Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Spokojený vztah je věda. Unikátní kurz má připravit partnery na manželství

Příprava na manželství, která je běžná u církevních sňatků, je ve světských kruzích stále poměrně neobvyklá. Psychologové a koučové Aneta Rasochová, Eliška Remešová a Marek Vozka se proto rozhodli vytvořit kurz předmanželského minima, který je první svého druhu v Česku. Páry v něm prozkoumají a posílí partnerský vztah ještě předtím, než si řeknou ano.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„V Česku si spojujeme předmanželskou přípravu s náboženstvím, kde stále bývá obvyklou součástí vstupu do manželství. Zážitkový sebezkušenostní partnerský kurz, postavený na evidence-based (psychologie založená na důkazech, pozn. red.) tu chybí,“ vysvětluje motivaci Eliška Remešová.

Právě ona před třemi lety přišla s myšlenkou takový kurz založit. Jeho organizace se nyní blíží do finále, první setkání deseti párů s lektory se uskuteční v říjnu. Kurz má devět částí a odehrávat se bude během tří víkendů.

Eliška Remešová

Psycholožka, psychoterapeutka a konzultantka Eliška Remešová (11. září 2023)

Psycholožka, psychoterapeutka a konzultantka. Na internetu tvoří obsah o vztazích pod #laskajedovednost. Založila Institut mezilidských vztahů MEZILIDMI.

Lektoři při jeho založení vycházeli nejen z několika desítek odborných výzkumů, které různým způsobem hovoří o tom, jak pomoci spokojenému a naplněnému manželství, ale také z vlastní poradenské a terapeutické praxe a v neposlední řadě využili prvky aplikované improvizace.

Z mnoha jmenují autory výzkumů jako například Sue Johnson, Chanu Fruminovou, Johna Gottmana, Esther Perelovou, či z českých vod Stanislava Kratochvíla.

Jednou z hlavních motivací je snaha předejít vzniku nefungujících partnerství, kterými se po svatbách plní „terapeutovny“. Statistiky rozvodovosti mluví jasně: podle posledních se 39 % svazků rozpadne. Tato čísla se navíc dlouhodobě drží na podobné úrovni a výrazně neklesají. Za rok 2022 se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) uzavřelo 54 280 sňatků a rozvedlo se 19 846 párů.

Důvodem rozvodů je podle lektorů i fakt, že partneři začnou problém řešit pozdě. „Lidé věří, že vztah funguje sám o sobě, a když ne, tak spolu nemají být. Tak to ale není. Proto jsme začali přemýšlet, jak pomoci párům preventivně mluvit, umět vyjadřovat svoje potřeby, zvládat vztahové rozdíly a ustát je. A ideálně v takové formě, která je navíc intimní a přitom odlehčená a zábavná,“ prozrazuje Eliška Remešová.

Aneta Rasochová

Psycholožka v Dopravním podniku hl. m. Prahy, a vztahová koučka Aneta Rasochová...

Psycholožka, psychoterapeutka ve výcviku a koučka. Věří, že zdravé a spokojené vztahy – počínaje tím k sobě samým – jsou základním pilířem v našich životech. Ve své praxi se věnuje osobním a vztahovým tématům.

Neoddělitelně se tak předmanželské minimum propojuje s prevencí. „Předmanželská příprava má pozitivní vliv jak na spokojenost, tak na stabilitu vztahu. Nikdy se úplně nepřipravíme na to, co přijde, ale můžeme se připravit na to, jak v určité situaci zareagujeme. A právě v kurzu získají páry dovednosti, které jim k tomu pomohou,“ doplňuje Aneta Rasochová.

Pod dovednostmi si každý pár může představit něco trochu jiného,“ podotýká Remešová. „Cílem kurzu je, aby si každý pár definoval to své. A to může snoubencům pomoci se vstupem do manželství. Právě o tom je společný závazek. Partnerovi tím říkám, že budu chránit naši společnou identitu. To, co jsme si my dva vytvořili, a co je jen naše.“

„Do dovedností, díky kterým nám ve vztahu je dobře, můžeme řadit třeba laskavost, zvídavost, schopnost sebereflexe či opravdové naslouchání a efektivní komunikaci našich potřeb a přání,“ vyjmenovává Aneta Rasochová.

Předmanželské minimum

První sebezkušenostní a rozvojový program pro partnery, který se opírá jak o poradenskou a terapeutickou praxi lektorů, tak o ověřené informace z odborných psychologických studií a výzkumů.

Zaměří se na:

  • vzájemné poznávaní, efektivní komunikaci potřeb a přání, formování společné identity jako páru
  • laskavost k sobě i k druhému při řešení konfliktů, prohlubování intimity a rozvíjení sexuální stránky vztahu
  • praktické aspekty společného života jako jsou domácí práce či starost o děti
  • vztahy s rodinou a tlaky z okolí, a také na to, jak do partnerského vztahu opakovaně vnášet to, na čem nám skutečně záleží

„Za mě tyto dovednosti představují otevřenost jiným názorům a transparentnost. Je to proces, který neumíme, ale můžeme se ho naučit,“ říká Marek Vozka, který doplňuje, že cílem kurzu není párům diktovat, jak to mají dělat. „My je pouze provedeme procesem.“

Sex i únik z reality. Pět zásad šťastného vztahu podle párů, jimž to klape

Sebepoznání je klíč

Myšlenka celé předmanželské přípravy jde však ještě mnohem dál. Kurz je koncipovaný jako zážitkový a sebezkušenostní. „Klade si za cíl rozvíjet i soběstačnost a jinakost v rámci páru. Je postaven na smysluplně stráveném čase, kde se skrz společný zážitek dozvídáme něco o sobě, rozvíjíme sami sebe, oceňujeme to naše vztahové a zároveň to mé individuální,“ vysvětluje Remešová.

