Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

V karanténě pro mě bylo nejhorší vymyslet, co vařit, říká Světlana Witowská

  0:40
Milionům diváků zprostředkovávala informace a rady, jak se chovat v čase koronavirové pandemie. „Všichni jsme si uvědomovali ten pocit zodpovědnosti a také to, že nesmíme udělat chybu,“ přiznala pro týdeník 5plus2 moderátorská hvězda veřejnoprávní televize Světlana Witowská.

Moderátorka Světlana Witowská | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pandemie pořádně překopala stereotypy novinářské práce. Už třeba jen tím, že jste v televizi rozděleni do týmů, které se kvůli riziku šíření nákazy vzájemně vůbec nepotkávají, že?
Ano, byli jsme rozdělení do několika týmů, které se střídaly po 14 dnech. Někteří reportéři a moderátoři pracují jen venku, do budovy zpravodajství vůbec nechodí, ostatní se střídají vždy v pravidelné sestavě. Týká se to maskérek, kameramanů i dalších technických profesí.

Když krize začala, na obrazovce jste vidět nebyla. Proč?
Nový systém pracovních povinností mě zastihl ve dnech vlastního volna, takže jsem do práce nastupovala až po třech týdnech. Tu dobu jsem strávila u televize a hltala každé vysílání, asi jako spousta dalších diváků. Když jsem nastoupila do směny, měla jsem spoustu energie. Přibylo nám pár pořadů, které jsme museli začít vysílat s ohledem na mimořádnost situace. Takže i víkendy trávíme v práci do 22, případně 23 hodin, pokud máme službu.

Měla jste během domácí karantény nutkání zapojit se do akce? Nezáviděla jste kolegům, kteří byli v terénu při tak zásadní události?
Záviděla a pořád jsem psala své nápady. (smích) Je to strašně nevděčné, být doma a čekat, až přijde můj čas. A podobně to měli i ostatní.

Když jste musela být kvůli střídání týmů redaktorů poprvé dva týdny doma, jak vypadal poslední den před nástupem před kameru?
Poslední den před nástupem do práce jsem se dívala snad na všechny zprávy, které jsme vysílali, přečetla, co šlo, a vymýšlela hosty do vysílání. Připravovala jsem se na čtrnáctidenní šichtu, kterou nám na čtyři dny přerušili kolegové Martin Řezníček a Michal Kubal – naštěstí, protože dva týdny v kuse vysílat do 23 hodin je opravdu náročná disciplína.

Světlana Witowská

Narodila se 6. ledna 1973 v Litoměřicích. 

Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kariéru začínala v ČTK a v deníku Mladá fronta DNES.

V roce 1996 nastoupila do České televize, ovšem v roce 2005 přestoupila na Primu, kde pět let moderovala hlavní zpravodajskou relaci.

Do České televize se vrátila v roce 2010, provázela pořady Sama doma a Studio 6, od roku 2014 do června 2018 byla moderátorkou Interview ČT24. 

V lednu 2018 v předvečer druhého kola prezidentských voleb moderovala debatu Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.

Nyní je třetím rokem tváří hlavní zpravodajské relace Události a Události, komentáře. 

V roce 2018 získala Cenu Karla Havlíčka Borovského. 

Je autorkou knížky Hlavou proti zdi, ve které vyzpovídala legendární moderátorku Kamilu Moučkovou.

Změnila se kvůli celosvětové pandemii atmosféra v redakcích?
Atmosféra se, myslím, změnila k dobrému v tom smyslu, že jsme všichni měli spoustu nápadů, co a jak dělat. Mám pocit, že všichni si uvědomujeme zodpovědnost, kterou jako reportéři a moderátoři veřejnoprávní televize v této době máme. Pro spoustu lidí byla televize zásadním zdrojem informací, navíc jsme věděli, že nesmíme udělat chybu. A to i co se týká karantény, protože jeden nemocný kolega by mohl znamenat velké potíže pro celou televizi.

Týdny jste tedy kvůli krizi musela zůstat doma. Co jste celé dny dělala?
Většinu času jsem trávila u televize, s dětmi a učením, vařením a pečením. Byla jsem na tom úplně stejně jako všichni ostatní. Četla jsem knížky a viděla několik moc zajímavých seriálů.

