Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Příběh Edity: Vdala jsem se a teď toho lituji

  0:55
Po tříleté známosti jsme se s přítelem vzali. Jsme spolu skoro rok a já si čím dál víc uvědomuji, jak mi život s ním nesedí. Nevím, proč jsem si nevšimla dřív, že jsme každý jiný, někdy mám pocit, že před svatbou jsem znala úplně jiného člověka. On je spokojený, já otrávená.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Jmenuji se Edita, je mi 31 let. Pracuji jako asistentka obchodního ředitele v jedné nadnárodní firmě. Od rodičů jsem se osamostatnila celkem brzy, hned po maturitě, když jsem si našla své první místo. Naši mě i mou starší sestru vedli celý život k velké samostatnosti, obě dvě jsme hned poté, kdy jsme skončily školu, chtěly začít vlastní život. Sestra od rodičů odešla tři roky přede mnou. Pochopitelně obě máme s rodiči skvělý vztah, často se navštěvujeme. Sestra je už pár let vdaná a má dva kluky.

Po maturitě jsem nejdřív bydlela v pronájmu ve větším bytě ještě s pár kamarády ze školy. Bylo to úžasných pět let. Pak se ale někteří spolubydlící postupně měnili a já najednou zjistila, že bych radši bydlela sama. Přítele jsem v té době neměla, když mi mamka dohodila volnou dvougarsonku od své kolegyně z práce. Byla jsem akorát po rozchodu a docela mi bodlo, že jsem mohla být sama.

Žili jsme každý zvlášť

Než jsem poznala Petra, svého současného manžela, měla jsem pár známostí, ale nikdy ten vztah nebyl natolik vážný, abych si řekla: to je přesně ono, to je ten muž, se kterým chci zestárnout. Pak jsem před skoro pěti lety poznala Petra, je o tři roky starší. Necelý rok jsme se jen tak oťukávali, občas jsme spolu někam zašli, do kina, na kafe, na večeři, ale byly to spíš takové kamarádské schůzky, často jsme se viděli i společně s našimi kamarády. Pravda, jiskřilo to mezi námi, flirtovali jsme spolu, ale že bychom spolu chodili, tak jsem to ani nebrala. Občas jsme spolu měli sex, moje kamarádka mi jednou řekla, že jsme kamarádi s bonusem. Bylo mi s ním dobře, ale nějak po uši zamilovaná jsem nebyla.

Petr náš vztah bral mnohem vážněji, což mi zhruba po nějaké době i řekl, a prý, jak to vlastně s námi je, že on mě miluje, ale bojí se, že já to beru jinak než on. Všechno jsme spolu probrali a mně došlo, že vlastně ano, mám ho ráda a nechtěla bych o něj přijít.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1248

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 16. listopadu 2020. Anketa je uzavřena.

2. Mám Petrovi říct, jak mě život s ním štve, a pokud se nezmění, nezapojí se do starosti o domácnost i předělání bytu, tak od něj odejdu?610
3. Mám od Petra odejít a podat žádost o rozvod?318
4. Mám Petrovi navrhnout návštěvu manželské poradny, kde bychom mohli s odborníky vše probrat?268
1. Mám se snažit vydržet a doufat, že Petrovi časem dojde, že by se měl chovat jinak?52

Já dál žila v pronajatém bytě, Petr chodil ke mně, občas u mě i přespal. Bydlel se svojí maminkou, tátu už neměl. Petr je jedináček, jeho rodiče už ani nepočítali s tím, že by se jim mohlo narodit dítě, když matka otěhotněla, bylo jí tenkrát 44 let a tátovi o tři víc. Mít rodiče pomalu ve věku prarodičů Petra poznamenalo, jak se mi jednou svěřil. Nezažil to, co jiné děti s rodiči o generaci mladšími. Nejen, že pořádně nevěděli, jak se věnovat malému klukovi, chyběla jim ta správná energie, navíc se o něho i hodně báli a máloco mu dovolili.

Otec mu zemřel krátce po jeho osmnáctých narozeninách. Zůstali sami s maminkou, která už v té době byla v důchodu a manželovu smrt prý hodně těžce nesla. Také onemocněla a Petr se o ni staral. To byl i důvod, proč žil s ní i v době, kdy to mezi námi začalo být vážnější. Jeho maminka vyžadovala stálou péči, docházela k nim i ošetřovatelka, která Petrovi pomáhala. My dva sice spolu byli občas i přes noc, ale jen výjimečně. Nikdy jsme spolu nestrávili delší dobu.

Petra jsem si hodně vážila za to, jak se o matku staral. I to byl jeden z důvodů, proč jsem kývla na jeho nabídku k sňatku. Nemuseli jsme se brát, ale on mi to přednesl jako velké přání právě kvůli své matce. Už to s ní začalo být vážné a jejím přáním bylo zažít synovu svatbu. Krátce po ní ji Petr přestěhoval do pečovatelského domu, už ani s pomocí ošetřovatelky péči o ni nezvládal.