Marek Vozka

Kouč, lektor, facilitátor a budoucí terapeut Marek Vozka (11. září 2023)

Kouč, lektor, facilitátor a psychoterapeut ve výcviku. Vede kurzy ve Škole Improvizace, v Gestalt Essence učí budoucí kouče, jak dělat své řemeslo, a také spolupracuje s Open Society Fund.

„Znám sám sebe, své potřeby, hranice i spouštěče. Vím, co mě dráždí a jaká mám zranění, a umím to partnerovi srozumitelně komunikovat,“ vyjmenovává Eliška Remešová a dodává, že kdyby každý z nás odvedl tento kus práce, uměli bychom pak daleko lépe fungovat ve vztazích.

K této problematice vytvořili lektoři kurzu zvláštní blok, který pojmenovali „formování společné identity jako páru“. „V bloku páry proberou, kdo jsme my jako pár, co je pro nás a náš vztah typické, jaké máme rituály, ale také kdo jsme my jako samostatné bytosti v páru. Teprve ve chvíli, kdy jsem vědomá bytost, která zná svoje potřeby a umí je komunikovat, můžu dělat partnera tomu druhému,“ říká Vozka.

„Není to o tom, že někdo přivede partnera, a my ho předěláme. Pokud se má pár vydat na společnou cestu, a má ještě energii a chuť, tak na tom musí pracovat oba,“ uzavírá terapeut a doplňuje další benefit: „Když to budou umět partneři, tak se to pak naučí třeba i jejich děti. Otiskneme to do nich,“ zmiňuje transgenerační přínos předmanželské přípravy.

Velký benefit spatřují zakladatelé také v tom, že celý kurz pořádají ve skupině. „Partneři se nemusí bát, že by museli odkrývat něco intimního před dalšími lidmi. Ale skupinová reflexe nad konkrétním tématem může partnerům přinést nové pohledy a inspiraci. Kolikrát právě v patových situacích, kdy s partnerem hrajeme hru „kdo s koho“, může být třetí alternativa nebo pohled zvenku užitečným řešením A věřím tomu, že mohou vzniknout i silná přátelství, která přetrvají i konec kurzu,“ uvádí Remešová.

Proč zrovna před svatbou?

Předmanželské minimum je koncipované pro páry, které jsou zasnoubené, nebo o svatbě do budoucna uvažují. Také však slouží pro ty, kteří by rádi rozvinuli vztahové dovednosti. Kromě párů v krizi, které potřebují zcela jiný druh terapeutické péče, je program vlastně určen úplně všem.

K čemu svatbu? Sňatků stále ubývá, přesto nás dlouholeté páry fascinují

„Období před svatbou je ale přeci jen takové zvláštní magické období. Lidé plánují svatbu, a vytváří se zvláštní prostor a čas, v němž věří, že zvládnou všechny překážky. Předmanželské minimum se tak stává jakýmsi boosterem motivace. A právě v době, kdy nám je spolu dobře, je dobré vztah posilovat a učit se, jak si to udržet. Partneři cítí lásku a jsou motivovaní jít do společného závazku,“ dodává Remešová.

Je sice možné tato témata otevírat i doma, ne vždy však taková snaha končí úspěchem. Lidé obvykle nevědí, jak o takových věcech mluvit. Na kurzu se to můžou naučit. „Páry kurzem provedeme a vytvoříme pro ně prostor, kde mohou všechna témata šetrně a bezpečně otevřít přes společný zážitek,“ dodává na závěr Remešová.

Přihlásili byste se do kurzu předmanželského minima?

celkem hlasů: 74
  • Nejčtenější

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miliardář toužící po nekonečném mládí si v noci nechává měřit erekci

Šestačtyřicetiletý Bryan Johnson investuje ročně miliony dolarů do systematického omlazování svého těla. Tým vědců na...

Žena s největšími ňadry v Rakousku prošla extrémní proměnou

Říká si Jessy Bunny, má největší silikonová ňadra v Rakousku a ještě před pěti lety byla šedou myškou, o kterou muži...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důležité vitaminy pro ženy. Pomohou chránit před stárnutím i depresemi

Věk se neptá. Tělo stárne a potřebuje čím dál více vaši podporu. Proto je od určitého věku důležité, aby si ženy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Léčivé prameny na kolonádě ochutnávejte opatrně, varuje balneotechnička

Premium Vznikají v hloubce několika stovek metrů pod povrchem země a svoje složení získávají během své cesty horninami. Do...

Recept na mladou duši existuje. Nemusíte stárnout, jak je to přirozené

Je to paradox. Úzkostlivě počítáme každou novou vrásku, děsíme se přibývajících šedin a nedej bože, když se dozvíme, že...

Nahlédnutí do ložnice dokonalých párů. Co dělají, že mají tak skvělý sex?

Šťastný vztah plný pochopení a kvalitního sexu. Takový by si přál snad každý z nás. Ovšem nestačí jen přání, je také...

Vypiju i osm espress denně. Když se dbá na kvalitu, neškodí, míní expert

Podcast Milujeme ji téměř všichni a většina z nás si bez ní nedovede představit ráno. Kde se pije nejvíc kávy? Odkud se vzal...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...