Někdo chce zůstat sám plánovitě, někdo se vztahu bojí. Ilustrační foto.

Někdo chce zůstat sám plánovitě, někdo se vztahu bojí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Na ulici je poznáte stěží, 7 typů singles: od mamánků po samožery

  • 383
Nezadaného muže s jistotou na ulici nepoznáte. Špinavé boty mohou mít nejrůznější důvody, stejně tak zmačkané oblečení. Ačkoliv to už by mohlo být spolehlivějším vodítkem. Žehlit totiž - na rozdíl třeba od čištění bot - matky své syny obvykle neučí. Jenže vyžehlené košile si dnes single může odnést z každé čistírny...

Čerstvě rozvedená Martina (48) by si ráda našla partnera. V první řadě ji zajímají muži, kteří nemají snubní prstýnek ani vyžehlenou košili. „Nesmí smrdět jako bezdomovec, ale je-li to chlap v pomačkané košili, znamená to, že je sám, anebo mu to s manželkou neklape, a to je moje šance,“ rozvíjí sofistikovanou konstrukci o tom, že každá rozumná žena dbá na zevnějšek svého muže proto, aby na první pohled nevypadal jako „volný“ a nechtěla jí ho jiná přebrat.

Život singles: Pozlátko svobody skrývá vyšší náklady na život

Ilustrační foto.

Partnerská psycholožka Jitka Douchová však nemá pocit, že bychom single muže dokázali identifikovat na ulici. „I když je muž single, neznamená to, že by se o svůj zevnějšek nedokázal postarat. „Horší to je spíš s vnitřkem,“ říká.

Zanedbaný zevnějšek je podle Douchové spíš symptomem podivínů a opravdových samotářů, lidí uzavřených před světem, kteří jako důležitější vnímají zcela jiné věci, než je vzhled. Jestli už podle ošuntělého oblečení někoho škatulkovat, pak by taková charakteristika odpovídala spíš vdovcům a rozvedeným mužům ve vyšším věku, kteří byli zvyklí na péči od své partnerky. „U mužů ve věku do cca 45 let se s tím nesetkávám, a to mám ve své poradně single mužů v této věkové kategorii dost,“ uvádí Jitka Douchová.

Sice nezadané na první pohled nepoznáme, ale po ulici jich chodí dost. Někteří jsou singles z přesvědčení, je to jejich vlastní volba, ostatní spíš kapitulovali. Těm z první skupiny vyhovuje nezávazný způsob života, ti druzí se stydí s někým seznámit, mají problémy se sebedůvěrou, nebo mají na partnerku naopak velmi náročná kritéria a nemají šanci potkat se s tou, která by je splňovala.

1. Dobrodruzi

Karel (39) je typický romantický drsňák - modré oči, tmavé zvlněné vlasy, sportovní postava, vtipný, dobrodružná přátelská povaha. Svět mu až doteď ležel u nohou. A holky? Na jeho náročných cestách by ho jen zdržovaly a v jeho posteli se střídají. Co víc by si mohl přát?

Je pravda, že osamělost může být nějakou dobu výhodou. Patří k ní svoboda - muž se nemusí nikomu přizpůsobovat, zpovídat, kde byl a s kým. Na to, aby nebyl pořád sám, má dost zájmů a přátel kolem sebe.

„Ale po určité době přeci jen začínají kotvit i původně zapřísáhlí singles,“ vysvětluje psycholožka a dodává, že tím pádem se svobodní pětatřicátníci mohou dostávat do stále zřetelnější sociální izolace. Až v téhle fázi jsou dobrodruzi jako Karel snadnou „kořistí“. Jedna ze ctitelek nakonec uspěje. Pojistí si dobrodruha potomkem a bude mu nejspíš v dětství tátu ukazovat hlavně na fotkách.

2. Manažeři

Pavel (41) je v práci od rána do večera. Když nastupoval do mezinárodní korporátní firmy, předsevzal si, že úspěchu obětuje svůj život. Myslel si, že dočasně, než se vyšplhá na zajímavě placené místo a až zajistí své budoucí rodině existenci, pak se poohlédne po partnerce. Kariéra se vydařila, ale Pavel teď z rozjetého vlaku nemůže vystoupit. S funkcí přibyla i zodpovědnost a cílevědomý Pavel nedokáže polevit. Dvakrát do měsíce tráví týdny v zahraničí, mezitím se nakupí problémy doma, a tak je pořád v jednom kole.

„Tyhle lidi kariéra tak pohlcuje, že na partnerský vztah nemají čas, a tak se na nás obracejí o pomoc,“ popisuje manažery Jana Kupková, osobní konzultantka v oblasti seznamování a osobního rozvoje seznamovací agentury Náhoda. „Pavlové“ delegují svůj problém na seznamovací odborníky, domluví cenu, podmínky a termíny. Jednají tak, jak jsou zvyklí ve svých manažerských postech.

3. Samožeři

Když byla fyzicky dokonalá, tak zas nerozuměla situaci na Blízkém východě, a ta, která uměla vařit i sledovala dění ve světě, měla zas moc malá prsa... Tomáš (43) ale touží po servisu zvaném „vše v jednom“. Seznámit by se vážně moc chtěl, potvrzuje Jana Kupková, která se s těmito singles setkává ve své práci pro seznamovací agenturu, ale žádná nabídka, žádná žena pro ně není dost krásná, mladá, chytrá, úspěšná...

