Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. srpna 2020 Lada

Příběh Adriany: Zrušila jsem svatbu, teď toho lituji

  0:04aktualizováno  0:04
Je to víc jak půlroku, kdy jsem zrušila svatbu. Přítel mé důvody nepochopil a rozešel se se mnou. Tak to však dopadnout nemělo, vdávat jsem se nechtěla kvůli kamarádce. Prožívala ošklivý rozchod a já se měla radovat z nejhezčího dne ve svém životě? Teď všeho lituji, kamarádka je šťastně zamilovaná a já sedím sama doma.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Všichni jsme byli nerozlučná čtyřka. Spoustu času jsme trávili dohromady, mejdany, výlety i dovolené. Uvažovali jsme, že jednou, až budeme chtít založit rodiny, pořídíme si dvojdomek a třeba se zadaří mít i nastejno děti. Jenže pak se něco pokazilo, už netvoříme ani páry a navzájem jsme se odcizily i s kamarádkou.

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Znaly jsme se prakticky od dětství, naše mámy spolu pracovaly v jedné firmě a bydlely kousek od sebe, jen přes ulici, chodily jsme do stejné školky i školy a Lenčina máma byla moje nejmilejší teta. Naše mámy se často střídaly v tom, která nás dovede do školy, nebo nás vyzvedne. Lenka i já jsme na tom byly stejně, měly jsme jen mámy. Obě byly rozvedené. Můj táta od nás odešel, když mi byly tři roky, našel si jinou ženu se dvěma dětmi a má s ní další dvě. Mám dva nevlastní sourozence, ale nikdy jsem je neviděla. Tátu vlastně vůbec neznám, zpočátku měl tendenci mě vídat, pak se odstěhoval na druhý konec republiky a už jsem od něj jen dostávala přání k narozeninám a sem tam i dárek k Vánocům. Asi si myslel, že alimenty budou stačit. Máma se už nikdy nevdala, prý jsem jí stačila já.

Lenka na tom byla dost podobně, taky tátu skoro neznala, jenže on bydlel ve stejném městě jako my. Ale její máma se s ním rozvedla, protože dost pil a peníze utrácel i za automaty. Staly se z nás nerozlučné kamarádky. Všechno jsme dělaly spolu. Vybraly jsme si i stejnou střední školu, nedokázaly jsme si představit, že bychom se třeba denně neviděly.

Odmaturovaly jsme a tehdy poprvé se naše cesty rozešly. Našly jsme si práci každá jinde, ale i tak jsme se vídaly hodně často, denně jsme byly spolu v kontaktu alespoň přes sociální sítě. Jako první jsem se zamilovala já, bylo mi dvacet, jemu o tři víc a byl to první kluk, kterému jsem občas dala přednost před svou kamarádkou. Ona tenkrát nikoho neměla a občas mi to i vyčítala, že už na ni nemám tolik času, když mám přítele. Byl to jeho nápad dát Lenku dohromady s jeho nejlepším kamarádem. Taky jsem ho znala a líbil se mi, byl mému Mirkovi dost podobný a bylo mi jasné, že Lenka se mu bude líbit, i on jí. Domluvili jsme rande ve čtyřech a nespletli jsme se, ti dva si padli do oka.

Nejlepší kamarádky a nejlepší kamarádi

Od té doby jsme hodně věcí podnikali společně. Uběhly čtyři roky a ve vztahu našich kamarádů to začalo skřípat, přitom jsme si plánovali, že uděláme společnou svatbu, z čehož nakonec kvůli rodičům sešlo, ale i tak jsme si říkali, že bychom se mohli vzít ve stejnou dobu a začít uskutečňovat i společné plány s bydlením. Byl to můj i Lenčin sen, vzpomínka na dětství, kdy si naše mámy hodně pomáhaly a my to chtěly jednou dopřát i našim dětem.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1081

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:0020. července 2020. Anketa je uzavřena.

2. Mám Mirka kontaktovat a zkusit, jestli by byl ochotný dát našemu vztahu ještě šanci?815
1. Mám jít dál, hodit minulost za hlavou a do budoucna se poučit z vlastních chyb?223
3. Mám požádat Vojtu, jestli by s Mirkem nejdřív sám promluvil a řekl mu, že bych chtěla „vrátit čas“?43

S Mirkem jsme svatbu začali plánovat, u Lenky a Vojty to ale hodně skřípalo. Dokonce se rozešli, ale do týdne byli zase spolu. Nakonec nám řekli, že oni raději se svatbou počkají, ale že pochopí, když my se vezmeme, prý nás nechtějí nijak ovlivňovat. Chtěli jsme se s Mirkem vzít, vlastně hlavně já chtěla být nevěstou, měla jsem vybrané nádherné šaty a už jsem se v nich viděla, jak mě všichni obdivují. Do svatby chyběl necelé tři týdny, když za mnou přišla zhroucená Lenka, že se s Vojtou definitivně rozešli, prý to hlavně on trval na rozchodu, ale nakonec se shodli, že to asi mezi nimi nemá dál cenu. 

Měla mi jít za svědka, Vojta pak Mirkovi, brečela, že tam asi ani nepůjde, že to prostě nedá. To pro mě byla hrozná rána a tenkrát jsem jí řekla, že svatbu zrušíme. Nedokázala jsem si představit, že já budu prožívat nejkrásnější den ve svém životě a Lenka bude na dně po rozchodu s člověkem, kterého stále miluje.

