Svačiny pro školáky mohou být zdravé a zároveň chutné. Víme, jak na to

  0:30
Skloubit ideální představy o zdravé školní svačině s chuťovými představami potomka a pak to všechno vměstnat do školní brašny, aniž by to v deset dopoledne vypadalo jako amorfní hmota, to je úkol hodný génia. Tak pojďte trénovat, máme na to celý školní rok...

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kdyby se naše děti stravovaly podle jejich chuťových buněk, pravděpodobně by snídaly medovník, svačily hranolky s kečupem, obědvaly lentilky a odpoledne by to zazdily nějakou tou zmrzkou a hamburgerem. K pití samozřejmě hodně sladká bublinkatá limonáda nebo džus.

Byly by nepochybně šťastné, ale taky pěkně oplácané a do dalšího života by si s tragickými stravovacími návyky nesly také přemnožené tukové buňky, zvýšenou hladinu cholesterolu a náchylnost ke kardiovaskulárním potížím.

Naštěstí jsme tady my, moudří a osvícení rodiče. Tušíme, co je a co není zdravé. Ono se to lehko říká, ale hůř vaří a ještě hůř konzumuje. Ještě než tedy namažeme svému dítku další svačinu do školy, pojďme si dát malé opáčko ze zdravé výživy.

Svačinová statistika

Správná svačina do školy

Pečivo, kvalitní margarín, šunka, sýr, pečivo s tvarohovou pomazánkou, jogurt nebo tvarohový dezert, zelenina nebo ovoce
- recepty najdete zde

Nejen skladba jídelníčku, ale také jeho rozvržení během dne do velké míry určují, jak dobře nebo špatně se dítě stravuje.

Ideálně by mělo přes den sníst pět až šest porcí v rozestupu maximálně tří hodin. Přitom jedním z nejdůležitějších denních jídel školáka je právě dopolední svačina. Ta slouží nejen k doplnění potřebné energie, ale také k tomu, aby si tělo nedělalo zásoby na horší časy.

Na dlouhé intervaly mezi jídly totiž organismus reaguje ukládáním energie, protože očekává další období půstu. Popularita svačiny mezi českými dětmi ovšem není nijak valná – podle nedávného výzkumu dokonce 23 % šesťáků vůbec nesvačí! A u těch, kdo během dopoledne vloží nějaké to sousto do úst, vedou spíš rohlíky s uzeninou nebo sladké sušenky než čerstvé ovoce. To si pravidelně nosí do školy jen 22 % dětí.

Co do krabičky?

Moje tchyně dodnes s husí kůží vzpomíná na to, jak na dně synovy brašny čas od času nacházela zapomenuté „poklady“ podezřelého původu.

Dnes si školáci nosí svačinky v pestrobarevných krabičkách s obrázky pejsků, princezen a spidermanů, mnohdy dokonce s rozličnými přepážkami nebo oddělenými přihrádkami na různé druhy potravin. Co ale do nich naskládat, aby to našemu školákovi chutnalo, a přitom se jeho tělu dostalo všeho, co potřebuje ke zdravému fungování?

„Základem zdravé školní svačiny by mělo být pečivo, pro starší děti celozrnné, namazané margarínem a obložené tvrdým sýrem nebo šunkou. Vhodnou variantou je také například jogurt nebo jogurtový nápoj s pečivem či cereáliemi a občas nelze namítat nic ani proti sladké variantě, nejlépe domácím koláčům,“ vyjmenovává Jitka Rusková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí.

Obrázek není k dispozici

Co by ale nemělo chybět u žádné svačiny, je kousek ovoce nebo zeleniny. Ovoce je možné nakrájet do jogurtu nebo udělat ovocný salát, zeleninu zase přidat do pečiva jako sendvič nebo nechat samotnou.

Naopak nevhodné jsou pokrmy ze stánků a restaurací fast food. Jedna taková svačinka, třeba v podobě oblíbených hranolek, hamburgerů či kousků pizzy, totiž může energeticky vydat i za celý oběd, nehledě na její celkovou zdravotní nevhodnost. Tyto pokrmy jsou většinou smažené, obsahují velké množství živočišného tuku a jednoduchých cukrů nebo soli.

Zdravý start

Jen hodnotná dopolední svačina ale dítěti pro správné vkročení do nového dne nestačí. Už ráno je totiž potřeba pořádně dobít baterky. Tělo v noci sice odpočívá, ale přesto spotřebuje poměrně velké množství energie pro funkci vnitřních orgánů, k dýchání, k srdeční akci i k udržení tělesné teploty. Odborně se tomu říká bazální metabolismus. Proto je tak důležité zahájit den pořádnou snídaní, čímž se nemyslí pekáč buchet nebo věnec špekáčků, ale nutričně vyvážená porce jídla, která by měla tvořit 20 až 25 % denního příjmu energie.

