Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Příběh Věry: Manžel má svého koníčka, mně toho mého nepřeje

S manželem jsme šli do důchodu prakticky ve stejnou dobu. Těšili jsme se, jak si ho budeme aktivně užívat. Plánů byla spousta, cestování, menší rekonstrukce půdy, více času na vnoučata i sami na sebe. Po roce se všechno zvrtlo, manžel se věnuje jen sobě a svému koníčku a mně vyčítá, že chci dělat, co mě baví.
Plánovali jsme si, že budeme v důchodu cestovat, manžel si však našel známky, píše čtenářka.

Plánovali jsme si, že budeme v důchodu cestovat, manžel si však našel známky, píše čtenářka. | foto: Evropská komise

S manželem jsme spolu krásných pětatřicet let, našemu manželství se naštěstí vyhnuly velké konflikty. Vždycky jsme se dokázali na všem dohodnout. Oba jsme z velkých rodin, máme několik sourozenců a už z dětství jsme si odnesli, že je třeba dělat kompromisy a umět se přizpůsobit.

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Narodily se nám dvě děti, dcera a syn. Máme i tři krásná vnoučata. Naštěstí děti s rodinami nebydlí daleko od nás, takže se celkem často vídáme.

Začátky našeho manželství nebyly jednoduché, peněz jsme moc neměli, dlouhé roky jsme žili jen v malém bytě o jedné místnosti s kuchyňkou. Manžel byt dostal od továrny, kde pracoval jako mistr. Já byla učitelka na prvním stupni. Dcera se nám narodila dva roky po svatbě, za další dva roky pak syn. Když na ty roky, kdy jsme se tísnili všichni v jedné místnosti, s odstupem let vzpomínám, říkám si, jak jsme to vůbec mohli zvládat. Manžel pracoval na směny, potřeboval se vyspat a já tam byla i s dětmi. Ale všechno jsme zvládli.

Pak zemřela moje babička, naši zdědili její domek a nakonec se rozhodli, že moje rodina ho potřebuje nejvíc a dali nám ho. Dům sice potřeboval rekonstrukci, ale my byli šťastní, po pěti letech v jedné místnosti jsme se stěhovali do patrového domku se zahradou.

Dům jsme rekonstruovali dlouho, zadlužili jsme se, ale stálo to za to. Máme krásné bydlení a nejraději to u nás mají naše vnoučata, kterým manžel na zahradě udělal úplné dětské království.

S manželem máme i společné koníčky, oba rádi čteme, ale co máme úplně nejraději, je cestování. S dětmi jsme procestovali celou naši republiku, každý rok jsme o prázdninách jeli do jiného kraje, který jsme prochodili, prohlédli si všechny památky, seznamovali děti i s historií, což je další náš velký koníček. A nejen historie naší země, ale i Anglie a Francie. S manželem jsme se těšili, až děti vyrostou, nebo až odejdeme do důchodu, že procestujeme i Anglii, Skotsko a Francii.

Aktivní důchodci

Jak se nám blížil důchod, začali jsme plánovat, jak ho vlastně prožijeme. Naštěstí se nám podařilo něco naspořit, žijeme ve svém, všechny dluhy máme splacené, jsme oba celkem nenároční, takže nijak zvlášť neutrácíme. Proto jsme se rozhodli, že nebudeme ani přesluhovat. Sice mě mrzelo, že už nebudu učit, jsme učitelka tělem i duší a svou práci opravdu miluji, ale na druhou stranu jsem se už těšila na dny, týdny, měsíce a roky, které s manželem budeme trávit spolu, cestováním, s koníčky i dětmi a vnoučaty. 

Také jsme si schovávali na důchod jeden velký úkol – prohrabat se věcmi na půdě. Za desítky let se nám tam toho tolik navršilo. Uvažovali jsme, že bychom tam třeba i udělali nějaké podkrovní bydlení, ale hlavní úkol byl ji nejprve uklidit.

Do důchodu jsme s manželem odešli před necelými dvěma roky. Vyšlo nám to skoro stejně, já šla o dva měsíce dřív než manžel. Už jsme měli i první plán, kam vyrazíme na výlet. Zvolili jsme Provence a během čtrnácti dní ho celé procestovali. Na další rok jsme si naplánovali skotskou vysočinu, ale i během roku jsme cestovali, navštěvovali jsme místa u nás v Česku, kde se nám dřív líbilo a kam jsme se chtěli jednou vrátit. Pracovali jsme kolem domku, hlídali vnoučata, pustili se do čtení knih, které čekaly v knihovně, až si na ně uděláme čas.

