Úskalí prázdninového odloučení. Na tábor dítě nalaďte, dejte na jeho pocity

Jsou tu zase prázdniny a s nimi i čas dětských letních táborů. Ty jsou nejen příslibem nových zkušeností a dobrodružství, ale také zdrojem stresu a obav. Jak pro dítka samotná, tak i jejich rodiče. Obě strany často přepadá strach z odloučení. Jak se s ním vyrovnat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prázdniny děti milují. A jak by také ne? Nemusí ráno brzy vstávat ani se učit. Většina školáků už se nemůže dočkat, až odjedou na letní tábor. Je to ta nejlepší příležitost k dobrodružství a seznamování se s novými kamarády. Jenže pro některé děti může být odjezd na tábor spíš noční můrou.

Dobře zvažte, zda váš potomek zvládne odloučení. Vezměte si, že matku a dítě devět měsíců spojuje pupeční šňůra. Ta se sice po narození odstřihne, vnitřní vzájemné napojení ale přetrvává. A to několik let po narození dítěte v extrémních případech může být dokonce celoživotní.

Je tedy přirozené, že odloučení, zejména to první, je pro obě strany náročné. Jen si vzpomeňte na své pocity, když jste se poprvé musely vzdálit od kojence, i když jste věděly, že je váš drobeček v těch nejlepších rukách. Nejspíš jste byly nervózní, když váš Honzík nebo Anička poprvé nocovali u babičky, a co teprve, když má sotva sedmiletá ratolest odjet na týden, dva nebo tři týdny na tábor.

To už je totiž mnoho dní a nocí. Dítku se minimálně sedm nocí za sebou nedostane maminčina políbení na dobrou noc. A když se v noci probudí, nebude mít po ruce mámu, aby se k ní schoulilo pod peřinu a pokračovalo ve spánku v mámině objetí. Některé děti to snášejí dobře, jiné ne. Některé se rychle přizpůsobí, ale pro jiné může být strach z odloučení silnější než chuť jet na tábor.

Co v takovém případě dělat? V první řadě nepanikařte. Strach je přirozený obranný mechanizmus. Když dítě zjistí, že se není čeho bát, tak se bát nebude. A přesně to by mělo být vaším cílem. Vy jste totiž ten, kdo dítě dokáže nejlépe zbavit zbytečné úzkosti z odloučení.

Mluvte spolu o tom, co hezkého se dá na táboře zažít, vylovte z paměti svoje pěkné vzpomínky. Ještě před tím je ale na místě zvážit, zda je váš potomek na konkrétní typ pobytu opravdu dostatečně zralý.

Ilustrační snímek

Kdy na první tábor?

Záleží hlavně na věku a povaze dítěte. Každé není rozeným dobrodruhem ani tvorem společenským, který se na táboře cítí jako ryba ve vodě. „Pro introvertní dítě stranící se kolektivu, které navíc nemá rádo velké změny, by mohl být klasický tábor stresující. Vhodnější je určitě tábor příměstský,“ doporučuje párová terapeutka Lucie Mucalová.

„Dítě nebude muset nikde přespávat, aniž by přišlo o celodenní program s vrstevníky. Je to taková přestupní stanice na budoucí klasický tábor. Příměstské tábory jsou však vhodné i pro mladší děti, které by pobyt bez rodičů přes noc nezvládly.

Pokud naopak máte doma živé a společenské dítě, pro nějž není problém být delší dobu mimo domov a bez rodičů, pak je pro něj klasický tábor ideální. Hledejte tu nejvhodnější varian tu, která bude efektivní pro celou rodinu a nikdo se nebude cítit ve stresu.“

I dítě má svůj názor

Při rozhodování, zda své dítko na tábor poslat, či ne, vycházejte také z jeho postoje a z toho, co si přeje. Bude-li zarytě odmítat, neposílejte ho tam za každou cenu. V tomto případě ale počítejte s tím, že s tímhle prázdninovým řešením možná nepochodíte ani v následujícím roce, v některých případech dokonce nikdy.

