Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dítě se může narodit i s plodovými obaly, podle pověry bude výjimečné

  • 11
Říká se jim děti štěstěny a v minulosti o nich panovala řada pověr. Děti, kterým při porodu zůstane na hlavičce či tělíčku zbytek plodových obalů, nebo dokonce přijdou na svět „jako ve vajíčku“, jsou dodnes velkou vzácností i pro porodníky.

Během porodu dítěte většinou dojde k samovolnému protržení plodových obalů a následně vyteče plodová voda, někdy k dirupci vaku blan přistoupí porodníci ve snaze porod urychlit. Dítě se ale může narodit i bez jejich protržení, anebo se protrhnou až zcela v závěru druhé doby porodní.

Porod a vše kolem něj

V diskusní kategorii Porod a šestinedělí na eMimino.cz najdete vše o porodu.

Lékaři odhadují že se s částí plodových obalů narodí asi jedno dítě z 80 000. Většinou se část vaku při prasknutí zachytí na hlavičce nebo tělíčku a lékaři je poté opatrně odstraní. Opatrnost je na místě, protože přílišný spěch by mohl mít za následek strhnutí i části kůže miminka. Lékaři a porodní asistentky jsou ale na tyto situace připraveni a vědí, jak nejšetrněji zbytek placenty odstranit zejména z obličeje miminka, aby mu nebránila v prvním nadechnutí.

Šťastná čepička

Nejčastěji se část zárodečného vaku (také nazývaného amnion) zachytí na hlavičce novorozence a připomíná tak čepičku nebo korunku. Právě díky tomu zřejmě vznikly četné pověry o významu amnionu na hlavě. V češtině se jí říká čepec štěstí a miminkům pak děti štěstěny, v němčině helma štěstí, v ruštině se zbytku amnionu říká košilka a narodit se v košilce pak znamená mít v životě štěstí. V romské kultuře se věřilo, že děti narozené s čepcem štěstí mají zvláštní schopnosti a budou umět předvídat budoucnost a číst osud z ruky. V Rumunsku ovšem lidové pověry věštily takovým dětem namísto štěstí budoucnost upíra.

Dítě narozené v neporušených plodových obalech, jak jej zachytil řecký porodník

Naši pověrčiví předkové přikládali zvláštní význam i samotnému kousku plodových obalů na těle novorozence. Porodní báby jej většinou zachycovaly na kousek papíru nebo látky a byl velmi ceněn. Věřilo se třeba, že ochrání majitele od smrti utonutím, proto si jej často za nemalé peníze kupovali námořníci. Ve starém Římě zase právníci doufali, že jim přinese štěstí v soudních procesech a pověra se pak rozšířila i na Island, do Dánska a do Británie. V Dalmácii místní obyvatelé věřili, že pokud dají kousek plodového vaku pod postel umírajícího člověka, bude jeho skon milosrdnější a snazší.

Jako ve vajíčku

Ještě vzácnější úkaz pak je, pokud se dítě narodí v neporušeném plodovém obalu. Občas se dokonce stane, že se plodové obaly neprotrhnou ani při druhé době porodní, ale až těsně po narození, někdy musí dětem dokonce pomoci lékaři a porodní asistentky. Stává se to zejména u předčasně narozených dětí, které mají menší porodní váhu, ale může se to přihodit i při císařském řezu. Jedná se o opravdu výjimečnou situaci, kterou dnes díky moderním technologiím mohou rodiče a lékaři sdílet s celým světem.

Takto přišla na svět Haven, dcera herečky Jessicy Alby, která díky způsobu narození získala i své jméno. Haven znamená v angličtině bezpečný přístav nebo útočiště, což byl termín, který se rodičům při pohledu na miminko v plodových obalech vybavil a zvolili podle něj i jméno holčičky. Mezi další slavné osobnosti narozené s čepečkem štěstí patří třeba Napoleon Bonaparte, Lord Byron a králové Karel Veliký a Jakub I. Stuart, Sigmund Freud nebo americký pianista, zpěvák a herec Liberace.

, pro iDNES.cz