Společný život je katastrofa

Po svatbě jsem pustila svůj pronájem a nastěhovala se k Petrovi, který v bytě zůstal sám. Vlastně až po ní jsme spolu začali doopravdy žít a já postupně zjišťuji, že jsem Petra vůbec neznala a stále neznám. Vadí mi čím dál víc. Štve mě jeho chování ke mně, on mě bere jako služku nebo co. S ničím doma nepomáhá, do ničeho se nezapojuje. Prý jeho táta taky doma nikdy nic nedělal, o uklízení, vaření, nákupy se starala maminka. Když jsem mu řekla, jak to dělali, když maminka byla nemocná, tak mi odvětil, že to byla jiná situace, že se tedy staral, ale teď už to není potřeba, když jsem doma já. Hrozně mě tím vytáčí.

Také nemohu doma nic předělat, všechno musí zůstat, jak je. Byt je velký, ale zařízený tak příšerně, starý nábytek, všude samé nevkusné dečky, vázičky, hrnečky, kuchyň i koupelna by potřebovaly rekonstrukci jako sůl. Petr se ale ohání tím, že to takhle měla maminka ráda, že nemůže byt předělat, vždyť ona pořád žije, měl by prý z toho hrozný pocit. Navíc jsem zjistila, bohužel až teď, že je Petr tzv. na korunu, nejspíš pozůstatky jeho výchovy. Kategoricky odmítl jakékoliv investice v bytě, prý takhle žije celý život a nikdy mu to nevadilo, a navíc by to bylo hrozně drahý.

Jsem čím dál víc znechucená životem s ním. Lituji, že jsme se vzali, měli jsme spolu nejspíš nějakou dobu žít, ale chtěla jsem mu vyjít vstříc kvůli mamince. Já jsem otrávená, doma mě to s ním nebaví, nikam moc chodit nechce, nejraději by se díval na televizi. On je ale spokojený, prý je mu se mnou dobře.
Edita

Názor odbornice: Váš vztah ovlivní i změna vás samotné

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka z Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12

Vážená Edito! Aby dva poznali, zda má jejich soužití naději na úspěch, bývá dobré, aby ještě před svatbou zažili několik potenciálně zátěžových situací. Člověk nemusí být zrovna partnerský poradce, aby na podobné moudro přišel. Můžete slyšet, že byste svého nastávajícího měla vzít na vodu nebo do hor, abyste zjistila, jak se chová, vystoupí-li ze své komfortní zóny. Mnoho lidí spolu také před svatbou bydlí, aby zjistili kompatibilnost v každodenní rutině. Pro vás je však na podobné zjišťování pozdě.

Píšete, že jste znechucená, otrávená a partner vás vytáčí. Z příběhu plného stesků a stížností tedy není zřejmé, zda s Petrem vůbec chcete být. Zde by bylo fajn zapátrat, nakolik má vztah ještě šanci, určit „vztahový potenciál“. V současné situaci se sama zorientovat nejspíš nezvládnete, neboť jste velmi zahlcena (negativními) emocemi. Abychom zjistili, zda má cenu na vašem vztahu pracovat, potřebovali bychom zjistit, jestli pociťujete k partnerovi i něco pozitivního. Požádejte o pomoc odborníka. S poradcem můžete pracovat na tom, abyste byla srozumitelná. Vyslovujete-li vůči partnerovi přání či požadavky, je nanejvýš vhodné, aby vám rozuměl, co po něm chcete. Ač zní podobná věta možná banálně, je až zarážející, jak se partneři mnohdy v komunikaci míjejí.

Ač by si to možná nejeden klient přál, nefunguje vztahové poradenství jako opravna porouchaných počítačů. Nelze tudíž čekat, že přivedete partnera a zadáte, co byste na něm chtěla „nakonfigurovat“ jinak, aby se vám s ním žilo lépe. Ve vašich silách však je společně s poradcem hledat novou cestu, po které se můžete vydat. Vydat se na cestu hledání vztahových vyhlídek. Jelikož žijete s partnerem v těsném soužití, ovlivní jej jakákoliv změna, která se vám podaří uskutečnit sama na sobě.

PhDr. Magdalena Dostálová

Autoři:
  • Nejčtenější

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Tichý zloděj kostí. Na osteoporózu platí jednoduché triky, radí lékař Jan Štěpán

Premium Nemoc stáří nebo také zloděj kostí. Osteoporóza neboli řídnutí kostí má mnoho jmen. Ale protože nebolí, zajímáme se oni...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ženy jako vztahové masochistky. Nebuďte vařenou žábou, radí Khousnoutdinova

Premium Kdo se pro druhé příliš obětuje, bude nakonec sám obětován. Než na tuhle pravdu přijdeme, dokáže se spousta z nás kvůli...

Líný manžel z Výměny se chtěl úplně změnit, druhý zuřil kvůli alkoholu

Relativní pohodu v premiérové Výměně manželek narušilo jen pár nesrovnalostí. Pavel s vyměněnou manželkou zjistil, že...

Adventní těšení. Na co vlastně? Vládnou mu konzum, importované tradice a nevkus

Premium Budete v nejbližších dnech radostně očekávat příchod Spasitele, nebo se opijete svařákem a přecpete bramborovým...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...