Věda je vášeň i poslání. Výjimečné objevy patří i ženám

Svět vědeckých experimentů už není jen doménou mužů. „Malé šedé buňky“ dokážou fascinujícím způsobem vytěžit i navenek křehké příslušnice něžného pohlaví.
Část 1/3

Jana Nguyenová
Mým snem je založit si vlastní laboratoř

Vědě Jana propadla už na střední škole.

Studuje na Lékařské fakultě Charité v Berlíně

Svůj první výzkum realizovala už na střední škole a věnovala se v něm mechanizmům, které umožňují nádorovým buňkám přežít extrémní metabolický stres. To Janě Nguyenové nakonec přineslo i zasloužené ocenění Česká hlavička v kategorii SANITAS, Život a zdraví člověka.

Nadějná mladá vědkyně potvrzuje, že způsobů, jak se v relativně brzkém věku zapojit do výzkumné činnosti, je v České republice více než dost. Ona sama se podle svých slov nejprve zúčastnila přednášky v Bioskopu (Vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity v Brně – pozn. red.) a poté oslovila konkrétní vědce s nabídkou spolupráce.

„Už na začátku výzkumu jsem pracovala s cílem zapojit se do Středoškolské odborné činnosti (SOČ), což mě motivovalo k produktivnější a efektivnější práci. Byl to čistě můj nápad, ale jsem si jistá tím, že moje okolí a především pedagogové měli na mé vědecké ambice velký vliv. Úspěchy studentů z předchozích let a jejich zkušenosti se SOČ mě inspirovaly k účasti v soutěži. Sice se můj ročník kvůli pandemii pořádal online, od starších studentů jsem však věděla, že nejde ani tolik o soutěžení, jako o možnost poznat nové kamarády a eventuálně se i účastnit mezinárodních soutěží nebo konferencí,“ popisuje Jana Nguyenová svoji cestu k vědní disciplíně.

Dospívání v laboratoři

Zatímco většina pubertální mládeže spíše tápe, Jana Nguyenová měla jasno. Svůj volný čas zasvětila výzkumu pod vedením Mgr. Stjepana Uldrijana, CSc. v Biologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

„Zpočátku jsem se musela naučit různé metody. Poté jsem směla pracovat již samostatně. To pro mě byla velká výhoda, protože jsem tak mohla lépe skloubit výzkum se školou a docházet do laboratoří podle svých časových možností. Chodila jsem tam každý všední den, mnohdy i dvakrát, a to včetně prázdnin. Některé pokusy totiž vyžadovaly delší časové rozestupy mezi jednotlivými kroky, takže se stávalo, že člověk načal v laboratoři pokus, potom si odskočil do školy a zase se vrátil zpátky,“ vzpomíná a i s odstupem času to vnímá jako dobrou zkušenost.

„Vedle možnosti nahlédnout do vědeckého světa mě výzkum naučil i efektivnějšímu plánování svého času,“ doplňuje talentovaná studentka, jež je vděčná za oporu, které se jí dostalo.

Vědecké geny

Ač je Jana Nguyenová vědeckou múzou políbená, z akademického prostředí přímo nepochází. Vědecké ambice ovšem sdílí společně se svojí sestrou. „Byla to právě ona, která mě inspirovala k tomu s vědou začít, a doteď si pamatuji, jak jsem si pročítala její soutěžní práci a laboratorní deník,“ vzpomíná.

A dodává, že velkou podporu mají obě i ze strany svých rodičů. „Jsou samozřejmě rádi, když vidí, že studuji obor, který mě skutečně naplňuje. Vždy mě ale podporovali ve všech činnostech. Pocházejí z Vietnamu a vyrůstali ve válečné době. Neměli takové možnosti, které nám současnost nabízí. Proto kladli u mě a mé sestry už od raného věku velký důraz na všestranné vzdělání a vždy říkali, že škola je základem života. Později nám však nechali volnou ruku, abychom se samy profilovaly a našly,“ hodnotí Jana s povděkem přístup svých rodičů. V nadějné vědecké dráze aktuálně pokračuje na lékařské fakultě v Berlíně.

Ženy ve vědě

Dobře si ovšem uvědomuje, že zastoupení žen ve vědě je ve srovnání s muži nižší. „Přijde mi, že počet žen mezi výzkumníky dlouhodobě klesá a muži mají ve většině profesí spojených s výzkumem stále převahu. Těžko říct, zda je to důvod i následek nerovnosti, ale odlišné pracovní podmínky situaci rozhodně nepomáhají. Věda a výzkum jsou velmi dynamickými odvětvími a vyžadují, aby byli vědec i vědkyně neustále v obraze a čerpali z nejnovějších poznatků. Stačí rok nepublikovat a člověk již přichází o velké šance ve vědecké kariéře,“ zamýšlí se.

„Pro ženy navíc bývá problémem rodičovství a menší zapojení mužů do výchovy. Bude to nejspíš nějakou dobu trvat, ale z dlouhodobého hlediska vidím jediné východisko ve zvýšení počtu žen ve výzkumu nebo podpoření politiky institucí a obecně vzděláním o genderové nerovnosti. Dívky totiž začínají čelit ve vědě velkým překážkám již v útlém dětství, kdy si děti osvojují principy společnosti včetně všech stereotypů,“ je přesvědčená. Ona sama se přitom chce vědě věnovat naplno.

