Čeští senioři zůstávají osamělí. Každý desátý se setkal se šikanou

  0:56
Za třicet let se průměrný věk v Česku protáhl o víc než pět let a osm měsíců. Muži se průměrně dožívají téměř 76 let, ženy téměř 82. Zbytek rodiny pilně pracuje, nebo dokonce žije v jiném městě a osamělých seniorů, se kterými celé dny i týdny nikdo nepromluví, přibývá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Osamělost seniorů se zvyšuje a mladé lidi to moc nezajímá, jak vyplývá z šetření Evy Stiborové, vedoucí aktivizačního oddělení Domova pro seniory v Sokolnicích.

Co se od více než šesti set žáků základních a středních škol dozvěděla? Asi nejpozoruhodnější je, že třetina malých školáků se s rodiči o babičce a dědovi vůbec nebaví. Další zarážející věc: polovina středoškoláků seniorům vytýká, že pracují, a 44 procent z nich věří, že bydlení seniorů řeší domovy důchodců (jen 10 procent si myslí, že jde o záležitost rodiny). Zato 48 procent z nich ví, že důchody se vyplácejí z daní. „Žijí na můj úkor, ze sociálních dávek“, „jsou pomalí“, „jsou přítěží“. Tak zní některá z prohlášení, která mladí lidé pronášejí na adresu seniorů. 

„Při jedné z návštěv v domově přišly děti popřát našim seniorkám ke Dni matek. Poté, co jim zazpívaly a zarecitovaly v odpočinkovém koutku na chodbě, jsem projevila přání, aby navštívily i seniorky na pokojích. Dozvěděla jsem se, že někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji. Toto sdělení mě ohromilo,“ popisuje Eva Stiborová.

„Nezlobím se na učitele a mám pochopení pro jejich snahu nedostat se do konfliktu s rodiči, na druhou stranu jako člověk pracující v sociálních službách nechápu a naprosto nesdílím postoj, který tabuizuje stáří a staré lidi obecně,“ doplňuje.

Podle ní a dalších odborníků, kteří se seniory pracují, je právě tento postoj předávaný rodiči dětem jedním z hlavních důvodů, proč si k sobě generace tak těžko hledají cestu.

Na věku nezáleží. Seniorky sklidily potlesk

Námořnická přehlídka v domě seniorů.

Například sociolog PhDr. Zdeněk Papoušek tvrdí, že mladí, kteří zažili babičky a dědečky v rodinách, nemají problém starší generaci přijímat. Podle něj však vztahy radikálně naboural život v komunismu, rozbité majetky, potlačení spolků jako Sokol.

„Když mluvím s dětmi o tom, jak někteří senioři žijí, jak si povídají jen s televizí, mají slzy v očích,“ komentuje Stiborová. Říká, že děti často kritizují honbu seniorů za slevami v obchodech. Ale neuvědomí si, že je to třeba proto, aby jim o víkendu mohla dát babička stovku. Podle ní je důležité o tom mluvit. Když se o tom mluvit nebude, propast mezi seniory a mladými se prohloubí. 

Právě o přirozené propojování seniorů s mladší generací se stará i spolek Společně, o. p. s. Jeho ředitel Jakub Carda popisuje jednu z aktivit: „Organizujeme povídání ve školách a školkách, zpívání dětem a řadu dalších aktivit, při nichž se mohou se seniory přirozeně poznat.“ 

Společně, o. p. s., se o seniory stará prostřednictvím Senior Pointů. Jde o místa, kde senioři nalézají útočiště a dočkají se pomoci a sociálního kontaktu. V současnosti jich funguje čtyřiatřicet, do konce roku mají přibýt další dva. Lidé se sem nejčastěji chodí poradit, jak na mobilní telefon a další techniku, řeší bydlení, ale úplně nejvíc prý ocení, že se s nimi někdo baví.

Mezigenerační bariéra

„Senioři jsou ohroženi sociálním vyloučením víc než mladší lidé. S diskriminujícím chováním a napadáním ze strany mládeže se setkal každý desátý senior,“ zmiňuje Carda. Podle jeho slov nejčastěji řeší problémy v MHD nebo v čekárnách u lékaře.

