Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Smrt je tabu, zdravotní klauni se před smutkem chrání, říká Petra Bučková

  0:09
Je výrazná herečka, přesto však na své profesi nelpí jako některé její kolegyně a řada kolegů. Petra Bučková má ráda svobodu, aby mohla dělat i jiné věci.

Petra Bučková | foto: Monika Navrátilová

Kdykoli Petra může, podpoří dobrou věc. Nedávno věnovala svoje vlasy Nadačnímu fondu Dlouhovláska, který z nich vyrábí paruky pro potřebné ženy, dívky a děti, co by si je jinak nemohly dovolit. „Vždy jsem si myslela, že musíte mít vlasy po pás. Ale dozvěděla jsem se, že i kvalitních 20 cm stačí. Tak jsem neváhala,“ řekla.

Vyprávějte mi o svém dětství...
Mamka je učitelka na speciální škole a tatínek byl voják z povolání. Bydleli jsme v Táboře a já za ním chodila do kasáren. Moje dětství se ale jinak odehrávalo většinou venku. Tábor je krásný, obklopený přírodou, takže když jsem přišla ze školy, hodila jsem aktovku na zem a vyrazila ven. O víkendu jsem si četla a poslouchala pořady pro děti v rozhlase.

Jak se ve vás vytvořil vztah k divadlu?
V mých sedmnácti se rodiče rozváděli, tak jsem odešla z domu a asi dva roky jsem pracovala v kanceláři. Herectví mě nezajímalo. Ani dneska se nedá říct, že bych byla fanda do toho povolání. Odmalička jsem si prostě ráda hrála, zkoušela různá oblečení a hodně jsem snila.

Jak jste tedy došla k rozhodnutí přihlásit se na JAMU?
Mezi sedmnácti a dvaceti lety jsem začala chodit do HaDivadla a také Divadla v sedmapůl, tam jsem viděla představení, která mě nadchla, naučila jsem se je nazpaměť a hrála si je. Navíc jsem vždy chtěla studovat, jenže jsme na to neměli peníze. Přemýšlela jsem, jak zkombinovat studia a zaměstnání, a zkusila jsem dramatickou výchovu na JAMU.

Šlo to dohromady?
Teprve na škole jsem zjistila, že se nedá dělat po večerech. Potom mi navrhli, ať zkusím činohru, na kterou si mě občas půjčovali. Na přijímačky jsem se připravila úplně sama a vzali mě. Po dobu studia na vysoké škole jsem se vrátila domů a postarala se o mě mamka. Finančně mě podporoval děda.

Dnes hrajete v Divadle Na zábradlí. Jste tam spokojená?
Na zábradlí mě přizvali režisér Jan Mikulášek, umělecká šéfová Dora Viceníková a ředitel Petr Štědroň. Já jsem ale chtěla být na volné noze. Dnes tam mám půlúvazek, tedy jakousi částečnou kotvu. Aspoň jedna noha volná je pro mě v životě důležitá, protože miluju svobodu a potřebuju dělat i jiné věci.

Dvanáct let jste třeba dělala v nemocnicích zdravotního klauna. Jaká je to zkušenost?
Většinou bývá spíš radostná, neboť se vám vaše improvizace hned vrací, a tak vzniká nádherná atmosféra. Jenomže někdy si něco pustíte moc k tělu. Třeba když klaunujete u velmi vážně nemocných nebo opuštěných dětí či na psychiatrických odděleních. To byly taky velmi smutné klauniády. Byli jsme i u dětí v paliativní péči.

Fotogalerie

Proboha...
Bylo to buď přímo na jejich přání, nebo na přání jejich rodin. To jsou samozřejmě silný momenty. Byli jsme i na geriatrii u trvale ležících klientů s demencí. Stárnutí a smrt jsou u nás pořád tabu. Tréninky probíhají po celou dobu, takže jste instruováni, jak se chránit, a máte možnost se při nich vyčistit. Na ty stavy jste „cvičeni“. Je to nutný. Samozřejmě jsme se podporovali i vzájemně. Když jsme začínali, bylo zdravotních klaunů možná deset, dnes je jich asi sto, procházejí pečlivou přípravou a zpočátku s nimi někdo chodí. My byli hozeni do vody.

