Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Netopte se v zármutku. Dvanáct rad, jak se vyrovnat s rozchodem

Ještě před pár měsíci bylo všechno v pořádku, tedy aspoň vám to tak připadalo. A teď vám partner suše oznámil, že odchází. Ale copak to jde, šmahem vygumovat roky lásky, porozumění a štěstí? Rozchod je záležitost bolestná, musíte si ji odžít a prožít. Nikdo to za vás neudělá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Přijměte to jako fakt

První reakce jsou nedůvěra a překvapení: „To přece nemůže být pravda!“ Odolejte pokušení prosit, aby si to ještě rozmyslel, nebo plakat, že je to vaše vina. Vezměte to jako skutečnost, se kterou se musíte vyrovnat. A zkuste si udržet odstup a nadhled.

2.Nedělejte ukvapená rozhodnutí

Křik, hysterie, vyhazování partnerových věcí z okna nebo zničení jeho notebooku není namístě. Stejně jako snaha rychle (nejlépe do druhého dne) sehnat na internetové seznamce náhradu.

Bude zase dobře. Deset kroků, jak se rychle vyrovnat s rozchodem

3.Dejte průchod emocím

Náhlý a překvapivý rozchod jde ruku v ruce s vyhrocenými silnými emocemi – smutek, bolest, hněv, strach, pochybnosti, nenávist, možná také úleva či jiné pocity se mohou divoce střídat. Nechte to tak. Je to normální a v pořádku. Nechte své emoce a pocity žít vlastním životem. Když je budete potlačovat, vaše nešťastné období se jen zbytečně protáhne.

4.Mluvte o tom

Máte přece kamarádky, rodinu, známé, tak s nimi rozchod proberte. Je pravděpodobné, že podobnou zkušenost má někdo z nich za sebou. Je dobré sdílet své starosti a nechat si poradit od lidí, kteří to s vámi myslí dobře. Hlavně neveďte dlouhé telefonáty s jeho matkou či sestrou.

5.Rozptylujte se

Nejhorší ze všeho je topit se (nedej bože dokonce utopit) ve vlastním zármutku. Vždyť ve známé pohádkové písničce se zpívá: „Dělání, dělání, všechny smutky zahání…“ A tak se vrhněte s vervou do práce, přijměte pozvání kamarádů na večírek, nebo lámejte sportovní rekordy. Osvědčilo se na nějakou dobu změnit prostředí, krátká dovolená udělá divy.

6.Překonejte myšlenky na pomstu

V té obrovské bolesti, kterou právě prožíváte, si představujete, jak mu ublížit? Jak mu všechno to utrpení vrátit? Nedělejte to! Nechte fantazie fantaziemi, můžete si klidně snít o tom, jak mu rozřezáváte pneumatiky jeho oblíbeného sporťáku, nebo na malé kousky lámete jeho tenisovou raketu, ale do praxe podobné nápady neuvádějte. Za čas byste toho zbytečně litovala, a hlavně – nic by vám to nepřineslo.

„Převozník“ a kamarád se (sexuálním) bonusem

Největší chyba je okamžitě shánět někoho nového s podtitulkem: „Tak já ti teda ukážu!“ Náplast v podobě rychlé náhrady se většinou stejně rychle odlepí. V tomto období dobře fungují tzv. převozníci nebo dobří kamarádi s – jak se eufemisticky říká – bonusem či benefitem. Tedy naprosto nezávazné, leckdy jen ryze sexuální vztahy. Nebraňte se jim! Provezou vás kritickou dobou, rozptýlí a kamarád vás doprovodí i na společenskou akci. A časem se uvidí. Nikde není psáno, že se z převozníka nemůže stát partner. 

7.Zaměřte na sebe

Myšlenky vám budou k němu ještě nějakou dobu bezděky utíkat. „Dneska měl mít ten pracovní pohovor. Jestlipak to místo dostal?“ Což je v této situaci normální. Přesto myslete na sebe, plánujte si výlety a návštěvy, dělejte si radost maličkostmi.

Ilustrační snímek

8.Vypořádejte se s pochybnostmi

Nejspíš budete sama sebe (a své blízké) obtěžovat otázkami: Co jste udělala špatně? A měla jste to vytušit? Nebo oni cítili, že něco není v pořádku? Nechte to být! Ukončila se jedna kapitola vašeho života, tak se pomalu připravujte na otevření další.

