Příběh Jany: Manžel adoptoval mého syna, teď preferuje naše společné dítě

První manželství se mi nepovedlo, ale zůstal mi z něj skvělý syn. Po pár letech jsem potkala svého současného muže. Stal se fajn tátou i pro mé dítě. Pak se nám narodil společný syn a můj manžel se čím dál víc soustředí na něj. Prvorozený se tak ocitá na druhé koleji.
Část 1/3
Ilustrační snímek

Za prvního manžela jsem se vdávala těhotná. Neznali jsme se moc dobře, takže se mu přede mnou podařilo utajit, že má rád hazardní hry. A tato jeho vášeň se i našemu manželství stala osudnou.

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

S dítětem mi příliš nepomáhal, většinu peněz, které vydělal, roztočil v automatech. Žádné peníze mi nedával, měla jsem jen mateřskou a později menší rodičovskou, a dokonce jsem si musela půjčovat od své matky.

Když mi z peněženky sebral mé poslední peníze, řekla jsem dost. Sbalila jsem syna a odstěhovala se k mámě, u které jsem naštěstí měla dveře otevřené.

Rozvod byl celkem rychlý, o syna zájem neměl, majetek jsme žádný pořádný neměli. Soud mu vyměřil alimenty, ale posílal je skutečně jen sporadicky. Mávla jsem nad tím rukou, neměla jsem sílu ani chuť se s ním soudit. Hlavně, že nám zmizel ze života a my se synem mohli začít novou kapitolu.

Máma mi hodně pomohla

Kromě syna Honzíka jsem měla už jen mámu. Táta zemřel, když mi bylo patnáct. Mamka pro mě v prvních letech, kdy jsem zůstala sama jen se synem, byla velkou oporou. Bydleli jsme u ní, pomáhala mi se synem i finančně.

Když byly Honzovi tři roky, vrátila jsem se do práce a hned bylo veseleji, měli jsme víc peněz a syn začal chodit do školky, kde se mu naštěstí od prvních dní líbilo. On je vůbec takové veselé, šťastné, nebojácné a hodně komunikativní dítě. Také s nemocemi to s ním nebylo nijak vážné, občas nějaká rýma, párkrát teploty, ale s mamkou jsme se u něj při hlídání vystřídaly a v práci jsem příliš často nechyběla.

Příběh Táni: Manžel na úkor naší rodiny podporuje dceru z minulého vztahu

Dá se říci, že nám třem bylo spolu fajn. S mámou jsem si odjakživa dost rozuměla, ona je i natolik moudrá, že mi nikdy nemluvila do výchovy syna, nikdy mě nekritizovala a já jí jsem za to opravdu vděčná.

Mamka po tátově smrti už žádného muže nehledala, říkala, že takový jako on už na světě není a smířila se s tím, že zůstane sama. Já vlastně taky po žádném muži netoužila. Vzpomínka na nevydařené manželství byla moc čerstvá.

Akorát Honzíkovi neustále vrtalo hlavou, proč děti ve školce mají tátu, některé dokonce dva a on má jen babičku a mě. Vždycky jsem mu to nějak vysvětlila, říct mu plnou pravdu o jeho otci jsem stále ještě nechtěla, a doufala, že dá zase na nějakou dobu pokoj.

Náhoda nás svedla dohromady

Honzíkovi byly asi tak čtyři, když jsme byli spolu na dětském hřišti a on při honění se zhruba stejně starou holčičkou upadl, bouchl se do hlavy a roztrhl si obočí. Přiběhl k nám muž, který byl s tou dívenkou a její matkou na hřišti a že nás okamžitě odveze do nemocnice.

Odmítla jsem, že se má raději věnovat manželce a dceři, že si zavolám taxíka, ale on mi řekl, že je to jeho sestra a neteř, že je vytáhl na zmrzlinu, protože malá měla pár dní předtím narozeniny, a že je samozřejmostí, aby se o nás postaral.

Honzík naštěstí kromě roztrženého obočí, které mu pár stehy sešili, žádné vážnější zranění neutrpěl. Náš zachránce na nás počkal a odvezl nás až domů. Když jsme se loučili, to už věděl, že jsme se synem sami, mě požádal o schůzku.

Příběh Alice: Přítel mě tlačí do střídavé péče, mé děti nemusí

S Petrem jsme se začali scházet a postupně zjišťovali, že se k sobě hodíme. Co ale pro mě bylo nejdůležitější, bylo to, že si spolu sedli i Honza s Petrem, a to tak, že když mě po čase Petr požádal o ruku, navrhl, aby se Honza jmenoval po něm. Naštěstí jeho otec souhlasil a neměl nic ani proti adopci, která brzy následovala.

