Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Proč nejsou blogy českých žen zajímavé čtení

  13:11
Ne každá osoba, která se vyfotí s pohledem raněné laně a v šatech přes džíny, je módní blogerka. I to je jedna z hloupostí, které brání tomu, aby se z českých ženských blogů stalo zajímavé čtení a prohlížení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proč je u nás ženská blogosféra spíše elektronickou obdobou Milého deníčku? Pokusím se to zjistit zkoumáním českých blogů druh po druhu.

Puberta zámečků zbavená

Na dívčí deníček patří zámeček s klíčkem. Chrání to nejen jeho pisatelku před necitlivým okem hrubého všedního světa za hranicemi jejího pokojíčku, ale také to chrání ten venkovní svět. Zejména před ňuňacími žblepty pro jistý věk nezbytnými, ale pro veřejnost toxickými.

Ilustrační snímek

Blogy daly bohužel dívčím deníčkům křídla a návštěvníky. Většinou nechtěné. Hledáte něco na Googlu a rázem spadnete do blogu nějaké Terinečky nebo Kočulinky Sweet Pink Honey 13. Je zvláštní, že své čerstvě vylíhlé pravdy o světě publikují zejména pisatelky, jejichž naivita a slabomyslnost až bolí. Ty zajímavé holky, jejichž pokojíčky nejsou od koberce po lustr růžovofialové, si deníčky nepíšou nebo je dobře schovávají.

Julie, Julia a eidam v těstíčku

Foodblogy neboli blogy o jídle jsou mojí osobní drogou. Čím méně sama vládnu sporáku a surovinám, tím víc mě fascinuje kuchyňská tvorba těch, jimž mouka neodporuje a maso se jim nevysmívá. Díky soutěži o narozeninový dort pro náš magazín jsem se například seznámila se stránkami paní Aleny Doležalové. To, co ona dokáže s marcipánem, dokázal leda Michelangelo s bílým mramorem. A v diskusi pod jejími fotkami najdete tolik užitečných informací jako v žádné knize.

Pravidelně také sleduji pokroky dvacetileté Anny Grosmanové, která na svém blogu po vzoru filmu Julie a Julia postupně vaří a peče všechny recepty z kuchařky Marie Janků-Sandtnerové. Kdyby se jí vždycky všechno dařilo, byla by to suchá samožerská nuda, ale naštěstí propojuje svoje gurmánské úspěchy s povídáním o tom, jak těžko se v Praze shání vemínko nebo jak nechutně se chová při přímém styku brzlík. Je "teprve" u 180. receptu, takže to ještě klidně stihnete dočíst, než projekt dokončí.

Foodblogerky (i foodblogeři, třeba slavný Cuketka), které svému řemeslu rozumí, dělají pro nás všechny mnoho. Učí nás jíst skutečné jídlo a ne odpadky, vážit si lokálních surovin a tradičních postupů, při kterých je slovo instantní bráno za vulgaritu. Bohužel je zatím stále ještě početně převyšují blogerky, kterým říkám frkačky. Frkni tam solamyl, frkni to na pánev, frkni jim to na talíř. Frkačky se ve svých blozích chlubí jídly za pár kaček, nahrazují kuře buřty a buřty šmakounem, dorty okrádají o máslo a docpávají je ztužovadly a ještě si své recepty nadšeně vyměňují.

Ilustrační snímek

Vysmívané posmívačky

Na jídelních blozích můžete slinit nad fotografiemi vypečených husí, na módních blozích byste měli žasnout nad autorčinou originalitou a schopností kombinovat styly a doplňky. Měly by je vést dívky a ženy se vzděláním a zkušenostmi v oboru, které výjimečně může nahradit geniální nevzdělaný talent.

Že máme jako národ v módním povědomí co dohánět, to je bez debaty. Národní kroj českých žen sestavený nezávislým pozorovatelem by zahrnoval špatně padnoucí džíny, výbojně špičaté nepohodlné lodičky a tílko s flitry (mladší varianta) nebo by se skládal ze silonové "hedvábné" halenky, sukně do půle lýtek a sandálů se silonovou ponožkou (starší varianta).

Zkrátka ideální terén pro fashionblogerky, jak se jim ve světě říká! Jenže. Zabrouzdejte si českými módními blogy a v devíti případech z deseti narazíte na sice pohledná, ale zmatená děvčata pod vrstvami oblečků z H&M nebo New Yorkeru. Případně, a to je ta horší varianta, na děvče, které se bez jakéhokoliv vzdělání (i sebevzdělání) vrhlo na batiku, háčkování, pletení a šití.

V českých vodách považuji za kvalitní čtení i koukání blog Módní peklo. Jeho autorka Ada je vtipná a zároveň profesionálně důkladná. Mé srdce si získala termínem "voživení" (barevně nepřirozený melír, nejčastěji červený, případně mnohoodstínový), uznáním, že i boty levných značek, když jsou z dobrých materiálů, vypadají hezky a dost vydrží, a do třetice - velmi pravdivým textem o tom, že obchody a značky se slovem ateliér v názvu většinou nabízejí svým zákaznicím hrůzné poloamatérské hadérky.

A teď vážně

Společensky nejtěžším kalibrem jsou blogy o politice, ekonomice a dění ve světě. Mezi ženami nijak masový jev. Tedy u nás. Jsou však i dámy, které jsou na světové síti dost těžké váhy. Bráno od konce byla za třetí nejvlivnější světovou blogerku označena Gina Trapani, softwarová vývojářka, autorka několika projektů pro americkou vládu a komentátorka všeho, co se týká počítačových technologií.

