Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Těžký život puberťáků. Jak přežít náročné rodičovské období a nezbláznit se

Kdysi někdo chytrý řekl, že nebýt puberty, nikdy bychom nepřenesli přes srdce, že nám ty roztomilé a bezprostřední děti jednou vylétnou z hnízda. Jistá část pravdy v tom bezpochyby je, i když ne každý potomek zažívá období dospívání stejně. Jak překonat jeho průběh?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vy sami nejlépe tušíte, s jakými geny vaše dítě „pracuje“. Přesto se může stát, že svého miláčka najednou nepoznáváte. Neustále oči v sloup, v pokojíčku chaos, stejně jako v duši, nálady jako na houpačce, chvíli pláč a jindy hlasitý smích, odsekávání a hudba neustále „na plné koule“. Jen krátký výčet toho, s čím se někteří rodiče najednou musejí potýkat. A teď zůstaňte v klidu, že! 

Revolta jako nutnost?

Než začnete nápadně zvyšovat hlas a vymáhat si, aby se všechno vrátilo do zaběhlých kolejí, vzpomeňte si sami na sebe. Že jste v tom byli kdysi taky a navlas stejně jste podléhali hormonálním zmatkům. Až to uděláte, zopakujte si, proč vlastně váš potomek potřebuje touto fází projít. 

Pomůže vám, když si položíte pár otázek: Chci, aby jednou dovedl stát na vlastních nohou? Uměl si poradit se svými problémy? Přijal za sebe zodpovědnost? Vedl naplněný život? I jediná odpověď „ano“ je dostatečný argument, proč pubertu skousnout, a když to není nezbytně nutné, výrazně do ní nezasahovat. 

 Je totiž známkou toho, že už je vaše ratolest nasycená bezpečím a závislostí na vás, rodičích, a že je připravená vykročit dál. Na svoji vlastní pěst. Pro vás je to naopak výzva k tomu, abyste s potomkem začali budovat vztah jiný – partnerský a rovnocenný. 

Zakázané poznámky

Všechny rádoby dobře míněné rodičovské rady a připomínky mu teď ukrutně lezou na nervy. Je jasné, že dokud opravdu nebude schopen prokázat samostatnost a odpovědnost, jemné diplomatické korekce jsou namístě. Ale nikoliv neustálá kontrola a rady typu: „Učil ses? Umyl sis ruce? Nedělej to! To já v tvém věku… Dokud ti nebude osmnáct… Já ti to říkala…“ 

Není sice ještě velký, ale malý taky už ne. A podobnými výroky jen dáváte najevo, že mu vlastně nevěříte. Mnohem lepší je přenechat mu odpovědnost a zakročit jen tehdy, když očividně vnímáte, že tápe, případně v důležitých věcech selhává a potřebuje se o vás opřít. 

Co puberťáci chtějí, ale skoro nikdy si o to neřeknou

 • jasnou a otevřenou komunikaci 
 • důvěru a víru, že vše zvládnou 
 • ocenění a povzbuzení 
 • respekt a podporu 
 • předávání zodpovědnosti bez zbytečných komentářů 
 • nastavení pravidel, o něž se můžou opřít 
 • vytváření dohod, které jim dodají pocit, že jsou parťáci 
 • možnost dělat rázná gesta (bouchnutí dveřmi) a prožívat se
 • zvýšenou podporu sebeúcty

Proti hádkám respektem

Pocit, že ho rodič nebere vážně, že jeho názory nehodlá ani za nic akceptovat, vede v zásadě k těm nejhorším reakcím dospívajícího. Abyste zabránili tomu, že se vám vaše ratolest přestane svěřovat, že vám bude lhát a vyhýbat se vám i domovu jako čert kříži, jděte na to přesně obráceně. 

Nehádejte se, nechte potomka říct, co má na srdci, aniž byste jeho výrok museli okamžitě komentovat nějakou univerzální rodičovskou radou. Na druhou stranu vás váš adolescent stále ještě potřebuje. Chce, abyste se mu věnovali a naslouchali, a až přijde čas, s láskou ho vystrčili do skutečného světa. 

Pokud se tak nestane, vztahy se snadno vyhrotí do krajnosti. Dítě se buď od vás odtáhne až do té míry, že budete každou noc šílet strachy, jestli se v pořádku vrátí, nebo se naopak bude držet domova zuby nehty – a vy pak budete nešťastní z toho, že vám stále „visí na krku“, zatímco jiní už dávno kráčí životem samostatně. 

Během dospívání buďte potomkovi matkou i přítelkyní.

Během dospívání buďte potomkovi matkou i přítelkyní.

Náročná etapa

Dospívání je doba emotivní, bláznivá i složitá. Podle webu  Akademierodicovstvi.cz to dnešní dospívající mají navíc o mnoho těžší, než jsme mívali my. Důvod je prostý, všechno se totiž zkracuje, tedy i fáze bezstarostného dětství. 

Navíc je v současnosti na děti vyvíjený mnohem větší tlak: dobře se učit, být úspěšný, vystudovat, umět se prosadit. To vše jsou podmínky dnešní doby, které dovedou zacloumat i s dospělými. Naše ratolesti navíc musí čelit světu sociálních sítí a internetu. Jenže pocit, že musíte být pořád „in“, může být velmi škodlivý a vyčerpávající. 