„Příští měsíc nastupuji do nové laboratoře, která se zabývá funkční genomikou dětských nádorů. Vědu bych ráda propojila s profesí lékařky a jednou bych ráda založila i vlastní vědeckou laboratoř a výzkumnou skupinu,“ netají se.

Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říkal Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před více než rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové...

Stejně staré slavné ženy, jedna s plastikou a druhá bez. Komu to víc sluší?

Narodily se ve stejný rok, ale rozhodly se stárnout odlišně. Podívejte se do galerie na slavné krásky, které chtějí zastavit čas plastikami, a na ty druhé, které stárnou s grácií a přirozeně. Mnohdy...

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

Příběh Jany: Moje teta propadla nesmyslům z internetu, nedá se s ní mluvit

V poměrně mladém věku jsem přišla o maminku, která zemřela na rakovinu. S tatínkem jsem nikdy moc blízký vztah neměla, ale hodně času jsem už od dětství trávila u své tety, maminčiny sestry, která...

Problém zvaný odcizení. Když si najednou nerozumíte s těmi nejbližšími

Kdysi jsem měla krásnou rodinu. Já jako středobod, báječný manžel, dcera, pro kterou jsem představovala tu nejmilejší maminku, od níž se nechtěla odtrhnout. To už je ovšem minulostí. Teď mám pocit,...

Čarodějnicový tarotskop: Blíženci shodí zátěž, Vodnáři se vrátí na křižovatku

Čas čarodějnic otevírá cestu do plodného, hřejivého a vášnivého období léta. Máme možnost se stejně jako každý rok zamyslet nad svými plány pro zbytek roku. Tento tarotskop ukáže každému znamení, v...

30. dubna 2025

Nemůžete usnout? Vyzkoušejte mozkovou míchačku, která je hitem internetu

Za nespavost často může mysl přeplněná myšlenkami, starostmi, plány nebo obavami. Mozek se prostě ne a ne vypnout. Co dělat, když nepomáhá ani počítání oveček? Zkuste techniku cognitive shuffle.

30. dubna 2025

Trenčkot je nestárnoucí klasika. Oblékněte ho i letos na jaře

Trenčkoty už nás nějaký čas módními trendy provázejí a letošní jaro není výjimkou. Původně vojenský plášť je tu opět ve své plné kráse. S lehkými obměnami, samozřejmě.

30. dubna 2025

Pálení čarodějnic mělo chránit před zlem, dnes jde hlavně o zábavu

Spousta z nás si příchod jara nedokáže bez symbolického pálení čarodějnic představit. Spojujeme ho s veselím i bujarou zábavou. Víte ale, kde se tento zvyk vzal a jak se vyvíjel?

30. dubna 2025

Žijete tak, jak byste si přála? V testu zjistíte, jak na tom jste

Tuto otázku si občas položí asi každý, ale většinou na ni nenajde konkrétní odpověď. Zkuste si udělat náš jednoduchý test a třeba v tom budete mít jasněji.

30. dubna 2025

Bábovka s krémem a ovocem

Bábovka s krémem a ovocem
Recept

Střední

80 min

Pozvedněte bábovku o level výš.

Nepřestávej pádlovat! Udržte si chuť do života, když jiní zpomalují

Premium

„Být stále mlád, to bych si přál, být stále mlád – vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří…“ zpívá Karel Gott. Jenže takto to bohužel nefunguje, a plán by proto měl znít jinak:...

29. dubna 2025

Duševní poruchy a sociální sítě. Dokáže nás TikTok „nakazit“ ADHD či autismem?

Premium

Z videa, které na mě vyskočilo na sociální síti, svítí titulek: Pojďte strávit den se mnou coby autistickou dívkou. V podkresu hraje písnička od Sabriny Carpenter. Video má růžový nádech a zasněnou...

29. dubna 2025

Partnera nikdy nepotkala, přesto za jeho peníze cestuje po světě

Devětadvacetiletá Nova Jewelsová ze Skotska zanevřela na reálné partnery, se kterými měla špatné zkušenosti a rozhodla se mít vztah jen s muži online. Osobní setkání jí nechybí a vyhovuje jí, že ji...

29. dubna 2025  9:02

Zápisy do školek se blíží. Co by vaše dítě mělo umět před velkým životním krokem

Zvoní zvonec a pohádce o klidných ránech je konec. To malé miminko rychle vyrostlo a nastal čas na zápis do školky. Většina školek je má právě v květnu, do některých je možné už od dubna poslat...

29. dubna 2025

Hra na oliheň v podání dětí děsí i učitelky ve školkách. Co radí odbornice?

Seriálový hit Hra na oliheň je mezi dospělými a dospívajícími diváky velice oblíbený. Nyní se ukazuje, že korejský seriál, ve kterém hraje zásadní roli násilí, se nevyhnul ani pozornosti dětí. Množí...

29. dubna 2025

Jaro je ve vzduchu. Na každého působí jinak, ale probudí každého

Sláva, konečně se oteplilo, svítí slunce a všude klíčí první zeleň. Jak nové roční období působí na vaše tělo i duši a co z něj můžete vytěžit?

29. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.