Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Příběh Slávky: Dcera žárlí na úspěšnějšího bratra

  0:16
Máme s manželem dceru a o dva roky mladšího syna. Nikdy jsme mezi nimi nedělali rozdíly, oba dostali stejnou šanci. Dcera se hned po maturitě chtěla vdát a mít děti. Syn naopak studoval, odjel do ciziny a budoval si kariéru. Dcera teď na něj žárlí, že se má mnohem lépe než ona. Už mě to nebaví poslouchat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích, nebo z mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Počátkem letošního roku jsem odešla do důchodu, přesluhovala jsem téměř tři roky a klidně bych pracovala dál, ale zdravotní problémy mě donutily zvolnit. Nakonec jsem se rozhodla, že zdraví mám jen jedno, a je tedy čas zůstat už doma a konečně se naplno věnovat koníčkům, pochopitelně i manželovi a hlavně malým vnoučatům od syna. Dceřini kluci už jsou velcí a více než o prarodiče pochopitelně stojí o své kamarády a děvčata.

Dcera Martina před pár týdny oslavila čtyřicítku, synovi Petrovi bude příští měsíc osmatřicet. Není mezi nimi tedy žádný velký věkový rozdíl. Vyrůstali spolu, jako malí bez sebe nedali ani ránu. S manželem jsme byli rádi, že mají hezký sourozenecky vztah. Vydrželo jim to i přes pubertu, ale pak se začaly formovat jejich priority a zájmy, a každý si hledal tu svou vlastní cestu.

Dcera se chtěla vdávat

Jak Martina, tak Petr se dobře učili, nikdy s nimi nebyly ve škole problémy. Dcera byla dokonce pracovitější a zodpovědnější než syn. Nikdy by nás nenapadlo, že se v osmnácti rozhodne se vdát a se školou skončit. Odmaturovala a za pár měsíců byla svatba. Přitom se vůbec brát nemuseli, žádné dítě na cestě nebylo. S přítelem se znali několik let, je o čtyři roky starší. S manželem jsme sice nebyli nadšení, že už někdy v patnácti začala chodit s klukem, který si už vydělával, ale postupem času jsme zjistili, že to je milý a slušný mladý muž.

Martina se po svatbě nastěhovala k manželovi a jeho rodičům, časem si přistavili patro a bydlí tam dosud. Žije s nimi už jen maminka. Oba mladí chtěli mít hned děti. I když jsem to dceři rozmlouvala, že není kam spěchat, na mě nedala. Během dvou let porodila dva syny. Její manžel pracoval s tátou, měli malou firmu na pokrývačské práce, čištění a údržbu střech. Dnes firmu s pár zaměstnanci spravuje sám.

Dcera po mateřské začala pracovat na poště. I ona je na stejném místě dodnes, stala se zástupkyní vedoucího. Jejich synové jsou už dospělí, starší pracuje a mladší studuje. Dcera se tváří, že je spokojená, že jim nic nechybí, s manželem si pořád rozumí, kluci se jim povedli, přesto má v sobě něco, co ji nutí neustále řešit bratra a jeho rodinu. Ona to nepřizná, ale nejspíš někdy lituje, že si zvolila cestu, jakou si zvolila, a bratrovi závidí, že je úspěšný.

Syn studoval a budoval kariéru

Syn po maturitě odešel studovat do Prahy na ČVUT. Je hodně chytrý, těžká studia zvládl bez problémů. Několik let studoval a pracoval i v cizině. Po návratu se rozhodl zůstat v Praze a najít si práci, což mu v jeho oboru nedělalo žádné potíže. Zatímco jeho sestra chtěla být brzy vdaná a hned mít děti, on nikam nepospíchal. Budoval si kariéru, což se mu dařilo a dnes patří mezi vysoce ceněné zaměstnance v jedné mezinárodní firmě. Před několika lety se oženil, jeho žena je úspěšná právnička.

Pochopitelně jsem pyšná na obě své děti, ale uznávám, že syn to dotáhl dál. Mají se dobře, peníze pro ně nejsou žádný problém. Také oni mají dvě děti, čtyřletou dceru a dvouletého syna. Jsou to moje sluníčka. Syn i snacha pracují, mají proto na hlídání chůvu a poslední dobou se jim snažím co nejvíc pomáhat i já. Jenže žijí několik desítek kilometrů od nás, musím proto vždy odjet na nějakou dobu k nim, nebo nám děti přivezou. V létě s námi vnoučátka na chalupě strávila několik týdnů a rodiče za nimi jezdili o víkendech. Obě děti jsou moc hodné, rodiče je nerozmazlují, a s manželem si je opravdu užíváme.

