Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Když nejsme šťastní, mohou nevinné pomluvy a drby hraničit se šikanou

Kdy se nevinné drby mění ve zlý skutek? Hranice je velmi tenká. Představte si, že co vy tvrdíte o druhých, by řekl někdo o vás. Pokud by se vás to fakt dotklo, pak jde o „seriózní“ pomluvy, a tedy o nesprávnou věc. A my přece nechceme dělat nesprávné věci.

Pomlouvání | foto: Profimedia.cz

Asi málokterá z nás si může říct, že se jí tohle netýká. Jednou jsme zkrátka ty, které klevetí, a nedělejme si iluze, občas jsme i těmi, kdo jsou pomlouvány (ať už se o tom dozvíme, nebo ne). Zkuste si vybavit, kdy jste to naposledy dělala vy – často je to totiž naprosto bezděčné. S kámoškou u kávy, s mužem večer u vína, s mámou na telefonu při vaření… Drbání druhých je běžnou součástí konverzací téměř každého. Kdy se však z vtipných poznámek na účet někoho, kdo tam zrovna není, stává skutečně nemorální počínání?

Toužíme po senzaci

Nenápadné nebezpečí drbu. Pomlouvání není sexy a rozhodně se nevyplácí

Stejně jako u všeho, tak i u pomluv existují různé styly a stupně. Prvním by mohlo být opravdu jen takové to klábosení kámošek u kávy, když si povídají o tom, co má kdo nového, kolik to stálo, kde na to vzal, kdo dostal jakou nemoc či kdo koho podvádí. Povídáme si o lidech, jež nějakým způsobem známe. A tak si o nich vyměňujeme různé informace. Jeden mluví, druhý poslouchá, později naslouchající posune informaci dál, něco si k ní domyslí, zdůrazní něco jiného, než co je ve skutečnosti důležité, a tak dále.

V podstatě jde o nevinné řeči, za nimiž stojí touha po senzaci, touha prozradit něco, co druhý neví a teoreticky by ho to mohlo zajímat. Problém může nastat v momentě, kdy se tyto novinky ze života druhých nezakládají na pravdě a my takové zaručené informace posouváme dál. Tehdy může zdánlivě nevinné klevetění dopadnout velmi špatně. Zejména pokud se dostane k člověku, o němž se řeči šíří.

A na to zkusme myslet při vyprávění o někom druhém; tedy že ne všechno, co jsme slyšeli, musí být hned pravda. Většinou je tak maximálně poloviční. A často je pravda někde úplně jinde. 

Kde začíná šikana

Znáte někoho, kdo nedokáže mluvit o ničem jiném než o ostatních? A sděluje nejen informace typu, kdo má co nového a kdo s kým chodí, ale i takové ty úplné nechutnosti. Detaily z intimního života (ta je frigidní, tamta je „štětka“) či důkladné popisy různých částí něčího těla (ta má strašnou celulitidu na zadku, tamtomu páchne z úst) až po řešení životních situací cizích lidí (manžel jí nedá ani korunu, muž ji podvádí na každém kroku) a největší „lahůdky“ (bože, ta má ale ošklivé dítě). Někdy se takovým informacím jen zasmějeme, jindy je ale šíříme dál. Zkuste si však představit, jak by se asi cítil člověk, kterého se tyto řeči týkají. Zřejmě by se ho dotkly, dohnaly ho k slzám a možná mu způsobily i psychické problémy.

Slyšet nový drb je rozhodně fantastické, ale proboha, kroťte se!

Často totiž pomluvy hraničí se šikanou. Kromě toho, že jsou kruté samy o sobě, vytváří neustálý poslech zlých řečí negativní energii. Kazí náladu a vzduch a způsobuje výčitky svědomí v lidech, kteří ještě nějaké mají. Pokud někdo ve vaší společnosti říká nechutné pomluvy tak často, až je vám to nepříjemné, zastavte ho. Jak? Zkuste mu položit otázku: „Proč mi to říkáš?“ Možná bude následovat několikavteřinové ticho, možná dotyčného zahanbíte, ale můžete si být téměř jistá, že s tím ve vaší přítomnosti přestane. 

