Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Příběh Soni: Moje máma nesnese, že děti mají rády i druhou babičku

  0:27
První vztah se mi nevydařil a tenkrát mi naši hodně pomohli. Já i moje děti jsme u nich trávily většinu času. Od partnera jsem odešla, mám nového a k rodičům už tolik nejezdíme. Mé děti si oblíbili i manželovy rodiče, moje máma to ale nemůže přenést přes srdce.
Moje máma nesnese, že děti mají rády i druhou babičku

Moje máma nesnese, že děti mají rády i druhou babičku | foto: Profimedia.cz

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

S přítelem, se kterým mám dvě děti, jedenáctiletou dceru a sedmiletého syna, jsem žila téměř dvanáct let. Nevybrala jsem si dobře, přítel s námi prakticky žádný čas trávit nechtěl, dovolené byly spíš nutností. Většinu volného času ale rád věnoval svým kamarádům v hospodě. Víkendy proválel doma na gauči u televize. S dětmi si nedokázal vybudovat aspoň nějaký vztah. Dcera dokonce řekla, že ho nemá ráda, a že se ho bojí.

Vztah s přítelem za nic nestál

Naučila jsem se v tom žít, hodně věcí ignorovat a přehlížet. Žila jsem jen pro děti, hlavně aby ony byly spokojené. Takže jsme veškerý volný čas trávili s kamarádkami, které měly děti, a hodně času jsme byli i u mých rodičů, kteří bydleli ve stejné vesnici. Doma, v domě u partnerových rodičů, kde jsme žili, to nebylo nic příjemného, jeho rodiče mi každou chvíli dávali najevo, že mě nemají rádi. U našich jsme byli i pětkrát do týdne, občas tam děti i přespaly.

Jednoho dne jsem si řekla dost, nechtěla jsem se smířit s tím, že život můj i mých dětí bude dál takto pokračovat. Není přece možné, že nás už nic pěkného nečeká. Od partnera jsem odešla, bylo to hodně těžké. Došlo i na trestní oznámení, skoro rok trvalo, než se trochu uklidnil.

Nový partner

Po nějaké době jsem potkala někoho jiného a zamilovala jsem se nejen já, ale i děti. V té době jsme bydleli s dětmi kousek od našich v podnájmu. Návštěvy u rodičů už nebyly tak časté, protože jsme chtěli trávit co nejvíce času společně. Ale stejně jsme se tak jednou až dvakrát do týdne u nich zastavili.

Moje matka si to ale vysvětlovala tak, že nás můj nový partner omezuje, nikam nepouští apod. Opravdu to tak nebylo, já si po těch letech užívala lásku, pohlazení, společně strávené chvíle, syn měl chlapa, ke kterému mohl vzhlížet a dcera byla jak zamilovaná, bylo krásné je takhle vidět. Konečně jsme byli šťastní. Nový partner měl se mnou velkou trpělivost, ty roky strávené s bývalým se mnou udělaly svoje. Nebudu lhát, že jsme se občas nechytli, ale vše jsme si dokázali hned vyříkat. Začali jsme si hledat společné bydlení, plánovat svatbu, vše bylo, jak mělo, byla jsem šťastná já i moje děti.

Našli jsme si domeček vzdálený zhruba 20 kilometrů od našich i od rodičů teď už mého manžela. Snažili jsme se jezdit na návštěvy na obě strany a to samé jsme očekávali z druhé strany, což mí rodiče, hlavně teda mamka, nechápali. Začalo jí vadit, že jezdíme pořád všichni pohromadě, že si se mnou nepopovídá, že vnoučata skoro nevidí. Druzí rodiče nás zase chtějí všechny pohromadě, děti si je moc oblíbily a oni je.

S mámou už denně nekomunikuju, je to problém

Problém se stále stupňuje. Když jsem chodila do práce, tak jsem si s mamkou volávala, protože jsem tam neměla s kým prohodit slovo, a když to náhodou nevyšlo zavolat hned, tak mi hned psala esemesky typu „Dneska nevoláme?“ nebo „Ty se mnou nemluvíš?“ Stalo se to povinností, a dneska toho lituji, jaký jsem si na sebe ušila bič. Člověk ani nemá každý den co povídat. Teď jsem už od září doma, za měsíc čekáme s manželem miminko a já celé těhotenství řeším jen rozmary matky.

Volat se mi nechce, aspoň ne každý den, mám docela dost starostí. Takže jsem začala volat obden a stalo se to samé co předtím, musela jsem zavolat, musela jsem být pořád na telefonu, přece není možné, když hned neodepíšu.

Věřte mi, je to únavné. Mamka pořád navádí děti, co se týká nějakého volna, aby přijely i na několik dní. Dětem se ale moc nechce, doma je jim už teď dobře, užívají si tu pohodu, kterou teď máme. Samozřejmě se to vše zase otočilo vůči mému manželovi, že je proti mé mámě navádí.

