Kde rodit? Lékařka by ženám dala vybrat, zástupce otců s ní nesouhlasí

  4:29aktualizováno  21. října 16:25
Porod je zásadní událost pro dítě, ale také pro jeho rodiče a pro matku obzvlášť. Proto je důležité, aby se při něm cítila bezpečně a zároveň byl samozřejmě ochráněn novorozenec. Kde a jak by měly ženy rodit s ohledem na zdraví, pohodu i pocit bezpečí? O tom diskutovali ve video duelu gynekoložka Helena Máslová a novinář Ondřej Bezr jako zástupce otců.

V českých porodnicích je kladen důraz hlavně na zdraví dětí, které je třeba z matek dostat co nejdříve, aby nikdo nebyl dlouho v ohrožení. Na zdraví matek se nezapomíná, ale fungují spíše jako batoh a s jako takovými je o ně postaráno. Jejich specifické potřeby, přání či pocity nejsou pro porodníky nijak směrodatné.

Celý záznam video duelu (55 minut) si pusťte v tomto přehrávači

19. října 2014

Zarážející je také stoupající procento porodů císařským řezem. V roce 1997 to bylo podle gynekologa Pavla Turčana 12 procent, nyní už 20 procent.

VIDEO DUEL

V přímém přenosu na téma: Jak rodit? proti sobě před kamerami usedli novinář, otec jedné dcery Ondřej Bezr Helena Máslová, psychogynekoložka a trojnásobná matka.

Ondřej Bezr
Gynekoložka MUDr. Helena Máslová při rozhovoru pro OnaDnes.cz

Společnost se už před lety rozdělila na dva tábory. Jeden staví nade vše minimalizaci rizika ohrožení dětí bez ohledu na potřeby matek, druhý empaticky naslouchá přání matek, hájí se přírodou, k níž patří i případná rizika, a poukazuje naopak na nebezpečí porodů řízených lékařem a medikamenty.

Z pohody může být boj o život

Ondřej Bezr, novinář a otec

K poměrně radikálnímu názoru na porody mě vede osobní zkušenost z narození mé dcery. Těhotenství její matky probíhalo bez jakýchkoli problémů, přímo čítankový byl i začátek porodu. Až najednou zničehonic údaj na jakémsi displeji spadl pod potřebnou hodnotu a během minuty se musela situace řešit operací. Nechci domyslet, co by se stalo, kdyby porod probíhal doma, bez moderního vybavení, jak by to řešila nějaká porodní bába. Je prostě 21. století. Jet z Prahy do Paříže 14 dní volským potahem může někomu připadat romantické, já ale upřednostňuji jistotu letadla.

Podle porodníka Alexandra Bartáka jsou argumenty, které příznivci přirozených porodů udávají, v zásadě nepodstatné. Tvrdí, že porod je poměrně extrémně nebezpečná věc a číhá při něm celá řada nenadálých komplikací. Hladký porod se podle Bartáka může z minuty na minutu změnit v boj o holý život.

„Domácí porodnictví má možná nějaké výhody pro psychiku, ale jsou podružné ve srovnání s tím, jaké výhody přináší ústavní porodnictví. Porod je bolestivá, extrémně nebezpečná, krvavá, brutální, hnusná záležitost. A argumenty, že tlumení bolesti je nepřirozené? Pokud je přirozená praxe z předminulého století, kdy nic jiného nebylo, neznamená, že je přirozenost lepší.“ říká.

V porodnictví pracuje Alexandr Barták 30 let a za tu dobu zažil pár situací, že kdyby žena nebyla v té chvíli poblíž operačního sálu, zemřela by. „Kdo viděl embolii plodovou vodou nebo silné krvácení po porodu, ví, že to jen tak nezastavíte a musíte si poradit během několika minut,“ argumentuje a souhlasí, že by se lékaři měli snažit ženám vyjít vstříc, aby jim bylo v porodnicích lépe. „Ale to ještě není důvod k tomu přesunout porody do domácností,“ říká (více zde).

21. května 2010

Záznam video duelu mezi porodníkem Alexandrem Bartákem a porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou - 1.část.