Ještě před svatbou jsme se nastěhovali k Petrovi a já konečně zažívala to, po čem jsem vždy toužila, mít vedle sebe milujícího muže a fajn syna. Na těch dvou vůbec nebylo znát, že nejsou jedné krve, Honza Petrovi říkal tati a Petr se mu věnoval, jak mohl. Říkal mi, že si vždycky přál mít syna, kterého bude učit jezdit na kole, budou spolu hrát fotbal, jezdit na čundry.

Mladší bratr má přednost

Když bylo Honzíkovi pět, narodil se mu brácha a my nemohli být šťastnější. Petr chtěl, aby se jmenoval po něm, byla na něm vidět tak velká otcovská pýcha.

Jak malý Péťa rostl, víc a víc jsem si všímala, že Petr se víc soustředí na mladšího syna. Třeba přišel z práce a zajímalo ho, co Péťa, na Honzu se zeptal málokdy. Dnes, když je Honzovi devět a Péťovi čtyři, je to až do očí bijící.

Péťa má ve všem přednost, Honza je přeci starší a měl by být rozumnější. To je manželova nejoblíbenější věta, když kluci něco provedou, tak to prakticky vždy schytá Honza, protože je starší.

Bohužel to nevidím jen já, ale velmi brzy to pochopil i Péťa, že ho táta preferuje, a také Honza, který je někdy až dojemný tím, jak se snaží tátovi zavděčit. Nedávno mě na to ovšem upozornila i moje máma, že už se prý na Petrův přístup ke klukům nemůže dívat.

Manželovi jsem to řekla, ale odbyl mě, že je to přece nesmysl. Má dva syny, oba jsou jeho a oba má stejně rád. A je přeci jasné, že starší dítě to má vždycky těžší, to on sám dobře ví, má sám dva mladší sourozence.
Jana

Názor psycholožky čtěte na další straně.

Autoři:
  • Nejčtenější

OBRAZEM: Žena vsadila na sexy vaření, muži z ní šílí

Influencerka a kuchařka Kerolay Chavesová si vydělá za hodinu v přepočtu až sedmdesát tisíc korun. A to jen díky vaření, kde je spoře oděná. Její fanoušci jsou z ní nadšení. Sledují ji přes dva...

7. července 2024

V práci jsem si do kafe lila vodku, doma vypila i repelent, vypráví abstinentka

Premium

Nejdříve jí alkohol pomáhal zvládat úzkosti, pak jí ale způsoboval ještě větší. „Ve dvaceti sedmi letech jsem si uvědomila, že život už vůbec nemám pod kontrolou, a tak jsem nastoupila na léčbu,“...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednapadesátiletá žena se proměnila z šedé myšky v sexy „šťabajznu“

Billie Steele je dvojnásobnou maminkou a toužila mít tělo, ze kterého bude mít radost. Kvůli kilům navíc totiž už na sebe nechtěla koukat ani do zrcadla. Rozhodla se tedy pro proměnu a zamířila do...

12. července 2024  8:28

Šaty jako důkaz. Sperma málem stálo Billa Clintona prezidentské křeslo

Kdyby byl jejím milencem kdokoliv jiný, nejspíš by je Monika Lewinská hodila do pračky. Šaty potřísněné spermatem prezidenta USA se však staly kouskem, který málem pohnul historií. Celý svět se díky...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Alžběty: Vzala jsem si psychopata. Opustil nás a mně i dětem škodí

Svého muže jsem poznala na vysoké škole. Byl okouzlující, vtipný, sebevědomý a já si s ním připadala jako princezna. Měl tehdy krátce po škole, pracoval v jedné velké firmě, kam jsem chodila na...

8. července 2024

Temná témata i mrtvé děti. O vraždě v rodině něco vím, říká spisovatelka

Premium

Spisovatelka a hudební manažerka Petra Klabouchová ve svých knihách výjimečně čtivě podává temná témata. Černé má oblečení, povlečení i ručníky. Proč si v tom libuje? To popsala v rozhovoru pro...

13. července 2024

Bývala modelkou, dnes se žena za svůj vzhled kvůli plastice stydí

Tracie Samara z USA podstoupila ve 44 letech plastiku v obličeji. Vyhrála ji v soutěži. Ačkoli si myslela, že jde na renomovanou kliniku, ve skutečnosti si ji vzal „do parády“ člověk, který ani neměl...

13. července 2024  11:30

Hýčkejte svá střeva. Pět tipů, jak si zajistit správné trávení

Věděli jste, že nejdůležitějším imunitním orgánem jsou střeva? Právě jejich stav předurčuje, do jaké míry se tělu daří odolávat nemocem všeho druhu, a v konečném důsledku mají vliv i na psychiku....

13. července 2024

OBRAZEM: Sexy babičky, které rozhodně na svůj věk nevypadají

Podívejte se do galerie na sexy babičky, pro které je stárnutí cizí slovo a raději se vydaly na dráhu posilování a sportů. Udržují se v kondici, vypadají skvěle a málokdo by jim hádal jejich skutečný...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...