Obavy z odloučení se ale netýkají pouze letních táborů. Řeší je i rodiče mladších dětí. Typickým příkladem jsou školky v přírodě, na které odjíždějí i čtyřletá mrňata. I v tomto případě platí, že dítě by se do takových pobytů nemělo nutit.

Pokud zkrátka nebude chtít, tak ho na školku v přírodě neposílejte. S tréninkem ale začít můžete. Co třeba nechat caparta přespat u babičky a dědy, později například u kamarádů? Pokud to dobře zvládne, můžete o školce v přírodě brzy začít uvažovat.

Možnost volby

Jestliže je dítě myšlence dětského tábora nakloněné, dovolte mu, ať se zapojí do jeho výběru. Popřípadě společně vyberte jeho zaměření: výtvarné, sportovní, jezdecké, taneční...

„Hledejte tábor s takovým typem programu, který vaše dítě bude bavit,“ pokračuje Lucie Mucalová. „Pamatujte, že čím více budete spokojeni s tím, kam dítě posíláte, tím větší je šance, že spolu s vámi bude v pohodě i dítě. Na dobře zvoleném táboře bude mít váš potomek příležitost rozvíjet to, v čem vyniká a kam ho to táhne. Podpoříte tím rozvoj jeho talentu.“

Co kdyby tábor třeba navazoval na nějaký zájmový kroužek, který dítě navštěvovalo během školního roku? Zaměstnají-li vašeho potomka jeho oblíbené aktivity, nebude se tolik zaobírat samotným odloučením. Tábor pak přijme lépe, než kdyby na něj odjel nedobrovolně.

Povídejte si a balte spolu

Malé dítě na tábor neposílejte samotné. V ideálním případě by mělo jet s nějakým kamarádem, kterého dobře zná. Ten bude jeho styčným bodem, když ho přepadne stesk. Ještě lepší bude, když těchto kamarádů na tábor odjede víc.

O táboru s dítětem dopředu mluvte. Vysvětlete mu, co ho tam čeká, ale nepřehánějte to. Zavzpomínejte na své dětství a vyprávějte mu svoje vlastní zážitky z dob, kdy jste na tábory jezdili vy sami. Pokud z té doby máte i nějaké fotografie, ukažte mu je. Hodně také pomůže, když se společně podíváte na webové stránky organizátora tábora.

Prohlédněte si fotografie z minulých ročníků, vyzdvihněte všechny aktivity, kterým se děti na táboře budou věnovat. Dítě si pak udělá jasnější představu o tom, co ho na táboře čeká, a nebude mít pocit, že jede úplně do neznáma.

Nechte dítěti zabalit si svůj vlastní kufřík. Musí vědět, co všechno s sebou veze a kde přesně to má uložené. Dovolte mu také vzít si s sebou oblíbeného plyšáka, deku nebo polštářek. Přepadne-li ho stesk, bude se mít k čemu přitulit. Nezakazujte mu přibalit i fotografie rodičů a domácích mazlíčků.

terapeutka Lucie Mucalová

Pět rad pro rodiče malých táborníků

Radí Lucie Mucalová, párová terapeutka

Zjistěte si dopředu co nejvíce informací o provozovateli tábora. O jeho minulosti i zkušenostech. Není na škodu dát i na doporučení známých. Má sousedka dobrou zkušenost z loňského roku s konkrétním táborem? Vezměte si od ní kontakt.

Vzpomeňte si, když šlo vaše dítě poprvé do školky. Možná to byla silná emoční bouře nejenom pro něj, ale i pro vás, a cestou ze školky jste si poplakala. Čas a zkušenosti ale zřejmě vše srovnaly. A s táborem to může být podobné. Některé děti na začátku pláčou, ale brzy se nechají vtáhnout do centra dění a jsou spokojené.

Neberte jako prohru, když tábor pro dítě bude náročný a přivezete si ho dříve domů. Bude to znamení, že prostě ještě nenastal ten správný čas. Zkuste to později, ovšem netlačte za každou cenu na pilu, ať v dítěti nevypěstujete táborového démona a sami sobě nepůsobíte zbytečný stres.