Máma žárlí a uráží se

Nejhorší bylo, když děti jely s druhou babičkou a dědou někam na výlet a moje mamka to zjistila. Připadá mi, že žárlí, že má pocit, že jsou to jen její vnoučata. Nedokáže pochopit, že děti chtějí být i s babičkou a dědou, kteří jsou podle ní cizí. Že jen ona má na ně nárok.

Nejhorší je, že to vše tak vygradovalo, že jsem s mamkou skoro měsíc nemluvila, já doma brečela, manžel už se na to nemohl dívat, naložil mě do auta, že si to musíme vyříkat, že nemůžu být v takovém stresu. Jenže to dopadlo úplně jinak, máma nám vyčetla všechno možné, že ona vždycky měla čas, když jsem potřebovala pohlídat děti a ty ji ani nezavolají, neodepíší na esemesky.

Od tohoto vyříkání uběhlo pár měsíců a ve mně je pořád taková zlost, co všechno mi bylo vyčteno, a ještě v těhotenství. Je mi z toho do breku. Nicméně jsme nějak jeli dál, navštěvovali se a nějak se k tomu nevraceli. Ale další problém na sebe nenechal dlouho čekat. Je to pár týdnů, kdy tady byli moji rodiče, náhodou se tady stavila tchýně a řekla dceři, že si má napsat do kalendáře, že tento týden v úterý si je vezme k sobě a ve středu vrátí. Že si vzala volno a něco podniknou. Moje mamka neřekla ani slovo. No a co se nestalo. Přesně v to dané úterý zavolala dceři, jestli s bratrem nechtějí k ní na prázdniny. Dcera řekla, že už mají nějaké plány a ona jí třískla s telefonem. Holka to obrečela.

Jsem z chování mojí matky zoufalá a nevím jak dál. Mně už se neozve vůbec, třeba že by se zeptala, jak se mám s tím velikým břichem, jestli jsme v pořádku atd. Nejvíc mě štve, že se zase budu muset přemoci já a stavit se za nimi, jinak už se ani neuvidíme. Je toho tolik, co mě vůči ní trápí a štve, drží se to ve mně a já nevím jak z toho ven. Nejhorší je, že to musím řešit teď, když se mám těšit na miminko.
Soňa

Názor odbornice: Sebelítost není produktivní emoce

Vážená Soňo! Bude se vám lépe dýchat, když si v návštěvách i telefonátech s matkou nastavíte řád. O kontakt s ní zjevně stojíte. Zkuste tedy popřemýšlet, jaká frekvence kontaktu je pro vás reálná (záměrně se neptám, jaký kontakt by byl žádoucí pro vaši matku, zůstaňme prosím jen u vaší osoby).

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Co se týče osobních návštěv u vašich, skutečně není nutné, aby vás tam pokaždé doprovázel váš muž. Přijedete-li za matkou sama nebo jen s dětmi, poskytne vám to více prostoru na popovídání si. Pokuste se mámě věnovat čas, který u ní trávíte. Když pak odjedete zpět domů, bude váš čas vás samotné, vašich dětí a vašeho muže.

Je báječné, že se vztah se současným mužem daří, dokonce i děti a „noví” prarodiče se ve svých rolích pěkně našli a usadili. Mějte z toho radost, není to samozřejmé. Jistě by vás potěšilo, kdyby tu radost s vámi sdílela i máma, na dobrém fungování vaší nové rodiny však tento nedostatek nic moc nemění. Radujte se z dětí, muže, jeho fajn rodičů a těšte se na miminko. Sebelítost není produktivní emoce, jen vám bere síly.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 760

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 18. března 2019. Anketa je uzavřena.

1. Mám to nechat být, jestli máma nedokáže pochopit, že jsme šťastní, má smůlu? 515
4. Mám mámě říct, že chce-li nás vidět, může jezdit k nám, je u nás kdykoliv vítána? 193
3. Mám pravidelně střídat setkání dětí s mými rodiči a s rodiči manžela i za cenu, že to děti tak chtít nebudou? 35
2. Mám se za každou cenu snažit vyjít vstříc své matce, i za cenu, že to dětem a manželovi bude vadit? 17


Autoři:
  • Nejčtenější

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Penze se odkládá. Náš životní styl se změní, míní Zdeněk Pohlreich

Říká o sobě, že čím je starší, tím lépe se mu daří pouštět z hlavy věci, se kterými nemůže hnout. Tvář soutěže Tady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Velmi křehké stáří. Šedesátka je zlom, pak se zdraví mění, říká gerontoložka

Premium Dožíváme se vyššího věku než naši předkové, délka života ve zdraví ale příliš neroste. „Takzvané zdravé dožití je někde...

Češky, které hubnou na Instagramu. Je to pro ně hlídač i motivace

Premium Každá je jiná, jde jinou cestou, ale cíl mají stejný. Chtějí být zdravé, spokojené a ještě se zbavit pár kilogramů....

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 26. října do 1. listopadu

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Fakt jsem blbej, překvapil ve Výměně feťák. Ženy se neshodly na výchově

Až na zedníka Martina (30), který v záblesku sebereflexe zhodnotil svou situaci slovy, že „je úplně blbej“, se...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...