Pro mnoho lidí, zejména pro pracovně vytížené a do práce zapálené jedince, je uzavření doma zátěž. Stejně jako pro celé rodiny. Jak jste zvládala rodinný život?
Našli jsme si režim, který nám fungoval, a protože máme doma psa, museli jsme pravidelně chodit ven. Pro mě bylo nejnáročnější každý den vymyslet, co uvařím, uvařit to a další den nanovo.

Odhalila karanténa nějaká pozitiva nebo také negativa vašeho rodinného soužití?
Karanténa byla taková domácí dovolená, každý jsme si v ní našli něco, co nás bavilo a také něco, co nás štvalo. Bohužel jsem trochu polevila v opatrnosti a nechala mladšího syna hrát hry na počítači víc než normálně. On je samozřejmě moc rád, ale už to pomalu odbouráváme. Myslím, že mu hodně chybí kamarádi. Hned, jak to šlo, začal chodit na tenis. Starší syn, který studuje práva, se hodně učil.

Co bylo vůbec nejtěžší?
Nejtěžší bylo najít si režim, který by vyhovoval všem. Domluvit si, co kdo kdy bude vařit, o co se kdo postará. Přes měsíc jsem se s rodiči viděla jen přes vrátka, když jsem jim nesla nákup, neviděla jsem ani svoje přátele a kamarádky. Myslím, že je to ve všech rodinách hodně podobné.

Přišli jste na nějaký recept, jak si „domácí vězení“ vylepšit či ulehčit? 
Brala jsem to jako nutné zlo, které musí jednou skončit. Začala jsem zase jezdit na kole a využila i stroje na cvičení, které dlouho nikdo nepoužíval. Ráda sportuji, a to mi chybělo hodně. Teď už se pomalu vracíme k normálnějšímu životu, za což jsem moc ráda.

Těžko nyní odhadovat, kam se v létě vůbec bude možné podívat do zahraničí. Překazilo vám to dovolenkové plány?
Letošní dovolenou jsem neměla čas plánovat, takže mi to zatím nezkazilo nic, přizpůsobím se situaci.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Loni na podzim jste vydala knihu rozhovorů s legendární televizní moderátorkou Kamilou Moučkovou. Podobný formát, tedy kniha rozhovorů, vyšel třeba s kuchařem Jaroslavem Sapíkem a dalšími. Co myslíte, stalo se už trendem, že se vydávají knihy rozhovorů se známými osobnostmi?
Nevím, jestli je to trend, každopádně já jsem této možnosti moc ráda využila. Rozhovor je to nejzajímavější, co znám. Navíc s takovou osobností a neomezeným časem... Co víc si může novinář přát?

Kdybyste si mohla vybrat kohokoli v historii, s kým byste ráda napsala knihu rozhovorů?
Zajímala by mě princezna Diana. Její příběh je fascinující. Přestože se vdala do královské rodiny, dokázala zůstat sama sebou a být velmi užitečná a prospěšná.

V mládí jste se chtěla stát soudkyní, ale měla jste prý obavu z odpovědnosti. Cítíte tuto touhu i dnes?
Soudkyní už se nestanu, ale možná se to stane životní náplní staršího syna, uvidíme, kudy se vydá. Baví mě nacházet spravedlnost a odpovědi na otázky, což je moje práce i teď. Nikdy jsem nelitovala, že jsem se soudkyní nestala, a kdybych se měla rozhodovat znovu, znovu budu novinářkou.

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Ani staří by neměli nosit košile s krátkým rukávem, říká Ladislav Špaček

Premium Etiketa. V představách mnohých něco škrobeného, nepřirozeného a strojeného. Smoking a ústřice. „Nejsou to jen bezduchá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Příběh Šárky: Kde může, tam mě manžel urazí a zesměšní

Mohla jsem dělat kariéru tak jako manžel, ale nakonec jsme se domluvili, že se budu starat o rodinu, děti, domácnost a...

Když si dva rozumějí, věk nehraje roli. A může to vyjít i s pohřebákem

Seznamovací reality show První večeře má za sebou už čtvrtý večer v restauraci Zdeňka Pohlreicha, kde se vždy čtyři...

Nemažte špatné fotky, vyjadřují emoci, poradila Tereza Maxová v Rozstřelu

Rozstřel Ačkoliv Tereza Maxová oslavila nedávno životní jubileum, věk je na ní pramálo znát. Ani jejímu odhodlání pomáhat...

OBRAZEM: Celebrity, kterým manželství vydrželo jen krátce

Manželství je pro někoho posvátné a je na celý život. Proto si vstup do něj mnozí hodně rozmýšlejí. Některé slavné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...