Spojují nás s ostatními, podněcují hádky. Jaké jsou vaše rituály?

Tyto naučené způsoby chování ovlivňují naše životy. Možná dnes už netančíme kolem ohně, ale díky touze po bezpečí, řádu a spojení s ostatními plníme své dny drobnými aktivitami, které si s chutí dopřáváme pravidelně. A je to tak dobře. Pro nás i naše okolí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každý má nějaký rituál. Bez diskuse, my všichni jsme ritualisté. Někoho provází jeho každodenní rutinou, jiný jich zažije pár za rok, anebo za život, avšak člověka, který by se s rituálem v nějaké podobě nikdy nesetkal, budeme jen těžko hledat. Jako lidstvu jsou nám mnohé dány historií a náboženstvím, jako jedinci zase životem.

Každý z nás alespoň jeden malý rituál má, ať už se týká začátku dne, pozdravu, oslavy úspěchu, motivace před sportovní událostí, společných rodinných chvil nebo loučení s čímkoliv. Kolikrát si je ani neuvědomujeme, spíš je vnímáme jako rutinu. Ranní káva s novinami či večerní ukolébavka pro dítě se pravidelně opakují a mají své místo v čase i prostoru. Když je vynecháme, může nám to zkazit den nebo vyvolat pocit, že není vše, jak má být.

Rituály poskytují strukturu a souvislost našim dnům a životům. Získávají i duchovní povahu, dodávají nám sílu, podporují nás ve víře a vytvářejí spojení s druhými. A když přichází doba nejistot, války, krize, která s sebou přináší spoustu stresu, rituálů přibývá a my do nich vkládáme svou naději. Dodávají našemu životu smysl a některé okamžiky činí nezapomenutelnými.

Díky rituálům si uvědomujeme, že někam patříme, máme něco společného a cítíme se být součástí.

Jak jste na tom s rituály vy? Vysypete jich z rukávu hned několik, nebo vás překvapí, že snad ani žádný nemáte? Pojďme je objevit a uvědomit si, co pro nás znamenají.

Vytvářejí přirozený řád

Není tomu tak dlouho, co jsme si zavzpomínali při Dušičkách, a teď přichází vánoční období, zvyky přímo nabité. Zdobení stromečku je tradice pro všechny stejná, ale rodinný rituál na ni navázaný si vytváříme každý po svém. Někdo u stromku zpívá, druhý popíjí svařák, třetí se ho vydá pořídit v určitý den a čas. Při plánování Vánoc odevšad slyšíte: „Jó, to my děláme, chodíme, pečeme…“

Při skupinových rituálech totiž zažíváme pocit sounáležitosti a toho, že někam patříme. Speciálně rodinné zvyky nabývají na důležitosti, neboť vytvářejí pospolitost, přirozený řád a důkaz, že všechno je v pořádku.

Fotosoutěž Pečeme spolu na Vánoce má své vítěze. Podívejte se do galerie

A pro děti jsou obzvlášť významné, a to nejen ty vánoční. Kakao k snídani, nedělní dopolední procházka, každovečerní koupání jim dodávají klid a řád ve světě, kde se teprve začínají orientovat. Psychologové s určitostí říkají, že pokud v rodině fungují zdravé rodinné rituály, dávají tak dítěti do budoucna pocit jistoty, bezpečí, předvídatelnosti a toho, že se může spolehnout na druhé lidi.

Malým rituálem s obrovskou silou podporující pocit lásky je například polibek na přivítanou či při loučení. Ale třeba také společná každodenní večeře nebo dort s písničkou a tanečkem při oslavě narozenin. Každá rodina má své ustálené zvyky – od těch běžných až po speciální, které se týkají významných událostí, jako je vstup do dospělosti nebo svatba.

Tradiční vánoční zvyk: pouštění lodiček ze skořápek

Člověk si tyto rituály nese do své nové rodiny a tam je buď prohlubuje, nebo vytváří nové, popřípadě obojí.

Vycházejí z rodiny

Největší sílu v ovlivňování a rituálech má pro člověka jeho výchozí rodinné společenství, vždyť kdo jiný nás naučil, jak se správně uklízí a stele postel, jak chutná svíčková nebo vypadá nedělní odpoledne. My si je uložíme hluboko do své mysli a nenapadne nás o nich pochybovat…

Z pohledu odborníků

  • Psychologové označují jako rituál každé jednání člověka, které vykazuje stereotypní, opakované chování, založené na předem daných pravidlech.
  • Rituály jsou společenské, náboženské, firemní, rodinné, a dokonce i osobní.
  • Může to být mše, promoce, svatba i ranní pozdrav slunci nebo čtení před spaním.

I když jsme zatím na rituály pěli ódy, při vzniku nové rodiny, v široké rodině či v pracovním kolektivu můžou být i zdrojem neshod. Jako krásný příklad slouží právě Vánoce, které nejsou vždy jen symbolem radosti. Pamatujete si na ty první, kdy jste byli s partnerem sami? Já ano – u nás doma se nechával kapr nějaký čas proplavat ve vaně, kdežto u partnera žádný „bazének“ neměl. U nás se večeřelo v sedm, partnerova rodina zasedala ke štědrovečerní večeři v pět.

