Saybie je nejmenší novorozenec na světě, který přežil. Vážila 245 gramů

  • 39
Saybie se narodila před pěti měsíci v kalifornské nemocnici v USA. Na svět přišla ve 24. týdnu těhotenství a vážila pouhých 245 gramů. Lékařům ze San Diega se podařilo nemožné. Nikdy v historii se nepodařilo zachránit nedonošence s tak nízkou porodní hmotností.

Ani sami lékaři nečekali, že dítě narozené tři dny po ukončeném 23. týdnu těhotenství dokáže přežít. Saybii museli vyjmout z dělohy císařským řezem, protože matce naměřili velmi vysoký krevní tlak a objevily se i další příznaky preeklampsie, které ji ohrožovaly na životě.

Nebezpečí preeklampsie

Její příznaky jsou vysoký tlak, výskyt bílkovin v moči a výrazné otoky těla včetně obličeje (např. oční víčka). Pokud není správně léčen, může dojít k selhání jater a ledvin.

Předpokládali, že dítě s hmotností asi čtvrt kilogramu do hodiny zemře. Rodičům vysvětlili situaci a řekli jim, že mají asi hodinu na rozloučení.

Podle nemocnice vážila Saybie při narození o sedm gramů méně než předchozí nejmenší dítě, které se v roce 2015 narodilo v Německu.„Z hodiny se staly dvě, ze dvou tři a pak začaly ubíhat týdny,“ uvedla matka.

Nedonošené děti bojují s problémy

Děti do dlaně. Jak lékaři bojují o životy nedonošených novorozenců

Výstavu fotografií předčasně narozených dětí můžete vidět od 15. 2. do 17....

Za nedonošené dítě je podle Světové zdravotnické organizace považováno každé, které se narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Nejrizikovější skupinou jsou novorozenci s velmi nízkou porodní hmotností pod 1 500 gramů. Předčasně narozené děti nejsou z biologického hlediska zralé na život mimo dělohu a hrozí jim řada zdravotních rizik.

Kromě podchlazení se u nich často vyskytují dechové obtíže, tzv. syndrom dechové tísně (RDS syndrom), který souvisí s nezralostí plicní tkáně, nebo apnotické pauzy, kdy dítě přestává dýchat z důvodu ne zcela vyvinutého dechového centra v mozku. Mezi další komplikace patří nízký krevní tlak, chudokrevnost, nezralost ledvin či nezralost zažívacího systému, která může vést k poruchám příjmu potravy a růstu.

Předčasně narozené děti jsou také více náchylné k respiračním infekcím. Nezralost centrálního nervového systému může způsobit poruchy zraku, sluchu či poškození mozku. Dlouhodobou prognózu dětí nejvíce ovlivňují neurologické následky jako dětská mozková obrna, mentální retardace či epilepsie.