Filatelista

První rok zaslouženého odpočinku utekl, ani nevím jak. A došlo i na půdu. Jenže po několika dnech manžel objevil své staré album známek, které sbíral ještě za svobodna i prvních pár let manželství, jenže když jsme se přestěhovali do domku, tak už na ně neměl čas a album skončilo mezi dalšími věcmi na půdě. Manžel byl úplně nadšený a prakticky ode dne, kdy se k němu ten jeho poklad vrátil, nedělá nic jiného, než se hrabe ve známkách, pořád něco hledá na internetu. 

Zaregistroval se do nějaké skupiny filatelistů a je jak v transu. Na nic jiného nemá čas, nic jiného ho nezajímá. Místo našich výletů vyráží na srazy dalších známkami potrefených kamarádů. Odložili jsme i naši velkou cestu do Skotska.

Jsem otrávená, najednou mě ten důchod vůbec netěší. Tak ráda bych se zase vrátila mezi děti. Což jsem si dokonce i domluvila. Před prázdninami jsem pár týdnů pomáhala tak dvakrát do týdne v družině ve škole, kde jsem učila. 

Ředitelka mě přemlouvá, abych tam po prázdninách nastoupila na plný, nebo aspoň poloviční úvazek. A já mám sto chutí na to kývnout. Ovšem manžel je proti, prý jsme si řekli, že už pracovat nebudeme, že si budeme užívat důchod. Jenže já si ho neužívám, naše plány byly úplně jiné.
Věra

Názor odbornice: Přizvěte manžela ke spolupráci

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

Vážená Věro. Pokuste se sednout si s manželem k jednomu stolu a mluvit. O svých očekáváních, o tom, jak jste vy pochopila společné plány, jak jste se na ně těšila. Ptejte se muže na jeho očekávání i na následnou realitu, nakolik se v ní jeho plány naplnily? Pokuste se mu srozumitelně vysvětlit, na co byste se těšila, kdybyste se (byť částečně) vrátila do práce.

Každý z vás si zasloužíte svůj svět. Avšak i společná sféra je důležitá. Je to právě ona, která vztah vyživuje. Do dobře fungujícího soužití je potřeba dostat všechny tyto oblasti, čas na něco pro každého z partnerů i pěkný společný čas páru.

Pokuste se společně s mužem vymyslet, jak by mohlo fungovat soužití naplňující oba dva. Když jej přizvete ke spolupráci a on se jí zhostí, máte polovinu úspěchu v kapse.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 595

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

4. Mám se s manželem domluvit na kompromisu, já budu dva dny chodit do školy a on se po tu dobu bude věnovat svému koníčku a zbylý čas budeme trávit spolu, jak jsme si plánovali? 482
2. Mám vzít práci ve škole, když manžel má už čas jen na ty své známky? 73
1. Mám zůstat v důchodu a najít si vlastní zábavu, když manžel na nic jiného kromě známek nemá čas? 24
3. Mám manželovi navrhnout, že já se vzdám práce ve škole a on svých známek? 16


Autoři:
  • Nejčtenější

Příběh Vandy: Mám přítele, ale zamilovala jsem se do kamarádky

Mám přítele, kterého miluji, mluvili jsme i o společné budoucnosti. Jenže jsem poznala dívku, která mě silně přitahuje,...

Padesát plastik ženě nestačilo. Chtěla mít kočičí oči

Je až neuvěřitelné, že za plastiky dala Sabrina Sabroková v přepočtu přes pětačtyřicet milionů korun. Je natolik...

Jdu ven, nebo ji pošlu do pr...! Tak řešil Martin z Výměny rodinné hádky

„Já jsem jí řekl, že je kráva, nakonec jsem ale souhlasil, že do toho půjdeme. Aspoň si odpočinu,“ zareagoval malíř...

Kozorohům přinesly Váhy štěstí i peníze. Co ostatním znamením zvěrokruhu?

Premium Lidé narození ve znamení Vah (22. 9. – 23. 10.) jsou milí, diplomatičtí a mívají vytříbený vkus, smysl pro harmonii,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž miluje bolest při tetování. Chce mít pomalovaný jazyk i bělma

Pětadvacetiletý švýcarský pracovník z pečovatelského domu Yannick Rich miluje bolest, kterou způsobuje aplikace...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 21. do 26. září

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Kozorohům přinesly Váhy štěstí i peníze. Co ostatním znamením zvěrokruhu?

Premium Lidé narození ve znamení Vah (22. 9. – 23. 10.) jsou milí, diplomatičtí a mívají vytříbený vkus, smysl pro harmonii,...

Astronautka: Chcete se prosadit ve světě bílých mužů? Buďte arogantní

Premium Její pestrá kariéra je modelovým příkladem toho, kam až můžete dojít, když se odmítnete vzdát svých snů. Mae Carol...

Manžel je línej, ale já mu nepovolím, zaznělo ve Výměně spolu s nadávkami

I když si David (40) stěžuje, že jeho žena Věra (35) pořád sprostě nadává, nakonec to byl on, kdo se před televizním...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...