Nestavme porodnici proti klidu domova

„Od fyziologů se dnes dozvídáme, že aby žena sama porodila, potřebuje se cítit bezpečně, aniž by ji u toho někdo pozoroval,“ tvrdí francouzský porodník, lékař Michel Odent, který patří do tábora sympatizantů s přirozenými porody a loni v Česku vedl seminář o fyziologických porodech.

Zní to jednoduše, tvrdí francouzský odborník. Kdo tedy může být s ženou u porodu, aniž by se cítila pozorována? „Stačí selský rozum a víme, že v ideálním případě je to matka, jejíž role je ochranitelská. Proto byly původně porodní asistentkou matka, nebo jiná mateřská osoba z rodiny.“

Psychogynekoložka Helena Máslová

V posledních desetiletích se normálním porodem stal lékařem řízený, medikalizovaný porod, a i ten se různě měnil. Jeden čas bylo normální podávat rodičkám opiáty, ale rodily se přidušené děti, protože opiáty tlumí dechové centrum. Pak se zase dávala neuroleptika, takzvaná plegomatická směs, po které měly některé rodičky halucinace. Jeden čas bylo běžné kurtovat ženy do třmenů v poloze na zádech. Normální bylo sterilní zarouškování ženy jako při operaci. Normální jsou dodnes nucené porody s protržením plodových obalů a s infuzí oxytocinu. Normalita se mění, obvyklý teď dokonce začíná být porod císařským řezem. Ale já říkám, že normální by měl být pořád ten původní přirozený porod a ostatní by měly být doplňkové. Více zde.

Na stovky let byla úloha matky v době porodu zapomenuta a teprve nyní podle profesora Odenta znovu objevujeme, k čemu porodní asistentky potřebujeme.

„Pro co nejsnazší porod je nejvhodnější přítomnost jedné zkušené porodní asistentky, která mlčí, sedí v rohu malé teplé a tmavé místnosti a plete. Pletení je totiž podle moderních vědců opakovaná činnost, která snižuje napětí,“ popisuje lékař atmosféru, která usnadňuje přirozený porod.

Neměli bychom podle něj proti sobě stavět porod doma a v porodnici. Prioritou by mělo být skloubení soukromí, které nabízí domov (čtěte také: Porody doma: pro a proti) s vybavením, které má k dispozici nemocnice.

„Musíme vzít v úvahu, že žena má základní potřeby, například se cítit v bezpečí. Ovšem vzhledem k různým kulturním vlivům se může každá cítit v bezpečí v jiném prostředí. Znám takové, které se rozhodly rodit v porodnici, ale v den, kdy porod začal, prostě zůstaly doma s porodní asistentkou, a také opačné případy, kdy chtěly rodit doma, ale bezpečně se cítily, až když kolem sebe slyšely pípající nemocniční přístroje. Často jsou události nepředvídatelné, takže je ideální, zůstane-li několik možností otevřených. A to je možné jen v případě dobrých vztahů mezi porodními asistentkami a nemocničním personálem,“ říká Michel Odent.

21. května 2010

Záznam video duelu mezi porodníkem Alexandrem Bartákem a porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou - 2.část.

21. května 2010

Záznam video duelu mezi porodníkem Alexandrem Bartákem a porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou - 3.část.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Autor:

Nejčtenější

Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse

Začíná nenápadnými potížemi, třeba při psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi pacient zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem. Ženy třeba po porodu, v období mateřství nebo menopauzy zažívají, že dychtivý...

Žena má extrémně velké nohy, muži je nenávidí i milují

Čtyřiadvacetiletá modelka Maddie Hassonová z USA brala v dětství růstové hormony, protože její vývoj nezapadal do tabulek. Díky léčbě sice vyrostla o pár centimetrů na výšku, ale extrémně narostly i...

Hormony a varovné signály nádorů. Pozor na váhu i obličej, říká profesor Pacák

Premium

„Hormony hrají zásadní roli ve všech tělesných funkcích. Díky hormonálnímu řízení některé orgány pracují jinak ve dne než v noci, což zajišťuje třeba efektivní využití energie a správné fungování...

