Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Běloruská Johanka z Arku Svjatlana Cichanouská boří zdi strachu

Na pozvání předsedy senátu Miloše Vystrčila přijela v druhém červnovém týdnu do České republiky žena, která má v plánu svrhnout běloruského prezidenta Lukašenka. Hvězda Svjatlany Cichanouské vylétla vzhůru tak strmě, jak je to jen možné. A ona věří, že přes všechny útrapy, kterým musí čelit, se jí podaří vrátit její zemi svobodu.

Na akci Hrajeme pro svobodné Bělorusko - Koncert pro Svjatlanu dorazila i tvář běloruské opozice Cichanouská, která při svém projevu poděkovala lidem za podporu. (8. června 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Loni v srpnu chodila sem a tam po svém bytě v Minsku a snažila se utřídit si myšlenky. Manžela měla ve vězení, své dvě děti poslala kvůli výhrůžkám do bezpečí pryč ze země a teď měla na výběr ze dvou možností: odejít do exilu, nebo čelit zatčení. 

„Měla jsem pár hodin, ale nebyla jsem schopná si nic zabalit, jak jsem byla vystresovaná. Byl to šok, na tohle jsem nebyla vůbec připravená,“ řekla Svjatlana Cichanouská letos v únoru magazínu Time.

Na turbulentní transformaci, která ji čekala, by se dalo připravit jen velmi těžko. Během několika měsíců se z neznámé ženy stala lídryní největší běloruské revolty posledních dekád, odhodlanou sesadit prezidenta Alexandra Lukašenka, který postsovětskou republiku řídí železnou rukou více než 26 let s pomocí brutálních represí a zmanipulovaných voleb jakožto poslední evropskou diktaturu. 

A to díky štědré podpoře Vladimíra Putina. Osmatřicetiletá Cichanouská byla až do loňského roku ženou v domácnosti, která se v budoucnu plánovala vrátit k učení angličtiny. V květnu vvšak vláda zatkla jejího muže Sergeje, Lukašenkova protikandidáta v srpnových volbách.

Tři ženy vs. diktátor

A Cichanouská se rozhodla, že ho nahradí, aniž by o tom on měl sebemenší tušení. Bez jakýchkoli politických zkušeností se pustila do kampaně společně s Veronikou Tsepkalovou, manželkou dalšího kandidáta, kterému režim neuznal nasbírané podpisy. 

Přidala se k nim i Marie Kolesníková, manažerka kampaně Viktora Babarikova, kterému byla kandidatura umožněna. Trojice žen, které nebyly v roce 1994, kdy se Lukašenko chopil moci, ještě ani plnoleté, nepředstavovala pro diktátora nejdřív žádnou hrozbu.

Cichanouská vyzvala Česko k odsouzení Lukašenkova teroru. Senát výzvu přijal

Cichanouská dokázala navzdory predikcím sjednotit opozici a nadchnout celou zemi pro myšlenku zbavit se diktátora jednou provždy. „Lidé v Bělorusku už nechtějí žít v téhle mizérii, ale ve svobodné zemi, kde se lidé neodchytávají na ulici a nestrkají do policejních dodávek, aby končili ve vězení ze smyšlených důvodů,“ prohlásila na jednom ze svých vystoupení. 

Působila jako magnet. Tisíce žen a mužů se mačkaly v davech, aby si ji mohly poslechnout, Lukašenko začal být nervózní.

10. srpna 2020

Měli byste jít, vyhrála jsem

To se dalo vyčíst z jeho projevů. Prohlašoval, že Cichanouská patří do kuchyně, že žena obecně na výkon tak významného úřadu, jako je ten prezidentský, nestačí, a nakonec křečovitě konstatoval, že Svjatlanu Cichanouskou za svou hlavní soupeřku nepovažuje. 

Demonstrace na podporu Bělorusů se účastnila i tvář tamní opozice Svjatlana...

Po volbách oznámil Lukašenko své drtivé vítězství a rozzuření lidé vyšli do ulic. Cichanouská na základě ohlasu voličů a nezávislých průzkumů předpokládá, že získala kolem 75 % hlasů. „Autority by měly zvážit mírové předání moci. Považuji se za vítězku těchto voleb,“ řekla po vyhlášení výsledků.