Nesprávná svačina do školy

Pečivo s máslem a turisťákem, pečivo se sádlem, párek v rohlíku nebo jiné „dobroty“ typu fast food, koblihy, buchty, sušenky

Vhodným ranním pokrmem pro průměrně aktivního školáka je například chleba nebo rohlík (pokud možno celozrnný) se sýrem či šunkou, miska cereálií s mlékem nebo jogurtem, šlehaný tvaroh s ovocem, pečivo s ovocným jogurtem. A samozřejmě opět ovoce, zelenina a dostatek pití.

Ačkoliv je snídaně důležitá, nemá cenu do ní školáka nutit násilím, zejména když patří k dětem, které spí po ránu tvrdě jako blaničtí rytíři a ještě hodinu po probuzení nevědí, jak se jmenují.

„Můj syn má už od školky problémy s ranním vstáváním. Nedostanu ho z postele dřív než půl hodiny předtím, co má jít do školy,“ stěžuje si Martina Purkrábková, maminka desetiletého Vojty. „Ve všední den ráno zásadně odmítá cokoli jíst. Snídá prakticky jen o víkendu nebo o prázdninách. Tak mu dávám k svačině dva rohlíky se sýrem a doufám, že aspoň jeden sní jako pozdní snídani.“

Pokud do dítěte po ránu stejně jako Martina nedostanete ani lžičku jogurtu, pokuste se ho ukecat alespoň na šálek kakaa nebo čaje a nalijte mu sklenici stoprocentního džusu napůl zředěného vodou.

Nedostatek tekutin totiž může potomkovi pořádně zkomplikovat celé dopoledne, protože bývá provázen únavou, poruchami soustředění nebo bolestmi hlavy. Jestliže máte doma malého nesnídálka, určitě mu na cestu do školy zabalte trochu větší svačinu, aby se mohl nasytit hned, jak se trochu probere a dostane hlad.

Obrázek není k dispozici

Maskované vitaminy

Jednou z nejčastějších stravovacích chyb pozorovaných u školáků je nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Jimi bychom neměli šetřit, protože podle výživových doporučení by mělo dítě za den spořádat až pět porcí ovoce nebo zeleniny, jež jsou přirozeným zdrojem vitaminů, minerálních látek a vlákniny.

Tip

Zkuste využít praktických svačinových krabiček a lenosti svého potomka a ovoce nebo zeleninu mu do školy dejte už omyté a nakrájené na kousky, které zkonzumuje pohodlně, jednoduše a bez rizika pobryndání oděvu nebo znečištění obsahu aktovky.

Jenže podle průzkumů nejsou jablka, hrušky, pomeranče, papriky, okurky nebo rajčata u dětí zrovna v kurzu. Vícekrát denně konzumuje čerstvé ovoce pouhá třetina dětí a se zeleninou je to ještě smutnější. Tu si pravidelně několikrát za den dopřává jen 15 % školáků.

Obecně platí, že čím menší kousky ovoce či zeleniny jsou, tím sympatičtěji se dětem jeví. Takže dítě, kterě „nesnáší“ normální rajčata, je schopno spořádat krabičku drobných cherry rajčátek.

Dalším prohřeškem na pomyslném talíři našich potomků je přemíra sladkých jídel a nápojů, které útočí nejen na dětskou postavu, ale také na jejich zubní sklovinu.

Uvedené dobroty bývají nezřídka k dostání přímo na chodbách školy v automatech nebo v bufetu. Je pak těžké malého mlsouna od takového lákadla účinně odvrátit. Můžete to řešit tak, že dítěti nebudete dávat do školy žádné peníze nebo se s ním domluvíte, že sladkosti bude jíst jen doma či za vaší přítomnosti, abyste měli kontrolu nad jejich množstvím a kvalitou.

Přesto svačinové a nápojové automaty nemusí být jen postrachem vyznavačů zdravé stravy. Už v téměř pětistovce základních škol v České republice je totiž dostupná zdravější varianta automatů s názvem Happy Snack, které nabízejí vhodnější formy svačinek pro děti včetně nápojů a ve kterých se platí výhradně předplacenou kartou, takže děti nemohou peníze na svačinu utratit v cukrárně nebo v občerstvení za rohem.

Mnozí rodiče mají pocit, že dětem prostě sladkosti dávat musí, protože bez nich to není žádné dětství. Zkusme alespoň nahradit kvantitu kvalitou a místo bonbonů a sladkých tyčinek nabídněme raději kvalitní hořkou čokoládu či sušené ovoce.

