Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Příběh Alžběty: Kamarádka svádí mého přítele

  0:41
Mám skvělou kamarádku, už roky. Prožily jsme toho spolu hodně, rozvody i nové lásky. Proto jsem ji pochopitelně musela seznámit i se svým přítelem. Hodně mě překvapilo, že s ním flirtuje a nepokrytě ho balí. Příteli to nevadí, prý si to nemám tak brát, stejně miluje jen mě. Jenže mně je to nepříjemné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S Jitkou se známe už víc jak čtvrtstoletí. Poznaly jsem se v práci, kam jsme obě po škole nastoupily. Obě vyplašené, první den v prvním zaměstnání v životě jsme se setkaly před kanceláří personální ředitelky, která nás měla zavést na naše místa. Měla však nějakou důležitou schůzku a my se s Jitkou zapovídaly a dokonale jsme si sedly. Od té doby se z nás staly dobré kamarádky.

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Já jsem v té době měla přítele, byl to můj první kluk, znali jsme se už ze základky. Rok po nástupu do práce jsem otěhotněla, vdala se, porodila dceru a za další dva roky syna. Do původního zaměstnání jsem se už nevrátila. Manžel dostal nabídku práce v sousedním městě, k tomu byl i byt, tak jsme se přestěhovali a já si po rodičovské našla nové místo.

S Jitkou jsem pochopitelně byla i nadále v kontaktu. Sice času bylo méně, lítala jsem kolem dětí, manžela, domácnosti, ale čas od času jsme se sešly, ovšem skoro denně jsme si volaly nebo psaly. Jitka si v době mého pobytu doma s dětmi také našla přítele, a když jsme se s rodinou stěhovali do nového bytu, měla akorát svatbu a tři měsíce poté porodila syna.

Byly jsme tady jedna pro druhou

Ani vlastní rodiny, ani vzdálenost nám nebránily v našem kamarádství. Vídaly jsme se sice méně, ale jedna o druhé jsme měly celkem slušný přehled. Byly jsme jedna druhé vrbou a často mně noční telefonát s ní zvedl náladu a pomohl se na život a problémy dívat jejíma očima. Jitka je oproti mně větší pohodář a smíšek, já všechno moc řeším, všude vidím nějaké problémy a zádrhele, ale Jitka bere život s humorem a nadhledem. Však ono to nějak dopadne, to je její heslo a tím se řídí.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 763

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 23. listopadu 2020. Anketa je uzavřena.

2. Mám Jitku s jejím chováním konfrontovat, zeptat se jí, proč s mým přítelem flirtuje, říct jí, že je mi to nepříjemné?624
4. Mám s Jitkou přerušit kontakt?79
1. Mám dělat jakoby nic, ať se Jitka chová, jak chce, přítel patří ke mně a tím si můžu být jistá?36
3. Mám požádat přítele, aby Jitce řekl, že mu je nepříjemné, že s ním přede mnou flirtuje?24

Jitka mi opravdu pomohla, když se moje manželství začalo hroutit, podepsalo se na něm hlavně to, že jsme s mužem byli oba hodně mladí a bez zkušeností, když jsme se vzali. Byla jsem jeho první, stejně tak on můj. Nevím, asi touha po něčem novém, nepoznaném byla příčinou toho, proč mi jednoho dne manžel oznámil, že chce rozvod. Prý se s námi cítí hrozně omezovaný, svázaný a musí z toho ven. Rozvedli jsme se a já byla na pokraji zhroucení. Jitka mě z toho dostala a pochopitelně i to, že jsem měla děti.

I Jitčino manželství skončilo a já byla na oplátku oporou pro ni. Obě jsme zůstaly samy, jen s dětmi. Jedna o druhé jsme věděly, občas jsme se i vídaly. Jak děti rostly a dospívaly, měly jsme my dvě na sebe víc času, i když jsme každá žila v jiném městě. Prožívaly jsme spolu nové známosti a starosti o děti, prostě tak, jak to mají spolu dvě dobré kamarádky.

Před zhruba rokem jsem poznala svého současného přítele. Konečně mám po svém boku člověka, u něhož mám po dlouhé době pocit, že bych s ním chtěla zestárnout. Děti už se mnou nebydlí, dcera žije s přítelem a syn s kamarády. Zůstala jsem sama a potkala jsem muže, který mi tu samotu vyplnil a já jsem po dlouhé době šťastná. Pochopitelně Jitka byla první, komu jsem se se svou novou známostí svěřila. Ovšem, než jsem jí ho mohla představit, uplynula nějaká doba. Mezitím jsme s přítelem začali spolu žít, dokonce uvažujeme i o případné menší svatbě, ale to je zatím jen vzdálená budoucnost.

Kamarádčino chování mi je nepříjemné

V létě jsem Jitku k nám pozvala, aby se seznámili. Vlastně to vyprovokoval můj přítel, prý pořád básním o své kamarádce, tak by ji konečně rád poznal. Byla jsem přesvědčená, že ti dva si sednou. Jak jsem vypozorovala, mají stejný smysl pro humor, nadhled, pozitivní přístup k životu. A taky ano, ti dva si hned sedli. 