Dokonalá krása ukrajinské modelky bere dech, vše je dílem přírody

Žije v Miláně, ale narodila se na Ukrajině. Do rodné země už by se vracet nechtěla, ale přesto je na své kořeny hrdá. Modelka Anastasia Nochna sklízí úspěch u předních modelingových agentur a zájem o...

Blíží se Bílá sobota, den velkého úklidu i návratu zvonů z Říma

Bílá sobota je den, který předchází Velikonoční neděli. Letos vychází na 19. dubna a pro křesťany je to důležitý předěl velikonočního období. V tento den se západem slunce končí půst a také období...

18. dubna 2025

Oblečení nosím klidně i dvacet let. Na návštěvě v šatníku Olgy Menzelové

V dalším pokračování našeho seriálu V šatníku slavných nás k sobě domů pozvala Olga Menzelová, která se kromě produkční činnosti a práce pro Nadační fond Jiřího Menzela v současné době věnuje hlavně...

18. dubna 2025

Hudba vyhání splín. Blahodárně působí na naši duši i vztahy

Muzika lidi nejen potěší. Podle vědeckých výzkumů také pomáhá jejich zdraví i psychické pohodě. Jak velký vliv na naše nitro má a proč by ji měl poslouchat úplně každý?

18. dubna 2025

Někdo to rád horké, někdo studené. Teplota jídla se má řídit i obdobím

Nad jídelníčkem se nemusíme zamýšlet jen z hlediska obsahu tuku, množství zeleniny nebo počtu kalorií. Zajímat by nás měla i teplota. Otázka, zda dávat přednost teplému, nebo studenému jídlu, není...

18. dubna 2025

Čekám na biologickou léčbu, říká Roman. Od dětství bojuje s migrénou

Bolesti hlavy se u mě objevily už v deseti letech. Hlava mě pak občas bolela na základní i střední škole. Vše se zhoršilo, když jsem studoval na vysoké. Lékaři zjistili, že mě trápí migréna. Čtenář...

18. dubna 2025

„Hraj si normálně! Neptej se proč!“ Pozor na věty, kterými dětem ničíte sebehodnotu

Premium

„Nežaluj, nekřič, nic se ti neděje.“ „Proč ti to tak všechno trvá?“ „Až se vyvztekáš, tak přijď.“ „Jdi od toho, raději si to dodělám sama.“ Věty, které s poslední kapkou trpělivosti letí k našim...

18. dubna 2025

KVÍZ: Velký velikonoční obrazový kvíz

Velikonoční svátky jsou nejen nejdůležitějším obdobím liturgického roku, ale také oslavou jara a dobrého jídla. Poznáte tradiční i méně tradiční součásti svátků na fotografiích?

vydáno 18. dubna 2025

Velikonoční mrkvové cupcakes

Velikonoční mrkvové cupcakes
Recept

Střední

50 min

Oslavte Velikonoce ve velké parádě.

Spousta dětí v kolektivu nevynikne, u nás našly talent, říká náčelnice woodcraftu

Premium

Do americké rezervace nepojedeme, tentokrát se spokojíme s pražskými Lužinami. Dita Laštovičková vede místní oddíl Ligy lesní moudrosti. S dětmi vyráží na výpravy do přírody nebo na tábory. „Od...

17. dubna 2025

Jsme stvořeni k přibírání, ke zhubnutí nestačí cvičit a málo jíst, říká obezitoložka

Premium

Na světě je více než miliarda obézních lidí, z toho 159 milionů dětí. Obezita je uznána jako závažné chronické onemocnění. Jako nejrozšířenější civilizační choroba přímo způsobuje na třicet závažných...

17. dubna 2025

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

17. dubna 2025  9:26

Na Velký pátek se vyhněte práci na zahradě a jídlo si navařte předem. Pověry před obojím varují

Velký pátek je pro věřící dnem ticha a rozjímání. Zároveň ho doprovází řada starých zvyků a pověr. Víte, proč se nesmí prát, pracovat se zemí nebo přijímat dary?

17. dubna 2025