Je rodič pedant, nebo pohodář? Podle vědců za tím stojí ekonomika

  0:33
Je pro děti výhodnější, když mají rodiče tvrdou ruku, nebo když jsou to pohodáři, kteří všechno zvládnou v klidu domluvit? Debaty o tom, jaký výchovný styl je ten nejlepší, se táhnou celé generace. Vědci se však tentokrát zaměřili na to, proč rodiče volí konkrétní výchovné styly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spory mezi generacemi o tom, že je někdo na děti moc přísný nebo je k nim naopak příliš benevolentní jsou staré jako lidstvo samo. Proč tomu tak ale je a co ovlivňuje náš způsob výchovy? Ekonomové Fabrizio Zilibotti a Matthias Doepke se společně ve své práci zaměřili na vztah mezi ekonomickými faktory a tím, k jakým výchovným stylům se rodiče uchýlí. Zajímaly je zejména otázky ekonomické nerovnosti ve společnosti, tedy jak velké jsou rozdíly mezi příjmy jednotlivých sociálních skupin.

Nejste v tom sami

Vše o výchově řeší rodiče na eMimino.cz.

„Všichni rodiče chtějí, aby jejich děti uspěly a my dokládáme, že ekonomické prostředí ovlivňuje, jaké výchovné metody zvolí,“ popisuje profesor Zilibotti z Yaleovy univerzity. „Například současná vysoká pracovní mobilita a nižší míra nerovnosti v mnohých zemích činí autoritativní přístup méně efektivním, než tomu bylo před několika generacemi. Rodiče od výprasku neustupují, protože mají větší zájem o blahobyt dítěte, než měli rodiče před sto lety. Spíš se rodičovské strategie přizpůsobily moderní ekonomice,“ dodává.

Podle Zilibottiho a Doepkeho jsou rodiče při výchově vedeni kombinací dvou motivací. První z nich je altruismus, díky kterému touží po úspěchu svých dětí. Druhou je paternalismus, který rodiče vede ke snaze ovlivnit nebo zakázat dítěti určité preference, snaží se do dětí zkopírovat své hodnoty a koníčky. Tyto motivace se projevují ve třech rodičovských stylech. Liberální rodič dává dětem svobodu vybírat si své zájmy a učit se z vlastních zkušeností. Rodiče vychovávající autoritativním stylem se snaží formovat preference dítěte tak, aby posilovali volby, které odpovídají jejich představě o úspěchu. O krok dál jdou ve prosazování své vůle rodiče s autoritářským přístupem. „V autoritářském stylu rodiče dětem nutí svou vůli a kontrolují jejich volby,“ popisuje Zilibotti.

Jinak to mají v USA a jinak ve Skandinávii

Podle ekonomů sice rodiče i děti shodně touží po úspěchu dítěte, ale většinou mají jiný názor na to, jak se k němu do budoucna dopracovat, což bývá zdrojem sporů a hádek. To, jak moc rodiče děti monitorují a kontrolují, podle nich vychází z toho, jaké zrovna panují socioekonomické podmínky.

Zilibotti a Doepke využili ve své práci celosvětový výzkum hodnot World Value Survey. Lidé po celé světě jsou v něm mimo jiné dotazování na to, jaké hodnoty jsou pro ně při výchově dětí nejdůležitější. Ekonomové na základě těchto odpovědí z výzkumu zařadili rodiče vybírající odpovědi jako představivost a nezávislost do liberální skupiny, zatímco druhou skupinu autoritativních a autoritářských přístupů značily hodnoty jako poslušnost a tvrdá práce. Ekonomická data o dané zemi v daném období pak získali z veřejně dostupných zdrojů. Podle ekonomů data prokazují jejich závěry:  v méně rovných zemích je výrazně méně liberálních rodičů. Podobný vzorec se vědcům ukázal i při porovnávání názorů na rodičovství s mírou daňového přerozdělení, sociálními výdaji nebo mírou ochrany občanských svobod.

V šedesátých a sedmdesátých letech například v mnoha industrializovaných zemích došlo k velkému uvolnění poměrů, zrovnoprávnění žen a menšin a do té doby nejnižší míře ekonomické nerovnosti a ruku v ruce s tím se také rodiče více uchylovali k liberálnímu rodičovství. Pro jejich děti bylo zkrátka výhodnější, pokud se učily z vlastních zkušeností, ekonomická situace jim totiž nabízela nekonečnou plejádu možností a kariér, mezi kterými se mohly celkem svobodně pohybovat.

Poslední dobou se naopak zrodil fenomén vrtulníkových rodičů, kteří poletují neustále kolem dítěte, kontrolují ho a snaží se ho podle sebe tvarovat. Podle ekonomů se tento výchovný styl znovu rozšířil zejména ve Spojených státech amerických poté, co je zasáhla ekonomická krize. Ekonomická nerovnost se opět zvýšila, a rodiče se proto snaží své děti intenzivněji ochránit před riskantním chováním, které by jim mohlo zkomplikovat budoucnost. Naopak ve skandinávských zemích, které se dlouhodobě těší velké míře ekonomické rovnosti, zůstává mezi rodiči nejběžnější liberální výchova.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Od žen chodím odpočívat do mužského světa, říká scenáristka Sodomová

18. dubna 2024

Premium Scenáristka a producentka Daniela Sodomová stojí za projektem letní divadelní scény Musea Kampa....

Tradiční manželka se vrací. Trend TikToku velebí ženy u plotny a dětí

18. dubna 2024

Její jedinou prací je starat se o domácnost, děti a manžela, zakládá si na svém vzhledu a její...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...