„Bariéra mezi seniory a mladými lidmi roste v podobě vzájemného nedorozumění, které má někdy až agresivní projevy. Často narážíme na to, že mladí lidé staršími pohrdají, vnímají je jako někoho, kdo zabírá místa v tramvaji, jako přítěž, která stojí peníze. Na rozdíl od asijských zemí nám chybí úcta a respekt ke stáří. A situace se neustále zhoršuje. Senioři se cítí ve ‚světě mladých‘ ztraceni, sami a nepotřební,“ pokračuje Carda.

Němci jsou tolerantnější

Tip na rozptýlení vašeho seniora

Nestíháte často jezdit za babičkou a dědou? Na webu Hlídačky.cz můžete najít hlídačku, která bude pomáhat seniorům z vaší rodiny. Hlídačky mohou seniorům dělat společnost, pomáhat s běžným chodem domácnosti a ty zkušenější poskytují i zdravotní péči.

Na negativní postoj až dvou třetin Čechů vůči seniorům poukázal také průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr, který zkoumal vnímání české populace ve věku 55+. Odpovědi porovnal s průměrem členských států EU a Německa. Zatímco v Česku 54 procent dotazovaných vnímá populaci 55+ zcela negativně, v EU je to pouze 28 procent. V Německu dokonce jen 19 procent.

Podle profesorky Hany Matějovské Kubešové, přednostky Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno, se naštěstí začíná o stárnutí víc mluvit.

„Senioři se často ocitají sami, jejich osamělost způsobují rozpady rodin. Děti mívají více babiček a ne vždy se se všemi stýkají. Děti nevidí rodiče, jak se o babičku nebo dědečka starají, nevědí, co to obnáší, a necítí se k tomu povinováni. Ke změně postoje a pochopení je třeba emoční zážitek.“ 

Například tato expertka při osvětě využívá modely simulující stáří - mladý člověk si pak snáze uvědomí, jak se cítí někdo, kdo už mladý není.

Život pokračuje s námi

Tak zní filozofie čtrnácti SeniorCenter skupiny SeneCura. Vycházejí z rakouského modelu péče a v jejich domovech pro seniory i domovech se zvláštním režimem určeným pro osoby s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence se snaží, aby senioři žili aktivním společenským životem.

„Rodina k nám často přichází v momentě, kdy už je z péče o seniora fyzicky i psychicky vyčerpaná,“ říká Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura.

„Bohužel to česká veřejnost stále vnímá jako ostudu a selhání. Často se setkáváme i s tím, že demenci a Alzheimerovu chorobu diagnostikuje až náš lékař při vstupním vyšetření. Praktičtí lékaři se bohužel při pravidelných kontrolách seniorů vyšetřením kognitivních funkcí příliš nezabývají.“

Pokud senior s formou demence potřebuje čtyřiadvacetihodinový dohled, utíká a je zmatený, přidává se rozpad osobnosti a ztráta paměti, pečující rodina už podle odbornice pomoc opravdu potřebuje.

Domovy SeniorCenter kromě nadstandardní stravy a speciálních jídel nabízejí například reminiscenční prvky při péči o klienta s demencí: tvoří „knihy života“ a podobně. Využívají terapeutické zahrady Memory Garden, pořádají večeře při svíčkách, na které se přizve i rodina klienta, nebo také domlouvají výměnné pobyty v rámci SeniorCenter.

Nejčtenější

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Celebrity, které se chovají nevhodně k asistentům a mají zvláštní potřeby

Práce čtyřiadvacet hodin denně, starost o domácí mazlíčky, spaní v jedné posteli nebo naprostá preciznost. To je jen malý výčet požadavků slavných na jejich osobní asistenty. Podívejte se do galerie,...

KVÍZ: Jaké jsou vaše tábornické znalosti?

Nepohodlí, komáři a mokro v botách, ale také velká legrace a zážitky na celý život. Možná, že dnes už dáváte přednost spíš pohodlí hotelů a all inclusive služeb, ale většina z nás má nějaké vzpomínky...