Uvědomte si, že vždy své rozhodnutí můžete změnit. S respektem a láskou k jedinečnosti vašeho dítěte. Tábor není jediným řešením, jak dítě o prázdninách zabavit. Když proto nevyjde, hledejte další. Hlavně buďte v klidu, vy i dítě.

A pokud dítě nakonec na tábor odjede, začněte myslet i na sebe. Využijte volný čas a dopřejte si třeba něco, co s dětmi prostě nejde. I malé radosti pomohou urychlit čekání na návrat vaší ratolesti.

ANKETA Jak jste zvládaly prázdninové odloučení od svých dětí?

„V dětství jsem strašně chtěla jet jako ostatní děti na tábor. Jenže rodiče mě tam nikdy nepustili. Proto jsem svým dětem chtěla něco podobného dopřát. Ale obrečely to jak děti, tak my rodiče, hlavně manžel, který je vezl na tábor přes půl republiky. A těch 14 dní se velmi vleklo všem zúčastněným. Už jsme to nikdy nezopakovali. Velmi populární naopak bylo ježdění na prázdniny k prarodičům na vesnici. Děti byly šťastné, my klidní. Až zpětně, když děti dospěly, jsme se od nich samých dozvídali, co všechno tam tropily. Ten klid evidentně nebyl zcela na místě.“
Mirka Srdínková, šéfredaktorka

„Coby svobodná matka tří dětí (10, 8 a 6 let) jsem zřejmě poněkud »zvláštní případ«. Je totiž jen velmi málo dní, kdy jsem úplně bez dětí. Když byly hodně malé, nebyla šance je někomu všechny předat. Jejich otec si je bere sporadicky. Na prázdniny je za celou dobu, co nejsme spolu, odvezl jen jednou. Tenkrát jsem sice byla nervózní, aby vše proběhlo, jak má, ale zároveň jsem se neskutečně těšila, že se budu moci po dlouhé době věnovat sama sobě. Jenže to nakonec dopadlo tak, že jsem asi třetí den po jejich odjezdu dostala žlučníkový záchvat a do jejich návratu ležela v nemocnici. Minulý rok jsem byla bez dětí asi dva víkendy a snažila se zažít maximum, co jsem mohla. Ale je pravda, že poslední den se mi už stýskalo. Letos by všechny mé tři ratolesti měly poprvé odjet s babičkou a dědou k moři. A ač budu nejspíš celou dobu kontrolovat telefon, zároveň už si v duchu přehrávám, jak to bude skvělé, když si chvíli budu čas plánovat podle sebe. A nebudu jen nakupovat, vařit, spěchat z práce, řešit věčné dilema, jestli raději chvíli uklízet nebo vyrazit někam ven.
Alena Dušková, redaktorka

„Nevím, zda je to mým věkem či tím, jak jsme s dcerami na sebe napojené, ale kdykoli jsou na více než jednu noc mimo domov, stýská se mi. Starší dcera (10 let) je víc »do světa«, na první školce v přírodě byla v čerstvých pěti (sama se tak rozhodla) a zvládla to bezvadně. Já o trochu hůř, ale věděla jsem, že je o ni dobře postaráno. Od té doby jezdí pravidelně na tábory, a přestože se mi občas zasteskne, nesu to statečně. Zvlášť když vím, že si to užívá stejně tak jako já v jejím věku. Mladší dcera (8 let) odjela na tábor poprvé v sedmi a přiznám se, že o ni jsem se bála víc. Je trochu mamánek, často se mazlíme, potřebujeme kontakt. Přestože tam měla sestru i kamarádku, letos jet nechce. Holky od malička baví s námi cestovat, takže v časech dovolené a prázdnin je většinou nedáváme nikomu na hlídání, ale raději společně objevujeme svět. Za pár let jistě přijde doba, kdy budou chtít víc času trávit bez nás, tak proč si teď ten společný neužít!“
Iva Derková, produkční a fotoeditorka

Posíláte své dítě na letní tábor?

celkem hlasů: 77
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 1. července 2023. Anketa je uzavřena.
Autor:

Nejčtenější

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

Příběh Ladislava: Přítelkyně a můj syn si rozumí, já uvažuju o rozchodu

Před třemi lety jsem ovdověl a zůstal jsem sám s devítiletým synem. Oba nás smrt mé manželky těžce zasáhla. Bohužel se jednalo o nevyléčitelnou nemoc, bylo to rychlé a my se s tím museli vyrovnat....