Nedostatek spokojenosti

Psychologové tvrdí, že pomlouváme, když nejsme v životě šťastní. Když nedokážeme naplno využít svůj potenciál, nejsme spokojení se svým vztahem, vzhledem, čímkoli. Pomluvami se snažíme přesvědčit sebe i ostatní, že jsou lidé, kteří jsou na tom mnohem hůř. Pozvedáme úctu k sobě samým podkopáváním úcty k druhým. Rádi se také dozvídáme o chybách jiných, abychom ospravedlnili ty své. Tento jev vysvětluje i naši dychtivost po skandálech z médií. Když si přečteme o znásilnění, vraždě či nevěře, na chvíli se nám naše chyby a problémy zdají menší. 

Pomluvy bolí

Fakta o pomluvách

  • Ženy zkreslují informace v dialozích více než muži. 
  • Drby tvoří více než polovinu našich rozhovorů.
  • Pomluva je trestný čin, pokud nepravdivé řeči mohou někoho ohrozit v zaměstnání, narušit mu rodinné vztahy či způsobit psychickou újmu.
  • Ženy v kolektivu často pomlouvají tu, která vyniká svým vzhledem.
  • Za pomlouvání lze považovat i selektivní předávání informací nebo každý dialog o lidech, kteří nejsou přítomni. Klevety však nemusejí mít vysloveně špatný úmysl.

Dříve než někoho odsoudíte za jeho čin, vyzkoušejte si na chvíli obout jeho boty a projít se v nich po jeho chodníku, vyzkoušejte si každé jeho zakopnutí. To se sice pouze tak říká, reálně to nelze, ovšem z vlastního života možná víte, že pokud jste udělala něco špatného, nemuselo to být proto, že jste skutečně zlá, ale proto, že někdo jiný byl zlý na vás. Proto, že jste byla zoufalá. Podvést manžela a odejít za borcem je odporný skutek. Jenže co když dotyčnou muž doma psychicky týral. Jakmile nejste zcela obeznámena s něčí situací, těžko soudit. Tak to raději nedělejte. 

Pokud se k vám dostanou nepříjemné informace, polopravdy či úplné nechutnosti o vás samých, bolí to. A chce to řádnou dávku nadhledu, abychom si je nepustili k tělu. Stokrát si můžete opakovat, že ten, kdo to o vás řekl, vám jen závidí, chce vás shodit, protože sám je ubohý, někdy to ale zkrátka nefunguje a chvíli potrvá, než vás vše přejde.

Můžete z toho však i vytěžit. Pokud se pomluvy týkají vašeho vzhledu a je ve vašich silách s danou věcí něco udělat, popřípadě vás to v koutku duše i trápí, pokuste se na sobě zapracovat. Ne kvůli pomlouvači, ale kvůli sobě. Určitě však nejednejte v návalu emocí, neobhajujte se a neoplácejte pomluvy stejnou mincí, protože se tak stanete přesně takovým člověkem, jakým je ten, kdo vás ranil. Naopak se snažte být ještě lepší než dosud.

Drby a sociální sítě

Často si na paškál vezmeme někoho, koho známe jen z Instagramu. Hodnotíme jeho postavu, výraz tváře, vlasy, oblečení nebo se smějeme jeho trapným příběhům. Lidé, kteří denně přidávají své fotky, zřejmě chtějí, aby se o nich mluvilo. Někdy chtějí okolí pobouřit, jindy zas touží vzbudit obdiv, či spíše závist. Protože jsme jen lidé, tyto fotky v nás vyvolávají nějaké emoce, což je naprosto normální. A stává se i to, že nás někdo svojí instagramovou existencí dráždí a přímo nás nutí o něm negativně mluvit před druhými. Víte, co je tehdy třeba udělat? Přestat ho sledovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

A vejce jí stékala po nahém těle... Erotická magie existovala, říká etnoložka

Premium Je tu jaro, příroda se probouzí a s tím od nepaměti přicházejí i magické rituály. Opravdu si lze přičarovat lásku? A...

Tekly i slzy, ale vedla nás touha být táta, říkají gayové, kteří mají děti

Když dva tátové chtějí dítě, cesta je pro ně obvykle náročnější než pro dvě mámy. A pokud se to povede, pro úřady...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 21. do 26. června

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....