Druhou nejvlivnější blogerkou je Ariana Huffington, známá sloupkařka, autorka dvanácti knih, spoluzakladatelka a šéfredaktorka politického blogu jménem Huffington Post, který navštíví měsíčně 18 milionů uživatelů. Před pěti lety byl Huffington Post zvolený nejlepším politickým blogem Ameriky.

Na první místě jsou Lisa Stone, Elisa Camahort Page a Jory Des Jardins. Tohle trio zorganizovalo v roce 2005 první konferenci žen blogerek, na které si mohly vyměnit zkušenosti i informace. Od té doby pořádají stejnou akci jménem BlogHer každý rok a nasbíraly už stovky členek ze všech možných oborů blogování. Těm pak pomáhají sehnat inzerenty, uspořádat stránky i vybudovat komunitu následovníků.

Počítač, PC
Počítač, PC. notebook

Mezi českými blogerkami podobné případy nemáme. Nejblíže k ovlivňování veřejného dění se v dostávají blogerky-komentátorky. Jana Kolářová patří na serveru iDnes mezi VIP blogery. Po hodině strávené s ní musím říct, že takové ženy bych ráda viděla v naší politice. Jenže jí se nechce.

"Do politiky mě posílá spousta lidí - ale mám soudnost. Mohla bych přinést ideu, téma, ale vím, že nemám vůbec žádný talent pro politiku jako řemeslo. Navíc mi je vidět na očích, co si myslím. Ráda píšu o politice na blogu, ale vím, že v té praktické bych neprosadila nikdy nic."

Adresář blogů

>JÍDELNÍ BLOGY
www.aldoska.estranky.cz (dorty Aleny Doležalové)
grosmanova.blog.idnes.cz (projekt Anny Grosmanové)
www.cuketka.cz (blog známého českého food kritika)

> MÓDNÍ BLOGY
www.thesartorialist.blogspot.com (Scott Schuman)
facehunter.blogspot.com (Yvan Rodic)
www.garancedore.fr (Garance Doré)
modnipeklo.cz (krutě adresná blogerka Ada)

>NEJVLIVNĚJŠÍ BLOGY
smarterware.org (Gina Trapani)
www.huffingtonpost.com (Ariana Huffington)
www.blogher.com (Lisa Stone, Elisa Camahort Page a Jory Des Jardins)

>KOMENTÁTORSKÉ A SPOLEČENSKÉ BLOGY
kolarova.blog.idnes.cz (Jana Kolářová)
mandausova.blog.idnes.cz (Klára Mandausová)
polanecky.blog.idnes.cz (Rudolf Polanecký)
pilny.blog.idnes.cz (Ivan Pilný)
vejvodova.blog.idnes.cz (Ivana Vejvodová)

Když jí vyprávím o vlivných amerických blogerkách, je jasné, že tento směr ji neláká. "Internet je osmý div světa, ale já mám jiné zájmy." Blogování bere, stejně jako většina ostatních blogerek-komentátorek, jen jako koníčka.

Když jsme rozebíraly úroveň české blogosféry, shodly jsme se na poměrně vysokém procentu grafomanů, kterým dal internet do ruky nástroj k ukojení jejich vášně. Ale najdou se mezi nimi i perly. Například texty blogerky Renaty Francové bavily paní Kolářovou natolik, že jí vydala knihu.

Klára Mandausová, která získala na iDnes titul Blogerka roku 2010, k této výseči blogování dodává: "Je to dost maskulinní prostředí, někdy mi připadá, že jsou tam ženy trpěné jako zpestřující zviřátka. Myslím, že nám chybí dravost a umění se prodat, dělat sama sobě reklamu, třeba na sociálních sítích. Úspěšné blogerky, které si budují jméno, jsou spíš mezi kuchařkami."

A máte to

Pro blogování platí víc než kde jinde heslo Jaký si to uděláš, takový to máš. Ať chcete podnikat, ukázat světu, jak fotíte, testovat staré keltské recepty nebo nové ekonomické teorie, internet je jen váš. Investice jsou minimální a reakce budete mít ihned. Jenom to, prosím, dělejte dobře - nejlépe se poraďte s někým, kdo není vaše kamarádka nebo matka. Bude na vás hodně vidět.

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

Příběh Šárky: Kde může, tam mě manžel urazí a zesměšní

Mohla jsem dělat kariéru tak jako manžel, ale nakonec jsme se domluvili, že se budu starat o rodinu, děti, domácnost a...

Pohlreichovy první krůčky před kamerou jsou spojené s recepty na dresinky

Šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si nešlo na televizních obrazovkách nevšimnout, když odstartovala první série Ano, šéfe!...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena shodila čtyřicet kilo, dělala deset tisíc kroků denně

Devětadvacetiletá Jade Wilkinsonová nabrala desítky kilogramů po narození syna, kterého vychovávala sama. Kvůli stresu...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Kult českých blogerek. Začaly psát ze zájmu, z nudy i v rámci terapie

Ještě před několika lety málokdo tušil, co blogování vlastně je. Dnes se z blogů stal vyhledávaný internetový obsah a z...

S profesí musíme vnitřně souznít. Ani rutina není vždy špatná, říká koučka

Premium „Když k sobě budeme dostatečně upřímní, zjistíme, jestli žijeme svůj život, nebo život někoho jiného. Ve své práci...

Máte pevnou vůli? Otestujte se a vyzkoušejte tipy, jak ji zlepšit

Znáte to jistě také: potřebujete zhubnout, odnaučit se nějakému nešvaru, ale je to tak těžké! Dokážete si poručit?

Zázračná pilulka neexistuje, je si jistý Aleš, který shodil 18 kilogramů

Aleš Havlík shodil 18 kilogramů. Váhu si i po roce drží a jako výživový poradce radí svým klientům, jak na to. „Byl...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...