Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Příběh Karla: Vzal jsem si věrnou kopii své nesnesitelné tchyně

  0:58
Se svou ženou jsem už dvacet let, tedy tolik let se známe, manželé jsme necelých patnáct. Když jsem ji poznal, byla to nádherná, milá, vtipná dívka. Nikdy by mě nenapadlo, že se postupem let změní ve svou matku, nesnášenlivou a zlou ženskou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Kdysi, když jsem byl ještě v pubertě a už jsem koukal po holkách, mi dal táta radu do života. Řekl mi: „Pamatuj si jedno, než se do holky opravdu zamiluješ a než se rozhodneš, že s ní chceš být celý život, poznej dobře její mámu.“ Tenkrát jsem za tátovu radu poděkoval a myslel si svoje. Dnes moc dobře vím, jak to táta myslel a navždy budu litovat, že jsem na něj nedal.

Svou ženu jsem poznal ve třiadvaceti letech, bylo jí o rok méně a já se zamiloval na první pohled. Jenže byla zadaná a o mě zájem rozhodně nejevila. Potkali jsme se na oslavě Silvestra na chatě mého kamaráda. Byla tam s přítelem, tokali jak hrdličky a já jejímu příteli tiše záviděl. V té době jsem byl sám, o dívky jsem sice nouzi neměl, ale tak nějak jsem stále nepotkal tu pravou. A tenkrát jsem měl pocit, že ona jí určitě je. Nevím, podle čeho jsem tak soudil, ale cítil jsem to.

Několikadenní mejdan skončil, rozloučili jsme se a ztratila se mi z dohledu. Sice se říká, sejde z očí, sejde z mysli, ale u mě to neplatilo. Pořád jsem na ni myslel. Kamaráda jsem neustále otravoval dotazy na ni, on ji sice moc neznal, kamarádil se s jejím klukem, ale občas nějakou tu informaci pustil. 

Až mi jednoho dne řekl, že ti dva se rozešli. Věděl jsem, že pracuje v hotelu na recepci, tak jsem se tam rozjel. Prostě jsem to zkusil a mel jsem štěstí. Byla tam zrovna sama a já jí naprosto regulérně vyznal lásku a pozval na rande. Byla tak zaskočená, že souhlasila. A od té doby jsme byli pár.

Setkání s matkou mě mělo varovat

Po několika měsících mě pozvala k nim domů, že mě rodiče chtějí poznat. Moje první setkání s potenciální tchyní. Hrůza, nepříjemná ženská od pohledu. Na manžela se utrhovala, mne zpovídala jak nějakého zločince. Neměla žádné zábrany v kladení i dost soukromých dotazů. Ale dal jsem to. Říkal jsem si, že s ní žít nebudu a její dcera se jí rozhodně nepodobá ani v nejmenším.

Než jsme se vzali, pár let jsme spolu ještě žili, se svatbou jsme nikam nepospíchali. Bylo nám spolu dobře a žádný papír jsme na to nepotřebovali. Pochopitelně jsem se nevyhnul návštěvám u nich doma, ale snažil jsem se jich účastnit co nejméně. Čím déle jsem byl se svou přítelkyní, tím méně si její matka dávala pozor na pusu, pomlouvala sousedy, nadávala manželovi, pro sprosté slovo nešla daleko. Tenkrát jsem nechápal, že její manžel, mimochodem velmi sympatický člověk, s ní mohl tak dlouho vydržet.

Ovšem co jsem si prosadil, bylo omezení jejích návštěv u nás. Měla tendenci si od nás vzít klíče, prý pro všechny případy, ale mně to bylo jasné hned, byla by u nás pečená vařená a vstupovala by bez ohlášení. Rovnou jsem jí řekl, že je to zbytečné, kytky zalévat nepotřebujeme a je přeci nesmyl, aby k nám chodila na návštěvu, když nebudeme doma. A když budeme, tak jí otevřeme sami.

S přítelkyní jsme si svobodného života užívali několik let a začali jsme plánovat rodinu, ale nejdřív byla svatba. Měl jsem docela obavy z chování tchyně, koho všechno pomluví, s kým se rozhádá. Obavy se potvrdily, chovala se skutečně dost nevybíravě, ale mohlo být i hůř.

Změnila se

Narodily se nám dvě děti, jako první dcera, pak syn. Moje žena se mi začala měnit před očima, asi těmi starostmi s dětmi, s domácností, nebo se začaly projevovat zděděné geny po matce, ale čím dál víc se měnila v její věrnou kopii. 

