Nezisková organizace Rozkoš bez rizika poskytuje sociální a zdravotní služby v sexbyznysu více než třicet let. Kromě zdravotní prevence a možnosti testování nabízí například i terapeutické služby či právní poradenství. S hostem podcastu NA KAFI Janou Kočovou byla řeč o tom, jak se sexuální byznys za tu dobu proměnil, jaká jsou jeho současná specifika a kdo je nejčastějším klientem organizace.
„Devadesát procent našich klientek jsou ženy, ale od roku 2020 jsme rozšířili pozornost i na muže pracující v sexbyznysu,“ vysvětlila Jana Kočová.
Ženský svět do ušíPodcasty NA KAFI najdete na iDNES.cz, ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchají... |
A zatímco ženy řeší především svůj zdravotní stav, případně využívají sociální služby či možnost poradenství ohledně rodičovských kompetencí, muže neziskovka spíše aktivně oslovuje.
„Standardně se na nás příliš neobracejí, proto se je snažíme v rámci depistáže oslovovat sami. Ale pokud se o něco zajímají, jsou to zdravotní služby,“ doplnila Jana Kočová.
Uživit rodinu...
V podcastu zaznělo i to, kdo tvoří naprostou většinu ženské klientely organizace. Jsou to mladé dívky? Ženy z okraje společnosti?
„Ze statistik nám vychází, že většina našich klientek jsou matky samoživitelky. A jejich velice četným problémem jsou finance či dluhové závazky, a také rodičovské kompetence. Před třemi lety, kdy u nás řádila pandemie spojená s koronavirem, jsme hodně pomáhali klientkám například s poskytnutím potřebné potravinové pomoci, s nákupy, ale i s nastavením nějaké role, když děti zůstávaly samy doma,“ vysvětlila Jana Kočová.
„Finance jsou ale i otázkou a nejpalčivější problémem poslední doby. Přišla inflace a dnes za tisíc korun uděláte úplně jiný nákup než dříve. Řada našich klientek vstupuje do sexbyznysu právě z důvodu nedostatku financí. Řada z nich má své zaměstnání a svou rodinu a práci. A třeba jen na víkend si jede přivydělat do nějakého klubu. I tyto případy máme,“ dodává.
Přesun do soukromí
Co je tedy největší změnou v českém byznysu se sexem za posledních třicet let? Prostředí.
„Dříve byly trendy hledat sex ve velkých nočních klubech ve velkých městech či v příhraničních oblastech, kvetla pouliční scéna. Teď noční kluby mizí, je v nich stále méně žen a na výsluní se stále více dostávají privátní byty, ať už s více ženami nebo ty, kde poskytuje služby jedna žena. Dalším novodobým trendem, i se svými limity a hrozbami, je online svět. Je například virtuální prostředí, kde klientky posílají videa na zakázku, fotografie, případně prodávají své osobní věci,“ přiblížila Jana Kočová.
Se svými klientkami také často řeší otázku bezpečí a hrozby násilí při osobním kontaktu, nastavení jasných pravidel a hranic, za které už žena se zákazníkem ochotná jít není.
„Musí mít na vědomí, že zákazník si nekupuje je, ani jejich tělo, ale pouze tu službu, kterou nabízejí. Klientka do své práce musí započítat také prostředí, kde danou službu nabízí: jinak bude placená eskortní služba, na druhé straně bude služba poskytována na ulici. Je třeba nastavit si hranice financí, nabízených praktik, časové osy, blízkých kontaktů... také doporučujeme vzít finance vždy předem,“ upřesnila Jana Kočová.
Je pro sexuální pracovnice bezpečnější prostředí privátu, či ulice? Kolik stojí hodina sexu? A je Česko sexuálním cílem pro zahraniční turisty? Poslechněte si nejnovější díl podcastu NA KAFI. |