NA KAFI: Kdybychom pomáhali rodinám, nepotřebovali bychom tolik pěstounů

Podcast   10:00
Když se rozhodovalo o rušení kojeneckých ústavů, Barbora Postránecká natahovala na Malostranském náměstí prádelní šňůry a vyzývala lidi, aby na ně věšeli dupačky. I díky tomu nemá být v Česku od roku 2025 žádný „kojeňák“. V podcastu Na Kafi jsme si povídaly o tom, kam půjdou děti po zrušení kojeneckých ústavů a co by celému systému náhradní péče pomohlo nejvíce.

Barbora Postránecká je novinářskou na volné noze. Založila iniciativu Vyrůstat doma a nedávno jí vyšla kniha Náhradka. Proč se pustila do tak náročného tématu a proč ji pohltilo natolik, že se z ní stala aktivní bojovnice za náhradní rodinnou péči?

PODCAST NA KAFI

Ženský svět do uší. Empaticky, něžně i vtipně. Podcasty NA KAFI najdete na iDNES.cz, ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchá...

Redaktorka Martina Procházková moderuje nový podcast Ony Dnes: Na Kafi

„Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, která doposud provozuje kojenecké ústavy, kam směřují děti do tří let věku. Během své práce jsem zjistila, že se o tom jen patnáct let diskutuje. Že se mluví o tom, že bychom měli kojenecké ústavy zrušit. Že se neustále ukazuje, jak to malým dětem ubližuje, protože vyrůstají bez blízké pečující osoby, která je má ráda a na kterou by se mohly emočně navázat. Ale že se stále nic neděje a my tu ty kojenecké ústavy stále máme,“ vysvětlila od mikrofonu podcastu Na Kafi.

Protože cítila bezmoc a téma dětí, které nemohou za svůj osud samy bojovat, se jí dotklo, vymyslela happening na Malostranském náměstí, kde natáhla prádelní šňůry a vyzvala lidi, aby na ně věšeli kojenecké dupačky. Nakonec tím toto velké téma otevřela i mezi lidmi.

„Lidi, které jsem kolem sebe měla, mi tehdy říkali, že musíme pokračovat, že ten tlak nesmí ustat, protože zrovna bylo před volbami. Uspořádali jsme pak ještě dva happeningy a nějaké online akce. A na konci léta 2021 pak poslanci skutečně odhlasovali, že od roku 2025 kojenecké ústavy nebudou,“ dodala.

Letos Báře vyšla kniha Náhradka, kde představuje silné příběhy pěstounských rodin a dětí z kojeneckých ústavů a dětských domovů jež během uplynulého roku sesbírala.

Chybí podpora biologických rodin

Proč je vlastně český sociální systém nastavený špatně a stále máme děti v „kojeňácích“, i když víme, jak moc jim to ubližuje a nakolik to ovlivní jejich dospělé životy?

„V ústavech totiž často končily děti, které nebyly zneužívané, či týrané, ale děti rodičů, jež se často dostali do nějaké těžké životní situace. Zjistilo se, že jsou to děti z rodin, kde třeba proběhla exekuce. Ty rodiny často kočují po ubytovnách, řeší existenční věci, nemají střechu nad hlavou, a tak se pak stává, že děti nedochází pravidelně do školy, není tolik nahlíženo na jejich prospěch, nemají dostatečnou péči. U nás do tohoto příběhu po nějaké době vstupuje OSPOD. Moc neřeší příčiny a pomoc probíhá tak, že se jim dítě odebere,“ vysvětlila Barbora.

Barbora Postránecká (40)

  • novinářka na volné noze, věnuje se především sociální tématice
  • vystudovala Fakultu humanitních studií UK
  • založila iniciativu Vyrůstat doma, věnuje se problematice kojeneckých ústavů a náhradní rodinné péče
  • napsala knihu Náhradka, v níž zachycuje skutečné příběhy dětí, které neměly to štěstí vyrůstat se svými biologickými rodiči.
Hostem podcastu NA KAFI byla novinářka a autorka knihy Náhradka Barbora...

Upozornila na příklad Velké Británie, kde se pomoc soustředí na biologické rodiny a kde se před odebráním dítěte vyzkouší všechny ostatní možnosti.

„Pokud se objeví problém, napnou se veškeré síly, aby se biologické rodině pomohlo během šesti měsíců. Tamní sociální pracovníci se snaží zjistit, co by pomohlo, jakou terapii či podporu by rodina mohla získat, dostanou přidělený například sociální byt. A během toho půl roku se už dá zjistit, zda se rodina dokáže nakopnout, zda chce a zda má potenciál se svou situací něco dělat,“ vysvětlila Barbora Postránecká.