Jak často jste pracovala s nemocnými dětmi?
Na dětskou brněnskou onkologii jsme docházeli dvakrát týdně. Nechodili jsme jako za nemocnými, ale za dětmi. Nesmíte k tomu přistupovat tak, že někdo umírá... Je to teď a tady a do činností, které děláme, se děti zapojují, a dávají tak nemoci pozitivní signál.

Vy děti mít nechcete. Hrály ve vašem rozhodnutí roli i tyhle zkušenosti?
To si nemyslím. Moje sestra děti vždycky mít chtěla a má dvě. Já děcka miluju. Kolikrát si připadám, že jsem mentálně spíš na jejich úrovni. Když se dospělí baví, bavím se radši s dětmi. Jenom mi nikdy nepřišlo, že bych je měla mít. To je u nás další tabu. Člověk se nemá do zásadních kroků nutit.

Váš rakouský partner Thomas se stará o dceru Liu, kterou má ve své péči. Jak s ní vycházíte?
Znám ji od jejích deseti let. Teď jí je devatenáct a jsme pořád přátelé. Ani Thomas už ale žádné další děti nechce.

Prý jste se seznámili na mezinárodní dílně zdravotních klaunů v Chorvatsku.
On byl čerstvě po rozchodu s partnerkou a nechtěl tam jet a já jsem byla po očkování do zahraničí a měla jsem odlétat do Afriky.

Ovládala jste tehdy němčinu?
Když jsem byla v páté třídě, měnila se němčina za ruštinu, takže jsem získala nějaké základy, ale my spolu mluvíme anglicky s prvky francouzštiny a češtiny, protože jsme se v angličtině potkali. Navíc se v Innsbrucku mluví tyrolsky, což není snadný dialekt. V německé gramatice se sice příliš neposouvám, ale rozumím už skoro všemu. Jen se tvářím, že ne, aby na mě nespustili moc rychle.

Váš kontakt spočívá v tom, že se střídavě navštěvujete?
Je to přesně tak, jak jste řekl.

Petra Bučková (42)

 • Narodila se 26. 10. 1978 v Brně.
 • Vystudovala herectví na JAMU.
 • Prošla mimo jiné angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v Národním divadle v Brně, HaDivadle a Huse na provázku.
 • Televize: Vraždy v kruhu, Polda, Specialisté 2, Hlava Medúzy, Anatomie života, Ordinace v růžové zahradě 2 atd.
 • Účinkovala i v oceňovaných zahraničních seriálech Das Boot 2, Brecht, Génius, Carnival Row, Soumrak templářů, Haunted nebo ve filmech Home Is Here, Zookeeper’s Wife, Alpha Code, Orangentage a jiných.
 • V angličtině hrála také v divadle – v Prague Shakespeare Company.

Když je v Praze, co třeba dělá?
Zajde si zaplavat, zatímco já pracuju, jezdí na kole, nají se v nějaké restauraci a pak mě vyzvedne v divadle. Užívá si to tady a já se snažím vymyslet, kam bychom šli nebo jeli na výlet. S ním a jeho dcerou Liou jsme například jeli na lodích Vltavu.

Thomas se živí jako iluzionista?
Ne, má psychoterapeutickou praxi a více než dvacet let dělá zdravotního klauna. Pořádá také semináře pro učitelky, manažery a mimo jiné ho baví kouzelničina.