Indiánek v housce

Takhle raději ne: indiánek v housce je běžná svačina německých školáků

Opatrně bychom v dětském jídelníčku měli nakládat také s tuky, zejména s těmi živočišnými. Obsahují totiž cholesterol a nasycené mastné kyseliny, které se mohou v budoucnosti podílet na vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Vhodnější jsou kvalitní margaríny a oleje, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jež srdci naopak prospívají. Navíc třeba kyselina alfa-linolenová přispívá ke správnému růstu a vývoji dítěte, napomáhá rozvoji paměti a zlepšuje schopnost učení. Byl prokázán i její vliv na soustředění, takže je velmi vhodná pro děti s hyperaktivitou, a také působí proti depresi.

Dětský jídelníček by přesto v žádném případě neměl připomínat nějakou dietu nebo dril, jde hlavně o to, aby si dcera nebo syn dobře pochutnali a doplnili energii pokud možno vhodným způsobem. Nepropadejme proto panice. Pokud se jinak náš školák stravuje podle zásad zdravé výživy, určitě si jako rodiče můžeme dovolit podstrčit mu jednou za čas do aktovky tatranku nebo polomáčené sušenky...

Pitný režim školáka

Během dne by mělo dítě vypít minimálně 2 až 3 litry tekutin, a to samozřejmě i v době, kdy je ve škole.

Podle nutriční terapeutky Jitky Ruskové je nejlepší volbou neochucená neperlivá voda, vhodné jsou ale i ovocné šťávy a 100% ovocné džusy ředěné vodou nebo ovocné neslazené čaje.

„Pokud jsou děti již na přeslazené limonády zvyklé, je vhodné je zlozvyku odnaučit,“ doporučuje odbornice na dětskou výživu. „Náhlá změna se ale s pochopením určitě nesetká, je proto dobré dětem jejich oblíbené nápoje nenápadně a postupně ředit vodou, až si na nesladkou chuť zvyknou. Rodiče mohou také vyzkoušet nové ochucené, ale nepřeslazené nápoje vyrobené speciálně pro děti.“

Do boje proti nudným svačinám se pustil spisovatel ze San Franciska:

10. září 2009

Autoři:
  • Nejčtenější

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium

Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším a zajímáte se, jak trávení probíhá a jak si ho můžeme ulehčit? Na to odpovídá...

3. října 2024

Žena je hrdou naturistkou, kvůli tomu se i rozvedla

Gill Allbuttová pravidelně navštěvuje naturistické kempy, kde ona sama i další návštěvníci chodí nazí. Absence oblečení je podle ní neskutečně pohodlná a osvobozující a byla by pro, aby mohla chodit...

28. září 2024  11:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Lucie: Táta se po rozvodu utrhnul ze řetězu, mám o něj strach

Moji rodiče se znali ještě ze základní školy. Hned po maturitě se vzali a prožili spolu skoro pětadvacet let. Pak se ale máma zamilovala a odešla za milencem do zahraničí. Tátu to málem zabilo....

30. září 2024

Artrózu zastavit nedokážeme, kmenové buňky jako řešení nevidím, říká ortoped

Premium

Byla to nabídka, co se neodmítá. Místo zástupce přednosty ortopedické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol vyměnil Milan Handl za práci v bohatém emirátu Dubaj. V tamním prestižním medicínském...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Linda zhubla na 57 kilo. Novou postavu si udržuje i díky bruslení

Lindu jsem po roce od zhubnutí navštívili ve Františkových Lázních, kde nám prozradila tajemství, jak si drží štíhlou linii. Stále váží 57 kilogramů a nepřibírá i díky vyvážené stravě a bruslení.

2. října 2024

Osmdesátníci jsou v super kondici, vděčí za to pravidelnému pohybu

Čtyřiaosmdesátiletý Phillip Mackenzie a jeho o čtyři roky mladší manželka mají energie na rozdávání a cítí se stejně fit jako před desítkami let. Podle nich za to vděčí pravidelnému pohybu a...

5. října 2024  11:12

Hygge, fika, ikigai. Inspirujte se recepty na štěstí z celého světa

Od ikigai až po fika, za těmito exotickými názvy se skrývají úžasné koncepty - návody, jak docílit pocitu vyrovnanosti a osobního štěstí. Znáte je? Inspirujte se.

5. října 2024

Horoskop pro každé znamení na 41. týden roku 2024

Jak vstoupíme do říjnových dní? Blíženci, kritizovat partnera není nutní. Naučte se přehlížet nepodstatné věci, vše k vám přijde rychleji. Střelci, možná něco přeženete, ale vše se vykrystalizuje....

5. října 2024

Varovaly mě oteklé prsty. Lékaři zjistili, že mám systémovou sklerodermii

Už víc než dvacet let se léčím s revmatoidní artritidou. Během podzimu 2022 mě však zaskočily obtíže, které jsem dosud neznala. Prsty i dlaně mě nejenom bolely, ale natékaly a začaly modrat a...

5. října 2024

Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...