Jenže Jitka mě dost překvapila, chovala se dost vyzývavě, vyloženě s mým přítelem flirtovala. A jemu se to líbilo, najel na její hru. Dělala jsem, že nic nevidím a bavila se s nimi. Když Jitka odjela, na přítele jsme uhodila, že se mi jejich vzájemné chování vůbec nelíbilo, že jsem si připadala jak blbec. Přítel mi tvrdil, že jsem na omylu, on z její strany žádný flirt necítil, líbila se mu, to ano, je to příjemná a zábavná ženská, ale to je všechno, navíc miluje mě a jinou nechce.

Fajn, pro sebe jsem to uzavřela. Ale bylo mi jasné, že Jitka mého přítele opravdu balila, natolik ji znám, navíc nikdy se k žádnému muži, kterého jsem vedle sebe měla a ji s ním seznámila, takhle nechovala. A potvrdila mi to opět zhruba po měsíci, kdy jsme se opět všichni tři sešli. Zase flirtovala, mluvila v narážkách, vyjadřovala se dvojsmyslně. Přítel už se malinko stáhl, přeci jen to pochopil, ale i tak se dobře bavil.

Nevím, co mám dělat. Jitce jsem nic neřekla, nezeptala se jí, proč se tak chová. Dělám, že jsem si ničeho nevšimla. Jenže mě to její chování hrozně ničí, příteli věřím, ale jí ne. Proč to dělá? Už mě několik dní opět bombarduje telefonáty, že bychom se zase všichni tři měli vidět. Vymlouvám se, že teď je ta situace kolem koronaviru dost nepříjemná, měli bychom s tím raději počkat, než se to uklidní. Ale je mi jasné, že to nemůžu natahovat donekonečna.
Alžběta

Názor odbornice: Stojíte na rozcestí

Vážená Alžběto. Popisujete, že se vaše přítelkyně chová způsobem, který je vám nepříjemný, z Jitky dokonce cítíte ohrožení pro váš nový vztah. Zastavte se a popřemýšlejte. S Jitkou jste měly vždy otevřenou komunikaci. Je tedy možné, abyste s ní hovořila o svém prožívání toho, jak se chová k vašemu partnerovi?

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka z Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Stojíte na rozcestí. Na to, abychom trávili čas s přáteli, je třeba ochoty, zájmu a jistého dodržování nepsaných mantinelů z obou stran. Je možné, nebo vy to tak alespoň vnímáte, že Jitka tyto mantinely překračuje. Když se budete kontaktu s Jitkou vyhýbat, zřejmě dosáhnete toho, že nebude flirtovat s vaším partnerem, což nazvěme řešením A. 

Nebo si s Jitkou sednete a proberete pocity, které ve vás její chování vzbuzuje (řešení B). Je možné, že si vzájemně vyříkáte nedorozumění. Je však také možné, že by Jitka měla o vztah s vaším partnerem skutečně zájem. Zde se vracíme k řešení A, kdy se jeví přerušení (možná dočasné, možná dlouhodobější) kontaktu s Jitkou jako jediné řešení.

Ač bychom si přáli, aby naše důležité vztahy trvaly věčně, leckdy tomu tak není. Někdy může nový partnerský vztah dlouholetým přátelstvím zatřást a někdy přátelství tento otřes z různých důvodů nevydrží. Ztrátu však prožíváme méně bolestně, když si můžeme říci, že jsme se pro záchranu vztahu pokusili něco aktivně vykonat.

Autoři:
  • Nejčtenější

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Láska to většinou není, ale páry ze Svatby na první pohled pokračují dál

Dva páry se v minulém dílu televizní show Svatba na první pohled rozpadly, jeden spolu zůstal. Zbývající tři dvojice...

Dokonalý vztah není sci-fi. Dosáhnete ho pomocí čtyř snadných kroků

A žili spolu šťastně až do smrti… Dobré konce nemusejí existovat pouze v dětských pohádkách, i v reálném životě...

Štěpán selhal. Zdravý jídelníček ani pohyb ho nebavily, shodil jen 9 kg

Štěpán se rozhodl zhubnout, aby se nezadýchával. A aby si mohl život konečně užívat. Maminka, u které stále bydlí, ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Líný manžel z Výměny se chtěl úplně změnit, druhý zuřil kvůli alkoholu

Relativní pohodu v premiérové Výměně manželek narušilo jen pár nesrovnalostí. Pavel s vyměněnou manželkou zjistil, že...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ženy jako vztahové masochistky. Nebuďte vařenou žábou, radí Khousnoutdinova

Premium Kdo se pro druhé příliš obětuje, bude nakonec sám obětován. Než na tuhle pravdu přijdeme, dokáže se spousta z nás kvůli...

V řetězcích obraz nekupujte, raději berte originál, říká průvodkyně uměním

Dříve Barbora Půlpánová působila v korporátní firmě jako tisková mluvčí. Její vášeň pro umění ale byla tak silná, že...

Nechte dítě, ať si „narazí čumák“, bude samostatnější, radí psycholožka rodičům

Premium Co provedly s žáky a studenty dlouhé měsíce online výuky? Psycholožka Zuzana Masopustová tvrdí, že nezvyklá doba nemá...

FOTODUEL: Hledá se český Pan Božský. Hlasujte a zvolte toho pravého

Charismatický, empatický, romantický i drsný, gentleman i opora… Jaký by měl být podle vás ideální chlap? Zeptali jsme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...