Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Psychopati lžou a manipulují. O jejich nápravu se nesnažte

  1:08aktualizováno  1:08
I když si to nemyslíme, jsou téměř všude kolem nás. A ty největší mnohdy ještě obdivujeme a uctíváme. Člověk je má spojené jen s masovými vrahy a nenapravitelnými lumpy. Ale skutečnost je jiná. Psychopati se neschovávají. Naopak chodí mezi námi s hlavou pyšně vztyčenou. Jak je poznáte a jak s nimi jednat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

Možná za to mohou filmy a seriály. Lidé si kvůli nim myslí, že psychopatem se může stát jen někdo opravdu velmi zvrhlý a úchylný. Někdo jako Hannibal Lecter z Mlčení jehňátek nebo Norman Bates z Hitchcockova Psycha. Ale skutečnost je jiná.

Podle vědeckých výzkumů je jeden člověk ze sta regulérním psychopatem. Pokud bychom si vzali jako příklad třeba Prahu, která má cca 1,3 milionu obyvatel, pak v metropoli žije takovýchto děsivých podivínů 13 tisíc. A to vážně není málo.

Je třeba si vysvětlit, kdo to ten psychopat vůbec je. Není to jen takový člověk, který vraždí, nebo se s radostí rýpe v lidských orgánech. Jde mu hlavně o moc, a to absolutní. Potřebuje, aby mu ostatní v podstatě patřili a on si s nimi mohl hrát jako s figurkami na šachovnici. Udělá pro to cokoli, jakkoli i kdykoli. 

A přestože jsou to vlastnosti velice zpupné a nečestné, v dnešní době, která je přece jen dost povrchní a krátkozraká, je za ně ještě velice často obdivován. Pojí se s tím vysoké pracovní pozice a často také bohatství, z něhož se těm, kdo ho mají i nemají, často zatočí hlava.

Problém psychopata je, že naprosto nehledí na nikoho jiného. Myslí jen na své vlastní uspokojení. A pokud k jeho dosažení musí pomyslně setnout hlavy, je mu to naprosto jedno.

Profese s největším zastoupením psychopatů

(podle britského psychologa Kevina Duttona)

 • Ředitelé společností, vysoký management a politici
 • Právníci
 • Pracovníci ve zvukových a vizuálních médiích (rádio a TV)
 • Obchodníci a prodejci
 • Chirurgové
 • Píšící novináři
 • Policisté
 • Duchovní
 • Šéfkuchaři
 • Úředníci 

Když se dostanete do blízkosti takového člověka, což bývá hlavně v práci, ale někdy i v soukromém životě, jedinou klid zachovávající možnou cestou je od něj utéct co nejdále.

Psychopata nenapravíte ani nepřevychováte. A jediný, komu bude ublíženo, budete vy. Abyste se tomu vyhnuli, musíte psychopaty správně odlišit od ostatních lidí. Tady je malý návod.

Manipulace a lež

Psychopati se snaží dostat ke svému cíli pomocí ostatních lidí. Aby jim sloužili, nalžou jim cokoli. „Zkoumal jsem na 160 psychopatů a naprostá většina z nich nepůsobila ani trochu odpudivým dojmem. Naopak. Byli příjemní, milí, zdvořilí a sympatičtí,“ vypráví psycholog a bývalý policista Matthew Logan.

„Vědí, jak si lidi omotat kolem prstu. Moc dobře poznají, kdo na co reaguje. S někým se musíte bavit o rodině, jiného pozvat na pivo. To všechno oni klidně udělají, ale nikoli z přátelství – jen proto, aby měli dalšího otroka,“ potvrzuje to i autorka psychologického blogu Suzanne Kane.

Proto mohou na každého působit jinak. Pro jednoho jsou boží taťuldové od kupy dětí, pro jiného hřebci neustále na lovu. Každému ukazují jinou tvář a mnoho lidí o nich mluví jako o extrémně okouzlujících jedincích.

Umí číst v lidech

Mezi psychopaty je překvapivě poměrně velká spousta amatérských psychologů. Dovedou odhadnout lidi a okamžitě najít jejich slabůstky. Když na to přijde, zvládnou je bez jakékoli výčitky svědomí využít a obrátit ve svůj prospěch, i když tak druhého jedince zničí.

„Většina normálních lidí má v případě, že činí něco nepěkného, černé svědomí. To se psychopatů netýká,“ říká odbornice.

Celebrity vykazující známky psychopatie

 • Tom Cruise (57)

Navenek se pořád směje a mává na lidi. Nemá však žádné přátele. A ti, co ho poznali, o něm mluví jako o pořádném manipulátorovi. 

 • Mel Gibson (64) 

Je velký samotář, jehož jedinou myšlenkou poslední doby je dělat co největší a nejlepší filmy ze všech. Na ostatní lidi je tvrdý, některé své ženy i bil. 

 • Naomi Campbell (50) 

I když se umí coby modelka na povel usmívat, nikdo s ní dlouho nevydrží – ať už v práci, nebo v soukromí. Svým podřízeným navíc sprostě nadává. 