Dcera bratrovi závidí

A tady narážím často na problém s dcerou. Vyčítá mi, že se synovým dětem tolik věnuji, že její děti jsem nikdy takto nehlídala. Jenže když byly její děti malé, já jsem chodila do práce, nebylo to tak jednoduché jako dnes. Pochopitelně jsem jí s dětmi pomáhala, ale dcera to odmítá připustit. Kdykoliv se zmíním, že budu malé hlídat, hned se naváží do své švagrové, že je špatná máma, že se o své děti nedokáže postarat, radši se věnuje práci a tak podobně. Na mě se zlobí, že jim nedokážu nic odmítnout, byla jsem nemocná, měla bych se šetřit. Můj argument, že jsem s vnoučaty šťastná, bere opět jako záminku, že jsem mohla být šťastná už dřív s jejími dětmi.

Také z ní cítím velkou závist vůči synovým dobrým finančním poměrům. Její rodina se nemá špatně, zeťova firma je úspěšná, mají hodně zakázek, ale tak dobře jako synova rodina se nemají. Nedávno syn se snachou prodali velký byt v Praze a pořídili si dům na jejím okraji, s velkou zahradou. Dcera hned začala řešit, že budou mít zahradníka, doma hospodyni, že to není normální. Snacha by se měla o svou domácnost starat sama.

Dceřino chování mě už opravdu štve, snažím se s ní o jejím bratrovi a jeho rodině moc nemluvit, ale to mi nepřijde normální. Nechápu, kde se to v ní bere. Vždyť si svou cestu zvolila sama, navíc nemá důvod až tak žárlit a závidět, má hodného a pracovitého muže, kluci se jim taky povedli.
Slávka

Názor odbornice: Nesrovnávejte své děti!

Vážená Slávko! Máte dojem, že si každé z dětí přeci zvolilo svou cestu samo, proto by nyní vaše dcera nemusela žárlit na svého bratra. Mezi řečí však podotknete, že syn to přeci jen dotáhl dál. Možná si Petr zvolil cestu, která je vám sympatičtější. Napadá mne tedy, zda za chováním Martiny nemůže být touha po ocenění.

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Proč byste jí nemohla takové ocenění poskytnout? Myslím, že budete překvapena, jak rychle se prolomí ledy a zbrousí ostny dceřiny žárlivosti. Ač jsou vaše děti dospělé, zjevně pro ně (pro dceru zřetelněji) stále hodně znamená, že jsou jejich rodiče spokojeni s tím, jak vedou své životy.

Obě vaše dospělé děti jsou slušní lidé, pracují, mají pěkný partnerský vztah a vychovávají děti, u kterých zvláště Martina může vidět, že celkem dobře prosperují. Petra takové zjištění teprve čeká (jeho děti jsou ještě hodně malé), kdežto Martina už nyní může sledovat plody své rodičovské práce. Její děti jste nemohla tolik hlídat, byla jste ještě v pracovním procesu. Vyjádřete dceři jednoduše uznání, jak dobře děti zvládla, i když neměla k ruce babičku.

Dcera si zvolila jinou profesní cestu než syn, není však nedůležitých profesí. Možná mohla díky svému povolání Martina být více s mužem a dětmi, věnovat se domu, zahradě.

Vyjádřete respekt k její cestě. Každý ji máme jinou, neboť pro každého z nás funguje něco trošku jiného, abychom si namíchali ten správný koktejl dobré cesty životem. Nesrovnávejte své děti. Mějte je ráda přesně takové, jakými jsou.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 539

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 19. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

1. Mám dceru nechat, ať si mluví, jak chce, užírá tím jen samu sebe? 438
2. Mám dceři říct, že přede mnou o synově rodině špatně mluvit nebude, jinak se s ní přestanu vídat? 68
3. Mám si promluvit s dceřiným manželem, aby ji trochu zkrotil, že se chová opravdu hloupě? 33


Autoři:
  • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Z modelky se stala superhrdinkou. Ženě stačily pouze barvy na tělo

Modelka Amanda Nicole ráda na sociálních sítích provokuje fotografiemi, které odhalují její zaoblené křivky. Někdy se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Se mnou se ta moje pořádně nevožrala ještě ani jednou, stěžoval si manžel

Vesnický život pětičlenné rodiny ze Lkáně nastavil buldozerista Luděk, který si k domku přál i malé hospodářství. Jeho...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jdete s trendy a vyznáte se v genderech?

Muž a žena, dvě bytosti, jednoznačné biologické znaky, jasná záležitost. Leč zasvěcení tvrdí, že biologická podmíněnost...

TEST: Máte pro strach uděláno?

Patříte k těm, co se ničeho nebojí. Dveře od domu či chalupy mají pořád dokořán a branku si nezamykají ani na noc? Nebo...

Nejdřív videohovor, pak výdejní okénko a testy. Lidé v pandemii randí dál

Premium Seznamování a randění se stejně jako ostatní oblasti lidského života částečně přesunulo před obrazovky počítačů. Než se...

Má za ušima, grázl jeden! Hledali jsme původ nejslavnějších českých úsloví

Premium Kolem nás je plno slov i ustálených spojení, která používáme automaticky a ani nepřemýšlíme, kde se vzala, jaký je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...