Když to skutečně nejde, dítě rodině odeberou a jde do pěstounské péče nebo do adopce. „V západní Evropě se snaží nejmenší děti dávat do náhradní rodinné péče. A ani na Slovensku se do sedmi let nedostanete do ústavní péče. To nám tady v Česku zatím chybí,“ dodává.

Péče o druhé na dřeň

Pěstounství je velmi náročná činnost, která až donedávna nebyla řádně ohodnocená. Náhradním rodičům chybí kromě finanční motivace také podpora a pomoc okolí, aby na to vše nebyli sami: například psychologové či respitní péče. „Často také nemohou chodit do práce, protože když si dítě z ústavu vezmou a včleňují je do rodiny, je často tyto děti třeba doopečovat, domazlit, vynahradit jim to, oč do té doby přicházely. Je to časově i psychicky velmi náročné,“ vysvětluje Barbora.

V kojeneckých ústavech žije po celé České republice přes sto dětí a toto číslo naštěstí každoročně klesá. Zřizují je kraje a právě kraje mají za úkol do roku 2025 sehnat dostatek pěstounů tak, aby měly děti ze zrušených kojeneckých ústavů kde vyrůstat. „Rok 2025 byl vybrán záměrně, aby na přípravy byl dostatek času, takže pokud některé kraje tvrdí, že nemají dostatek pěstounů, neudělaly pro to dost,“ míní host podcastu Na Kafi.

Proč nábor pěstounů tak trvá a na čem vázne? Co je třeba vyřešit do budoucna? A jak je náročné umístit do náhradní rodinné péče třeba sourozence? Poslechněte si nejnovější díl podcastu Na Kafi.

  • Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové atrofie. Je...

7. prosince 2024

Nosila ho každá druhá žena. Péřový kabát čínské firmy se stal virálním hitem

Byl to vcelku obyčejný prošívaný kabát. Prodával se v olivové nebo černé barvě, měl výrazné zipy a velké kapsy. I přes jednoduché vzezření se z něj stal trend, kterému ve velkém podlehly především...

4. prosince 2024

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak jsme to moc neřešili a šlápli do toho. Nastěhovali jsme se do bytu po babičce mojí...

9. prosince 2024

Lvům hrozí úraz, Rakům zažívací potíže. Velký zdravotní horoskop na rok 2025

Ať už se o své zdraví pečlivě staráte, nebo necháváte věcem volný průběh a občas si trochu zahřešíte, určitě vás bude zajímat, jak se vám z tohoto hlediska bude dařit v dalších měsících. Astrolog...

3. prosince 2024

Umělkyně se neholí a ochlupení jen zastřihuje, pak z něj tvoří svá díla

Kanadská umělkyně Esther Calixte-Bea, známá jako Queen Esie, se snaží normalizovat dámské ochlupení prostřednictvím svého umění. „Holení je nesmysl, ochlupení má svůj význam. Neměli bychom se ho...

4. prosince 2024  8:39

Nejvyšší žena světa si výšku užívá, přesto denně zažívá mnoho těžkostí

Sedmadvacetiletá Rumeysa Gelgi z Turecka je pyšná, že se díky své výšce 215 centimetrů dostala do knihy rekordů jako nejvyšší žena světa. Každý den ovšem zažívá těžkosti, které by nepřála ani...

10. prosince 2024  8:33

Jen bílá, červená a zelená? Ale kdeže! Vsaďte i na jiné barvy Vánoc

Bílé Vánoce, tedy čerstvý kyprý sníh všude kolem? Kombinace se zeleným jehličím je dokonalá... Máte to také tak? Jaké barvy vám evokují čas vánočních svátků?

10. prosince 2024

Váhu si hlídám podle smokingu, říká Denis. Za půl roku shodil 14 kilo

Pan Denis přibíral nenápadně. Jeho dobře padnoucí oblek se mu ovšem začal po milimetrech zmenšovat. I proto se rozhodl, že musí zhubnout. Za půl roku shodil 14 kilogramů.

10. prosince 2024

Fleece nebo teplákovina. Materiály, které v tomto počasí nezklamou

Proměnlivé zimní počasí může mnohé odradit od venkovních aktivit. Ráno bývá chladné a sychravé, teprve odpoledne se ještě kolikrát vyjasní, ovšem jen na chvilku. Pokud si vyberete oblečení ze...

10. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...