Nemohla jsem „zradit“ kamarádku

Byla jsem přesvědčená, že mě Mirek pochopí a uzná, že by naše svatba nebyla vůči našim kamarádům fér. Bohužel nepochopil mě, řekl mi, že Lenka mi hraje na city a moc dobře ví, proč se nakonec rozešli, a že je rád, že měl Vojta sílu to ukončit, i když ji stále dost miluje, prý Vojtovi byla několikrát nevěrná, což já nevěděla, začala jsem ji bránit, ale Mirek si trval na svém. Buď se vezmeme, nebo je konec i mezi námi. A já si postavila hlavu. A byl konec. Sama jsem zůstala i já. Moc dobře vím, že Mirek svého rozhodnutí litoval, já taky, ale ani jeden z nás nedokázal za tím druhým přijít.

Lenka mi nakonec potvrdila, že Vojtovi několikrát zahnula, ale prý to nic nebylo, na jejím vztahu k němu to nic neměnilo. Neuplynulo ani 14 dní a celá nadšená mi volala, že má novou lásku a je šíleně zamilovaná. Od té doby se už moc nevídáme, já tak nějak nedokážu přenést přes srdce její chování a hlavně ona teď nemá čas. Její nový přítel je o 15 let starší, rozvedený, dost při penězích a ona si to všechno prý musí užít a hlídat si, aby jí ho nepřebrala jiná.

Nikoho nemám, stýská se mi po Mirkovi. Stále ho moc miluji a chtěla bych vrátit čas. Vím, že i on je sám, mluvila jsem nedávno s Vojtou.
Adriana

Názor odbornice: Kontaktujte Mirka

Vážená Adriano. Vůči své kamarádce jste se snažila zachovat ohleduplně, avšak zaplatila jste za to příliš velkou daň, dala jste všanc svůj fungující vztah. Čas nevrátíme a jak se říká, po bitvě je každý generál. Nevyčítejte si své pochybení. Všichni chybujeme, je to lidská vlastnost. Chyby nás mohou znehybnit, ale také nás mohou posunout dopředu, zvlášť když k nim přistoupíme s pokorou a snahou se poučit.

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vypadá to tak, že jste se ve své náklonnosti ke kamarádce vydala směrem, který byl poměrně nešťastný (zrušení svatby). Nejen že vás za něj neocenila kamarádka, pro kterou jste takový krok činila. Vašeho partnera zasáhlo takové rozhodnutí natolik, že neváhal ukončit váš vztah.

Pokládáte-li nyní své rozhodnuti za scestné, kontaktujte Mirka. Omluvte se mu a vysvětlete své pohnutky. Především mu dejte srozumitelně najevo, že o něj stojíte, že je pro vás důležitý. Pokuste se za svůj vztah bojovat. Nikdo vám sice nezaručí, že boj bude vítězný, nezkusíte-li však vstřícný krok směrem k Mirkovi, velmi pravděpodobně si to budete vyčítat.

Pro svoje další vztahové zákruty je dobré naučit se při rozhodování více spoléhat sama na sebe. Tlaky ze strany našeho okolí sice někdy mohou být intenzivní a obtížně odklonitelné, avšak následky našeho rozhodnutí si budeme vždy nést především my sami. Proto je dobré se pokusit rozhodovat tak, abych si své rozhodnutí i po čase mohla sama před sebou obhájit.
PhDr. Magdalena Dostálová

Autor:
  • Nejčtenější

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

VELKÝ PRÁZDNINOVÝ KVÍZ: Sto otázek provětrá vaše mozkové závity

Sto otázek z nejrůznějších oborů prověří vaše znalosti. Víte, kdy byla otevřena rozhledna na pražském Petříně, jak...

Matky, netvrďte dcerám, že ženy a muži si jsou rovni, říká Daniela Kovářová

Premium Každá dcera někdy měla chuť umlčet svou matku. To je podtitul její nové knihy Matkovražedkyně. Prezidentka Unie...

Matka chodí lovit a její dcerka si pak hraje s mrtvými zvířaty

Jednatřicetiletá Beka Garrisová z USA chodila s otcem lovit už v deseti letech. Nyní na své lovecké výpravy bere i svou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena budí jednadvacetiletou dceru olizováním tváře. Nahrazuje jí psa

Osmašedesátiletá Marcia Galanová z New Yorku adoptovala nyní jednadvacetiletou dceru Alenu, když byla ještě batole....

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Od pomůcek k filmu. Devět tipů pro zpestření postelových hrátek

Toužíte po intenzivnějším sexuálním prožitku? Někdy stačí opravdu málo. Zkuste začít kupříkladu tím, že podpoříte své...

Žena budí jednadvacetiletou dceru olizováním tváře. Nahrazuje jí psa

Osmašedesátiletá Marcia Galanová z New Yorku adoptovala nyní jednadvacetiletou dceru Alenu, když byla ještě batole....

Jsem zaskočená, když je můj kluk padouch, říká partnerka Daniela Rouse

Premium Herec a kosmetička, jak to jde dohromady? Jde! Protože Daniel Rous a Lucie Spiegelová našli spoustu jiných zájmů, které...

KVÍZ: Umíte v tom chodit?

Nazout si boty není žádná věda, ale vědět něco o jejich historii a současnosti, to už není jen tak. Víte třeba, že...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...