Samožeři všechny šance k seznámení předem zredukují jen na překážky a zavrhnout jako nedostatečné. Žádná žena pro ně není dost dokonalá. Jedině taková by k nim totiž pasovala, protože oni dokonalí jsou. Ve skutečnosti spíš než dokonalost je jejich diagnózou narcismus a samožerství. „Jsou tak nároční, že prostě nemají šanci se seznámit,“ shrnuje Jana Kupková.

4. Sobci

Marek (55) potřeboval ženu a děti vlastně jen kvůli tomu, že „tak žijí všichni“. Jediné, na čem mu vlastně v životě záleželo byl on sám a své ego si utužoval v manažerské pozici a mezi kamarády. Manželce dlouho trvalo, než si uvědomila, že je i s dětmi jen součástí jeho „portfolia“, které sice naštěstí zodpovědný Marek zabezpečí - i proto, aby morálně obstál před kamarády, ale citově se neangažuje. Po rozvodu už zůstal sám a život už si prý žádnou ženou znovu komplikovat nehodlá.

Ať už se v životě zklamali či poučili, možná jsou latentní gayové, anebo jsou jen obyčejně lakomí, jsou si tihle nezadaní bytostně jisti, že ženu vůbec nepotřebují. Pokud někteří z nich nějakou mají (lovci), pak jen účelově, pro uspokojení svých potřeb a ega. Single sobci totiž vědí, že vše zvládnou sami a nakonec... i ten sex se „dá vždy nějak pořešit.“

5. Mamánci

Lukáš (36) bydlí pořád s mámou, která po rozvodu s jeho tátou zůstala sama. Starají se navzájem jeden o druhého, Lukáš má doma veškerý servis a pohodlí. Když se seznámil s Karolínou, chtěla, aby si pořídili společné bydlení a na tom jejich vztah ztroskotal. On neviděl jediný důvod odejít od maminky, když byt byl dost velký i pro tři. Navíc ho máma potřebuje a kdyby bydlel jinde, musel by za ní jezdit, což by mu život neusnadnilo, ale naopak, uvažoval Lukáš. Jenže Karolína s jeho matkou žít nechtěla.

Pohodlí, obava ze změn, také matčino citové vydírání a setrvávání v roli „hodného synáčka“, to všechno mamánkům brání v navazování vztahů s jinými ženami. Když už přece jen z rodného hnízda „vyletí“, vyžadují od partnerek stejný servis, jako měli doma. Do dalšího života nehledají partnerku, ale další starostlivou a tolerantní matku milující bezpodmínečně.

„Zůstávají single kvůli přílišné péči ze strany jak matky, tak se ale i setkávám, že to dělají i někteří otcové,“ potvrzuje Jana Kupková.

6. Skeptici

Málokdy se jen tak usmívají a na ženy už vůbec. Jsou zklamaní, ve slabé chvilce přiznají, že mají zlomené srdce. Bývají minimálně jednou rozvedení, případně krátce po rozchodu s dlouholetou partnerkou, anebo rovnou vdovci. Ani v seznamkách už své štěstí nezkoušejí, protože už znovu nechtějí riskovat další - zaručeně bolestný - zážitek.

Tak jako Petr (56) po rozpadu třetího manželství, zakonzervovali se ve své skepsi, že každý vztah je jen cestou k velkému zklamání. Smířili se s tím, že zůstanou sami. Ale možná ve skrytu duše - a po vzoru hodných panen - doufají, že si je v tom jejich temném koutě přece jen nějaká najde.

Pokud existuje žena, která je zkusí přesvědčit o tom, že život není nutné dožít v osamělosti starého vlka, bude zapotřebí hodně lásky, trpělivosti, pochopení, entuziasmu a optimismu „na kila“. Prolomit jejich nedůvěru stojí hodně sil, ale je naděje, že se to vyplatí. V opačném případě se ze skeptického samotáře stane nevlídný morous.

7. Nesmělí

Softwarový testér Radek (38) už svůj partnerský život prakticky vzdal. Každý pokus o seznámení pokaždé vyústil v nesnesitelné trauma. Nebyl problém si s dotyčnou povídat ve virtuálním světě, ale jakmile měl termín setkání, nemohl trémou spát. V hlavě zkombinoval snad všechny možnosti, které by mohly nastat, a když už se nakonec přece přiměl na rande přijít, raději mlčel, protože jedině tak předešel permanentnímu rudnutí a zakoktávání.

Pokud se vůbec nesmělý osmělí, nejčastěji si vyťuká svůj profil na internetové seznamce z pohodlí domova. Ze stejně bezpečného místa se pokouší oslovit s přibývajícími rok samoty nejspíš v podstatě už kohokoliv, protože si tak extrémně nevěří, že si ani moc netroufne vybírat. Tihle singles jsou obyčejně slušní a hodní, ale vynikají extrémně nízkým sebevědomím.

„Vůbec si nevěří, takže při setkání s protějškem bohužel nezaujmou,“ popisuje jejich chování Jana Kupková ze seznamovací agentury a dodává, že s některými dokonce absolvovala i rande na zkoušku, aby si vyzkoušeli, jak by se měli chovat.