Vy nejíte rybí polévku? Cože? Proč do bramborového salátu, proboha, dáváš jogurt? Stromeček druhá strana zdobila pestrobarevně, my jsme jeli v duchu přírodních dekorací. A podle koho to tedy bude? Vánoce jsou jen jedním z příkladů nespočtu dalších situací, kdy ve svých životech a vztazích s druhými lidmi narážíme na odlišnosti ve zvycích.

Jinak vytlačujeme pastu, nejdřív luxujeme, pak utíráme prach (anebo naopak) a můžeme se lišit i v časech víkendového vstávání. Drobné malé rituály, které si neseme ze svých rodin, jsou témata k diskusi, zdroje překvapení, ale také impulzy k hádkám.

Spojují i rozdělují

Jak popisuje Roman Musil ve své knize Rodinné rituály aneb 159 maličkostí, které mohou zničit vztah, na jednu stranu mají návyky moc posílit pouto mezi členy rodiny, ale na druhou stranu dovedou pěkně zkomplikovat život: „Všichni máme rádi jistoty a rádi se spoléháme na něco, co se osvědčilo buď nám, nebo někomu, na koho dáme, komu věříme, a prověřené činnosti rádi opakujeme. A nejen to, my nejen určité chování a názor zopakujeme, my dokonce od všech členů komunity, do které patříme, očekáváme, že budou naučené chování opakovat a názory hlásat s námi. Naše očekávání je silné, že se od něj neumíme oprostit.“

A tak tchyně nechápe, proč máte nedělní oběd bez polévky a proč ještě před polednem spatří rozestlané postele. A stejně tak my nechápeme, jak si kolega v práci nedokáže hned po sobě umýt hrneček a pořád pije stejný druh kávy.

Rodinné, pracovní či přátelské spory můžou mnohdy vznikat právě kvůli odlišnosti našich rituálů. Proto si pak radši po jedné děsivé zkušenosti z dovolené s přáteli vybereme jiné, kteří si s chutí ráno přivstanou a zacvičí si, nelpí na obědě ve dvanáct a s radostí tráví večer se stolními hrami, a nikoli ve víru nočního života.

Ilustrační snímek

A jak si do života kvůli rodinným rituálům zbytečně nevnášet stres? Mluvte o nich se svými partnery, dětmi, spolupracovníky, ať vidí, odkud se vaše chování bere. Nesnažte se dokázat, čí rituál je lepší nebo horší. Spíš vsaďte na respekt, a trávíte-li spolu mnoho času, diskutujte o jejich podobě, aby vyhovovala všem. Vytvořte nové rituály, udělejte kompromis, ponechte si ty své s respektem druhých.

Podtrhují osobitost

Díky společenským rituálům si uvědomujeme, že někam patříme, máme něco společného a cítíme se být součástí. Pokřik před zápasem, stejně sladěné tričko na vodáckém výletu, společný zpěv na balkonech v době pandemie nebo lékaři tancující v nemocnicích. Prostřednictvím společného rituálu se nám dostává pocitu vzájemné důvěry, jistoty, bezpečí a vědomí toho, že jsme všichni jedno.

OnaDnes

Avšak zároveň je stále každý z nás osobností, což si potvrzujeme prostřednictvím vlastních návyků, které poukazují na naši jedinečnost. Jsme to my, nejsme stádo, a ačkoliv mezi druhé patříme, stejně se něčím lišíme. V okamžiku rituálu jsme to pouze my a náš čas. Aktivita, která nám pomáhá být lepší, nebát se, lépe se koncentrovat, udržet si víru či vrátit psychickou stabilitu. Osobní rituál potvrzuje to, čemu věříme. Obracíme se k nim v situacích, kdy je výsledek důležitý, neurčitý nebo mimo naši kontrolu – před pohovorem, prvním rande, důležitou událostí…

Když čelíme nejistým situacím, návyky nám pomáhají soustředit se, vypořádat se s úzkostí nebo se cítit pevnější v kramflecích. Zvyšují naši výkonnost tím, že mění malé, každodenní činy na významnější a dodávají našemu životu smysl a radost. Dávají nám také pocit kontroly, díky které se cítíme nad věcí.

Pověrčivé rituály, jako je nošení řetízku pro štěstí nebo vykročení pravou nohou, nás nečiní šťastnějšími, ale zvyšují naše sebevědomí. Jak ukazují mnohé psychologické studie a jak jistě potvrdíte i vy ze své zkušenosti, lidé, kteří dostali „talisman pro štěstí“ nebo jim někdo řekl „držím ti palce“, si vedli mnohem lépe než ti, kdo tyto podněty nedostali. Pověrčivé rituály mají totiž takovou sílu, že zlepšují vnímané schopnosti člověka, motivují k většímu úsilí, a tím i k lepšímu výkonu.

