„Klientku poslal partner, abych ji tady ‚spravila‘, protože má chuť na sex jen dvakrát do týdne a partnerovi to přijde málo. Ptala jsem se jí, jak sama situaci vnímá, a ona mi odpověděla, že jí uvedená frekvence přijde normální, že si nepřipadá nijak ‚rozbitá‘. V podstatě jsem ji poslala domů, respektive jsme se domluvily na párové konzultaci i s jejím partnerem, aby společně dospěli k nějakému konsenzu,“ popisuje terapeutka.
A vysvětluje, že za problém či dysfunkci v sexuální oblasti se považuje stav, který člověk sám hodnotí jako problém či obtíž a který mu v životě způsobuje určitý diskomfort. „Snížená sexuální touha může být jednou z takových oblastí. Ovšem ve chvíli, kdy přijde žena, že nemá takovou chuť na sex, jakou by – jak se někde dočetla nebo slyšela – v jejím věku ženy prý mít měly, kladu jí otázku, jestli ji to nějak zvlášť trápí, zda ona sama u sebe to hodnotí jako problém.
Někdy se naopak děje, že žena na tělesné úrovni vzrušení cítí, zvlhne, má ztopořené bradavky a podobně, ale není to v souladu s jejím psychickým rozpoložením – chuť na sex nemá.