Četl jsem, že ráda běháte, posilujete, jezdíte na běžkách, trénujete kickbox.
Dlouhodobě se věnuju s trenéry střílení a doma cvičím a ráda se saunuju. Krátkodobě dělám, co právě potřebuju pro svou profesi. Třeba kickbox. Když jsme hráli v Listování Drž mě pevně, miluj mě zlehka, učila jsem se argentinské tango. Na jevišti jsme ho tančili s autorem předlohy, americkým spisovatelem Robertem Fulghumem. Anebo se stane, že něco začnu dělat a za půl roku jako když to najdu. Přivolám si to.

Baví vás herectví?
V herecké profesi se dožijete hodně odmítání a stresu a často se tam nerozhoduje na základě talentu, ale jiných skutečností, které jsou pro úspěch projektu potřebné, takže člověk musí mít tu profesi rád. Nejde hledět jen na úspěch, ale hlavně na tu cestu. Když se naučím šest stránek francouzsky a pak mi nevyjde casting, nelituju toho, protože jsem si oživila jazyk a něco mi z toho zůstane.

Prý jste prodělali s Thomasem koronavirus...
On byl pět dní v nemocnici na kyslíku a doteď se mu hůř dýchá, já se necítila šest týdnů dobře. O to víc bylo fajn, že jsme byli spolu, a kdo měl v ten moment nižší horečku, ošetřoval toho druhého.

Jak často si voláte?
S telefonováním to se mnou není moc dobrý. Používám ho hlavně k práci. Nebo v mobilu čtu, když jedu někam dlouho. Ale pro vztahy mi virtuální realita nevyhovuje.

A nepůsobí vám samota potíže?
Protože mám extrovertní povolání, jsem naopak ráda sama – pokud to netrvá příliš dlouho. Teď už je to ovšem přes rok a je to psychicky náročný, ale snažím se na to nemyslet. Nepromarním rozhodně čas jenom brečením nebo čučením na seriály. Využiju ho smysluplně.

Zajímavosti

✓ Má potápěčský průkaz, státnici z francouzštiny, plynule mluví i anglicky a německy. 

✓ Její přítel Thomas žije ve vesničce Axams nad Innsbruckem. 

✓ Její maminka je Slovenka s maďarskými předky, otcovy kořeny sahají až do Pyrenejí. 

✓ V seriálu Carnival Row si zahrála dokonce po boku Orlanda Blooma. 

✓ Za práci v rozhlase byla hned dvakrát nominována na ocenění Neviditelný herec. 

✓ Seriál #martyisdead v režii Pavla Soukupa ml., ve kterém hrála roli matky, získal cenu Emmy.

Autor:
 • Nejčtenější

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Nebuďte za diblíka ani obhroublici. Stárnout lze s grácií, šarmem a elegancí

Věk je sice jen číslo, ale jsou tu jisté hranice. To, co jste si mohla dovolit nosit nebo dělat ve dvaceti, už pro dámu...

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě vypadávaly vlasy v trsech, kvůli napleteným koňským žíním

Sedmadvacetiletá Lacy Price si nechala naplést umělé vlasy v salonu. Vše se jevilo v pořádku. Po pouhých dvou umytích...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Některé reakce jsme nečekali, říká matka dívky trpící deformací obličeje

Premium „Když jsem Beátku porodila, doktorka úplně zmrzla. Tak, že do ní musela kolegyně loktem drbnout,“ vzpomíná Eliška...

Do scénářů fušuju od Ordinace, do Matek jsem promítla sebe, říká Nováková

Premium Do diváckého povědomí se zapsala díky seriálu Bylo nás pět, ve kterém si zahrála roztomilou malou cukrářku Evičku...

Při závodech jde o život. Tehdy jsem nejsvobodnější, říká ultrabikerka

Na kole zdolali s přítelem čtrnáct osmitisícovek, závodila za polárním kruhem a projela napříč Amerikou, dvakrát stála...

Jak si říct o vyšší plat? Jak vybírat partnera? Výběr z prázdninových rozhovorů

Profesionální vyjednávač se sklonil před přesvědčovacími schopnostmi žen a poradil, jak si říct o vyšší plat....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...