Demonstranty brutálně pacifikovaly ozbrojené složky, po desítkách je zatýkaly. Uprostřed protestů byl vydán zatykač i na Cichanouskou a ona uprchla do sousední Litvy, kde zůstává v exilu ve svými dětmi a stále věří v Lukašenkův pád. Zároveň odhaduje, že od loňského srpna bylo v devítimilionovém Bělorusku zadrženo více než 33 000 lidí. Více než devíti stovkám hrozí trest, v některých případech i 15 let. 

„Lidé jsou mučeni, panuje násilí a chaos. Je to tak strašlivé, že si to neumíte ani představit,“ řekla redaktorovi Time. Prezident se nehodlá vzdát za žádnou cenu. Země je po třech vlnách ekonomických sankcí Evropské unie a měsících protestů prakticky na kolenou a stabilizovat ji nepomohlo ani zhruba 1,5 miliardy dolarů, které dorazily jako finanční pomoc z Ruska.

Matkou na plný úvazek

Svjatlana se narodila v září 1982 ve městě Mikačevičy, kde strávila celé dětství. Po výbuchu zhruba 200 km vzdáleného Černobylu jezdívala na léto v rámci dětského ozdravného programu do Irska. 

Britský Guardian vyzpovídal manžele, u kterých v polovině devadesátých let bydlela. Ti se shodli na tom, že už jako dvanáctiletá dívka projevovala Svjatlana vysokou inteligenci, jazykový cit, upřímnost a čestnost. 

Na Mazyrské pedagogické univerzitě vystudovala filologii a v roce 2004 potkala Sergeje. Pracovala jako tlumočnice, překladatelka a učitelka angličtiny. 

V roce 2010 se jim narodil syn a ukázalo se, že je téměř hluchý. Kvůli jeho léčbě se rodina přestěhovala do Minsku a Světlana rezignovala na svou kariéru, aby se mu mohla věnovat. V roce 2016 do rodiny přibyla ještě dcera.

Všechno se změnilo

Poté, co se prakticky přes noc stala novodobou Johankou z Arku, nadějí běloruského lidu, diktátorovou noční můrou a zároveň exulantkou, na kterou vydalo záhy zatykač také Rusko, křižuje Evropu a setkává se s jejími lídry ve snaze zajistit si mezinárodní podporu. 

Cítím bolest a pýchu zároveň, řekla ve svém projevu na demonstraci Svjatlana...

Za běhu se učí, co to znamená být političkou a jednat s mezinárodními elitami. „Je těžké chápat a uvědomovat si, že na vašich rozhodnutích záleží tak strašně moc,“ povzdechla si. 

V listopadu ji BBC zahrnulo na seznam 100 žen roku 2020. V prosinci obdržela v Evropském parlamentu spolu s dalšími běloruskými aktivisty Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Při jejím přijímání řekla na pódiu: „Zdi strachu nás držely zpátky téměř tři dekády, ale teď zmizely. Všechno se změnilo a my zvítězíme.“ 

Dnes, po více než roce od zatčení jejího manžela, kvůli kterému to celé ve finále dělá, to začíná vypadat, že by mohla mít pravdu.

9. června 2021

Autoři:
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Děti jí sebrali a odvezli do Argentiny. Dospělá dcera je zpět u mámy v Česku

Šestiletou Sofii vykonavatelé soudní moci násilím sebrali matce, aby si dcerku a o tři roky staršího syna Lucase jejich...

Dcera dvou rockerů září v klasické hudbě. Je nadpozemská, říká mezzosopranistka

Premium Dceru dvou rockerů lákala muzika od dětství, na rozdíl od nich si ale vybrala studium operního zpěvu. Mezzosopranistka...

Tekly i slzy, ale vedla nás touha být táta, říkají gayové, kteří mají děti

Když dva tátové chtějí dítě, cesta je pro ně obvykle náročnější než pro dvě mámy. A pokud se to povede, pro úřady...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 21. do 26. června

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....