost. Jeho mužské ego se cítí být ohroženo.

Ačkoliv k vlastní matce je velmi silně citově poután po celý svůj život, v úloze otce dokáže zcela zklamat. "Úlohou ženy- matky je v takové chvíli vysvětlit muži- otci, že společně milujeme své dítě," říká psycholožka z Jeruzaléma. Podle ní je muži třeba poskytnout nepříliš složitou formu emoční podpory. Pár vřelých slov typu: miláčku, jak bylo v práci, měl si čas vzpomenout si na nás? Celý den jsme se na tebe těšili, dej nám pusinku. A tím mu vtisknout do podvědomí, že je důležitou součástí pevného tříčlenného vztahu.

Ilustrační foto

Distribuce pozornosti

Čím dál častěji se stává samozřejmostí, že příchod dítěte je zároveň součástí založení rodiny. Jenže novomanželé neměli dost času k vzájemnému sebepoznání. A zatímco těhotná žena vyzrávala v plnohodnotnou a uvědomělou matku, muž bez její pomoci či podpory odborníků v tomto směru zaostával.

Správný muž se zeptá s čím má ženě pomoci. Správný otec otázky nepokládá, sám ví dobře, co má udělat.

V některých případech pak otec nesmyslně žárlí na vlastního potomka. Nejvíce postiženi bývají pánové jedináčci, či rozvedení z bezdětného manželství. Jejich navyklé stereotypy jsou velmi sobecké povahy. Odsud pramení první manželské konflikty. Nehledě na to, že děti takových otců nemají často ke svým zploditelům žádný vztah.

Podle Petra Šmolky s příchodem dítěte do rodiny zpravidla zesílí to, co bylo mezi partnery, byť třeba jen skryto, před narozením dítěte. Pozitivní vztah se upevní, latentně konfliktní se však může rychle zcela zbortit už proto, že neunese nové zátěže. Náročná je pro ženu především distribuce pozornosti.

Je pravda, že matka orientovaná příliš na své dítě může přispět nejen k manželským rozladám, ale i k tomu, že muž začne na svého potomka zcela nesmyslně žárlit.

Ilustrační foto

Muže naučíte totéž, co holuba

Podle Mayerové chybí pánům tvorstva dostatečná sebereflexe. Místo ní staví často nesmyslná křečovitá a rezolutní rozhodnutí," tvrdí Mayerová a jako příklad uvádí, že vyhrožují klidně rozvodem, ale vykoupat, přebalit a obléct naše dítě nedokáží. Vyhýbají se totiž reálné odpovědnosti.

Úkolem ženy- matky je tedy umět muže přívětivě a laskavě přitáhnout k otcovským povinnostem. Dát mu možnost rozhodnout zda je potřeba dítě obléct, nebo je naopak začít otužovat, není-li nutné jet k lékaři či rovnou zavolat záchranku. Hlava rodiny nutně potřebuje pocit, že plně kontroluje situaci a vše hravě zvládá. Dopřejme mu tedy dávku odpovědné reality. Pochopitelně pod vaším dohledem...

Může si tedy žena skutečně svého manžela "vychovávat"? "Muž je tvor zhruba stejně komplikovaný jako např. běžný holub. I toho lze naučit mnohým kouskům, jen je třeba jej vhodně odměňovat," uzavírá Šmolka téma výchovy mužů v otce. "Žádného muže nelze vychovat kritikou, mnoha kouskům jej však lze naučit vhodně zvolenými odměnami."

Autoři:
  • Nejčtenější

Přijde nová a zlá varianta chřipky, očekává biochemik, který předpověděl covid

Premium O vývoji léků na příští epidemii hovoří profesor biochemie RNDr. Jan Konvalinka. Proč zrušení patentů na vakcínu žádné...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Vyhněte se cukrům ve stravě. Sedm tipů, jak je bezbolestně omezit

Chutě na sladké, které často pramení z nevyspání, nepravidelné a nepestré stravy, stresu a vyčerpání mohou přispívat k...

Příběh Martina: Syn se se mnou nebaví kvůli penězům

S bývalou ženou jsme si po několika letech manželství přestali rozumět, synovi byly tenkrát tři roky. Naštěstí jsme se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máte boky jako skříň? Oblékněte je stylově a proměňte ve svůj klad

Mnoho žen se trápí tím, že je jejich postava v sedacích partiích příliš výrazná. Pokud se však nepotýkáte s obezitou...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Jak zvládnout puberťáka: 11 tipů, jak to ustát aneb výchova končí

Premium Každý se s pubertou setkal nejprve v roli dospívajícího, kterému „nikdo nerozumí“ a který má ty „nejpříšernější rodiče...

TEST: Máte zdravé sebevědomí?

Správně nastavená míra sebevědomí je pro život klíčová věc a dá se na tom zapracovat i v dospělosti. Na tom, jaké máme...

Když je svatba omyl. Co dělat, pokud vám s partnerem už není dobře

Premium Chcete s ním zůstat navždy. Po pěti letech se to ale jeví trošku jinak. Po deseti letech uvažujete, zda má cenu čekat...

Čtyři období, kterými si projde každý dlouhodobý vztah. Jak je ustát?

Vztahy se mění. Zatímco na začátku mysl i tělo ochromí vášeň a zamilovanost, po letech se partnerství prohlubuje a...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...