Naopak psychopati postrádají jakoukoli empatii a city, a to i vůči sobě samým. I vlastní konání posuzují silně rozumově, často až přes míru. Tím pádem si vůbec neuvědomují, jak hluboce mohli někoho ranit na duši.

Jsou zákeřní

Pokud musíte komunikovat s psychopatem, buďte si jistí, že vám jednou ublíží. A bude to pravděpodobně ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. „Oni na takový moment vyčkávají, protože čím níže vás takzvaně skopnou, tím větší z toho mají radost. O to mocnější se cítí,“ říká Suzanne Kane.

Je jim jedno, jak to udělají, a nevnímají ani ohrožení sebe samých. Jednou z vlastností psychopatů totiž je, že necítí žádný strach. Pro všechno, co dělají, mají logické vysvětlení, kterému sami věří. A díky tomu se cítí neporazitelní. Nedokážou si představit více cest nebo způsobů řešení situace. Pro ně existuje jenom jedna cesta: ta jejich.

Hypnotizují vás

Pokud na vás psychopat mluví, cítíte se většinou jako mimo své tělo. Největší jejich zbraní je přesvědčivost. Většina z nich se vám dívá přímo do očí a neuhne ani o píď, jako by vás chtěli uhranout. Tím se snaží dát všemu, co vypráví, mnohem větší důraz.

„Na druhou stranu je malé procento těch, kteří se vám do očí opravdu vůbec nepodívají a naopak si jedou to svoje a je jim jedno, co na to říkáte. Je jich méně, ale dost jich najdete třeba mezi politiky. Opakují sice svou pravdu, ale když jde do tuhého, uhnou očima,“ upozorňuje Matthew Logan.

Je tedy velice těžké člověka s takovými vlastnosti poznat a držet se od něj dál. Na první pohled nevypadá nijak nebezpečně a většinou nenosí u sebe ani střelnou zbraň. Nevyléčitelně vás zranit umí i tak. A často to bolí ještě víc.

Nepleťte si je se sociopaty

Mají sice docela dost společného, ale v některých zásadních věcech se od sebe podstatně liší. Zatímco psychopat se psychopatem už rodí, protože se mu nevyvine jistá část mozku, sociopata může z jakéhokoli člověka udělat okolí nebo společnost. Takoví lidé mají za sebou většinou nějaká traumata, zneužívání a jiné tragické události. Psychopat ví, že dělá špatné věci, ale nemá výčitky. Sociopata na druhou stranu občas napadne, že by něco dělat neměl, ale nemůže si pomoci. Zatímco psychopata hned nepoznáte, protože bývá milý a okouzlující, sociopat v lidech už po krátké době nevyvolává důvěru. Straní se společnosti, je nemluvný a nedůtklivý a nedokáže zapadnout do žádného kolektivu. Často je bez práce, nebo ji neustále mění, protože není schopen si ji udržet. 

Autor:
 • Nejčtenější

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

Matky, netvrďte dcerám, že ženy a muži si jsou rovni, říká Daniela Kovářová

Premium Každá dcera někdy měla chuť umlčet svou matku. To je podtitul její nové knihy Matkovražedkyně. Prezidentka Unie...

Jiné světlo, úhel nebo póza. Ženy odkrývají iluzi Instagramu

Často jsou to milovnice cvičení a zdravého životního stylu, které se snaží bořit mýty o tom, jak jejich těla ve...

Matka chodí lovit a její dcerka si pak hraje s mrtvými zvířaty

Jednatřicetiletá Beka Garrisová z USA chodila s otcem lovit už v deseti letech. Nyní na své lovecké výpravy bere i svou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět až osm sekund na vrcholu. Ženský orgasmus slaví svůj mezinárodní den

Cílem Mezinárodního dne ženského orgasmu, který připadá na 8. srpna, je připomenout, že ze sexu může mít potěšení i...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

 • Další z rubriky

Špinavé WC a studená sprcha? Kdepak! Kempující rodiny si zvykly na luxus

Premium Večer usínat pod hvězdami a ráno se probudit na louce u řeky. Romantické scenérie z Foglarových příběhů nás odjakživa...

Lenka s dcerou utekla od partnera a potřebuje naši pomoc. Stačí se hýbat

Životní krize ještě nemusí znamenat rozklad rodiny. Pokud se rodiče o děti dobře starají, je nepřijatelné trhat rodinu...

Uzdravte své vnitřní dítě. Budete vyrovnanější a spokojenější

Bojíte se dát najevo, co si opravdu myslíte? Jste k sobě příliš kritická? Lásku víc dáváte, než dostáváte? Pak vítejte...

Od pomůcek k filmu. Devět tipů pro zpestření postelových hrátek

Toužíte po intenzivnějším sexuálním prožitku? Někdy stačí opravdu málo. Zkuste začít kupříkladu tím, že podpoříte své...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...