Partneři se na sebe nemohli podívat na fotkách, tak společně zhubli

Partneři Raquel a Dustin Halovi z USA shodili dohromady téměř dvě stě kilogramů, protože se na sebe už nemohli dívat na svatebních fotkách a toužili po potomkovi, který i přes jejich intenzivní snahu...

Výškový rozdíl jako recept na šťastné manželství. Americký pár boří mýty

Jesika Kampová měří sto sedmdesát centimetrů a její manžel o patnáct centimetrů méně. Výškový rozdíl si nemohou vynachválit. Denně se však setkávají s rozporuplnými reakcemi lidí, kteří mají za to,...

25. června 2025  8:13

Zbytečně předepsaná antibiotika nám škodí. Léky přestávají zabírat

Dřív stačila běžná dávka penicilinu a angína byla pryč. Dnes se však stále častěji stává, že na ni běžná antibiotika nestačí. Bakterie a viry začínají být imunní vůči některým lékům rychleji, než se...

25. června 2025

Pro české ženy jsou nákupy nervy. Bojíme se nechat si pomoci, říká stylistka

Mnoho českých žen na poli módy stále tápe, přesto se zdráhají nechat si poradit. Proč by se měly naučit investovat samy do sebe a jak chytře sestavit kapsulový šatník? Rady stylistky Lenky...

25. června 2025

Zkuste bylinkovou dietu. Skvěle vás nastartuje a kila utečou pryč

Jak vykročit s novou energií a štíhlou siluetou do léta? S čerstvými bylinkami vám to půjde docela snadno…

25. června 2025

Krásné vlasy vždy a všude. Přizvěte si pomocníky třeba ze zahrádky

Jsou ozdobou každé ženy. Poradíme vám, jak o ně pečovat na prázdninových cestách, při toulkách přírodou, na chalupě i doma.

25. června 2025

Nastává červnové novoluní v Raku. Hluboké city vyplují na povrch

Krátce po letním slunovratu, ve středu 25. června 2025, nastává novoluní ve vodním znamení Raka, kterému vládne zádumčivá a často i velmi tajemná Luna. A s ním přichází také významná příležitost pro...

25. června 2025

Cheesecake řezy s bílou čokoládou

Cheesecake řezy s bílou čokoládou
Recept

Střední

100 min

Skvělý recept na dezert s broskvemi.

Zpomalit stárnutí jde. Přidejte bílkoviny, radí nutriční terapeut Miloslav Šindelář

Premium

Touha po dlouhověkosti je dnes fenomén. Existuje však vůbec recept, jak se dožít nejen delšího, ale zároveň hlavně kvalitního života? A které obyčejné věci mají ve skutečnosti největší dopad? O tom...

24. června 2025

Jak si užít dovolenou bez ponorky: Mobil i očekávání odsuňte stranou a jen lelkujte

Premium

Ráno se doma ve spěchu míjíme, přes den řešíme věci kolem dětí a domácnosti a večer jsme unavení. O víkendech zase doháníme resty. Na zaslouženou rodinnou dovolenou odjíždíme se záměrem užít si co...

24. června 2025

Muž má bezmála dvě stě dětí. S plozením se rozhodl skončit kvůli únavě

Profesor matematiky Ari Nagel z USA po sedmnáct let pravidelně daroval sperma, a má tak díky tomu 176 potomků. Děti má ve dvaceti státech USA a na pěti kontinentech. Dál už však ve své aktivitě...

24. června 2025  12:04

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - OBRÁBĚCÍCH STROJŮ (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Po porodu mi dítě odmítla dát. Pak jsem zjistila, že ho prodala

Je možné, že vám někdo slíbí dítě a pak ho po porodu předá jiné rodině? Přímá adopce může znít jako rychlá cesta k miminku, ale v realitě skrývá rizika, která si mnoho párů předem neuvědomuje....

24. června 2025

Mám vitiligo, no a co? Které celebrity ho tají a kdo je na svou vadu pyšný

Vitiligo se nevyhýbá ani slavným. Podívejte se do galerie, kdo z VIP má kožní onemocnění, které se projevuje vznikem bílých skvrn na kůži v důsledku ztráty melaninu. Některé hvězdy jsou na svůj...

24. června 2025  8:28
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.