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

21. března 2025  8:36

Pečujte o superhrdinku v sobě. Jen tak můžete dávat radost ostatním

Povinností, které ženy musí zvládat, je požehnaně. Starat se o rodinu i o kariéru, zařizovat praktické záležitosti v domácnosti... hrdinky všedního dne. Na jedno však zapomínají – udělat si čas i na...

21. března 2025

Noste směle květiny. K jaru patří a nikdy se neokoukají

Květinové vzory nemusí být vždycky spojené jen s romantickými volánky. Mohou být i exotické či sportovní. Máme pro vás dávku jarní inspirace.

21. března 2025

Akční, dynamický a netrpělivý Beran. Jaký je partner, kamarád i kolega?

Lidé narození ve znamení Berana jsou kombinací vnějšího živlu Ohně a vnitřního živlu Vody. Vládne jim planeta Mars, která v astrologii symbolizuje bojovnost, akčnost, dynamiku a mužskou energii...

21. března 2025

Postcovidový syndrom změnil Eleně život. Zapomněla i svoje jméno

Založila dvě lékárny a několik dalších vedla. Postcovidový syndrom však Elenu vyřadil ze života tak drasticky, že si nepamatovala ani vlastní jméno. Přečtěte si další díl seriálu Můj boj s nemocí.

21. března 2025

Botoxové rty a šaty s výstřihem. Bella z Krásky a zvířete dodnes inspiruje

Možná i vám při této scéně ukápla slzička. Bella schází po schodech, pod kterými už ji čeká Zvíře. Společně protancují střevíčky na plese, který si uspořádali sami pro sebe. Ikonická scéna z Disneyho...

21. března 2025

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka

Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...

Smažené fazolové kuličky Acarajé s krevetami

Smažené fazolové kuličky Acarajé s krevetami
Recept

Střední

45 min

Ochutnejte pochoutku brazilské kuchyně.

Bohužel při testech léků nemusí být vždy prvořadým cílem pacienta vyléčit, říká biolog

Premium

Vývoj nového léku je běh na dlouhou trať. Jeho cesta od prvotní myšlenky přes testování na prvním pacientovi až na pomyslný „výrobní pás“ trvá i 15 let. Šance, že vyvíjená látka úspěšně projde všemi...

20. března 2025

Starali se o jednadvacet dětí, po letech snažení konečně čekají vlastní

Osmatřicetiletá Brittany Tylerová a její o šest let starší manžel Chris adoptovali čtyři děti a sedmnáct jich už prošlo jejich domovem v rámci pěstounské péče. O vlastního potomka se snažili dlouhá...

20. března 2025  8:39

Je silná, empatická a milující. I s mámou můžete být kamarádky

Celé dětství jste si myslela, že to přehání. Že vám zakazuje spoustu věcí, zbytečně moc radí a poučuje... Jenže pak jste dospěla a najednou vám to všechno začalo dávat smysl.

20. března 2025

Košile je základ šatníku. Nemusí být nudná a nemusí být s límečkem

Bez ohledu na typ postavy, módní vkus nebo životní styl by minimálně jednu košili měla mít v šatníku každá žena. Jedná se o univerzální kousek, který vynosíte na spoustu příležitostí. Jakou vybrat?

20. března 2025

Přestaňte se podceňovat. Znalost silných stránek pomůže najít štěstí a uspět

Umět se zdravě prosadit, nepodceňovat se, neupozaďovat, to je základ úspěchu snad ve všem, do čeho se člověk pustí, od vztahů po práci. Zkuste si udělat náš test, který vám odhalí, jak dobře znáte...

20. března 2025