Je nepříjemná, na každém vidí jen to špatné, věčně se hádá, vyčítá mi první poslední, buď málo vydělávám, nebo jsem pořád v práci, porovnává nás se sousedy, jak se oni mají dobře a my máme už kolik let staré auto. Denně čelím nějakým jejím výčitkám.

Nejhorší je její chování k dětem. Pořád na ně křičí, nikdy se jí ničím nezavděčí. Neumí je pochválit, ale vyčítat to umí. Děti se už dokonce vyjádřily, že ji nemají rády.
Karel

Názor odbornice: Co dělat, aby se žena cítila lépe?

Vážený Karle. Popisujete záhadnou změnu v chování své dříve příjemné ženy v kopii vaší nesnesitelné tchyně. Předpokládám, že byste rád nalezl cestu, jak vy sám můžete aktivně stávající neuspokojivou situaci ovlivnit.

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Kdybyste byl u mne v poradně, ptala bych se, čeho si na své ženě vážíte, zač byste ji ocenil. Také bychom mluvili o volném čase, který spolu trávíte vy dva, a o čase, který má na volnočasové aktivity každý z vás sám pro sebe. Nemyslím si totiž, že by se vaše žena změnila z milé, přátelské a usměvavé dívky v zahořklou nepříjemnou ženskou jen tak, mávnutím proutku, a že by se takovou náhle stala jen proto, že lze podobné rysy pozorovat u její matky. 

Spíš bych čekala, že za takovou změnou v chování bude (také) frustrace z nenaplněných očekávání - nejspíš vás obou. Nespokojte se tedy s tím, že šmahem změnu v ženině chování přisoudíte „genům“.

Zkoušejte sám přemýšlet nad tím, co můžete udělat jinak, aby se vaše žena (ale tím i vy oba) cítila ve vztahu lépe. A pokud je komunikace mezi vámi dvěma narušena a má tendenci se snadno lámat do konfliktu, nezůstávejte na řešení sami. Když máte zlomenou nohu, také se ji nepokoušíte vyléčit sám doma. Je dobré přistupovat podobně i k „zlomenému“ partnerskému vztahu.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1602

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

4. Mám vyhledat pomoc a radu v partnerské poradně a přesvědčit i ženu k její návštěvě? 1015
3. Mám co nejdříve podat žádost o rozvod i o svěření dětí do péče, žena už stejně jiná nebude? 397
2. Mám ženě dát ultimátum, buď se zklidní a začne se chovat jinak, nebo podám žádost o rozvod? 120
1. Mám se snažit ženiny nálady vydržet, dávat jí najevo svou lásku a doufat, že si snad uvědomí, jak hrozně se k nám chová? 70
Autoři:
  • Nejčtenější

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...

Manželovi se líbím štíhlá, říká Anděla po shození 24 kilogramů

Anděla Čelková se už nevešla do žádného oblečení a dělalo jí značné problémy se ohnout. Proto se rozhodla pro změnu....

Týraná a popálená žena se snaží prorazit jako modelka

Modelka Světlana Alexeeva se svěřila se svým tragickým životním příběhem. Jako dítě byla týrána vlastní matkou a...

Nejlepší polohy na spaní. Která brání chrápání a kdy si uleví záda?

Na boku, břiše nebo zádech – asi každý máme svou oblíbenou polohu. To, jak spíme, nás ovlivňuje víc, než tušíme. Hlavně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náctiletá a padesátiletý. Z velkého věkového rozdílu těží hlavně ti starší

Vzbuzují údiv i znechucení, přitahují pohledy. Vztahy dospělých s dospívajícími, takřka ještě dětmi, budí rozpaky i...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 17. do 23. května

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Má mě rád, nemá mě rád. Jak poznat, že už s vámi nechce být, a co dělat

Vztahová rutina je po měsících či letech soužití přirozená. City už nejsou tak vášnivé, partner vám neopakuje den co...

Na co si dát pozor, než potvrdíte online objednávku

Pokud jste se rozhodli pořídit zboží na internetu, nikam nespěchejte. Dřív než začnete nakupovat, ujistěte se, že jste...

Naučte děti pořádku. Úklidem netrestejte, zkuste ho jako hru

Není snad žádná máma, která by to aspoň občas neřešila. Talíř ze stolu si neodnesou, oblečení nechají rozházené po...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...