9.Věnujte se dětem

Máte-li děti, je všechno mnohem složitější. Vždyť ony trpí úplně stejně jako vy. Rozbil se jim bezpečný přístav – domov. Nikdy před nimi nepomlouvejte jejich otce. Už kvůli nim musíte být silná. A kvůli nim musíte s bývalým udržovat aspoň minimální a korektní kontakt. Děti potřebují ujištění, že pořád mají oba milující rodiče, kteří sice nebudou žít spolu, ale na vztahu k nim se nic nemění!

Jak se po rozchodu rychle odmilovat: sebeláskou a jasnými pravidly

10.Udělejte si radost

Dopřejte si masáž, relaxujte v sauně, přečtěte si romantickou knížku, nebo se znovu podívejte na všechny filmy o Bridget Jonesové, o kterých tolikrát s despektem říkal, jak jsou stupidní. Musíte se znovu naučit prožívat radost a příjemné věci.

11.Vytvořte si nový život

„Co bude dál?“ říkáte si a před očima máte obrázek, jak se zkroušený a nešťastný vrací do vaší náruče a se slzami v očích prosí o odpuštění. Věřte, že to se v reálném životě často nestává. Proto si co nejdřív uspořádejte věci kolem sebe a najděte sílu začít znovu a bez něj!

12.Nestyďte se vyhledat pomoc

Psycholog nebo psychiatr jsou odborníci, kteří podobných případů ve své praxi viděli desítky. Na situaci se dívají z nadhledu, proto se jejich rad držte a respektujte je.

Jak dávat kopačky

Váš vztah vyčpěl a nic nového už nepřináší? Nebo jste se zamilovala do kolegy a chcete čestně vyřešit stávající partnerství? To se prostě v životě stává. Vzhledem k době, kterou jste spolu prožili, buďte ohleduplná, ale nekompromisní.

 • Rozhodně tak učiňte osobně
  Ukončit vztah změnou statusu na Facebooku nebo SMS zprávou je zbabělé. 
 • Ve správný čas na správném místě
  Pokud jste se rozhodla, nečekejte. Nemá to smysl. Nechoďte dlouho kolem horké kaše. Ideálně mu všechno řekněte v pohodlí domova.
 • Buďte upřímná, ale nezraňte ho
  Začít slovy: „Jo, maminka mi říkala, že pro mě nejsi ten pravý,“ není na úvod nejlepší. Pokud možno bez větších emocí mu vysvětlete, že už jste nějaký čas žili vedle sebe, a ne spolu. Nejste s ním šťastná a nevidíte už společnou budoucnost. 
 • Nenechte se zahnat do kouta
  „Nemůžeme si o tom promluvit zítra?“ Na to rázně odpovězte, že nemohli. Zítra se nic nevyřeší, jen odsunete rozhodnutí a diskusi o praktických záležitostech. 
 • Pozor na citové vydírání
  „Jestli to fakt uděláš, zabiju se.“ Podobné výkřiky svědčí o citové labilitě. S nadhledem a úsměvem na tváři mu vysvětlete, že už se nic nezmění, že vaše rozhodnutí je definitivní. 
 • Zůstaneme přátelé?
  Ne! Na to nepřistupujte. Takové řešení funguje málokdy. Možná se za pár měsíců, až budou obroušené hrany, potkáte a budete schopni spolu vypít kávu. Ale zkraje je lepší radikální řez. 
 • Pozor na sociální sítě
  Zrušte i virtuální přátelství. Určitě nestojíte o to, aby se váš bývalý díval, s kým jdete do divadla. Na druhou stranu ani pro vás nebude zajímavé sledovat, jak předvádí nové cyklistické vybavení. 
Autor:
 • Nejčtenější

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penze se odkládá. Náš životní styl se změní, míní Zdeněk Pohlreich

Říká o sobě, že čím je starší, tím lépe se mu daří pouštět z hlavy věci, se kterými nemůže hnout. Tvář soutěže Tady...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

 • Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 26. října do 1. listopadu

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Příběh Aleny: Manžel chce do péče syny z prvního manželství

Byla jsem matka samoživitelka, když jsem poznala svého budoucího manžela. Byl tenkrát ještě ženatý, s manželkou však už...

Muže jsem fotila jen zavražděné, říká fotografka zločinů Cosy Nostry

Radost, veselí nebo také štěstí se italsky řekne letizia, battaglia zase znamená bitva, potyčka. Příhodnější jméno...

Píšete žensky, nebo klasiku? ptají se lidé podceňovaných spisovatelek

Premium Knihy řady ženských autorek se ve světě i u nás už dlouhou dobu stávají bestsellery, přesto se spisovatelky pořád...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...