Riziko, že rodinný agresor bude odhalen, totiž často nepůsobí jako zdvižený prst, aby se dotyčný polepšil, ale naopak může spouštět ještě větší hněv a vztek směrem k oběti.
Co je vlastně týrané dítě?
Zkušenosti s bitím, psychickým i fyzickým týráním má v České republice zřejmě více dětí, než jste si mysleli. Například jen LOCIKA, specializované centrum pro děti, které zažívají násilí v blízkých vztazích, na svém webu uvádí, že v loňském roce bylo u nás nahlášeno více než 9 500 případů týrání, zneužívání a zanedbávání dětí. Odhaduje se ale, že skutečný počet je desetkrát větší.
Několik dětí ročně přitom na následky krutého zacházení zemře. A odhadem 100 000 dětí o svém dětství jednoho dne řekne, že to bylo období, na které hodně nerady vzpomínají.
Pravidelné vystavení bití, fyzickému i slovnímu ponižování se na vyvíjející se psychice dítěte podepisuje často nevratně. Jak poznat, že se něco děje? Když se podíváme na dětské chování mimo rodinu, najdeme širokou škálu jevů, které mohou naznačovat, že v rodině není vše v pořádku.
Od extrémních projevů jako je lekavost, strach z prudkých pohybů, plačtivost a viditelných modřin až po lehčí příznaky, které ovšem mnohdy vůbec nemusí souviset s tím, co se děje doma. Patří sem nervozita, nízké sebevědomí, stranění se kolektivu i problémové chování. Tyto děti jsou stejně často oběťmi školní šikany, jako jejími iniciátory.
Týraní si o pomoc mohou říct gestem. Nezanechá stopy, agresor si ho nevšimne |
Někdy je velmi obtížné rozplést nitky. Samotný fakt, že nemám ráda křik a jsem introvert ještě nemusí nutně znamenat, že jsem týrané dítě. V některých případech hraje roli i trauma těsně po narození (předčasný porod, operace, bolestivé zážitky, týrání v kojeneckém věku), i když nadále dítě už žije ve vhodném prostředí.
Citlivé otázky i všímavost
Co tedy dělat, když jako učitelka, vedoucí kroužku nebo rodič kamaráda pojmu podezření, že něco není v pořádku? Jakým způsobem se dětí ptát tak, abychom neublížili a nevystresovali je ještě víc. Jak obecně může člověk zvenčí pomoci, či vůbec zprvu jen zjistit, co se děje? I na to jsme se zeptali dětské psycholožky z Centra LOCIKA Terezy Terourové.
NA KAFI: Děti jsou samostatnější, ale emočně křehké, míní Peter Pöthe |
„Na prvním místě je citlivost a respektující přístup k dítěti. Nejde o pozici vyšetřovatele, ale laskavého člověka, který dítěti ukazuje svůj zájem o něj a nabízí mu pomocnou ruku. Už jen toto může mít obrovský význam. Obecně může být vytvoření důvěrného vztahu s dítětem tím nejlepším předpokladem pro případnou pomoc. Dejte dítěti najevo, že má ve svém okolí někoho, na koho se může spolehnout a komu na něm záleží,“ říká odbornice.
„Důležité také může být pozorně si všímat projevů chování dítěte a položit si otázku – co mě konkrétně vede k mému podezření? Jaké signály pozoruji? V případě nejistoty, jak se věci mají, může pomoci nejprve zavolat na některou z krizových či poradenských linek a poradit se s odborníky, jak dál postupovat a zda se do rozhovoru s dítětem pustit,“ doporučuje Tereza Terourová.
Kde hledat pomoc a radu?Linka bezpečí www.linkabezpeci.cz Centrum LOCIKA Dětské krizové centrum Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí) |
Co se samotného rozhovoru týče, má význam dobře zabezpečit jeho okolnosti – najít klidné místo bez přítomnosti dalších lidí, mít pro rozhovor dostatek času, vytvořit atmosféru bezpečí.
Rozhovor můžeme začít například takto: „Všiml/a jsem si, že… (a popsat signály, které nás vedou k podezření )… přemýšlím nad tím, jestli je u tebe vše v pořádku? Mám obavu, jestli se ti doma neděje něco špatného. Je něco, s čím bych ti mohl/a pomoct? Jsem tu pro tebe, kdybys potřeboval/a.“
„Na dítě bychom určitě neměli tlačit a vést ho k tomu, aby nám detailně popisovalo případné traumatické zkušenosti. V případě, že se nám svěří, měli bychom ho ocenit za jeho otevřenost, informovat ho, jak budeme dál postupovat, a konkrétní řešení situace přenechat příslušným institucím jako OSPOD nebo PČR,“ doporučuje dětská psycholožka.
V případě, že se dítě nesvěří, ale naše podezření přetrvává, můžeme zmínit Linku bezpečí, popřípadě chat Centra LOCIKA, kam může dítě anonymně volat nebo psát.
„Pokud máme podezření, že jsou rodiče těmi, kdo se na dítěti dopouští násilí a nemáme s nimi blízký vztah, měli bychom řešení situace přenechat na orgánu sociálně-právní ochrany dětí,“ vysvětluje odbornice.
Je možné tam zavolat, dojít osobně, nebo napsat dopis. OSPOD by měl vyšetřit každé (i anonymní) podání. V případě, že si nejsme jistí, jak konkrétně postupovat, je vždy nejbezpečnější se s někým nejprve poradit.