Čím puberťáky spolehlivě naštvete

 • neustálou kontrolou za jejich zády 
 • fázemi typu: „Jsem tvůj rodič a vím to nejlépe!“ 
 • vynucovanou autoritou 
 • manipulací, hodnocením, srovnáváním, zesměšňováním před kamarády 
 • organizováním jejich volného času 
 • nedodržením daného slova či slibu 
 • necitlivým vyvracením jejich pravdy 
 • projektováním vlastních ambicí do jejich života

Stresující nejistota

Je neskutečně složité vyznat se v nepřeberném množství informací, a co více – pracovat s pocitem, že nemáme ani páru, kde bude svět za deset let. Jenže k čemu pak směřovat? Ani my dospělí nemáme jasno. Odborníci uvádí, že až 60 % profesí, které budou jednou vykonávat dnešní školáci, ještě neexistuje. 

Dnešní dospívající jsou vystaveni takovým změnám a nejistotám, jaké jsme my nezažívali. Proto je tak důležité, abychom je vybavili takovými schopnostmi, aby změny zvládali a dokázali ustát zvyšující se nároky okolí. A to bez trpělivosti, laskavosti a pevné opory dost dobře nejde. 

Pokuste se před dětmi neřešit partnerské rozepře.

Pozor: z louže netahat

Seberte sílu, protože teď se musíte držet maličko v pozadí, i když uvidíte, že vaše dítě padá rovnou na „čumák“. Vlastní zkušenosti a krizové situace učí životu nejlépe, proto není žádoucí, abyste byli okamžitě připraveni foukat mu „bebíčka“, pokud samo nechce a přímo vás o to nepožádá. Podpořte ho, ujistěte ho, že vše bude v pořádku, ale láskou ho neduste, stejně tak ho nedovychovávejte.

Na to už je stejně pozdě! Doba, kdy jste pro něj byli jedinečnou autoritou, je nenávratně pryč. Novou autoritu si nezískáte bojem o převahu ani příkazy a zákazy. Jediné, co funguje, je být autentický, dávat důvěru a zároveň jasně, čitelně a smysluplně vymezovat hranice, tedy podporovat zodpovědnost. 

Jak přežít dospívající děti?

1. Slova dospívajících dětí ženou emoce. Neberte je proto osobně, vážně. Jste pro své dítě cvičným a bezpečným trenažérem, na kterém si může zkoušet svoje hranice ve vztazích. 

2. Vytvořte si ve své hlavě mentální hranici, za kterou už nechcete jít, a svému pubertálnímu dítěti ji s předstihem sdělte. 

3. Domluvte se na varovném signálu, který vaši ratolest upozorní na to, že už překračuje meze. Je nutné, aby dohoda platila oboustranně. 

4. Nenechejte se vtáhnout do pubertálních nálad a stížností, protože tím nikomu nepomůžete. 

5. Najděte si čas pro sebe a svému puberťákovi dovolte být s vrstevníky. Nejlepší učitel je zkušenost. 

6. Pokud žijete svůj plnohodnotný a spokojený život, bude ve vás mít dítě nejlepší vzor, který mu bude dostatečnou motivací.

Autor:

Podzim

Přehled podzimních svátků a témat, tipy na recepty a aktivity pro volný čas

 • Nejčtenější

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

Deset nejčastějších překážek při dietě. Zbavte se jich a zhubnete

Čtyři z pěti lidí, kteří touží zhubnout, dietou ničeho nedosáhnou. V nejhorším případě u nich dojde k jojo efektu a pak...

Horoskop zdraví: co čeká jednotlivá znamení do konce roku

Premium Zdraví v této době řeší většina lidí a je to to nejcennější, co máme. Jak bychom o něj měli pečovat a co čeká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevzdávejte se toho, co vám chutná. Zhubnout můžete i tak

Máme pro vás dobrou zprávu: hubnutí není vůbec těžké! Stačí si jenom pohlídat, abyste do jídelníčku zařadila více věcí,...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Čechy sžírá závist. Trápí hlavně vyčerpané, nešťastné a nespokojené lidi

Premium Přemýšlíte, co si koupíte, aby vás sousedi nezačali pomlouvat? Závist a nepřejícnost není hezká vlastnost a u nás se jí...

Učím se mít ambice, říká moderátorka, miss a tvář nákupů s Ona Dnes

Moderátorka večerních zpráv prorazila díky soutěži Česká Miss, kterou před jedenácti lety vyhrála. Dnes se Iveta...

Chci jistotu, že mě neopustíš a dceru nevyhodíš, tekly slzy ve Výměně

Všechno není jen o uklízení, je třeba si také odpočinout, myslí si prokurista Pavel (48), který svou partnerku Ivu (51)...

Myslel jsem, že po chemoterapii budu neplodný, přiznal Tomáš z Malých lásek

Na začátku prozatím posledního dílu Malých lásek jsme se vrátili do března letošního roku, tedy do doby, kdy život v...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...