A tak si každý z nás vytváří své osobní návyky v jiných oblastech a za jiným účelem. Někdo potřebuje dodat odvahu, jiný pocit zklidnění a možnost srovnat si myšlenky.

Deset rituálů pro dlouhověkost: ranní káva, chůze naboso a péče o květiny

Vedou nás zpátky k sobě

Během rituálu si člověk vytváří čas jen pro sebe a uvědomění si dané situace.

„Představte si, že dokážete vytvořit prostor, kde čas plyne jinak. Nesejde na tom, jakou konkrétní podobu mu dáte, důležité je, že se v něm dokážete oprostit od pojetí času, tak jak jej nyní známe. Pokud se je naučíte prožívat s uvědoměním, pak vás kdykoliv propojí s tím, co vás přesahuje, a zároveň narušíte běh každodenních nutností tak, abyste si vytvořili prostor uvědomit si to. Oslovit můžete energii magickou, jež dokáže rozveselit a obdarovat (třeba tu adventní a vánoční), energii odvahy a statečnosti (v podobě zasvěcení chlapce v muže) nebo jakoukoliv, která ladí s vaším osobním nastavením. Citlivou a introvertní duši podpoří rituál v podobě jemné masážní techniky, horkokrevného extroverta třeba pravidelné pivo s přáteli. Jednoduše řečeno: rituálem – ve smyslu aktivity, která se pravidelně opakuje, anebo je oslavou jedinečného okamžiku – může být cokoliv. I něco naprosto obyčejného. Důležitý je vnitřní postoj a otevřenost, s jakou touto aktivitou procházíte,“ poukazuje na možnou podobu rituálu herbalistka Veronika Alexová, která vnímá návyky jako důležitou součást svého života.

A možná stejně tak i vy, protože vás spojují s rodinou, tvoří vzpomínky a dodávají pocit jistoty. Pojďme to uzavřít slovy amerického psychologa Michaela Nortona: „V každé kultuře a v celé historii vidíme, že lidé, kteří provádějí rituály, se cítí lépe.“ Jaké rituály jsou tedy ty vaše?

Abyste se mezi trampy zařadili, musíte dodržovat složitý systém rituálních...

Každý máme ten svůj rituál

  • Katka Becherová, podnikatelka a zakladatelka značky přírodních sójových svíček: Jako pracující máma tří dětí se snažím hledat balanc mezi prací a rodinou. Někdy je to náročnější, ale mám pár rituálů, které mi pomáhají. Ráno začínám u otevřeného okna a snažím se dýchat do břicha. Nic velkého ani dlouhého – pár nádechů, abych zaktivovala svoje nitro. Poté následuje šumivý vitamin C a kafe. Dny jsou hektické, ale k večeru se opět vracím k rituálům a snažím se dodržet společné večeře, u kterých nechybí zapálená svíčka, domácí jídlo a vyprávění o tom, co kdo během dne zažil.
  • Veronika Alexová, herbalistka: Práce s rostlinami, která je mou každodenní radostí, je sama o sobě rituálem. Ovšem mám jeden speciální, kreativní a lahodný. Každý den si namíchám čaj podle aktuální nálady, potřeb a chuti. Teď v čase chladnějších dnů do směsi přihodím několik okvětních plátků měsíčku, který by se měl jmenovat spíš sluníček, protože v těle přesně takhle působí. S šálkem čaje pak stojím u okna nebo sedím na terase a pár minut doslova zírám do krajiny. Nechávám myšlenky, ať si jdou skotačit jinam než v mé hlavě, a s chutí zaměřím smysly jen na toulavý pohled po okolí a vůni a chuť bylin v čaji. Většinou se během takové chvíle stane to, co má – zklidním se, nebo se naopak nabudím, uvolním se, a někdy dokonce přijde odpověď i na tíživou otázku, která předtím v mé mysli dělala neplechu.
  • Jakub Kofroň, majitel české etické značky oblečení: Od dubna do října se snažím co nejvíc jezdit do práce na kole. Vždy se zastavím v kavárně před naší kanceláří v Myslíkově ulici. Na lavičku na ulici si objednám malé espresso a croissant. Na kolo si beru naši mikinu s kapucí, zachumlám se do ní a užívám si patnáct minut absolutního oproštění od všeho.
    To spojení příjemné ranní rozcvičky, krásného výhledu po cestě na Pražský hrad, atmosféry v kavárně, kde už obsluha ví, co si dáte, aniž musíte promluvit, a ten pocit z úžasně jemného materiálu, do kterého se příjemně schovám, je pro mě naprosto návykový. Začal jsem s tím tento rok, protože jsem se rozhodl bojovat proti zbytečnému ježdění autem. Mít možnost dopřát si takový rituál je pro mě forma well-beingu. Ten je v dnešní době nesmírně důležitý, a navíc se ztotožňuje se sloganem naší značky – wellness in every moment.
Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Plavková inspirace podle sexy slavných krásek

20. dubna 2024

Venku je ještě chladno, ale léto se kvapem blíží. Inspirujte se na nadcházející plavkovou sezonu u...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...